Przedszkole Samorządowe w Wielkich Drogach z Oddziałami Przedszkolnymi w Facimiechu

Kronika wydarzeń P-F

 Zapraszamy do naszej kroniki


Rok szkolny 2023/2024

 

Kiermasz Świąteczny

10.12 pod Kościołem w Facimiechu pierwszy raz odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy, który okazał się ogromnym sukcesem - Rodzicom, którzy dzielnie sprzedawali na stoisku ozdoby udało się uzbierać kwotę 2800zł. Ogromnie dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy aktywnie zaangażowali się w organizację, przebieg kiermaszu, dzielną sprzedaż pomimo minusowej temperatury, produkcję ozdób, wypieczenie ciast i za wszystko inne! Dziękujemy! 


Przygoda Świętego Mikołaja

W końcu nastał ten dzień! Przedszkolaki odwiedził długo wyczekiwany gość - Święty Mikołaj! Na początku dzieci obejrzały teatrzyk, poznając przygody Mikołaja, a później dzielnie każdy podszedł do Mikołaja odbierając prezent. :)


Zimowe i Mikołajkowe szaleństwo

Przygotowując się na spotkanie z Mikołajem Przedszkolaki uczestniczyły w mikołajkowych zabawach z mikołajkowymi gadżetami, piekły mikołajkowe pierniczki, dostały mikołajkowe niespodzianki i przy okazji odbyły się mikołajkowe szaleństwa na śniegu. Spotkanie z prawdziwym Mikołajem już jutro - czekamy! :)Barbórka

 Starszaki i Maluszki świętowały Barbórkę czyli święto górników. W tym dniu przedszkolaki poznały region Górnego i Dolnego Śląska oraz ciężką pracę górników. Oglądaliśmy węgiel określaliśmy jego strukturę, kolor, zapach, próbowaliśmy rozpuścić go w wodzie. Wykonaliśmy zadanie matematyczne z węglem. Na koniec Starszaki kolorowały Górnika w stroju galowym a Maluszki kask Górnika węglem rysunkowym. Przedszkolaki zatańczyły także taniec Śląski - grozik.

 


Zajęcia otwarte w grupie Biedronek

 Grudzień Biedroneczki rozpoczęły od zabawy z niecodziennymi gośćmi - rodzicami. Na początku wspólnych zajęć rodzice mogli poobserwować metody i formy pracy, postępy dzieci. Podczas zabaw z bałwankami dzieci doskonaliły umiejętności manualne, liczenia, rozróżniania kolorów, rzutu, znajomości słówek angielskich. Rodzice z dziećmi miały także okazję na wspólne zabawy ruchowe, muzyczne oraz stworzenie pięknych ozdób świątecznych i kartek. Dziękujemy za obecność i zapraszamy ponownie w kolejnym semestrze. 

 

 


Zabawy Andrzejkowe Biedronek i Sówek


Sukces w Gminnym konkursie plastycznym

 Z dumą ogłaszamy, iż Blanka Sekuła z grupy maluchów zdobyła wyróżnienie w gminnym konkursie plastycznym "Polska - moja Ojczyzna " organizowanym przez Przedszkole nr 1 w Skawinie. Serdecznie gratulujemy!


Konkurs Świąteczna Kartka

W listopadzie aż 24 przedszkolakow wzięło udział w przedszkolnym konkursie "Świąteczna kartka" . Kartki biorące udział w konkursie zostaną przesłane dla Weteranow II wojny Światowej. Zwycięzcą w grupie straszaków był Jakub Zbroiński, a w grupie maluchów Zofia Górska. Serdecznie gratulujemy!


Przygotowania do zimy

W bieżącym tygodniu Biedroneczki dowiadywały się jak przygotowują się do zimy zwierzęta. Podczas dnia przedszkolnego Maluszki tworzyły gawrę, która towarzyszy im podczas codziennej zabawy, a także stworzyły jedzenie, którym będą dokarmiać ptaki zlatujące się do przedszkolnych karmników.

Zajęcia Sówek


Dzień Pluszowego Misia

24 listopada Przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Maluszki i Starszaki przyniosły do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz fotobudka, a także degustacja miodku i tropienie śladów misia. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. 


Dziecko też ma swoje prawa!

W dniu 20 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest to cykliczne wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Dnia 20 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To był radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Obydwie grupy przedszkolne wzięły udział w ciekawych grach dydaktycznych i zabawach. Powstały oryginalne plakaty. Dzieci miały okazję, dowiedzieć się o tym, że mają liczne prawa min.: prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata, ale takż poznały swoje obowiązki. Mamy nadzieję, że wiedza o prawach i obowiązkach dziecka plus poczucie własnej wartości, oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.


Warsztaty robienia mydeł

Biedroneczki przygotowując się do Święta Babci i Dziadka uczestniczyły w warsztatach mydlarskich - własnoręcznie przygotowywały piękne, pachnące mydełka.

 

Zabawy sensoryczne Maluszków

Maluszki podczas zajęć doskonaliły swoje umiejętności manualne poprzez zabawę z kaszoliną. Z pomocą wyobraźni i własnych rączek powstały piękne bałwanki, ślimaki, misie i inne cuda.

Głowa, ramiona, kolana, pięty

W bieżącym tygodniu Maluszki poszerzały swoją wiedzę na temat swojego ciała - poznawały zawód lekarza, części ciała, zmysły, a także dowiedziały się jak dbać o swoje zdrowie. We środę 15.11 Biedroneczki uczestnicząc we wspólnej zabawie doskonaliły swoje zmysły poprzez zagadki - próbowały cytryny, pomarańczy, ciasteczek, wąchały rózne przyprawy, olejki, kawę, dotykały różnorodnych przedmiotów oraz próbowały odgadnąć zagadki dźwiękowe. Maluszki dbając o swój poziom witaminek sporządziły własnoręcznie szaszłyki owocowe, które zjadły z ogromnym apetytem.

Szaszłyki owocowe Sówek

 

Obchody Święta Niepodległości

Dziś w naszym Przedszkolu świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości. To wyjątkowy czas dla każdej Polki i Polaka. 10 listopada bieżącego roku w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość upamiętniająca 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup oraz pracownicy przedszkola zebrali się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Polaków czas. Wszyscy z powagą i w dużym skupieniu oglądali program artystyczny przygotowany przez dzieci z grupy Sówek. Starszaki poprzez recytację wierszy, pieśni i piosenki, a także wspaniałe tanće pokazały historię odzsykania Niepodległości przez Polskę. O godzinie 11.11 włączając się do akcji „Szkoła do hymnu” wszyscy uroczyście odśpiewaliśmy Hymn Polski.

 

              

 

Dzień postaci z bajek
 

Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 
5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Dnia 3 listopada nasze przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Przedszkolaki przebrały się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów, bawiły się przy muzyce, kolorowały bajkowe obrazki, rozwiązywały bajkowe zagadki. 

 

          

Dzień Dyni 

„Dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam!

Słowami tej właśnie rymowanki rozpoczęliśmy wielkie „Święto Dyni”. Wśród atrakcji jakie czekały na dzieci były konkurencje sportowe: turlanie dyni, slalom z dynią, gra w kręgle (kulą była dynia). Ponadto przedszkolaki dokładnie „badały” dynię- jej ciężar, wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Porównywały również kilka dyni pod względem koloru, kształtu, ciężaru. Duże zainteresowanie wzbudziły dynie ozdobne, których wygląd całkowicie odbiegał od wyglądu dyni jadalnych. Dzieci wykonały też szereg zadań edukacyjnych, których głównym bohaterem była dynia. Najsmaczniejszym akcentem naszego świętowania była degustacja pestek dyni oraz ciasta dyniowego upieczonego przez Panią Iwonkę. Natomiast twórczym działaniem były zabawy sensoryczne z masy dyniowej. 

 

                

 

Warsztaty lotnicze

30 października w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty lotnicze. Obie grupy wzięły udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących podróży samolotem. Dzieci miały okazję poznać zasady obowiązujące na lotnisku, zapoznały się z regułami dotyczącymi bagażu i same pakowały dozwolone przedmioty. Poznały też wiele zawodów, które wykonywane są każdego dnia na lotnisku. Zajęcia prowadził Koordynator Ruchu Lotniczego Naziemnego, Marshaller prosto z naszego lotniska w Balicach. Dzieci na moment same mogły zamienić się w prawdziwego kontrolera lotu i sterować samolotami w swojej sali. To były odlotowe zajęcia. 

                   

 

 

 

Dogoterapia w przedszkolu

We wtorek 24 paździenika nasze przedszkole odwiedził pies terapeutyczny Mokka wraz ze swoją opiekunką - panią Elą. Przedszkolaki zostały zapoznane z pieskiem oraz dowiedziały się jak należy zachować się w obecności psa, po czym każdy przywitał się z Mokką poprzez podanie łapy lub przybicie piątki. Pani Ela przeprowadziła zabawy edukacyjne z elementami dogoterapii, której celem jest wszechstronny rozwój podopiecznych, dostarczanie pozytywnego bodźca i satysfakcji z przebywania z psim przyjacielem.Dzieci chętnie współpracowały podczas zabawy z psem, między innymi: wydawały mu komendy, które Mokka wykonywała, karmiły i ukrywały przysmaki oraz słuchały bicia serca psa. Podczas praktycznych zajęć dzieci utrwaliły swoją wiedzę dotyczącą właściwego opiekowania się i traktowania czworonożnych przyjaciół. Serdecznie dziękujemy Pani Eli za wizytę.

 

      

 

Święto Edukacji Narodowej

Święto Edukacji Narodowej dzisiaj obchodzimy, wszystkim pracownikom złożyć podziękowania spieszymy.
Pani Dyrektor za trud codzienny, Pani Gosi za uśmiech bezcenny.
Pani Iwonce za przedszkolne wychowanie, Pani Agnieszce za opieki sprawowanie.
Pani Basi za poranne przytulańce, Pani Adzie za skoczne na rytmice tance.
Pani Asi za piękne prezenty i dekoracje, Pani Zosi za porządki i sali organizacje.
Pani Paulince za nieustanną chęć pomocy, Pani Eli za czuwanie nad poziomem naszej mocy. 
Pani Marysi za pyszne śniadanka i podwieczorki, Panu Markowi za naprawianie każdej usterki.
Bardzo Wam wszystkim dziękujemy I najlepsze życzenia z serduszka ślemy.

      

 

 

 

Ognisko integracyjne połączone z pasowaniem na przedszkolaka

11.10 dla Przedszkolaków z Facimiecha był wyjatkowym dniem. Starszaki podczas uroczystości nadania imienia grupie wspaniale recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a także wykazywały umiejetności taneczne nawiązujac w każdym aspekcie do nazwy swojej grupy - Sówki. Cały wystep Starszaków i ich umiejetności pokazały, że zdecydowanie zasługują na bycie Sówkami. Natomiast grupa Maluszków miała przed sobą ważne zadanie - wielkie Pasowanie! Biedroneczki dzielnie wyszły na scene, recytowały wiersze, starały sie głośno śpiewać piosenki i zaprezentowały układ taneczny. Po wystepie Pani Dyrektor uroczyście pasowała każdego Maluszka na Przedszkolaka i od tej pory każdy z nich stał sie pełnoprawną Biedroneczką. Po części oficjalnej na wszystkich czekał pyszny poczęstunek, który przygotowali Rodzice Przedszkolakow, a także zabawa integracyjna, drużynowe wyścigi w poszukiwaniu kasztanów i projektowanie logo grup. Bardzo dziekujemy wszystkim Rodzicom i Dzieciakom za pomoc, pyszności i świetną zabawe!

 

               

 

Dzień Muzyki

1 października w kalendarzu to Międzynarodowy Dzień Muzyki, z tej tez okazji w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy przestrzeń w której to nabliźsi naszych przedszkolaków mogli zaprezentować swoje muzyczne pasje i przedstawić różne instrumenty. 

W poniedziałek, 9 paździenika nasze przedszkolaki brały udział w wyjątkowych zajęciach muzycznych. Spotkanie prowadził pan Marcin Hałat, który w ciekawy i zabawny sposób przedstawił instrument muzyczny, jakim jest perkusja. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, z czego składa się podstawowy zestaw perkusyjny. Pan Marcin pokazał dzieciom pałki perkusyjne i miotełki, którymi uderza się w poszczególne instrumenty. Prezentował, jakie dźwięki wydobywają się z różnych bębnów, talerzy i dzwonków. Chętne dzieci miały możliwość samodzielnego grania na perkusji i tworzenia własnych kompozycji. Wszyscy świetnie się bawili podczas wspólnego muzykowania. Najwięcej emocji jednak wzbudziło słuchanie rytmów wygrywanych na perkusji przez pana Marcina. Dzięki niemu poczuliśmy się jak na prawdziwym koncercie. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały panu za miłe spotkanie.

     

 

6 października nasze przedszkole odwiedził Igor Dudek, absolwent przedszkola, brat Poli, który pokazał swoje fantastyczne umiejętności pianistyczne. Igor zaprezentował kilka utworów zarówno z z repertuaru muzyki popularnej jak i muzyki klasycznej.

   

 

4 października przedszkolaki odwiedziła mama Agnieszki, Pani Justyna Bernat, która zaprezentowała na pianinie kilka utworów, opowiedziała dzieciom o nutkach oraz zaprosiła do wspólnej zabawy w kompozytora, podczas której każdy z dzieci mógł ułożyć swoją melodię. 

 

    

 

3 października głos muzyczny zajęła Pani ada, która zaprezentoewała dzieciom flet poprzeczny. Opowiedziałą o budowie fletu i jego muzycznych możliwościach. Dzieci mogły usłyszeć cały zakres dźwięków oraz krótkie utworki o różnym charakterze. Dzieci wspólnie uczestniczyły w zabawach ruchowo muzycznych. 

      

 

 

 

 

 

Maluszki w jesiennym sadzie

         

W tygodniu od 02.10 do 06.10 Maluszki poznawaly owoce rosnace jesienią w sadzie. Podczas codziennych zabaw doskonalily swoja wiedze i umiejetnosci - malowaly na kaszy, liczyly jabłka, tańczyły owocowe tańce, degustowały jabłka, gruszki i śliwki, a na podsumowanie tygodnia upiekły swoje wlasne, pyszne, jabuszkowe ciasteczka.

 

Próbna ewakuacja z OSP Facimiech

Dnia 02.10.2023 r. w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku.

Jednostka OSP Facimiech przyjechała do naszego przedszkola, aby obserwować jak uczestnicy ewakuacji na sygnał syreny alarmowej opuścili budynek wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi poza teren przedszkola. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. Przed budynkiem przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka – samochód ratowniczy Straży Pożarnej, który wzbudził ogromny zachwyt.

 

            

 

Dzień Chłopaka 2023

29 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu szczególne święto czyli Dzień Chłopaka. Z okazji tego święta wszyscy nasi chłopcy zostali odznaczeni medalami "Super Chłopak". W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopakom uroczyste „Sto lat”.

Dzień upłynął nam na wspólnej zabawie i tańcach. Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem sprawiłyśmy radość naszym chłopcom i z przyjemnością będziemy wspominać ten dzień.

     

Dzień Jabłka

Dzis w grupie maluszkow obchodziliśmy „Dzień Jabłka”. Był to wyjątkowy dzień, trochę inny niż zwykle. Dzieci poznawały jabłka i ich odmiany. Nie obyło się, bez kształtowania pojęć matematycznych z wykorzystaniem naturalnych okazów jabłuszek. Maluchy chętnie rozpoznawały i określały kształt, zapach, kolor, smak. Ponadto, wzbogacały swoją wiedzę z zakresu walorów zdrowotnych, tych smacznych owoców, a także poznały możliwości przetwarzania jabłek – przeciery, kompoty, konfitury, musy itp. Istotą tematyki, było także zwrócenie uwagi na spożywanie jabłek po uprzednim ich umyciu, a nawet obraniu ze skórki. Wiele emocji dostarczyły dzieciom konkurencje zręcznościowe i ćwiczenia ruchowe. Na koniec pod czujnym okiem pań maluchy zrobiły własne kompoty .

        

 

 

Witamy Panią Jesień!

25.09 Biedroneczki  oraz Sówki powitaly Pania Jesien. Podczas wspolnych, jesiennych zabaw przedszkolaki zapoznaly sie z cechami charakterystycznymi tej pory roku. Dzieciaki bawily sie liscmi, kasztanami, rysowaly kropelki do muzyki, sprawdzaly co chowa się w jesiennych przetworach, rozwiązywały zagadki i rebusy jesienne, tworzyły kolorowe drzewa oraz szalały do muzyki. Podczas tego dnia odbylo sie takze rozstrzygniecie Przedszkolnego Konkursu Plastycznego pt.:” Jesienne ludziki z Polski calej, okazami przyrody naszej wspanialej”. Bardzo dziekujemy za prace i gratulujemy tak wspanialej kreatywnosci.

                          

Dzień Przedszkolaka 2023

20 września kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Świeto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w konkursach i tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci, a po obiedzie na seans filmowy z popcornem.  Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

                     

 

 

Wycieczka do Skawiny

W poniedziałek 18.09.2023 grupa "Sówek" wybrała się na wycieczkę do Skawiny na spektakl teatralny pt. "Brzechwolandia", który odbył się w sali teatralnej przy kościele Miłosierdzia Bożego. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia wcielajac się w rolę misia, pajaca, robota i lalkę w ciekawy sposób zaprezentowali widowni twórczość Jana Brzechwy. Dzięki przedstawieniu przedszkolaki przeniosły się w kolorowy świat pełen radości i muzyki.

     

 

Międzynarodowy Dzień Kropki oraz Akcja Sprzątania Świata

Witamy serdecznie w Nowym Roku Szkolnym! Wpisy w naszej Kronice Wydarzeń rozpoczynamy od relacji z bardzo intensywnego dnia. :)

15.09 zarówno Grupa Biedronek jak i Sówek obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Podczas wspólnych zabaw, gier, fotografii, prac plastycznych Przedszkolaki rozwijały swoją kreatywność oraz uzdolnienia artystyczne. Po zabawach z kolorowymi kropkami, włączając się w Akcję Sprzątania Świata, Maluszki i Starszaki ruszyły propagować proekologiczne nawyki, a mianowicie zadbać o najbliższą okolicę oczyszczając ją ze śmieci.

Dzień Kropki

Sprzątanie Świata

 


Rok szkolny 2022/2023


Spotkanie z pszczelarzem

26 czerwca nasze przedszkole odwiedziła Pani Pszczelarz, która opowiedziała przedszkolakom o życiu i przydatnosci pszczół. Przedszkolaki miały okazję do przymierzenia stroju pszczelarza, degustacji miodu, obejrzenia prawdziwych okazów. Podsumowaniem spotkania był konkurs wiedzowo- sprawnościowy, na którym główną nagrodą był wyjazd do Apilandii. 

               

Bajkowe zakończenie roku "Morskie przygody Bolka i Lolka"

21 czerwca w naszym przedszkolu odbyłą się uroczystość z okazji Święta Rodziny oraz uroczystego zakończenia roku. Przedszkolaki porwały rodziców na rejs z Bolkiem i Lolkiem który ukazał wszelkie ich zdolności i umiejętności. Dzieci przepięknie zaprezentowały wiersze, piosenki i tańce. Zamieniając się w piratów i marynarzy pożegnały sie z absolwentami naszego przedszkola. Po rozdaniu dyplomów i nagród rodzice zorgianizwali piknik, na których czekały na dzieci wspaniałe atrakcje: fotobudka, wata cukrowa, pop corn, tatuaże, warkoczyki i przepyszny poczęstunek. 

           

 

Cała Polska czyta dzieciom

16.05 grupę maluszków odwiedziła mama Marty z ciekawą książką na temat życia pszczół. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści Pani Katarzyny. Bardzo dziękujemy za wizytę!

  

Wycieczka do Rogatego Rancza z Zabierzowie

13 czerwca Drużyna Bolka i Lolka wybrała się na wycieczkę do Rogatego Rancza w Zabierzowie. Dzieci miały okazję brać udział w wielku zabawach i rozgrywkach o tematyce Dzikiego Zachodu. Przedszkolaki szukały złota, rzucały lassem, brały udział w torze przeszkód i wyścigach na nartach szoszońskich, zamieniły sie w szeryfa i łapały złodziei, polowały na kaktusy, brały udział w zabawch w schoolbusie i wiele wiele innych. Dzieci również poznały ciekawostki z życia zwierząt i miały okazję do zabaw w mini zoo. Uśmiechów nie było końca. 

 

                               

 

Sukces w gminnym konkursie plastycznym

Miło jest nam poinformować, że po raz kolejny przedstawicielka Drużyny Bolka - Milena Szymańska została lauretką gminnego konkursu plastycznego poezji Marii Konopnickiej "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko". Gratulujemy  i jesteśmy bardzo dumni!

  

Z darami natury świat nie jest ponury!

Wielkimi krokami zbliżamy się do zakończenia roku szkolnego, dlatego też kończymy realizacje różnych programów realizwoanych w naszych grupach. W tym roku szczególnie skupialiśmy działania edukacyjno-wychowawcze na tematach czytelnictwa i troski o środowisko. W Drużynie Bolka największym zainteresowaniem cieszyły się zadania z projekty "Z darami nautury świat nie jest ponury!", który napewno wpisze się w tradycje naszej placówki.

Starszaki zrealizowały takie zadania jak: Patykiem pisane, Szmacianki-malowanki, Błotna kuchnia (u nas rozumiana wieloaspektowo), Jeżowy domek, Boso przez świat, Lecą na głowę liście kolorowe i wiele innych. 

Dobrze wiemy, że czas spędzony w naturze jest bezcenny lecz żeby z niego korzystać w pełni musimy się o nasza nautrę troszczyć każdego dnia :)

 

Dzień Dziecka - Ale Cyrk!

1 czerwca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. W tym roku przedszkolaki wzięły udział w warsztatach cyrkowych przygotowanych przez profesjonalistów. Dzieci miały okazję poznać sztukę żonglerki, akrobacji, ćwiczeń równoważnych, sztuki chodzenia na szczudłach. Największym hitem okazał się jednak pokaz baniek gigantów. Uśmiechów i pisków radości nie było końca. 

             

Zajęcia otwarte z rodzicami - gr II

31 maja w Drużynie Bolka odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. "Rodzina razem się trzyma". Przedszkolaki wraz z rodzicami uczestniczyły w zabawach i grach tematycznych dotyczących relacji w rodzinie. 

        

Cała Polska czyta dzieciom

25.05 grupę maluszków odwiedziła mama Tymona. Przedszkolaki miały okazję wysłuchać bajki o przygodach liska Fenka pt. "Wdzięczność ". Dzieci określiły komu i za co mogą być wdzięczne. Następnie wysłuchały piosenki pt. " wdzięczność " ktora uwrażliwia na osoby bliskie, na to co nas otacza. Na koniec nasz gość podarował dzieciom kolorowanki z liskiem Fenkiem naklejki oraz cukierki. Bardzo dziękujemy na miłe spotkanie !

 

Wizyta w Klubie Jeździeckim w Facimiechu

W środę przedszkolaki zwiedzały Klub Jezdziecki Facimiech.Celem spotkania było rozszerzenie wiedzy na temat życia koni poprzez poznanie środowiska, w którym żyją oraz tajników ich hodowli. Dzieci bardzo chętnie słuchały opowieści o koniach. Poznali też wszystkich mieszkańców stajni. Dzieci dowiedziały się, na czym polega prawidłowa pielęgnacja i żywienie konia. Zapoznały się też ze sprzętem jeździeckim oraz z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa podczas kontaktu z tymi dużymi zwierzętami. Największą atrakcją dla przedszkolakow było karmienie koni, obserwowanie ich na wybiegu. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak podkuwacz robi podkowę oraz w jaki sposób zakłada ją na konia.

     

Mobilna Filharmonia

23 maja nasze przedszkole odwiedzili niecodzienni goście - muzycy z Mobilnej Filharmonii z Rzeszowa. Artyści zaprosili przedszkolaków na muzyczna podróż po Europie pt. "Europejskie wojaże pełne muzycznych wrażeń". Różnorodność instrumentów,  strojów oraz charakteru muzyki pozwoliła dzieciom na poznanie smaczków muzycznych i nie tylko z różnych krajów. Każdy z przedszkolaków nie mógł powstrzymać samo wyrywających się dłoni do klaskania rytmu, bądź stukających je bucików.

    

 

Cała Polska czyta dzieciom

18 maja grupę starszaków odpowiedził tata Hani, który przeczytał książkę pt. "Gdzie mieszka szczęście". Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadania oraz odpowiadały na pytania dotyczace treści. Bajka ta nauczyła przedszkolaki, że cudowne domy, super zabawki, bez dobrego serca i szacunku do innych nie dają nam szczęścia. Dziękujemy Panu Piotrowi za przybycie.

  

 

Gminny konkurs plastyczny "Bezpiecznie spędzam wolny czas"

Miło nam jest poinformować, że Zuzanna Wyka z grupy starszej wzieła udział w gminnym konkursie plastycznym organizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 6 w Skawinie zdobywając  II  miejsce. 

Serdecznie gratulujemy talentu i sukcesu. 

  

Dzień Strażaka

W naszym przedszkolu tradycyjnie po majówce pojawili się niecodzienni goście - druhowie OSP Facimiech. Z racji ich święta przedszkolaki przedstawiły, krótki program artystyczny, po którym nastąpiły mini zawody strażackie. Druhowie uczestniczyli w zabawach intergracyjnych z dziećmi. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć wozy i sprzęt strażacki. 

                

 

Straż Miejska

10.05.2023r. Nasze przedszkole odwiedził st. insp. Tomasz Morawa prezentując swój samochód służbowy. Przedszkolaki obejrzały pojazd Straży Miejskiej, a także miały okazję usłyszeć wszystkie dźwięki ostrzegawcze, które może takie auto wydawać.

 

  

Ogólnopolski konkurs taneczny

W marcu przedstawiciele z obu grup wzięli udział w ogólnopolskim konkursie tanecznym "Zaczarowani tańcem". Dzieci w wielkim zaangażowaniem przygotowały układ taneczny do piosenki Iko Iko, który został nagrany i wysłany do organizatorów. Niestety nie udało nam się zdobyć tutułu laureata, ale wspólny czas, wkład dzieci, a przedewszystkim uśmiechy podczas przygotowań były najlepszą nagrodą. 

Wszystkim tancerzom serdecznie gratulujemy talentów. 

   

 

 

Święta majowe

Z okazji zbliżających się świąt majowych każda z grup zaprezentowała piosenkę i wierszyk patriotyczny. Następnie wspólnie ze wszystkimi pracownikami przedszkola zaśpiewaliśmy Hymn Narodowy. Po uroczystej części odbył się turniej wiedzy patriotycznej. Przedszkolaki zostały podzielone na cztery drużyny. Po zapoznaniu się z zasadami i punktacją drużyny przystąpiły do rozwiązywania zadań. Dzieci rywalizowały w czterech konkurencjach: układanie puzzli z godłem Polski, zagadki muzyczne, zadanie z mapą Polski, quiz wiedzy o Polsce. Wszystkie dzieci za udział w turnieju otrzymały drobne upominki.

       

Fryzjerki w przedszkolu

24 kwietnia nasz przedszkole odwiedziły mama Mikołaja i Blanki ukazując swój zawód jakim jest fryzjerstwo. Panie opowiedziały dzieciom na czym polega zawód fryzjerski, pokazały jak dbać o swoje włosy i wykonały szalony fryzury. Bardzo dziękujęmy za wizytę:)

       

Dzień Ziemi 2023

21 kwietnia przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Ziemi. Podczas obchodów dzieci zastanawiały się co dobrego możemy zrobić dla naszej planety? ????????????W tym dniu dzieci poznawały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, uczyły się poprawnego segregowania śmieci, wykonywały prace plastyczne oraz poznały trudne słowo recykling??Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o naturę. W tym dniu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkurs ekologicznego "Ekomoda", podczas którego rodzice wraz z dziecmi wykonali piękne ekologiczne stroje, a wystawa ich fotografii została przedstawiona na korytarzu. Głosami dzieci i rodziców zwycięzcami zostali Magdalena Zioło z gr II oraz Mikołaj Krawczyl z gr I. Każdy z strojów był piękny i wyjątkowy. Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie, kreatywność i wkład pracy. 

                 

Gminny konkurs "Mam talent"

20 kwietnia czwórka dziewczynek: Zuzia, Milenka, Ala i Ksenia z Drużyny Bolka reprezentowały nasze przedszkole w gminnym konkursie "Mam talent", który odbył się w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie. Dziewczynki ukazując swoje umiejętności taneczne i gimnastyczne przestawiły wakacyjny taniec "Iko, iko", w który włożyły mnóstwo pracy, serca a przede wszytskich dobrej zabawy przy muzyce. Tancerki dały z siebie wszytsko, ukazując bardzo wysoki poziom swoich umiejętności. Serdecznie gratulujemy występu i talentów. Życzymy dalszych sukcesów. 

      

 

I miejsce w Ogólnopolskim konkursie plastycznym

Z dumą informujemy o sukcesie Mai Pierzchała z Ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "Wielkanocna Pisanka ". Maja w swojej kategorii wiekowej zajęła 1 miejsce. Życzymy dalszych sukcesów!

 

Przedszkolny ogródek

Maluchy założyły w kąciku przyrody wiosenny ogródek. Dzieci posadziły cebulkę, posiały rzodkiewkę oraz rzeżuchę oraz codziennie pamiętają o podlewaniu roślinek.

   

Na wiejskim podwórku

W minionym tygodniu maluchy zgłębiły wiadomości na temat zwierząt żyjących w gospodarstwie wiejskim oraz nauczyły się m. in. Doić krowę

      

 

Wyślij kartkę do seniora

Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych przedszkolaki ponownie postanowiły dostarczyć radość pensjonariuszom ZPO w Krynkach wysyłając im świąteczne kartki.

   

 

Wycieczka do Teatru Groteska 

24 marca przedszkolaki z Facimiecha wybrały się na wycieczkę do Krakowa do Teatru Groteska na spektakl "Brzydkie Kaczątko". Przedstawienie było piękne. Dzieci były zachwycone. Jednak największe emocje wywołała przede wszystkim muzyka i postacie. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

      

 

Czytające przedszkole

22 marca przedszkolaki z naszego przedszkola miały przyjemność wysłuchania autorskich wierszy naszej Pani anglistki-  Pani Joanny Buńdy oraz wierszy Jana Brzechwy .

Sukces z ogólnopolskim konkursie plastycznym 

21 marca ogłoszono także wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Bajkowa kraina Brzechwy" w którym to przedstawicielka grupy starszaków została laureatką II miejsca w kategorii dzieci starszych. Milenka Szymańska wykonała samodzielnie przepiękną pracę przedstawiająca różne wiersze autora.Serdecznie gratulujemy!

Powitanie Wiosny

W dniu 21 marca dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie „pożegnania zimy – powitania wiosny”. Dzieci wysłuchały listu od pani Wiosny. Wzięły udział w konkurencjach m. in. robiły wiosenne porządki, liczyły biedronki i żabki, rozpoznawały kwiatki ukryte w doniczkach. Pani Wiosna tańczyła razem z dziećmi, wysłuchała wiosnennych piosenek. Z okazji pierwszego Dnia Wiosny odbył również się w naszym przedszkolu konkurs recytatorski pt. " Wiosna w poezji dziecięcej " . W konkursie wzieło udział 12 przedszkolaków pięknie prezentując swoje umiejętności recytatorskie. Pierwsze miesjce w kat. 3-4 latków zdobył Tymon Korzeniowski, natomiast w kat. 5-6 latków Ksenia Sobańska. 

            

 

Dzień kolorowej skarpetki - Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca jest dniem kolorowym nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny.Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa Nasze przedszkole przyłączyło się do akcji poprzez założenie kolorowych skarpetek ,,nie do pary'' jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

 

 

 

Gminna Olimpiada Matematyczna

14.03 nasze zdolne przedszkolaki wzięły udział w VIII Gminnej Olimpiadzie Matematycznej organizowanej przez Przedszkole Samorządowe z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi nr 2 w Skawinie. Reprezentanci starszakow, Antek i Alan zmierzyli się z matematycznymi zagadkami wiosennej łąki, pełnej przeróżnych owadów. Bez trudu poradzili sobie ze wszystkim zadaniami. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a z Antka i Alana jesteśmy niezmiernie dumni!

     

 

 

Spotkanie z żywą przyrodą- surykatki

W dniu dzisiejszym przedszkolaków odwiedzili goście z dalekich ciepłych krajów. Byli to dwaj bracia o uroczych imionach Bajo i Bongo- Surykatki z gospodarstwa agroturystycznego DobraAlpaka. Przedszkolaki dowiedzieły się czym odżywiają się surykarki, jakie są ich zwyczaje, jak się zachowują w różnych sytuacjach. Wszystkie przedszkolaki mogły przyglądać się im z bardzo bliska, pogłaskać zobaczyć jak są karmione, jak się wspólnie bawią. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie! Serdecznie dziękujemy p. Alicji Pacułt za zorganizowanie i sfinansowanie tego spotkania !

        

 

 

8 MARCA Dzień Kobiet

Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków,  drobnych upominków, kwiatów i wspólnie przyrządzonego przez chłopców posiłku ... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili i uczynni. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

           

Dinozaury w przedszkolu

26 lutego przypada nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Już w poniedziałek rozpoczęliśmy w przedszkolu niezwykłą wędrówkę poznając prehistoryczne zwierzęta. Tego dnia sale przedszkolne zmieniły się niezwykłe kąciki: ” jurajskie parki”, w których oglądaliśmy przyniesione przez dzieci zabawki- dinozaury, albumy, plakaty, książki o dinozaurach. Przedszkolaki udały się w podróż do prehistorycznych czasów, a w każdej sali poprzez zabawy i zadania poznawały życie dinozaurów. Dzieci szukały dino-skamielin w piasku kinetycznym, roziwązywały dino zagadki, brały udział w dino gimnastyce, wykonywały szereg zadać i ćwiczeń nawiązujących właśnie do tej tematyki. Przedszkolaki obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się jak żyły dinozaury , kim jest paleontolog. Wykonały wiele prac plastycznych a także edukacyjnych, wykorzystując przy tym różne materiały,dzięki temu Dzień Dinozaura przeniósł nas w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat. Uwieńczeniem całego dino tygodnia było zdobienie prawdziwego dino ciasta marchewkowego. 

Gr I

          

Gr II

                     

 

 

 

Eksperymenty z balonem

Balony zwykle kojarzą się dzieciom dobrą zabawą. Towarzyszyły nam one podczas balu karnawałowego. Maluszki postanowiły jednak sprawdzić do czego jeszcze mogą one służyć. Dzieci uczestniczyły w kilku eksperymentach z wykorzystaniem balonów. Bawiły się w memo dotykowe z wykorzystaniem balonów, obserwowaly w jaki sposób naelektryzowany balonik przyciąga papier, ważyły nadmuchany oraz nienadmuchany balonik. Bawiliśmy się w " rakiete" czyli wypuszczanie powietrza z napompowanego balonika oraz obserowaliśmy jego lot.

      

Dzien kota

17 lutego obchodziliśmy Dzień Kota, z tej okazji, przedszkolaki na zajęciach zamieniły się w kociaki. Dzieci uczyły się, w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, śpiewały piosenki o kotkach, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka, dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na ich temat. Były też wesołe „kocie zabawy", rozwiązywanie zagadek oraz wykonanie kotka. 

              

 

"W świecie bajek i baśni" - BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 16 lutego w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. W tych dniach już od rana w przedszkolu pojawiały się niezwykłe postacie. Dzieci przebrały się za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać: księżniczki, smoki, piratów, biedronki, batmanów, strażaków, wróżki. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich bohaterów. Rozpoznać naszych przedszkolaków było bardzo trudno. Niezwykła dekoracja (kolorowe balony, serpentyny, girlanda) wprowadziła nas w radosny nastrój oraz zachęcała wszystkich do wesołej zabawy. Jak tylko z głośników popłynęła muzyka, nie było dziecka, które nie ruszyło do zabawy. Tańczyliśmy do największych przebojów muzyki tanecznej. Tańczyliśmy solo i parami, z podskokami i obrotami – słowem była zabawa i działo się. Tańcom towarzyszyły różne bajkowe konkursy, w których dzieci chętnie brały udział. Bal Karnawałowy 2023 na długo pozostanie w naszej pamięci i sercach.

                     

Walentynki 2023

W dniu 14 lutego w naszym przedszkolu odbyły się WALENTYNKI . Dzieci poznały historię i tradycje walentynkowe, wykonały laurki oraz brały udział w szeregu zabaw i zadań związanych z tematem. Walentynki to również idealna okazja, by celebrować przyjaźń i zwykłą sympatię do siebie nawzajem!


      

 

       

 

Bajkowa wyprawa

Maluszki realizując projekt "Bajkowa wyprawa" przeniosły się w świat bajek i baśni poznając historię Kopciuszka, Śnieżki, Calineczki, Roszpunki oraz historie Jasia i Małgosi, Jasia i magiczenej Fasoli oraz wykonaly szereg zadań do bajek. Projekt bardzo podobał sie dzieciom oraz przyniósł im wiele radości oraz rozwinął umiejętności dzieci. 

        

 

Góra Grosza

Nasze przedszkole po raz kolejny włączyło się w zbiórkę pieniędzy w ramach charytatywnej akcji Góra Grosza. Akcja trwała od  listopada do lutego 2023 roku.
Najlepsze co możemy dać dziecku to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozszerzać swoje pasje i zainteresowania. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Korzyści z uczestnictwa to uświadomienie przedszkolakom, że oddając chociażby 1 grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
W akcję chętnie zaangażowali się rodzice i najmłodsi przynosząc duże ilości najmniejszych nominałów o łącznej wartości 146,14 złotych. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wsparcie.

 

  

Dzień Babci i Dziadka 2023

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.  Każda grupa przedszkolna zapraszała swoich Dziadków i Babcie w inny dzień. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości. Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych.  Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. Starszaki zaprezentowały bajkowy program artystyczny, co by to było, gdyby w każdej bajce pojawili się babcia i dziadek, natomiast maluszki scenki humorystyczne. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. Nie obyło się również bez wspólnych zabaw i tańców. Uśmiechów nie było końca. To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Druzyna Bolka:

                  

 

 

Drużyna Lolka:

            

 

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasze przedszkole otrzymało środki dzięki którym wzbogaciliśmy przedszkolne kąciki książki.

   

"Lekcja z żywą przyrodą- gady"

19 stycznia nasze przedszkolaki wzięły udział w nietypowej lekcji. Było to spotkanie z wężami Klementyną, Olafem, Tosią i ich krewnymi. Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących życia węży, ich pożywienia, budowy i pochodzenia. Dzieci miały okazję dotknąć, pogłaskać niektóre gady. Wszystko działo się pod czujnym okiem opiekuna zwierząt.

      

 

 

Wigilia Przedszkolna

21 grudnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy jeden z najpiękniejszych dni w roku – Wigilię Bożego Narodzenia. W salach przedszkolnych dzieci dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia, a następnie zasiadły do pięknie przystrojonych stołów, na których czekał świąteczny obiad oraz ciasteczka i owoce. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Wigilię jednak poprzedził przedszkolny konkurs kolęd i pastorałek "Kolęda płynie z wysokości" podczas któego dziesiątka przedszkolaków zmierzyła się z polskimi kolędami i pastorałkami prezentując swoje umiejętności wokalne i artystyczne. Każde z dzieci zaprezentowało się pięknie. Zwycięzcą w kategorii 5-6 lat został Jan Karczewski natomiast w kategorii 3-4 latków Marta Hałat. Wszystkim artystom gratulujemy występu i życzymy dalszych sukcesów. 
Czas upłynął w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Wszystkie dzieci czuły zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.

              

" Wyślij kartke dla seniora "

W tym roku nasze przedszkole wzięło udział w akcji tworzenia kartek i drobnych upominków dla pensjonariuszy ZPO w Kryncach. Gest ten uczyni te święta wyjatkowe dla starszych osobowych i seniorzy nie będą czuli się samotni w te święta.

    

Mobilne planetarium

16.12 W remizie OSP było iście kosmicznie, a wszystko za sprawą mobilnego planetarium, które pozwoliło dzieciom z naszego przedszkola na wzięcie udziału w wizualno-dźwiękowym pokazie dostarczającym ogrom „kosmicznej” wiedzy. Wszystko miało miejsce w specjalnej przenośnej kopule, zapewniającej niezbędne tło.

        

 

Zajęcia otwarte w Drużynie Bolka

15 grudnia w Drużynie Bolka odbyły się zimowe zajęci otwarte dla rodziców o tematyce "Pomóżmy ptakom przetrwać zimę". Rodzice mieli okazję przyjrzeć się jak pracują podczas zajęć ich pociechy oraz sami uczestniczyć w zadaniach i zabawach z dziećmi. Uwieńczeniem zajęć były warsztaty plastyczne podczas których rodzice wspólnie z dziećmi wykonali eko karmniki, które będą zdobić i ogrody i pomagać zwierzętom przetrwac zimę.  

             

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą to ważne i odpowiedzialne zajęcie. Maluszki samodzielnie zrobiły mieszanke pokarmu dla ptaków ze zboża i ziaren oraz umieściły powstałe pokarmy w karmiku.

    

Zimowe zabawy na śniegu

Przedszkolaki korzystając z zimowej pogody bawiły się wspólnie na śniegu.

       

 

Laureatka Ogólnopolskiego konkursu plastycznego

Z dumą i radością informujemy, iż Marta Hałat z grupy maluszków została Laureatką Ogólnopolskiego Konkursu plastycznego " ŚWIĄTECZNA KARTKA ". Marta wykonała pod okiem swoich pań z grupy ekologiczną kartkę świąteczną.

 

 

List od Świętego Mikołaja

Przedszkolaki niemogąc się doczekać prezentów i wizyty św. Mikołaja już w listopadzie postanowiły napisać i wysłać do niego listy. Radości nie było końca gdy listonosz wręczył dzieciom list zwrotny od Świętego Mikołaja, który wysłał z Biura Świętego Mikołaja w Polsce w Srebnej Górze.

 

W świątecznym nastroju

 

8 grudnia odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców w grupie maluszków. Zajęcia i zadania do wykonania wprowadziły nas w klimat zbliżających się świąt. Robiliśmy świąteczne porządki poprzez kodowanie kubków. "Piekliśmy" pierniczki wg zabawy do muzyki Klanza. Klamerkami i szczypcami ubieraliśmy choinkę. Odgadywaliśmy za pomocą latarki co kryje się w danym prezencie. Tańczyliśmy body percussion do piosenki " jungle bells" oraz rodzice wraz z dziećmi wykonali ekologiczne stroiki,które przyozdabią na święta domy przedszkolaków. Dziękujemy za licznych udział w zajęciach!

 

      

Bajkowe Mikołajki 2022

6 grudnia w naszym przedszkolu okazał się dniem pełnym niespodzianek. Już po śniadaniu na nasze przedszkolaki czekała bajkowa niespodzianka. Sala maluszków zamieniła się w las w którym swoje przygody przedstawił teatrzyk nauczycieli i pracowników w spektaklu "Trzy świnki". Dzieci z wielką radośćia rozpozanwały swoje Panie w roli świnek wilka i wróżek, a także dowiedziały się, że cieżka praca i uczciwość w zyciu popłaca. Śmiechu nie było końca. 

               

 

 

Po przedstawieniu z orszakiem aniołów i diabła odwiedził przedszkolaki bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wiersz wręczyły prezenty rysunkowe dla niego. Święty Mikołaj obdarował wszystkie prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

           

 

 

Z pacynkami w baśni świat

W listopadzie troje naszych przedszkolakow brało udział w Ogólnopolskim konkursie plastyczny pod hasłem ,,Z pacynkami w baśni świat".  Dzieci wspólnie z rodzinami wykonały piękne pacynki smoka wawelskiego, złotej rybki oraz króla . Dziękujemy za udział w konkursie!

 

                   

 

 

 

Charytatywna akcja "Podaruj Gwiazdkę"

W grudniu nasze przedszkolaki, rodzice wraz z pracownikami przedszkola zaangażowały się w charytatywną akcję "Podaruj Gwiazdkę". Zamieniając się w pomocników św. Mikołaja zrealizowały marzenia dwójki dzieci z Domu Dziecka w Kartuzach - 16 letniego Grzegorza i 15 letniej Nikoli. Wspólnymi siłami udało się zakupić wszystkie wypisane w liscie do Mikołaja przedmioty m.in portfel, czapkę, szalik, rękawiczki, głośnik, bluzkę i spódnicę galową. Oprócz tego uzbierano wiele słodkości oraz rzeczy, które moga sprawić dzieciom uśmiech na twarzy. Bardzo dziękujemy wszystkim , którzy okazali dobre serce i właczyli się do akcji. Warto pomagać!

   

Teatrzyk "Cztery pory roku"

30 listopada nasze przedszkole odwiedził teatr w spektaklu "Cztery pory roku" sfinansowany przez Wydział Ochorny Środowiska. Dzieci oglądając oraz biorąc udział w przedstawieniu poznały zagrożenia płynące z nieposzanowania planety Ziemi. Poznały jednak sposoby jak zapobiegać zanieszyczeniom środowiska. To była bardzo pouczająca opowieść. 

     

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada br. przedszkolaki w naszym przedszkolu uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie". Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, matematyczne, zręcznościowe, quizy, misiowe tańce, degustacja misiowego ciasta.

Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

                   

 

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Odchodząc Dzień Praw Dziecka przedszkolakom przypomniane zostały ich prawa i obowiązki. Dzieci dowiedziały się co to jest Konwencja o Prawach Dziecka. W praktyce wykorzystaliśmy kilka prawa m.in. prawo do nauki, prawo do zabawy,prawo do miłości.

           

 

11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości


10 listopada bieżącego roku w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość upamiętniająca 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup oraz pracownicy przedszkola zebrali się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Polaków czas. Wszyscy z powagą i w dużym skupieniu oglądali program artystyczny przygotowany przez dzieci ze starszej grupy przedszkolnej. Starszaki swoim występem opowiedziały historię Polski, ukazały nasze smutne dzieje oraz przypomniały znaczenie symboli narodowych. Poprzez piosenki patriotyczne, tańce narodowe upamiętniły ten szczególny dzień. O 11:11 biorąc udział w akcji "Szkoła do hymnu" odśpiewały także cały hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego” pamiętając przy tym o zachowaniu należytej postawy.
Było dostojnie, wytwornie, spokojnie…Brawo mali Polacy!!! Jesteśmy z Was dumni! 

            

 

 

Podczas obchodów w przedszkolu uroczystości z okazji Święta Niepodległości maluszki wzięły udział w zajęciach patriotycznych których celem było budzenie szacunku oraz przywiązania do symboli narodowych.

       

 

 

Dzień Postaci z Bajek

W piątek obchodziliśmy jedno z najsypatnisiejszych świąt nie typowych- Międzynarodowy Dzien Postaci z Bajek. Polska jest ojczyzną kultowych Bajek które wciąż są emitowane w kanalach teleizyjnych na całym świecie. Dzieci poznały Koziołka Matołka, Bonifacego i Filemona, Bolka Lolka oraz Tole, Misia Uszatka oraz Reksia. Razem z bohaterami polskich Bajek przedszkolaki bawiły się cały dzień!

          

     

Dzień Dyni

Nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić „Dzień Dyni” . W naszym przedszkolu święto to obchodziliśmy w piątek 28 października, wtedy to wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Dzieci  miały okazję przekonać się jak smakuje deser dyniowy, które przygotowały dla nas panie kucharki. Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw: klasyfikowania dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczania dyń, odczytywania dyniowych sylab, gry w domino i wiele innych.  Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, skoki przez różnej wielkości dynie, slalom dyniowy oraz zabawy taneczne, a także ciekawe eksperymenty.

Gr. I

       

Gr. II

              

 

Przetwory maluchów

    

Muzyczny poranek z Rockiem w grupie starszaków

26 paździenika grupę starszków odwiedział wyjątkowy gość, tata Milenki - Pan Piotr, który z zamiłowania jest muzykiem, w dodatku rockowym. Dzieci miały okazję zobaczyć gitarę elektryczną i basową. Pan Piotr zapoznał ich z budową gitary, pokazał sposób gry oraz opowiedział o swoich muzycznych przygodach. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda życie muzyka, przygotowanie do występów. Miały okazję zobaczyć zdjęcia pamiątkowe, plakaty, płyty nagrane przez zespół Pana Piotra, a także obejrzeć fragment koncertu, który zdecydowania porwał ich do tańca i uzewnętrznił ich energię. Tata Milenki pokazał dzieciom także ukulele i kalimbe. Na koniec zajęć każdy z przedszkolaków otrzymał drobny prezent w postaci piórka do gry.  Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, pełnej humoru atmosferze za co seredcznie dziękujemy Panu Piotrowi.

 

            

 

 

 

Spotkanie integracyjne "Witajcie w naszej bajce - Bolek i Lolek"

19 października w naszym przedszkolu okazał się dniem pełnym radości i uśmiechów, nietylko dzieci, ale także i rodziców. To właśnie w tym dniu odbyło się spotkanie integracjne "Witajcie w naszej bajce" połączone z Pasowaniem na przedszkolaka grupy najmłodszej. Dzieci zarówno z grupy młodszej i starszej ukazując swoje talenty przedstawiły historię przyjaźni Bolka i Lolka, wyrecytowały wierszyki o tym jak to jest przedszkolakiem, zatańczyły, zaśpiewały, zagrały na instrumentach.  Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy, pani wicedyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Gdy część oficjalna dobiegła końca rozpoczęło się wielkie świętowanie pełne zabaw. Dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w bajkowych zabawach i konkurencjach. Były zabawy muzyczne i ruchowe z Pszczółką Mają, konkurencja Kopciuszka, wyścig Krasnali, karoca Czerwonego Kapturka, plakat Bolka i Lolka i wiele wiele innych, które wyzwoliły w uczestnikach wiele emocji i uśmiechu. Podczas uroczystości odbył się także poczęstunek i ognisko przygotowane przez rodziców. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wszelki wkład, wspólne zabawy i mile spędzony czas. 

           

                        

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty. Nasze przedszkolaki również chciały podziękować w tym dniu, swoim ukochanym  paniom i pracownikom przedszkola za uśmiech, życzliwość i trud włożony w ich wychowanie, za opiekę, dobre rady, czyste sale, wszelkie naprawy oraz smaczne posiłki.

 Słowa tych podziękowań zawarte były w wierszach, orkiestrze, piosenkach i tańcach, przygotowanych przez dzieci z grupy II.
Za ciekawy i udany  występ przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami.

     

 

Warsztaty czytelnicze nt. emocji z Biblioteką Pedagogiczną w Skawinie

13.10.2022 Drużynę Bolka odwiedziła Pani Lidia Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, która przeprowadziła ciekawe warsztaty czytelnicze. Pani Lidia na podstawie książki S.Isern „Uczuciometr inspektora Krokodyla” oraz bohaterów tej opowieści, ukazała dzieciom emocje, które każdy nas nosi w sobie. Z pomocą teatrzyku Kamishibai wszystkie emocje przedstawiły się dzieciom, a przedszkolaki zastanawiały się, gdzie mieszkają Emoludki i jak je rozpoznać.

v  

 

Strażnik Miejski w Przedszkolu

12 października przedszkolaki w Facimiechu odwiedził Pan Tomasz Morawa - Strażnik Miejski ze Skawiny. Pan Tomasz przeprowadził interesujace warsztaty dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Dzieci poznały zasady ruchu drogowego oraz bezpieczne sposoby poruszania się po jezdni. Przedszkolaki poznały także zawód strażnika miejskiego i jego obowiązki. Na koniec utrzymały drobne upominki, które pozwolą być im widocznym na drodze. 

      

 

 

Teatr kalejdoskop

11.10 do naszego przedszkola zawitali aktorzy z teatru kalejdoskop z przedstawiniem pt. "Jak leśnik ratował świat". Głównym tematem teatrzyku była ekologia ale również poruszany był temat zdrowego trybu życia, higieny osobistej oraz wartości prospołecznych . Dzieci z wielkim zachwyceniem oglądały przedstawienie.

  

Dzień Drzewa

Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień drzewa, który jest elementem edukacji ekologicznej. Dzieci poznały budowę drzewa. Wielozmysłowo poznały poszczególne elementy drzewa oraz jego owoce. Przedszkolaki również stymulowały zmysły przechodząc po leśniej ścieżce sensorycznej oraz zbudowały sensoryczne drzewa. Następnie po zajęciach udaliśmy się do parku by przytulić się do drzewa w podzięce za jego znacznie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Dzieci w parku porównywały budowę wielkość poszczególnych drzew.

                    

 

"Warzywa każdy z nas spożywa"

 

W ubiegłym tygodniu grupa maluszków poznawała dary ogrodu - warzywa. Dzieci oglądały różne warzywa. Stworzyły ziemnaczane stworki. Przedszkolaki zapoznały się z popularnym wierszem " na straganie". Na podstawie wiersza stworzyliśmy w sali własny stragan. Dzieci wcielały się w rolę sprzedawcy i klienta - kupując i sprzedając warzywa i owoce ze straganu. Pod koniec tygodnia wybraliśmy się do pobliskiego sklepu by zobaczyć znajdujące się tam warzywa i owoce oraz z bliska przyglądnąć się pracy sprzedawcy.

 

         

 

 

 

Dzień Muzyki

03 paźdzernika wszystkie przedszkolaki z Facimiecha uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Muzyki. Sala starszaków zamieniła się w filharmonię, gdzie od rana słychać było mnóstwo rożnych dźwięków. Dzieci miały okazję zobaczyć, posłuchać i zagrać na różnorakich instrumentach m.in gitarze klasycznej, gitarze basowej, flecie poprzecznym, pianinie, bum bum rurkach, instrumentach perkusyjnych. Poznały kilka ciekawostek z życia muzyka, dyrygenta, kilka tajników muzyki. Obejrzały koncert prosto z filharmoniii Narodowej, a także samodzielnie stworzyły kolorową bum bum rurkową orkiestrę. Muzyka towarzyszyła nawet podczas gimnastyki oraz zajęć i zabaw przez cały dzień. Wszystkie zabawy muzyczne przysporzyły dzieciom wiele uśmiechów i radości oraz zainspirowały do rozwijania swoich pasji muzycznych. 

 

                     

Dzień chłopaka

30. 09 przedszkolaki świętowały Dzień Chłopaka. Dla naszych panów w tym dniu czekało mnóstwo niespodzianek. Rano dziewczynki zrobily dla chłopców lemoniadę. Następnie nasi mężczyźni musieli wykazać się nie lada umiejętnościami. Czołgali się pod stołem, konkurwowali w rzutu do celu, najdalszego skoku, "szybkiej jazdy" na klockach zdobywając przy tym tytuły mistrza celnego oka, najbardziej rozskakanego mistera. Dziewczyny głośno dopingowały chłopców. Panowie musieli także zamienić się w dżentelmenów i poprosić koleżanki do tańca. Na koniec wzmagać dostali medale od koleżanek z grupy oraz słodki upominek.

 

 

            

Owocowy tydzień maluszków

W minionym tygodniu maluszki utrwaliły nazwy wybranych owoców. wspólnie oglądaliśmy, nazywaliśmy i segregowaliśmy wybrane owoce, określając ich kolor i kształt. Dzieci oglądały przekrój owoców porównując ich pestki i nasiona. Nawet posadziliśmy pestki owoców do kubeczków. Wspólnie stworzyliśmy sałatkę owocową, którą dzieci ze smakiem zjadły.

 

       

 

Festiwal jabłka

Z okazji Światowego Dnia Jabłka maluszki poznały różne gatunki jabłka oraz różne formy przetworzenia jabłka m. in . Jabłko pieczone, mus jabłkowy, szarlotka, suszone jabłko, sok i kompot z jabłek. Dzieci za pomocą zmysłu smaku i zapachu poznały różne formy jabłka.

 

    

 

Powitanie jesieni

Dnia 23 września 2022r. zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu odbyło się "Powitanie Jesieni". Pani Jesień przyszła do nas ze swoimi darami. W kąciku przyrody pojawiły się: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, warzywa. Zajęcia w tym dniu nawiązywały do tematyki jesiennej. Były piosenki,pląsy, zabawy. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat nowej poru roku poprzez rozwiązanie zagadek i rebusów. Podczas spaceru dzieci szukały darów jesieni w parku. Przedszkolaki będą poszerzać swoją wiedzę, obserwować zmiany jakie przyniesie nam nowa pora roku podczas kolejnych zajęć, spacerów i wycieczek.

              

 

 

Próbna ewakuacja z Druhami OSP Facimiech

21 września 2022 w naszym przedszkolu odbyła się próbna ewakuacja. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku. W całej akcji pomogli nam strażacy z OSP Facimiech, którym serdecznie dziękujemy. 

 

 

                                  

 

Dzień Przedszkolaka w Fadolandii 

20 września przedszkolaki z Facimiecha obchodziły Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji wybrały się na wycieczkę do Fadolandii- krainy zabaw w Wadowicach. Nie ma nic lepszego niż baseny wypełnione kulkami! Niesamowita przygoda! Dzieci wzięły także udział w zabawach i grach przygotowanych przez animatorów. miały okazję wziąć udział w jesiennym quizie, przeciąganiu liny, malowaniu twarzy, zabawach z chustą, dyskotece z clownem.  Było wspaniale. Wszyscy z uśmiechami na twarzy dobrze się bawili mimo deszczowej pogody. 

 

                             

 

 

Sprzątanie Świata

Dnia 16 września, nasze przedszkolaki wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata” Inicjatywa ta ma na celu promowanie idei dbania o przyrodę, inicjowanie działań zmierzających do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa, ukazanie skutków zaśmiecania świata oraz wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska. Przedszkolaki zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci wyruszyły spod budynku przedszkola i zajęły się oczyszczaniem przydzielonego im terenu. Wszystkie grupy z zapałem sprzątały, m.in. plac zabaw oraz przylegające do przedszkola tereny zielone. Przedszkolaki udowodniły, że każdy może zadbać o otaczającą nas przyrodę.
 

 

        

 

 

Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to także dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.

Drużyna Bolka:

                  

 

 

Drużyna Lolka:

              

 

 

Wrześniowy spacer Starszaków

 

Pierwsze dni Maluszków w przedszkolu

    

   

 

 Rok szkolny 2021/2022


 

Warsztaty - Kuchnia molekularna

24 czerwca nasze przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Bajkowe Laboratorium, podczas których na moment zamieniły się w prawdziwych kucharzy potrafiących tworzyć przeróżne magiczno- chemiczne mikstury. Podczas warsztatów kuchni molekularnej dzieci miały okazję mrozić mandarynki i rozbijać je młotkiem, zamrażać kwiaty, tworzyć wybuchowy gejzer i smaczne truskawkowo- malinowe lody, które z wielką ochotą zjadły. Poznały także moc wybuchowych eksperymentów chemicznych z suchym lodem i ciekłym azotem. Była to okazja do obserwacji balonów, które kurczyły się i samodzielnie pompowały, tworząc zwierzęta balonowe. Największym powodzeniem cieszyła się zabawa ze smoczymi chrupkami. To były warsztaty pełne smakołyków, zagadek chemicznych, ale przede wszystkim uśmiechów dzieci.  

 

              

 

 

Dzień Rodziny wraz z zakończeniem roku przedszkolnego

08.06.2022 roku w przedszkolu w Facimiechu odbyła sie uroczystość Dnia Rodziny połączona z uroczystym zakończeniem roku przedszkolnego 2022. Nierozpieszczająca nas pogoda zaprowadziła nas do remizy w OSP Facimiech, gdzie rozentuzjonowane dzieci przygotowały dla rodziców szereg wierszy, piosenek i tańców. 
Przedszkolaki pomimo nowego miejsca wspaniale odnalazły się w roli aktorów, tancerzy, muzyków prezentując swoje talenty i umiejętności. Na końcu uroczystości odbyło się także wręczenie nagród i pożegnanie dzieci, które od września zostaną uczniami pierwszej klasy. 

              

 

 

 

Pełen magii i czarów Dzień Dziecka 2022

Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W Naszym Przedszkolu tego dnia również nie zabrakło atrakcji, było wręcz magicznie, gdyż każde z przedszkolaków zamieniło się na moment w czarodzieja i czarodziejkę. Były tańce z nutką magii i czarów, zabawy z chustą, upominki, pyszny podwieczorek oraz popcorn, zamek dmuchany, kolorowe balony, wesoły magik i wiele innych niespodzianek. To był wspaniały dzień, co można zobaczyć na zdjęciach poniżej. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy włączyli się w organizację tego radosnego dnia.

 

                     

 

 

 

 

Gminny Przegląd Recytatorski 
"W świecie polskiej poezji dziecięcej"

20 maja 2022 Ksesnia z grupy Żaczków, oraz Marta z grupy Lajkoników reprezentowały nasze przedszkole w gminnym przeglądzie recytatorskim, który odbył się w Pałacyku Sokół w Skawinie. Dziewczęta zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie oraz sceniczne. Przedstawiły jury i publiczności dwa bardzo długie wiersze, podczas których Ksenia opowiedziała o smoku, Marta natomiast o sposobie na laleczkę. Serdecznie gratulujemy dziewczynkom występu i życzymy dalszych sukcesów! Jesteśmy przekonane, że deski teatrów za kilka lat będą na nich czekać:)

 

 

WIZYTA STRAŻAKÓW W PRZEDSZKOLU
W dniu 12.05.2022r przedszkolaki z wielką radością powitały wyjątkowych gości, strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Facimiechu. Z okazji niedawno obchodzonego Dnia Strażaka dzieci złożyły strażakom życzenia i zaprezentowały montaż słowno- muzyczny. W trakcie spotkania goście opowiedzieli o swojej pracy, okolicznościach w jakich można wzywać strażaków oraz przypomnieli numery alarmowe. Odbyła się również próbna ewakuacja. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie, którymi przyjechali strażacy. Dzieci miały możliwość oglądać wyposażenie, jakim dysponują strażacy niosąc pomoc w różnych zdarzeniach. Chętni mogli przymierzyć hełm strażacki, usiąść w samochodzie, a także wziąć udział w pokazie lania wody. Na  pamiątkę spotkania przedszkolaki wręczyły gościom medale: „Dzielny strażak” oraz odbyły się pamiątkowe zdjęcia z gośćmi.
Składamy serdeczne podziękowanie Strażakom za spędzony
wspólnie  czas i umożliwienie bliższego poznania niezwykle istotnej
i niebezpiecznej pracy STRAŻAKA .

  

  

  

  

  

  

 

   

   

Wyczeczka do Red Raju w Młoszowej

11 maja wszystkie przedszkolaki z Facimiecha wybrały się na wycieczkę do zagrody edukacyjnej "Red Raj w Młoszowej", która okazała się prawdziwym rajem dla przedszkolaków. Zabaw i uśmiechów nie było końca. Pogoda dopisała, dlatego też dzieci miały możliwość wyszaleć się ze wszystkie czasy korzystając z wielu atrakcji. Uczesniczyły w zabawach w parku linowym, dmuchanych zjeżdżalniach, zamkach, torach przedszkód, zjazdach na pontonach, siłowni na zewnątrz. Miały okazje także spróbować sił w dojeniu krowy oraz kozy, a także obserwować, dokarmiać i przytulać alpaki i królika. Na końcu wycieczki poznały także zwierzęta takie jak pawie, indyki, strusie i kozy. To była wycieczka pełna przygód i atrakcji. 

                              v                    

       

  

     

 

Warsztaty z psychologiem w grupie Żaczki

W dniu 9.05.2022 w grupie Żaczki odbyły się warsztaty przeprowadzone przez Panie psycholog ze Specjalistycznej Poradnii Psychologiczno- Pedagogicznej. Starszaki poznały historie dwóch nieoczywistych przyjaciół i na jej podstwie odkrywali jak ważny jest każdy z nas i jak wiele nas może łączyć, jeśli tego chcemy. Dzieki bardzo ciekawym zajęciom dowiedzieliśmy się więcej o sobie nawzajem i zbiżyło nas do siebie. 

  

  

 

"Cała Polska czyta dzieciom"

 

10 maja odwiedziła nas także mama Marty, która przeczytała Lajkonikom bardzo ciekawą książeczkę "O wilku, który chciał zmienić kolor" oraz "Baletnica". Dzieci poznały historię wilka, który wstaje w bardzo złym humorze. Wszystko przez kolor jego futerka..  Eksperymentuje z farbą, pomarańczami, różami, swetrami, pawimi piórami, a nawet błotem. Małym czytelnikom te kombinacje przyniosły wiele śmiechu. Ponadto, Wilk zwraca także uwagę na kwestię akceptacji siebie samego. W przypadku Naszego bohatera chodzi o wygląd, ale możemy to przełożyć także na inne aspekty życia takie jak upodobania czy wyznanie. Bajka uzmysławia, że aby być szczęśliwym wcale nie musimy nikogo udawać i zmieniać wbrew sobie. Wystarczy  być po prostu sobą. To była bardzo pouczająca książeczka. Serdecznie dziękujemy mamie Marty oraz mamie Poli za wspólne spotkanie w przedszkolu. 

 

6 maja grupę Lajkoników w ramach akcji Cała Polska czyta Dzieciom odwiedziła mama Poli. Pani Aleksandra przyczytała przedszkolakom bajkę o Leśnej Szkole oraz bajkę pt. "Urodziny Misia". Dzieci z zaciekawieniem i uwagą słuchały książeczki oraz odpowiadały na pytania związane z treścią bajek. To był bardzo miły poranek. 

 

Międzynarodowy dzień strażaka

Przygotowując w tajemnicy niespodziankę dla naszych wspaniałych strażaków wszystkie przedszkolaki w dniu ich święta przypominały sobie zasady bezpieczeństwa i postępowania w sytuacjach kryzysowych. Utrwalały numer alarmowy w trakcie różnych zabaw oraz w trakcie zabaw parateatralnych inscenizowały sytuacje zagrożenia życia i ćwiczyły właściwy sposób zawiadamiania służb. A huczne obchody zaplanowano na 12 maja :) Co się wtedy wydarzy? Niespodzianka :)

   

 

Święta majowe

29 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy święta majowe. Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. Dzieci z wszystkich grup wiekowych uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka Święta. Przygotowały krótką prezentację artystyczną. Każda z grup zaprezentowała wiersz i piosenkę patriotyczną. W postawie na baczność cała społeczność zaśpiewała Mazurka Dąbrowskiego – Hymn Polski. Dzieci wzięły udział w quizie Małego Patrioty. Następnie odbył się przedszkolny konkurs patriotyczny „Kto Ty jesteś Polak mały”, podczas którego przedszkolaki zaprezentowały przygotowane z rodzicami piosenki i wiersze o tematyce Polski, ukazując jednocześnie swoje talenty artystyczne. W konkursie wzięło udział 11 przedszkolaków, z czego wyłoniono 4 miejsca pierwsze w różnych kategoriach.  Pozostałe dzieci otrzymały wyróżnienia.

Miejsca I: 

Kategoria I – wiersz – 3-4 latki  - Hanna Rokosz

Kategoria II – wiersz – 5-6 latki – Ksenia Sobańska

Kategoria III – piosenka – 3-4 latki – Marta Hałat

Kategoria IV – piosenka – 5-6 latki – Natalia Opyrchał

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Zwieńczeniem obchodów był przemarsz z flagami ulicami Facimiecha. 

                  

 

"Kto Ty jesteś? Polak mały!"

W tygodniu poprzedzającym Święta Majowe dużo czasu poświęcaliśmy edukacji patriotycznej. Zwiedzaliśmy multimedialnie najciekawsze miejsca w Polsce i rozmawialiśmy o historii naszego kraju. Żaczki poznając żywciorys i twórczość Fryderyka Chopina dały się ponieść artystycznemu duchowi. Wiemy jak ważne jest dbanie o nasze Polskie dziedzictwo i jesteśmy dumni, że jeseśmy Polakami!

                 

 

Dzień Ziemi

22.04.2022 przedszkolaki świętowały Dzień Ziemi. Przeprowadzono szereg działań wpisujących się w konwencję święta. Odbywały się ciekawe zajęcia edukacyjne, projekcje filmów o tematyce ekologicznej, zabawy badawcze, turniej wiedzy ekologicznej. Dzieci opracowały wspólnie „Kodeks małego ekologa” oraz wykonały prace plastyczne zachęcające do ochrony Ziemi przed niszczeniem. Prowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię. Dzieci już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa i pielęgnować rośliny; dbać o przyrodę; oszczędzać wodę i prąd; segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku. Uwieńczeniem obchodów był przemarsz ulicami Facimiecha z plakatami proekologicznymi i hasłami zachęcającymi do dbania o nasz wspólny dom jakim jest Ziemia. Starszaki w tym dniu zrezygnowały także z tradycyjnych zabawek i wcieliły się w rolę projektantów wykonując swoje własne zabawki z przedmiotów z recyklingu.

 

                       

 

 

 

Rodzinny Konkurs Ekologiczny "Zabytki Polski"

W kwieniu w naszym przedszkolu odbył sie rodzinny ekologiczny konkurs "Zabytki Polski", który rozstrzygnięty został w Światowy Dzień Ziemi. Celem konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej najmłodszego pokolenia oraz uwrażliwienie na piękno Naszej Ojczyzny. W konkursie wzięło udział 8 prac. Wszystkie prace odznaczały się ogromem pracy i kreatywności. W rolę Jury wcieliły się przedszkolaki wraz z rodzicami i podczas tajnego głosowania wyłoniły zwycięską pracę. Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. 

 

I miejsce: Jan i Jakub Zbroiński

II miejsce: Milena Szymańska

III miejsce: Antoni Maj

 

       

 

Wielkanocne eksperymenty z jajkiem

Tuż przed wielkanocą przedszkolaki wzięły udział w zajęciach poświęconych jajkom. Dzieci miały okazję wykonać eksperymenty, z których dowiedziały się jak to z tym jajkiem bywa. Jakie są jego właściwości oraz z czego jest zbudowane. Ciekawość dzieci i aktywność były ogromne.

 

     

 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Wielkanocna Pisanka"

W marcu przedstawicielka grupy Lajkoników Madzia Lelek wykonując przepiękną pracę plastyczną, której tematem była pisanka wielkanocna wdzięła udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym. Madzia wykazała się dużą kreatywnością oraz ogromem cierpliwości i dokładności. Praca wysłana została do  Szkoły w Podstawowej w Sromowcach Niżnych.  Serdecznie gratulujemy udziału w konkursie i życzymy dalszych sukcesów. 

 

Wycieczka do Skawiny

 

11 kwietnia 2022 przedszkolaki z Facimiecha wybrały się na wycieczkę do Skawiny. Przedszkolaki początkowo zwiedziły odnowiony dworzec i przyjrzały się stojącym na peronie pociągom. Następnie dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie dzieci miały okazję zwiedzić bibliotekę i jej wszelkie zakamarki ( bibliotekę, czytelnię, bawialnię, sale komputerową). Podczas oprowadzania dowiedziąły się jakie książki i nie tylko można wypożyczyć i w jaki sposób to uczynić. Następnie powędrowały do Pałacyka Sokół na spektakl Teatru w Ruchu "Balonowe podróże", gdzie poznały Smoka Obiboka, Kwiatuszka i Minionka. Był to interaktywny spektakl wypełniony muzyką, zadaniami ruchowymi oraz wyzwaniami. Wielką radość sprawiła też sama podróż autokarem. 

 

                   

  

 

Cała Polska czyta dzieciom 

5 kwietnia do grupy Lajkoników zawitał tata Natalki. W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytał dzieciom bajkę o "Alicji w krainie czarów". Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieśći i chętnie wypowiadały się na temat bajki. Panu Marcinowi dziękujemy za spotkanie. 

Dzień Marchewki

4 kwienia to wyjątkowy dzień - to dzień marchewki. Cel przeświecał tylko jeden.. promowanie zdrowego odżywiania! Przedszkolaki spotkały się na wspólnej zabawie w pomarańczowej sali. Można było usłyszć wiele ciekawostek o marchewce, a przy tym świetnie się bawić. Były zabawy ruchowe, piosenki, tańce, konkursy i zagadki.  Tego dnia w naszym jadłospisie znalazły się surowa marchewka oraz ciasto marchewkowe, a do obiadku surówka z marchewki.

               

 

 

Spotkanie z Policjantem

30 marca tuż po obiedzie przedszkole odwiedzili niecodzienni goście. Do naszej sali zawitał tata Hani, tym razem w nieco innym wymiarze. Pan sierż. Sztab. Paweł Garncarz wraz z kolegą przeprowadzili z dziećmi zajęcia ukazujące zawód policjanta oraz porozmawiali na temat bezpieczeństwa na drodze oraz bezpiecznych zachowań w stosunku do osoby nieznanej. Przedszkolaki miały możliwość poznania wszelkich ciekawostek związanych z pracą policjanta, a nawet założenia prawdziwego stroju policjanta oraz potrzymania atrybutów służących do obrony. Wielką atrakcją była też wizyta w prawdziwym radiowozie. Dzieci zamieniły się na moment zarówno w policjanta jak i rzezimieszka, włączały syreny policyjne i poznały wyposażenie samochodu. To były bardzo pouczające oraz pełne uśmiechów zajęcia. Bardzo dziękujemy Panom Policjantom za wspaniałe zajęcia!

               

 

Żywa lekcja przyrody - płazy!

W środę przedszkolaki miały także okazję wziąć udział w żywej lekcji przyrody przeprowadzonej przez agencję Klaps Art, podczas której poznały m.in. ropuchę Agę, rzekotkę Andrzeja, traszkę Tasię, żabkę rogatą Szymka oraz ambystomię Tygrysią. Dzieci posłuchały ciekawych opowiadań o tym co piszczy w trawie i kumka w pobliskich rzekach. Przedszkolaki poznały wszelkie tajemnice dotyczące budowy ciała płazów oraz kolorowych kaftaników żabek. Mogły obserwować ich zachowania i posłuchać żywego koncertu. Dzieci z wielkim zaciekawieniem brały udział w zajęciach. To było niezwykle pouczające przedpołudnie, dzięki któremu dzieciaki otrzymały miano młodego naukowca.

 

             

 

Cała Polska Czyta Dzieciom

W ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" Żaczki miały przyjemność gościć mamę Stefana, która przygotowała dla dzieci piękną Lapońską "Baśń o Słońcu". Jej główny bohater, aby zdobyć rękę księzniczki musiał wykonać kilka niezwykle trudnych zadań nadanych mu przez nieuczciwego króla. Jak się ona skończyła?  Przeczytajcie sami :) 

Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Tego dnia rozmawialiśmy o tym do czego jest nam potrzebna woda i jak o nią musimy dbać. Przeprowadziliśmy eksperyment z rozwijającymi się papierowymi kwiatami oraz prawdziwymi cebulkami, sprawdzając co się dzieje, gdy roślina nie otrzymuje wystarczająco dużo wody. Wiemy już, że bez wody nie ma życia, dlatego tak bardzo jest ważne jej oszczędzanie. 

 

       

 

Pierwszy Dzień Wiosny

Przyszła do nas Pani Wiosna, cała w sukni z kwiatów.

Uśmiechnięta i radosna, wśród lecących ptaków.

21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny od rana w przedszkolu panowało wielkie poruszenie. Dzieci nie mogły się doczekać spotkania z Wiosną. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w grach i zabawach nawiązujących do rozpoczynającej się właśnie pory roku, jednak najwięcej radości sprawiło im poszukiwanie wiosny w plenerze. Już chwilę po wyjściu z przedszkola udało im się odnaleźć jej pierwsze wskazówki oraz rozwiązać wiosenne zagadki. Pani Wiosna przybyła do dzieci w ogrodzie przedszkolnym i wspólną zabawą czarowała świat na zielono.  Na koniec Wiosna zaprosiła wszystkich do wspólnego spaceru do parku, aby pożegnać się z Marzanną i odnaleźć zagubiony gaik. Dzieci w podzięce namalowały dla niej wiosenny, pełen kwiatów dywan. 

 

                            

 

 

 

 

Warsztaty patriotyczne "Historia w kolorach"
z Instytutem Pamięci Narodowej

18 marca nasze przedszkole odwiedzili przestawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie- Pani Joanna Dutka-Kącka i Łukasz Płatek. Przeprowadzili oni patriotyczne warsztaty w oparciu o film "Polskie Symbole Narodowe", podczas których dzieci wzięły udział w różnorodnych zabawach i zadaniach przybliżających im symbole narodowe Polski.

 

           

 

          

VI Gminna Olimpiada Matematyczna

Po przerwie spowodowanej obostrzeniami udało się w tym roku wznowić Gminną Olimpiadę Maematyczną tradycyjnie organizowaną przez Przedszkole Samorządowe nr 2 z Oddziami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie, a powszechnie znane jako Niebieski Miś. Nasze starszaki również wzięły w niej udział. Kasia i Filip mężnie reprezentowali nasze przedszkole udając się w kosmiczną podróż pełną matematycznych przeszkód i pułapek. Świetnie poradzili sobie z nimi i wykazali się swoimi umiejętnościami. 

Jesteśmy z nich bardzo dumni!

Cała Polska czyta dzieciom

W dniu 15.03.2022 grupę Żaczków odwiedziła Mama Huberta. Przyniosła ze sobą książkę "Afryka Kazika", z której przeczytała dzieciom kilka opowieści o przygodach Kazimierza podróżującego przez 5 lat po Afryce. Starszakom się bardzo podobały przeczytane historie i rozbudziły ciekawość dalszymi przygodami odważnego Kazia.

Mamie Huberta bardzo za czas i przesympatyczne spotkanie z całgo serca dziękujemy :)

 

Dzień Kobiet 2022

"Być kobietą, być kobietą...”
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień dla wszystkich kobiet - zarówno tych dużych, jak i małych.
Radosna atmosfera panowała w naszym przedszkolu już od samego rana.
Chłopcy starali się, aby ten dzień był wyjątkowy. Dlatego też, wręczyli wszystkim Paniom i koleżankom drobne upominki z mocą życzeń. Chłopcy w tym dniu w szczególności wcielili się w prawdziwych dżentelmenów.

 

                    

 

 

Kosmiczne przygody Lajkoników

W ostatnim tygodniu grupa Lajkoników odkrywała tajemnice kosmosu. Dzieci z wielkim zaangażowaniem poznawały ciekawostki dotyczące planet i układu słonecznego. Wzięły udział w zajęciach podczas których odbyły kosmiczny spacer 3D, wzięły udział w milionerach, poznały skąd biorą się pory roku i dnia, zamieniły się w astronautę oraz samodzielnie wykonały własny układ słoneczny. To była iście kosmiczna przygoda!

 

         

 

Mały Miś w świecie wielkiej literatury - poranek z bajką

02. 03. 2022 w ramach realizacji projektu czytelniczego, nasze przedszkole odwiedził Pan Grzegorz- przedstawiciel wydawnictwa Mac, który z wielkim zaangażowaniem przeczytał dzieciom bajkę pt. "Pani K. zaczyna od Nowa". Była to opowieść o niezykłej kotce, która uczyła o umiejętności przyjmowania ze spokojem tego, co niesie życie, o radości z życia i głębokiej wierze, że nawet po najgorszym wieczorze następuje przyjazny poranek. 

 

#Solidarni z Ukrainą

 

 

                

 

Strażnik Miejski w przedszkolu

    28 marca nasze przedszkole odwiedził Pan Tomasz Morawa - strażnik miejski, który przeprowadził interesujące zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Dzieci poznały zasady poruszania się po drodze oraz konieczność noszenia odblasków. To był bardzo pouczający poranek. 

 

 

Na tropie dinozaurów

W ostatnim tygodniu lutego starszaki wybrały się w podróż w czasie. Odkrywały tajemnice prehistorycznego świata. Z wykorzystaniem metody projektu każdy starszak mógł zaglębić się w ten niezwykle ciekawy temat i być każdego dnia współtwórą procesu dydaktycznego. Żaczki same musiały zdecydować, które zagadnienia je ciekawią (co nie było takie łatwe, bo cała prehistoria to niesamowita historia), w jaki sposób chcą je rozwijać i co mogą od siebie włożyć w cały proces. Rozpoczęli od przygotowania kącika tematycznego, eksperymentowali z solą, będącą naszym codziennym dodatkiem potraw a pamiętającą czasy znacznie od nas odległe, wcielili się w role DinoEkspertów i korzystali z innych sposobów poszerzania wiedzy. Projekt na Tropie dinozaurów trwa nadal, będziemy do niego wracać ze względu na wiele tematów, które nadal nas trapią i nurtują. A przy okazji obchodziliśmy hucznie Dzień Dinozaura przypadający na 26.02.

Brawo Żaczki za zaangażowanie i świetnie wykonaną pracę w minionym tygodniu! 

GRRRRRRR!!

        

    

   

      

  

   

Tłusty czwartek w przedszkolu 

            

 

 

 

Spotkanie z Radcą Prawnym - preorientacja zawodowa

Spotkanie z Radcą Prawnym

Poznając nowe zawody mieliśmy 24.02 niezwykłą okazję do uczestniczenia w zajęciach przygoowanych przez Mecenas Justyną Sekuła - Zięba będącą radcą prawnym i reprezentującą Krakowską Izbę Radców Prawnych. W ramach akcji "„Edukacja prawna dla najmłodszych” " radcowie spotykają się z dziećmi i przybliżają im zawód radcy oraz wskazują sposoby egzekwowania przez dzieci ich praw. Przedszkolaki przypomniały sobie jakie prawa mają dzieci, jakie dorośli i miały również szansę przenieść się wyobraźnią na salę sądową gdzie odbywał się spór o przywłaszczenie roweru! Oceniały sytuacje, próbowały znaleźć rozwiązanie i poznały sposób funkcjonowania sądu, w tym również różne inne zawody związane z prawem akie jak sędzia, prokurator czy adwokat. Na koniec starszaki wzięły udział w konkursie wiedzy, a wszystkie przedszkolaki otrzywały piękne prezenty od Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie.

Z całego serca dziękujemy raz jeszcze Radcy Prawnej, Pani Justynie Sekuła- Zięba oraz Dziekanowi Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, Panu Marcina Sala – Szczypińskiemu za zorganizowanie spotkania z radcą prawnym w przedszkolu w ramach akcji „Edukacja prawna dla najmłodszych”.

   

 

   

 

 

 

Bal karnawałowy z zawodami

Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją 18 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tegorocznym motywem przewodnim balu był “Świat zawodów”. To wydarzenie o charakterze wychowawczym, którego celem było zbliżenie dzieci w wieku przedszkolnym do środowiska pracy, wpisało się w realizację działań dotyczących preorientacji zawodowej w przedszkolu. W zorganizowanym balu dzieci wcieliły się w przedstawicieli różnych zawodów, byli policjanci, strażacy, lekarze, baletnice, piosenkarze, sportowcy, kucharze i wiele innych. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc we wspólnych pląsach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Dzieci miały okazję do wykonania zadań od poszczególnych zawodów. Pan Budowlaniec zlecił im budowę najwyższej wieży, fryzjer zachęcił do ścinania włosów oczywiście nie prawdziwych, pielęgniarka zorganizowała zagadki witaminowe, ogrodnik poprosił o przelewanie wody do kwiatów, kurier do noszenia paczek, a policjant do testu sprawnościowego. Wspólnej zabawie całej społeczności przedszkola towarzyszyła radość i spontaniczna aktywność dzieci. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu strojów. 

 

 

                        

 

 

Kosmiczny tydzień

W lutym dużo czasu poświęciliśmy odkrywaniu tajemnic kosmosu. Stworzonymi statkami kosmicznymi udaliśmy się w dalekie ekspedycje w najdalsze zakamarki naszej galaktyki. Poznaliśmy czym jest kometa, asteroida, galaktyka czy gwiazdozbór. W trakcie multimedialnej lekcji zapoznaliśmy się z zawodem inżyniera- projektanta robotów i sami projektowaliśmy swoje wymarzone roboty. Wiemy również co należy zrobić, aby zostać astronautą. Kto wie, może juz niedługo każdy z nas dosięgnie gwiazd! Póki co spróbowaliśmy jak to jest kosmitami ;) 

    

   

     

   

     

 

 

 

Dzień Kota

17 lutego obchodziliśmy nietypowe święto „Światowy Dzień Kota”. Wszystkie dzieci upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, poprzez piękne opaski i maski. Dzieci zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Były też wesołe „kocie zabawy” przy znanych piosenkach :"Kotek" „My jesteśmy kotki dwa”, „Wlazł kotek na płotek” oraz konkursy „Kto szybciej zaprowadzi myszkę do kotka”. Odbyły się również zabawy z włóczką”, zabawa „Z jakiej bajki pochodzą te koty?”. Kodowaliśmy także drogę kotka do miski mleka. Wykonaliśmy pracę plastyczną. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

                

 

 Walentynki 

14 lutego przedszkolaki z Facimiecha poznały tradycje związane ze świętem Walentynek. W przedszkolu był to dzień przyjaźni, empatii i szacunku do innych osób. 

     

 

Dino Świat  Lajkoników

 

W tym tygodniu Lajkoniki zamieniły swoją sale w park Jurajski i poznały ciekawostki z życia prehistorycznych stworzeń jakimi są dinozaury. Przedszkolaki brały udział w wielu zabawach, grach oraz doświadczeniach przybliżających ich do Dino świata. 

 

                 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu 

8 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Bezpiecznego Internetu”, którego celem jest uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw,jakie czyhają w komputerze czy telefonie, gdy będą korzystać z Internetu. W ramach akcji, dzieci z każdej grupy zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez bajki z serii „Sieciaki.pl.” oraz „Necio.pl”, które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Film poprzedzony został pogadanką nauczycielek na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i zasadach korzystania z niego. Doskonale poradziły sobie  z zadaniami oraz konkursem quizowym z pytaniami dotyczącymi Internetu – jego zalet i wad. Następnie wykonały zadanie plastyczne – kolorowanie obrazków związanych z Internetem.
 

Lajkoniki:

         

Żaczki:

        

 

 

Dzień Babci i Dziadka 2022

 

Babciu droga, Dziadku miły

Dziś Wam życzę dużo siły.

Życzę zdrowia cztery tony, bo czas teraz jest szalony.

Życzę także moc radości i stalowej odporności.

Buziak, może być lecz zdalny, bo jest reżim sanitarny.

Tulić, także trzeba zdalnie,  ale kocham Was realnie!

 

Kochani Rodzice i Dziadkowie zapraszamy do obejrzenia montażu słowno - muzycznego przygotowanego przez

grupę Lajkoników:

https://www.youtube.com/watch?v=5CylyAr6koI

i grupę Żaczków

https://youtu.be/bFhjv-rlK3A

 

 

 

 

Teatr Kalejdoskop "Na dworze króla Mrozu"

   

 

Z Babcią i Dziadkiem na spacer po Krakowskim Rynku 

Choć niespodziewana kwarantanna zatrzymała nas na chwile nie poddajemy się w poszerzaniu naszej wiedzy. Świętując symbolicznie Dzień Babci i Dziadka udaliśmy się na multimedialny spacer po krakowskim rynku i wysłuchaliśmy Legendy o krakowskim obwarzanku. Wiemy, że nasi Dziadkowie są skarbicami wiedzy i doświaczenia i radościa razem z nimi chcemy poznawać otaczający nas świat. 

 

Zima u Lajkoników

Poznając sporty zimowe Lajkoniki poznały właściwości lodu. Dzieci określały kolor zapach lodu. Sprawdzały, czy lód tonie czy pływa, w jakiej wodzie ciepłej czy zimnej szybciej się rozpuszcza. Następnie na spacerze szukaliśmy lodu oraz tworzyliśmy że śniegu bałwankową rodzinkę.

      

 

 

Zimowe zajęcia sensoryczne w grupie Lajkonikow

Zima daje nam podpowiedzi, jak wpleść kreatywne, sensoryczne zabawy w codzienną aktywność. Lajkoniki malowały palcem w soli. Boso chodzily po strzelającej foli babelkowej, "jeździły na nartach", gniotły papierowe kule a na koniec odbyła się wielką bitwa na papierowe śnieżki.

 

          

 

Świąteczne życzenia

Drodzy Rodzice i Przyjaciele naszego przedszkola. 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt, pełnych rodzinnego ciepła. Aby ten czas był wypełniony śmiechem i odpoczynkiem od codziennego zgiełku. Błogosławieństwa Nowonarodzonego.

Tego i jeszcze więcej z serc Wam życzymy.

 

Zapraszamy do obejrzenia życzeń przygotowanych przez nasze przedszkolaki. 

https://drive.google.com/file/d/12wLcbqfG1SZeWlcSUqeoXKlYkBX1fB6B/view?usp=sharing_eil_dm&ts=61c3b903 

Wigilia w przedszkolu

W środę 22 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla wielu z nas jest to dzień niezwykle radosny , spędzony w gronie najbliższych. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy, jemy świąteczne potrawy. Także w naszym przedszkolu nastał wspaniały moment- Wigilia, Boże Narodzenie! Dzieci wspólnie z Paniami kolędowały, składały sobie życzenia i jadły wspólny świąteczny obiad przy pięknie udekorowanym stole. Dzieci zajadały tradycyjny barszczyk i rybkę, ale i nie zabrakło świątecznych ciasteczek i owoców. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie serdeczne relacje.

 

         

 

Dentobus  

23 grudnia do naszego przedszkola zawitał Dentobus, realizujący zadania NFZ dotyczące profliaktyki stomatologicznej. Chętne przedszkolaki wzięły udział w bezpłatnym przeglądzie stanu uzębienia i w nagrodę za odwagę otrzymały pamiątkowe naklejki. 

   

 

Witamy Panią Zimę

21 grudnia przedszkolaki przywitały Panią Zimę, która okryła białym puchem naszą okolicę. Dzieci wzięły udział w zajęciach i zabawach tematycznych, a co sprawiło najwięcej radości, znalazły Panią Zimę w parku i mogły wykorzystać jej uroki poprzez odbijanie śladów czy bitwę na śnieżki. 

 

 

   

  

 

 

 

 

Przygotowań do Świąt ciąg dalszy... - pierniczkowy zawrót głowy

 

Tuż przed Świętami przedszkolaki bardzo prężnie przygotowywały się do Wigilii. Pod okiem Pań zdobiły i dekorowały sale, piekły pierniczki, które z wielką kreatywnościa i zaangażowaniem ozdabiały, poznawały polskie zwyczaje i tradycje Bożonarodzeniowe. 

        

 

Zajęcia otwarte dla Rodziców w grupie Żaczki

17 grudnia na swoje zajęcia Żaczki zaprosiły swoich wspaniałych Rodziców, Wspólnie przypominali sobie tradycje świąteczne panujące w ich domach. Podczas wspólnych zabaw rodzice mieli szansę zobaczyć fragment życia starszaka oraz obserwować swoje pociechy w trakcie rozwiązywania zadań indywidualnych i zespołowych. Wraz z dziećmi wykonywali ozdoby świąteczne i lepili bałwana z piankowego śniegu. Śmiechom i wygłupom nie było końca. 

Do zobaczenia na następnych zajęciach otwartych na wiosnę :) 

 

Świąteczne nastroje - zajęcia otwarte Lajkoników

15 grudnia w grupie Lajkoników odbyły się zajęcia otwarte. W ten wyjątkowy świąteczny czas rodzice mieli okazje poczuć się jak prawdziwe przedszkolaki, a przede wszystkim poobserwować swoje dzieci w środowisku przedszkolnym. Przedszkolaki wraz z rodzicami były pomocnikami  świątecznej gwiazdki, która szukała drogi na szczyt kolorowej choinki, a tym samym pomagała w przygotowaniach do świąt. Wszyscy wspólnie wykonywali jej zadania tym samym odnajdując kierunek jej drogi. Rodzice wraz z dziećmi w muzyczny sposób piekli pierniczki, poznali historię sarenki Amelki, która miała złote serce, kodowali drogę Mikołaja, rozwiązywali świąteczne zagadki, wykonywali rymowanki z ukrytymi ćwiczeniami, pakowali prezenty. Lajkoniki uczyły również rodziców zabaw z bum bum rurkami, które wywołały najwięsze uśmiechy na twarzach zarówno rodziców jak i dzieci. Ucząc się wspólnie partytury kolorowych dźwięków do utworu We wish You a Merry Christmas złożyły sobie życzenia. Drugą częścią zajęć były świąteczne warsztaty plastyczne, podczas których Rodzice wraz z przedszkolakami wykonali przepiękne stroiki świąteczne, które będą zdobiły ich domostwa. To był na prawdę wartościowy czas, pełen uśmiechów i świątecznej atmosfery. 

 

                

 

Świąteczny Dar Serca

Jak co roku nasze przedszkole, pragnąc przekazywać dzieciom wartości jakimi jest empatia, wrażliwość, otwartość serca w stosunku do innych, bardziej potrzebujących wzieło udział w świątecznej zbiórka Fundacji Dar Serca ze Skawiny na rzecz Pani Agnieszki, chorującej na nowotwór oraz jej siedmiorgu dzieci. Rodzice wraz z dziećmi przez cały miesiąc zbierali rzeczy wyszczególnione za najbardziej potrzebne. Udało się uzbierać zapasy jedzenia, kosmetyków, środków czystości, koców, kołder, pościeli, ubrań, artykułów plastycznych, książek, zabawek. Dzięki wielkiemu sercu rodziców i dzieci zebraliśmy także mikrofalówkę, odkurzacz, inhalator, maszynkę do strzyżenia i wiele, wiele innych. Zebrano także datki, które przeznaczono na zakup ekonomicznej drukarki, która była dla rodziny ważnym urządzeniem, niezbędnym dla edukacji dzieci.  15 grudnia pracownicy przedszkola odwiedzili skawińską rodzinę i przekazali wszelkie zebrane dary. To było na prawdę duże przedsięwzięcie, które na pewno spowodowało ogromną radość w sercach Pani Agnieszki, męża i dzieci. Wszytskim zaangażowanym osobom serdecznie dziękujemy. Rodzice, dzieci, jak i pracownicy przedszkola włożyli w tworzenie tych paczek na prawdę całe swoje serca. 

 

    

 

Sukcesów czas

Mamy zaczyt poinformować Państwa, iż Milenka Szymańska z grupy Żaczków zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Moje emocje". Wykazując się ktratywnością wykonała przepiękną pracę plastyczną, ukazującą różne emocje i uczucia. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy :)

 

Lajkoniki szykują się na Święta

Już od tego tygodnia przedszkolaki poczuły magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i postanowiły ubrać choinkę. Towarzyszyły im przy tym melodie polskich kolęd i pastorałek oraz zajęcia dydaktyczne nt. choinek, które zdobione były przez nasze babcie. 

 

        

 

 

Ubieranie choinki w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina

8 grudnia przedstawiciele naszego przedszkola Antek i Olek wybrali sie do Urzędu Miasta i Gminy Skawina, aby wspólnie z dziećmi z innych placówek przedszkolnych z naszej gminy przystroić piękną choinkę. Przepiękne, ręcznie robione bańki zawisły na świątecznym drzewku, co sprawiło ogroną radość wszystkim przedszkolakom. 

 

     

 

 

Mikołajkowa wizyta druhów z OSP Facimiech

 

7 grudnia nasze przedszkole odwiedzili niecodzienni goście. Tuż po śniadaniu do drzwi zapukali Druhowie OSP Facimiech, którzy wcielili się w pomocników Świętego Mikołaja i wręczyli dzieciom paczki. Przedszkolaki w ramach wdzięczności zaśpiewały piosenkę o dzielnych strażakach. Po wreczeniu paczek dzieci miały okazję zobaczyć wóz strażacki. Serdecznie dziękujemy OSP Facimiech za cudowną niespodziankę.  

          

 

Mikołajki 2021

„ Święty Mikołaj do nas przychodzi

Dużo prezentów dzieciom przynosi

W buciki wszystko zwinnie upycha

I jak czarodziej w pośpiechu znika”.

Jak co roku, 6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj - Mikołaj biskup. Już od samego rana dzieci pięknie wystrojone z podekscytowaniem nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczka, zwiastującego przyjście długo wyczekiwanego gościa. Święty Mikołaj dotarł na czas. Swoje wejście rozpoczął niezawodnym Ho, Ho, Ho!. Zmęczony dźwiganiem wielkiego worka z prezentami wraz z orszakiem dobrego Aniołka oraz figlarnego Diabełka, ale jak zawsze uśmiechnięty usiadł przy pięknie ubranej choince. Spotkanie przebiegało w radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki przywitały Mikołaja wierszem i piosenką, za co zostały obdarowane wspaniałymi upominkami. Każdy przedszkolak z przekonaniem odpowiadał Mikołajowi, że był bardzo grzeczny lub obiecywał poprawę w następnym roku. Niektórzy wykonywali także dodatkowe zadania. Na koniec spotkania dzieci zaprosiły Mikołaja do wspólnego tańca oraz kolędowania. Ten miło spędzony czas na długo zostanie w pamięci dzieci, a także został upamiętniony na naszych zdjęciach.

 

         

 

 

Andrzejkowe wróżby Lajkoników

30 listopada dzieciaki z grupy I poznały dawne zwyczaje związane z obchodami Andrzejek. Wzięły udział w wielu zabawach podczas których magiczny kapelusz próbował wywróżyć co czeka je w najbliższym czasie, a zadania czarodziejki Adelli ukazały jaka przyszłość im jest pisana. 

 

         

 

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada co roku obchodzimy wyjątkowe świeto. Wyjątkowe dla dużych i małych. Jest to Święto Pluszowego Misia, który jest lub był bliski sercu każdego z nas. Z tej okazji w naszym przedszkolu wszystkie zajęcia były podporzadkowane misiom. Dzieci wcieliły się w misie, wykonywały skomplikowane ćwiczenia, rozwiązywały misiowe zagadki matematyczne, wykonywały prace plastyczne, a co najważniejsze świetnie bawiły się wspólnie. Na koniec tradycyjnie zatańczyliśmy w rytmie misowych przebojów i w świetnych nastrojach spędziliśmy cały dzień.

  

 

  

 

 

 

Świąteczne warsztaty bombkowe

24.11.2021 r. w naszym przedszkolu odbyły się świąteczne warsztaty bańkowe. Dzieci w wielkim zaangażowaniem zajęły się zdobieniem bombek, a w szczególności ich brokatowaniem. Powstały przepiękne, kolorowe bańki, na których dzieci wykazały się ogromną kreatywnością. Każda z nich z pewnością zajmie honorowe miejsce na świąteczej choince. 

        

 

 

 

Teatr Kalejdoskop -  "Kot w wielkim mieście"

23.11.2021r. do naszego przedszkola zawitał teatr Kalejdoskop, który przedstawił dzieciom bardzo humorystyczną, ale także edukacyjną historię kota w wielkim mieście. Przygody Kotki Łapsotki, która była znudzona życiem na wsi i wybrała się w wielką podróż do miasta, nauczyły dzieci jak unikać niebezpieczeństw na drodze. Dzieci poprzez bajkę nauczyły się podstawowych zasad ruchu drogowego i konieczności zakładania odblasków podczas jesiennych spacerów. Dowiedziały się także, gdzie mogą szukać pomocy, jeśli brak w pobliżu rodziców i opiekunów. 

 

      

"Mały Lajkonik wie, jak o swoje prawa dba się"

"Niech się wreszcie każdy dowie I rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek,

Tyle, że jeszcze mały. Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa,

Chcąc wielu dzieci los odmienić, Spisali dla was mądre prawa.."

Przygotowując się do obchodów Światowego Dnia Praw Dziecka dzieci z grupy I wzięły udział w zajęciach podczas których  poznały swoje prawa, ale także i obowiązki. Od teraz każdy Lajkonik wie, że ma prawo do miłości, szacunku, rodziny zdrowia i wielu, wielu innych spraw. 

 

          

 

 

"A gdyby tak zostać rzeźbiarzem.." - zajęcia Lajkoników

Dzisiejsze zajęcia wprowadziły Lajkonikow w świat artysty - rzeźbiarza. Dzieci z krótkich filmów dowiedziały się na czym polega praca rzeźbiarza zobaczyły jego pracownie oraz narzędzia którymi posługuje się rzeźbiarz w swoim zawodzie. Następnie zapoznały się z trudną sztuką rzeźbienia z drewna i gliny. Dzieci odgadywały rodzaje rzeźb i materiały z których zostały wykonane. Miały możliwość obejrzenia, przeliczenia i porównania glinianych i drewnianych dzieł rzeźbiarskich. Na koniec każdy lajkonik stał się artystą - rzeźbiarzem i z masy solnej przedszkolaki wykonywały swoje dzieła. Dzieci wykazały się wielką wyobraźnią i inwencją twórczą podczas zajęć.

          

"11 listopada-

tym co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności dzisiaj składam"

10 listopada obchodziliśmy w szczególny sposób Śwęto Niepodległości. 11 listopada to wyjątkowy dla każdego polaka dzień i od pierwszych lat życia uczymy się o tym jak ważna jest troska o nasz kraj. Dzieci od poczatku tygodnia rozszerzały swoją wiedzę z zakresu symboli narodowych i podstaw historii naszego kraju, a starszaki przygotoway z tej okazji wzruszającą akademię. Cała społeczność przedszkolna razem z Panią Dyrektor uczestniczyła w niej i nawet najmłodsze przedszkolaki z uwagą obserwowały piękny spektakl. Po zakończonej akademii uroczyście odśpiewaliśmy hymn. Poprzez takie działania ksztajtujemy w sobie miłość do kraju i rozwijamy poczucie przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. 

 

         

    

Zapraszamy do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego

https://drive.google.com/file/d/1NNgIkvG6PulKRTV9LX0OeXOx8doR22-U/view?usp=sharing

 

Lajkoniki również podczas całego tygodnia poznawały historię Państwa Polskiego i brały udział w zajęciach o tematyce patriotycznej. 

            

 

Listopadowe spacery Lajkoników

  

 

 

"Dzień Dyni"

29 października obchodziliśmy Dzień Dyni. Całe przedszkole na jeden dzień zmieniło swój kolor na pomarańczowy. Dzieci wzięły udział w wielu zabawach tematycznych. Na początku zaprzyjaźniły się z dyniami przy rymowankach integracyjnych oraz gimnastyce. Następnie poznały rodzaje i właściwości dyni, dowiedziały się co można z nich zrobić. Odważyły się także zajrzeć co kryje się w  mega dyni i policzyć jej pestki. W dalszym ciągu wspólnej zabawy wzięły udział w drużynowych dyniowych zawodach sportowych, gdzie miały okazję wykazać się swoim refleksem, balonowej DynioParty, zabawach matematycznych i plastycznych z Dynią. To był iście pomarańczowy dzień, który przyniósł dzieciom wiele uśmiechu. 

 

                       

       

 

"Bezpieczny Miś"- warsztaty pierwszej pomocy w przedszkolu

27 listopada w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej. W ich trakcie przedszkolaki poznały zawód ratownika medycznego, utrwalały numer alarmowy oraz uczyły się zachowań mogąych uratować życie. Wszyscy ćwiczyli podstawy resuscytacji oraz opatrywanie ran, aby w razie konieczności wiedzieć jak się zachować. Zdobywanie takiej wiedzy jest niezwykle ważne dla każdego, małego i dużego!

               

 

              

 

Kulinarne warsztaty jesienne w grupie Lajkoników

 

Lajkoniki omawiając tematykę związaną z przygotowaniami do zimy i tworzeniem przetworów wzięły udział w zajęciach kulinarnych, podczas których samodzielnie przygotowały przepyszne babeczki dyniowo- marchewkowe. Samodzielne czytanie przepisu, dodawanie składników, miesznanie, oczekwinanie na pieczenie i zapach unoszący się w powietrzu sprawił dzieciom wiele radości. Natomiast degustacja własnoręcznie przygotowanych babeczek uśmiech i pełny brzuszek. 

                      

Oprócz przepysznych Muffinek dzieci przygotowały także owocowe zapasy na zimę. Starannie pokroiły jesienne owoce, z któych wraz z pomocą Pań przygotowały pyszne kompociki i syrop z pigwy. 

     

         

 

 

Święto Edukacji Narodowej

Dzień nauczyciela to czas wyjątkowy kiedy dziękujemy naszym nauczycielom i wychowawcom za codzienną pracę, wparcie i uśmiech. Grupa Żaczków przygotowała z tej okazji naszym Paniom krótkie przedstawienie i wręcznyła własnoręcznie wykonane upominki.

Wszystkim Nauczycielom i Personelowi Przedszkola

życzymy siły, radości i wytrwałości.

„Bo wiemy, że to prawdziwa sztuka, że zabawą staje się nauka”

   

  

 

     

 

 

Pasowanie Lajkoników

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w grupie Lajkoników odbyła się 14 października 2021. Od samego rana atmosfera była wyjątkowa. Dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na występy. Tuż po podwieczorku zaprezentowały swoje największe talenty - aktorsko- muzyczne. Sala Maluszków zamieniła się w Krakowski Rynek, na którym zagościły Lajkoniki, Ptaszek z Łobzowa i Krakowianki. Był to pierwszy tak poważny występ, na którym dzieci spisały się na medal. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste pasowanie dzieci przez Panią Dyrektor oraz złożenie obietnicy prawdziwego przedszkolaka. Dla Dzieci było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.  

               

 

Dzień Muzyki

1 października nasze przedszkolaki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Gitara, pianino, keyboard, flet poprzeczny to tylko niektóre instrumenty, które dzieci mogły poznać i usłyszeć na żywo. Każde dziecko, miało możliwość spróbowania samodzielnej gry na instrumentach, odkrywając przy tym swój talent muzyczny. Przedszkolaki nie tylko uważnie słuchały utworów muzycznych ale również aktywnie brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Dzieci poznały czym jest filharmonia i jak należy się w niej zachowywać, kim jest muzyk i dyrygent, wysłuchały koncert muzyki bajkowej prosto z Filharmonii Częstochowskiej. Śmiałkowie mieli także możliwość rozszyfrowania nut oraz próby ich pisania. Na koniec nie obyło się oczywiście bez tańców do ulubionych piosenek dzieci.

 

                   

 

 

Dzień Chłopaka

30.09.2021 obchodzimy w naszym przedszkolu niezwykłe święto: Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki przygotowały dla chłopców miłe niespodzianki i obdarowały chłopców prezentami oraz złożyły im życzenia. Następnie wspólnie bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki, które rozbrzmiewały po całej sali. Na koniec chłopcy zrobili pamiątkowe zdjęcia w fotobudce.

            

      

  

 

 

Próbna ewakuacja 

24 września, o godzinie 11:00 w przedszkolu przeprowadzona została próbna ewakuacja dzieci i pracowników placówki. Celem ćwiczeń jest przygotowanie do szybkiego, opuszczenia budynku przedszkola przez wszystkie dzieci oraz personel w razie zagrożenia pożarem. Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie, spokojnie, z zachowaniem wszystkich procedur. 

 

 

Powitanie Jesieni w grupie Żaczki

"Jesień to już jesień, grzyby w lesie właśnie niesie. To już jesień, pada deszcz wieje wiatr..."

Nadeszła oczekiwana przez wszystkich Jesień. Zapukała w nasze okna i zostawiła mnóstwo zagadek i zadań do rozwiązania. 

Tanecznym krokiem je rozwiązaliśmy i z radościa ją powitaliśmy.

        

     

 

 

 

  

 

      

 

Powitanie Jesieni w grupie Lajkoników

Grupa Lajkoników z wielką radością poszukiwała pierwszych oznak Pani Jesieni. W dniu dzisiejszym poprzed udział w zajęciach tematycznych, grach, zabawach i zagadkach przywitały oficjalnie nową porę roku.

 

                  

 

 

 

 

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto w poniedziałek - 20 września. W tym dniu było bardzo wesoło. W każdej sali rozbrzmiewała muzyka i wesoły gwar dzieci. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły biorąc udział w wielu konkurencjach i zabawach. Oprócz quizu przedszkolaka, zawodów sportowych , zabaw muzycznych na przedszkolaki czekały także inne niespodzianki. Tego dnia odwiedzili nas także Strażacy z OSP Facimiech, którzy przywieźli dzieciom prezenty oraz mama Zuzi ze swoją Fotobudką, którą upamiętniła uśmiechy dzieci. Na tę okazję został przygotowany także specjalny marchewkowy tort, który wzbudził u dzieci wielki zachwyt. Po obiednie natomiast sale przedszkolaków zamieniły się w prawdziwe kino, do którego każde z dzieci dostało bilet i miało możliwość obejrzenia swoich ulubionych bajek. To był dzień pełen atrakcji i emocji.

 

 

Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci,

aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach,

każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

Niech Wasze marzenia się spełniają !!!

 

                                       

 

 

 

 

 

15 września obchodziliśmy święto kreatywności, pokonywania ograniczeń oraz umacniania wiary we własne siły. Przedszkolaki poznały historię Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa. Tego dnia ubrania dzieci i sale przepełnione były kolorowymi kropkami. Obie grupy wzięły udział w zabawach i zajęciach w których to właśnie kropka odgrywała najważniejszą rolę. Były zabawy matematyczne, kodowanie, zabawy taneczne, budowanie z kropek różnych obrazków, odszukiwanie gdzie w naturze ukrywają się kropki, prace plastyczne, a przede wszystkim pobudzanie dzieci do kreatywności i budowania poczucia własnej wartości.

Grupa I Lajkoniki:

                           

 

Grupa II Żaczki

  

  

    

 

   

 

 

 Rok szkolny 2020/2021 

Wycieczka do Rancza Artemidy

25 czerwca przedszkolaki z Facimiecha wybrały się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Rancza Artemidy w Nowej Górze. Atrakcji tam było co nie miara:  karmiliśmy zwierzęta: barany, konie i króliki. Dzieci wzięły udział w przejażdżce konnej, przejażdżce bryczką,  doiły krowę, pisały gęsim piórem, zwiedzały skansen urządzeń rolniczych oraz stajnie zwierząt. Miały tez okazję udziału w warsztatach z wiedźmą z Łysej Góry, z którą przyrządziły zupę pokrzywową, ku zdziwieniu, która bardzo zasmakowała nawet największym niejadkom.  Każdy zasadził swój kwiat na szczęście i zabrał go do domu, aby o niego dbać i obserwować jak rośnie.

To był dzień pełen emocji i niespodzianek.

                    

         

   

   

  

   

   

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego - pożegnanie przedszkola

23 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone z pożegnaniem starszaków opuszczających mury naszego przedszkola. Tuż przed obiadem grupa młodsza odwiedziła salę Jagódek i z życzeniami na ustach
i drobnymi prezentami pożegnała straszych kolegów. Po południu natomiast odbyło sie uroczyste zakończenie roku podczas którego Jagódki zaprezentowały wzruszający program artystyczny, wierszami, piosenkami i tańcami pożegnały swoich kolegów, Panie i sale przedszkolną. Na zakończenie Pani Dyrektor pożegnała przedszkolaki wręczając im pamiątkowe dyplomy i nagrody.

 

      

 

Relacja filmowa z uroczystości:

 

https://photos.app.goo.gl/aMeAouMEDbiLuPSh7

 

 

     

 

 

 

W poszukiwaniu LATA

Niecierpliwie wyglądając Lata Malinki każdego słonecznego dnia wyruszały na spacery, aby odnaleźć jakiekolwiek ślady wyczekiwanego przez wszystkich LATA. Obserwowały rozwijające się bociany oraz źrebięta w pobliskiej stadninie. Uczyły się rozróżniać letnie kwiaty i owady. A przygotowując się na upały poznawały sposoby radzenia sobie w upalne letnie dni

 

 

Gminny Konkurs Plastyczny "Bezpieczny Przedszkolak w pandemii"

W maju dwójka przedstawicieli każdej z grup wzięła udział w Gminnym Konkursie Plastycznym "Bezpieczny Przedszkolak w pandemii" organizowanym przez Przedszkole nr 6 w Skawinie. Milenka i Marcin wykonali prace plastyczne wykazując się wielką kreatywnością i  pomysłowością. 

Miło jest nam poinformować, iż to właśnie Marcin został laureatem I miejsca w kategorii dzieci starszych.

Serdecznie gratulujemy dzieciom, jak również rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów!

  

 

 

 

 

1 czerwca jest dniem szczególnym dla nas wszystkich, dużych i małych. Przypomina nam o tym co jest w dzieciach najpiękniejsze- spontaniczna radość, szczerość i zaufanie.

Nasze przedszkolaki tego dnia wybrały się w podróż do Krainy Baśni. Wraz z maszynistą i konduktorem spotkali w trasie baśniowych bohaterów.

Razem ze Złotą Rybką próbowali swoich sił w mokrej siatkówce i próbowali swoich sił w wyławianiu zaczarowanych klejnotów ,

uciekali z chatki Baby Jagi, wytężając umysł i ciało rozwiązywali jej zagadki, 

z Królową Motyli z łąki Calineczki poznawali cykl rozwoju motyla i testowali swoją zwinność,

Czerwony Karturek zaprosił dzieci do stworzenia Magicznego Lasu,

a wraz z Kopciuszkiem wykonywali zadania od Dobrej Wróżki, szukając dłońmi zaginionych skarbów. 

Na koniec wszyscy razem udali się na bal i dali się ponieść muzycznej atmosferze.

Magii chwili dodały puszczane w powietrze zaczarowane życzenia do Dobrej Wróżki zaklęte w bańkach mydlanych. 

 

Wszystkim Dzieciom, tym całkiem małym jak i juz bardzo dużym życzymy szczerej radości, płynącej z serca.

Spełnienia najskrytszych marzeń!

Pamiętajcie, Dobra Wróżka dobrze je zna ;)

 

 

 

 

 

  

  

 

 

 

 

 

   

A na deser czekala na przedszkolaki słodka niespodzianka ;)

   

 

 


Kochani Rodzice, są takie dni szczególne w roku, w których Mama i Tata mają swoje święto. Wyrażając wdzieczność za trud włożony w wychowanie, przedszkolaki przygotowały dla Was szczególne prezenty w formie nagrań. W tym roku z powodu obostrzeń związanych z zapobieganiem pandemii Covid19 nie mogliśmy zaprosić Państwa na wystepy dzieci do przedszkola, ale mamy nadzieje, że wiersze, piosenki, tańce w formie filmiku będą wspaniałym prezentem, który spowoduje uśmiech na twarzach. Życzymy miłego seansu:)

 

Grupa Malinek 

https://drive.google.com/file/d/1eEOGWpRTJvEn0q2uJJwxPoMwXh0SG4Jc/view?usp=sharing

 

Grupa Jagódek "Kochamy Was cały rok":

 

https://www.youtube.com/watch?v=a6MP5fjK64A

 

 

 

 

Święta majowe w grupie Malinek

Koniec kwietnia i paczątek maja jest szczególnym czasem, gdy naszą uwagę kładziemy na wychowanie patriotyczne. Utrwalaąjąc wiadomości dotyczące naszego kraju, przedszkolaki rozwijały w sobie poczzucie przynależności i szacunek do symboli narodowych. W związku z obchodzonymi 1 i 3 maja świętami narodowymi 30 kwietnia dzieci z grupy Malinki uczciły je poprzez wspólne odśpiewanie hymnu, zabawy dydaktyczne i prace plastyczne.

  

  

Święta majowe w grupie Jagódek

 

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. W piątek  30 kwietnia dzieci uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka Święta, biorąc udział w zajęciach o tematyce patriotycznej. Poprzez zabawy, tańce, piosenki, prace plastyczne oraz pochód ulicami Facimiecha pokazały, że są małymi patriotami.

 

                           

 

 

Konkurs recytatorski " W krainie zdrowia"

 

28 kwietnia w naszym przedszkolu odbył się wewnątrz-przedszkolny konkurs recytatorski "W krainie zdrowia". W konkursie wzięły udział chętne dzieci z obu grup wiekowych. Celem była promocja zachowań prozdrowotnych, kształtowanie aktywnej postawy dzieci wobez zdrowego trybu życia oraz rozwijanie uzdolnień twórczych i umiejętności recytatorskich. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: wiersz własny oraz pozycja z dostepnej  poezji dla dzieci. Każdy z uczestników zachwycił jury i publiczność swoim wdziękiem i niepowtarzalną interpretacją utworów. Po burzliwych naradach jury ogłosiło laureatów konkursu, a zostali nimi:

Wiersz własny: I miejsce - Jaś Zbroiński

II miejsce - Ksenia Sobańska

III miejsce - Kasia Cerek

Poezja dziecięca: I miejsce - Antoni Maj

II miejsce - Mateusz Wojciechowski

III miejsce - Madzia Zioło

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i drobne upominki. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów. 

 

                        

 

Wiosenny spacer Jagódek

 

    

 

Dzień Ziemi

 

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.

Nasze przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. W czwartek 22.04.2021 r. szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. W tym dniu towarzyszył nam kolor zielony, mnóstwo ekozagadek i zadań oraz piosenki, wiersze, tańce i pląsy.

 

              

 

Święto czekolady

Z okazji dnia czekolady życzymy wszyskiego najsłodszego!

 


Wiejskie życie- nauczanie zdalne

Nadal tkwiąc w odosobnieniu nie tracimy czasu na nudę. W tym tygodniu skupialiśmy się nad wiejskim życiem. Szukaliśmy w naszej okolicy cech charakterystycznych dla wsi oraz oznak rozkwitającej wiosny. O zwierzętach gospodarskich też wiedzę poszerzaliśmy i własne zagrody robić probowaliśmy.

   


Kolorowa Wielkanoc w nauczaniu zdalnym

Niespokojny czas epidemii znów zumsił nas do zmnięcia przedszkoli. Lecz my się nie poddajemy marazmowi i nudzie! Dzielnie działamy w domach, uczymy sie nowych rzeczy i kolorujemy rzeczywistość!

 

 

  

  

 

   

 

 

 

  

   

   

 


 

Relacja z zajęć w grupie II Jagódki -
"W krainie uczuć i emocji"

 

Cel : Rozwijanie umiejętności wyrażania uczuć i panowania nad różnego rodzaju emocjami  - modelowanie pozytywntch postaw i zachowań społecznych. 

1. Zabawa powitanka "Cześć daj mi rękę. 

2. Rozmowa z dziećmi na temat: Co to są emocje?, Po czym rozpoznajemy emocje ?, Gdzie rodzą się emocje.

3.  Zabawa „Buźki” – próba nazywania  jakie stany uczuciowe ujawniają emotikony. Co mogło się wydarzyć, że tak się czują?

 

4. "Złośnica Ośmiornica" - słuchanie opowiadania, układanie historyjki obrazkowej, ocena zachowania bohaterów. 

 

Zabawa ruchowa "Macki ośmiornicy" .

  

 

5. Pokaż jak czuje się Grześ” – gra mimiczna z wykorzystaniem lusterek.

 

 

6."Emocjonalne rytmy” – kontynuowanie rozpoczętego rytmu za pomocą emotikonów.

 

 

 

7. Kodowanie na dywanie - emocje. 

 

 

8.  Kłopoty i radości Grzesia - zabawa parateatralna.

  

 

9. Zabawa muzyczna - "Emocjonalne piłeczki"

    

10. "Uwolnij swoją złość" - ukazanie złości w kolorach. Wyszukiwanie sposobów radzenia sobie z nią. Działania ispirowanie nastrojem muzyki. 

    

 

11. Gra dydaktyczna "Co myślę, co robię, co czuję?

 

 

 


Pożegnanie Zimy - powitanie Wiosny!

Marzanno, Marzanno,
Ty zimowa panno!
Pięknie cię żegnamy,
Bo wiosnę witamy!

W dniu 23 marca 2021r. starszaki w uroczysty sposób  pożegnały zimę i przywitały wiosnę.

                         


Oczekiwanie na Wiosnę  

Malinki w oczekiwaniu na Wiosnę udekorowały wejście do przedszkola kolorowymi rysuknami radośnie śpiewając

"Wiosno wiosno nie zapomnij o nas! Każda trawka chce już być zielona"

  

 


Zielony ogródek

Przedwiośnie  to doskonała pora roku aby rozbudzić zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Stwarza bowiem sprzyjające warunki do prowadzenia obserwacji i poznania cyklu rozwojowego roślin oraz warunków potrzebnych do ich wzrostu. W dniu 16.03. dzieci z grupy Jagódek zamieniły się w małych ogrodników i  założyły w sali swój mini ogródek. Wspólnie posadziły cebulkę i fasolę , zasiały sałatę, rzodkiewkę, paprykę, ogórki i cukinię . Swoje plony codziennie będą podlewać oraz obserwować ich wzrost.

      


Warsztaty kulinarne z Pania Zosią :)

Malinki lubiące łakocie poprosiły Panią Zosię, aby nauczyła ich jak się robi ciasto drożdżowe. 

Dosypywały, ugniatały, a później obserwowały jak ciasto pod wpływem ciepła rośnie.

Na koniec oczywiście była degustacja :) Było pysznie!

  


Konkurs recytatorski "W krainie zdrowia"

Propozycje wierszy:

J. Brzechwa „Żołądek”
• J. Brzechwa „ Na straganie”
• J. Brzechwa „Brudas”
• J. Brzechwa „Katar”
• J. Brzechwa „Mucha”
• Jachowicz „Chory kotek
• B. Lewandowska „Na zdrowie”
• S. Szuchowa „Dzieci jedzą”
• R. Lasota „Jaś chudzielec”
• S. Bełza „Kotek”
• B. Barszcz „ Rymowanki na zdrowie”
• A. Fredro „Małpa w kąpieli”
• M. Brykczyński „Na zdrowie”
• M. Brykczyński „W zdrowym ciele zdrowy duch”
• D. Gellnerowa „Grzeczne dzieci”
• I. Salach „Zdrowie”
• W. Grodzieńska „Grzeczne dzieci”
• W. Grodzieńska „Wielkie pranie”
• J. Tuwim „Recepta na zdrowie”
• J. Tuwim „Drogie dzieci”
• M. Konopnicka „Pranie”
• M. Konopnicka „Mycie”
• M. Terlikowska „Każdy po sobie sprząta”
• J. Bechler „Chory ząb”
• L. Pijanowski „Kolorowa krowa”
• H. Bechlerowa „Lekarstwo misia”
• P. Pollak „Wesoły tata”
• K.Gruszczyński „ Witaminy”
• P. Siewiera – Kozłowska „Czyścioszek”
• B. Pierga „Czysty pupil”
• B. Pierga „Łakomstwo poskromione”

 

 

 

Rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficznego "Ubierz się w sztukę"

Dzisiaj (03.03.2021r.) odbyło się uroczystę rozstrzygnięcie Rodzinnego Konkursu Fotograficznego "Ubierz się w sztukę" oraz wręczenie nagród. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu fotografii odtwarzającej jedno z wybranych dzieł mistrzów malarstwa, wykorzystując wizerunek dziecka, rodziny oraz odpowiednie rekwizyty. Do konkursu zgłoszono 14 prac, które można było oglądać przed tydzień w korytarzu przedszkola. Zdjęcia - obrazy wzbudziły prawdziwy podziw, a dzieci z dumą prezentowały swoje prace. Serdecznie dziękujemy rodzicom za ogromne zaangażowanie i kreatywność podczas tworzenia dzieł sztuki oraz gratulujemy wspaniałych dzieci, które stały się prawdziwymi "Żywymi obrazami". 

 

    


Przygotowania do wiosny

Malinki z tęsknoty za wiosną zaczynają stopniowe przygotowania do jej powitania.

Cebulki mieczyków i hiacyntów do ziemii zasadzali i teraz efekty swojej pracy bacznie codziennie obserwują,

bo kwiatuszki już kiełkują!

  


Dzień Dinozaura 2021

26 lutego w naszym przedszkolu odbył się „DZIEŃ DINOZAURA” Tego dnia przedszkolne sale wypełniły Tyranozaury, Stegozaury, Anktylozaury, Pterodaktyle i inne jaszczury z minionych epok tworząc park jurajski. Dzieci brały udział w rozmaitych zabawach i zagadkach wcielając się w prawdziwych paleontologów. 

                          

  

  

  


Eksperymenty z wodą

Po eksperymentach z ogniem przyszedł czas na eksperymenty z wodą. Malinki sprawdzały co pływa po wodzie, a co w niej tonie.

Badały również właściwości cieczy nienewtonowskiej i porównywały swoje spostrzeżenia.

   

    

 


Święto Pieczywa w grupie II

Grupa Jagódek zrealizowała kolejne zadanie projektu edukacyjnego "Zdrowie na talerzu". Starszaki poznały rodzaje zbóż oraz etapy powstawania chleba. Oglądały i porównywały różne rodzaje pieczywa. Dowiedziały się jakie pieczywo jest najzdrowsze. Wykonały własne bułeczki drożdżowe, które smakowały wyśmienicie. 

           


Dzień kota

17 lutego w grupie Malinek obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. W tym dniu każdy maluch miał okazję poczuć się jak prawdziwy kot. Ćwiczyliśmy swoją zwinność i kocie ruchy ;) Poznaliśmy kocie zabawy i zwyczaje.

  

  

 


Z okazji Dnia Świętego Walentego Malinki

życza wszystkim

 samych wspaniałości i dużo miłości!

 


Eksperymenty z ogniem w grupie Malinek

  

    

  

 

 


Dzień Bezpiecznego internetu 2021 w grupie Jagódek

      

 

 

"Warzywno- owocowy bal karnawałowy"

10 lutego 2021r. w naszym przedszkolu odbył się "Warzywno- owocowy bal karnawałowy". Wszystkie dzieci zamieniły się w kolorowe owoce i warzywa, a sale przedszkolne w prawdziwe sale balowe. Przedszkolaki uczestniczyły w różnego rodzaju zabawach i konkursach. Największą radość sprawiły jednak zabawy taneczne. Nie obyło się także bez zdrowych, samodzielnie przygotowanych przez dzieci przekąsek. Z hasłem na ustach "Hej chłopaki, hej dziewczynki jedźcie śmiało witaminki", muzyką w uszach i uśmiechem na twarzy dzieci świętowały swój karnawał. Bardzo serdecznie dziękujemy Rodziom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych i kreatywnych strojów karnawałowych. 

            b                

 

  

 

 

   

   

 

Konkurs fotograficzny "Ubierz się w sztukę"

*Sugerowany rozmiar wydruku zdjęć 13x18

 

Jagódki na tropie eko eksperymentów-
realizacja projektu EKOeksperymentatorium

 

Już na początku lutego Jagódki zajęły sie realizacją tematyki "Ziemia- nasz wspólny dom" podczas którego wzięły udział w ogólnopolskim projekcie multimedialnym "Ekoeksperymentatorium". Dzieci za pomocą zagadek i zadań multimedialnych oraz zajęc dydaktycznych poznały sposoby dbania o naszą planetę. 

         

 

 

 


Znalezione obrazy dla zapytania: malinaTydzień zdrowia w grupie Malinek Znalezione obrazy dla zapytania: malina

W  ostatnim w tygodniu nasza grupa poszerzała swoją wiedzę odnośnie Zdrowego Żywienia.

Budowaliśmy Piramidę Zdrowego Życia i szukaliśmy wśród naszych codziennych produktów tych, które są dla  nas dobre, a które złe. 

Każdy przedszkolak o tym już dobrze wie i pilnować swoją rodzinę pilnować obiecał,

aby każdy zdrowy był i  jak zając cały dzień kicał ;)

    

  

   


Dzień Jabłka w grupie Jagódek

Grupa Jagódek zrealizowała kolejne zadanie projektu edukacyjnego "Zdrowie na talerzu" DZIEŃ JABŁKA

             

 

 

 Realizacja ogólnopolskiego projektu
 "Zdrowo jem, więcej wiem! - Cukier?Nie dziękuję!" 

W styczniu grupa Jagódek szczególną uwagę zwróciła na temat zdrowie. Realizując zimowe założenia projektu "Cukier? Nie dziekuję!" dzieci wzięły udział w zajęciach dydaktycznych dotyczących tematu wpływu cukru na nasz organizm. Przedszkolaki dowiedziały się w jakich produktach znajduje się cukier, który nam szkodzi oraz w jaki sposób możemy się go wystrzegać. Budowały cukrowe wieże, tworzyły kącik zdrowia, uczestniczyły w zabawach, których głównym bohaterem był Kubuś Puchatek, któremu musiały pomóc zaplanować zdrową i wartościową dietę. 

            

 

"Reklama zdrowych słodyczy"

Kolejnym etapem realizacji projektu "Zdrowo jem, więcej wiem" był udział Jagódek w grupowym konkursie plastycznym. Dzieci w kolorowych grupach wykonały plakaty promujące hasła prozdrowotne. Dzieci zachecały nimi do zamiany słodyczy w owoce i warzywa. Przedszkolaki wykazały się wielką kreatywnością i zaangażowaniem. Każdy z plakatów był wykonany inną techniką. Podczas tajnego głosowania dzieci wybrały pracę zwycięską, którą okazał się plakat grupy czerwonej (Hani, Kseni, Natalki, Antka, Zuzi i Alana), wykonany z suszonych i świeżych owoców. Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki, a zwycięzcy otrzymali medale promotorów zdrowego żywienia. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że wszelkie poruszone kwestie dotyczące zdrowego żywienia będą miały swoje odzwierciedlenie w codziennych wyborach żywieniowych dzieci.  

             

 

Co myślę? Co czuję? Co robię?  - zajęcia o tematyce emocjonalnej w grupie Jagódek

 

    

 

Drodzy Rodzice, 21 i 22 stycznia obchodzimy Święto Babci i Dziadka. Sytuacja pandemiczna nie pozwoliła nam zaprosić naszych bliskich do przedszkola, dlatego też grupy naszego przedszkola przygotowały dla nich filmiki.

Poniżej znajdują się do nich linki:

Niespodzianka Jagódek 

https://www.youtube.com/watch?v=DH24LBvt1v0&feature=youtube

Niespodzianka Malinek

https://docs.google.com/presentation/d/1vMe3OdiIDJc7vqyOyZ1RNqpmSZOzXx6MfXR4No10EQs/edit?usp=sharing

Bardzo prosimy o udostępnienie Dziadkom filmików, oraz przekazanie drobnych upominków wykonanych przez dzieci.


Zimowe zabawy na śniegu

Zima w tym roku w końcu pokazała prawdziwe swoje uroki i obdarowała nas śniegiem, dlatego też przedszkolaki z naszego przzedszkola chcąc wykorzystać ten czas dbając o zdrowie i hartując organizm wybrały się na śniegowe szaleństwa. Wreszcie mogliśmy urządzić wesołe zabawy na śniegu: ulepić bałwana, stoczyć bitwę na śnieżki czy w końcu wyjść do parku i pozjeżdżać z górki na sankach. Uśmiechów jakie wywołał śnieg nie dało się zliczyć. Dzieci całkowicie oddały się zimowej zabawie.

      

 

                    

        

  

 

 

Święta w przedszkolu

   Wigilia – najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. Pomimo panującej pandemii w naszym przedszkolu od rana panowała niecodzienna atmosfera. Dzieci z wielką ekscytacją poznawały i brały udział w kultywowaniu tradycji Bożonarodzeniowych. Przedszkolaki obejrzały prezentacje dotyczącą Polskich tradycji bożonarodzeniowych, wysłuchały pięknego opowiadania o narodzinach Jezusa. Poprzez wspólne zabawy muzyczno-ruchowe i instrumentalizację polskich kolęd rozpoczęły świętowanie. Przed wigilią odbył się Przedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek "Wśród nocnej ciszy" podczas którego, aż 20 przedszkolaków zaprezentowało swoje muzyczne talenty. Dzieci śpiewały tradycyjne polskie kolędy, ale także mało znane pastorałki, które jeszcze lepiej wprowadziły w nas w magiczny, świąteczny czas. Po rozdaniu nagród odbyło się wielkie nakrywanie stołów, składanie życzeń oraz długo oczekiwana wieczerza wigilijna. Dzieci smakowały zupę grzybową, rybę i inne smakołyki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

       

   

   

 

 Życzenia świąteczne: https://www.youtube.com/watch?v=ijbE_Yp15as&t=208s

Wesołych Świąt! 

 

Świąteczne pierniczki w grupie Jagódek

Święta tuż tuż, dlatego Jagódki nie próżnując postanowiły upiec świateczne pierniczki. 

 

    

 

 

Szlachetna Paczka 2020

https://www.gminaskawina.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=20794&menu_id=0&fbclid=IwAR0hb91BJum2E6Amzn-syf7XFmIkGpXpqqpeVI_Ez5qGj9IMDYcEQeWhLOA

 

Grudzień to czas, gdzie jeszcze bardziej skupiamy się na potrzebach innych, dlatego też nasze przedszkole już drugi raz zaangażowało się w akcję „Szlachetnej Paczki”. Przedszkolaki wraz z rodzicami i pracownikami przedszkola  objęły swoją pomocą Panią Krystynę, która ma za sobą wiele ciężkich doświadczeń. Dzieci z wielkim zaangażowaniem, podczas dwu tygodniowej zbiórki gromadziły potrzebne produkty oraz środki finansowe, które przeznaczone zostały na zakup opału. Wkład wszystkich był nieoceniony. Oprócz produktów spożywczych, artykułów higienicznych, odzieży, pościeli udało nam się zebrać kwotę, która wystarczyła na zakup 1,5 tony węgla. Dzięki dobremu sercu pewnej rodziny Pani Krystyna otrzymała także kuchenkę gazową.  To właśnie dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało nam się wyposażyć Panią Krystynę w podstawowe środki do życia, które zdecydowanie poprawią jej warunki bytowe na co dzień. Dzieci podczas każdego etapu przygotowań były bardzo zaabsorbowane i poprzez przynoszenie darów ich segregację, pakowanie paczek, przygotowanie świątecznej książki z życzeniami oddały całe swe serca. 11 grudnia wszystkie paczki zostały przekazane do Magazynu Szlachetnej Paczki, znajdującej się w OSP w Wielkich Drogach. Z niecierpliwością czekamy na relację wolontariuszki ze spotkania z Panią Krystyną, która przekazywać będzie nasze podarunki.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Przedszkolakom i Pracownikom przedszkola za tak ogromne zaangażowanie. Razem możemy więcej! Znowu to udowodniliśmy!  #Lubięludzi

 

    

           

      

 

 

 

Mikołajki 2020

4 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. We wszystkich grupach spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz zaprosiły go do wspólnego tańca. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

 

    

    

 

 

 

 

Ozdoby choinkowe

Na każdej domowej, świątecznej choince koniecznie powinny zawisnąć kolorowe ozdoby z papieru wykonane przez dzieci. Takie ozdoby są niezwykle efektowne, kosztują niewiele, a ich wykonanie nie zajmuje zbyt wiele czasu, dlatego też nasze przedszkolaki podjęły wyzwanie wykonania. Wspólnymi siłami wykonały piękne kolorowe łańcuchy choinkowe. Oto ich efekty:

Gr. I

      

 

Gr. II

      

 

 

 

W dniu 25.11.2020r dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja. Niestety w związku z sytuacją pandemiczną w kraju w tym roku bez ulubionych maskotek. Tym razem przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy  i świętowania w inny sposób. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Misiowa pobudka”, „Pluszowy miś”.  Podczas zabaw, gier, quizów sprawdziły swoją wiedzę o pluszowych bohaterach. Poznały też ciekawostki z życia prawdziwych niedźwiedzi. Wykonały piękne prace plastyczne z podobizną misia oraz wzięły udział w misiowej sesji zdjęciowej. Nie obyło się też bez słodkiego misiowego „co nieco”.

                   

 

       

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

„Dzieci mają swoje prawa niech każdy się dowie, bo dziecko to także człowiek”.

 

20 listopada dzieci z grupy Jagódki poprzez wspólne zabawy, pląsy, scenki z życia

codziennego poznawały swoje prawa, uczyły się wyrażać swoje emocje. Zajęcia miały na celu

przybliżyć dzieciom ich prawa, ale także obowiązki, które na świecie nie zawsze są

przestrzegane.

             

 

 

Udział w akcji #BrawadlaWas

13 listopada wszystkie przedszkolaki i pracownicy przedszkola włączyli się w ogólnopolską akcję #BrawadlaWas. O godzinie 11:00 przez 1 minutę biliśmy wszyscy brawa. Naszymi oklaskami chcieliśmy okazać solidarność i wsparcie oraz dodać otuchy dla wszystkich chorych, podziękować wszystkim, którzy biorą udział w walce z chorobą Covid - 19, wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym - personelowi całej służby zdrowia oraz podziękować wszystkim, którzy podejmują działania mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19 oraz wspierające i pomocowe dla innych.

 

 

 

Przedszkolaki z grupy Jagódek - Mali Patrioci

Zgodnie z pogadanką na temat symboli narodowych chętne przedszkolaki z grupy Jagódek wykonały zadanie domowe, którym było wykonanie flagi, bądź przyozdobienie swoich domów tym jakże ważnym dla Nas symbolem narodowym. Oto efekty:

 

 

                    

 

Serdecznie gratulujemy Młodym Patriotom za entuzjazm i chęc dbania o naszą ojczyzne:)

 

 

11 listopada - Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Pielęgnując tradycje polskie 10 listopada 2020 r. w naszym przedszkolu, w tym roku troszkę inaczej obchodziliśmy rocznicę Odzyskania przez nasz kraj Niepodległości. Wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzieci podczas zajęć dydaktycznych poznały historię naszego kraju, postać Józefa Piłsudzkiego, a także uczyły się szacunku do polskich symboli narodowych. Poprzez naukę wierszy, pieśni patriotycznych, kodowanie, prezentacje multimedialną, tańce oraz różnego rodzaju zabawy kształtowały w sobie miłość do ojczyzny.

Tego dnia również wzięliśmy udział w akcji ,,Szkoła, przedszkole do hymnu“. Wszystkie dzieci dokładnie o godz. 11:11 w postawie na baczność wspólnie odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego” przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski, które w ten sposób uczciły rocznicę odzyskania Niepodległości.
 

                              

 

 

 

"Zdrowo jem, więcej wiem" -
realizacja ogólnopolskiego projektu prozdrowotnego w grupie Jagódek

W ostatnim tygodniu grupa Jagódek chcąc zadbać o swoje zdrowie przyjrzała się dokładnie źródłom witamin i okazało się, że nie ma nic lepszego niż owoce i warzywa. Realizując ogólnopolski projekt prozdrowotny „Zdrowo jem, więcej wiem” przedszkolaki poznały dobrze znane, ale i mniej popularne warzywa i owoce. Biorąc udział w zabawach dydaktycznych, sensorycznych, zajęciach kulinarnych dzieci uświadomiły sobie, jak ogromną wartość odżywczą ze sobą niosą oraz to, iż ich obecność w codziennej diecie jest niezbędna. Oprócz zabaw i zajęć zgodnie z projektem dzieci wzięły udział w grupowym konkursie plastycznym „Jem owoce i warzywa”. Wykonały kreatywne prace plastyczne, a następnie w tajnym głosowaniu same wyłoniły zwycięzcę. Wygrała praca Stasia. Serdecznie gratulujemy! Przedszkolaki wraz z rodzicami zachęcamy do wprowadzania do codziennego menu dawki wielu witamin. Oto strona na której można uzyskać nowe przepisy na owocowo-warzywowe zawrót głowy i nie tylko:  www.planujegotuje.pl. Smacznego! :)

 

          
                                          

Pasowanie na Przedszkolaka 

W dniu Święta Edukacji Narodowej do naszej społeczności przedszkolnej zostały uroczyście przyjęte dzieci z grupy Malinki. Choć w małym, kameralnym gronie, w związku z aktualną sytuacja epidemiologiczną, jednak pełni energii i entuzjazmu przedstawili krótki układ artystyczny, a następnie zastali przez Panią Wicedyrektor pasowani na prawdziych Przedszkolaków!

Jesteśmy z Was bardzo dumni!

Życzymy Wam samych sukcesów i uśmiechów każdego dnia!  

                           

          

Dzień Edukacji Narodowej 

14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Pomimo panującej pandemii nasze Jagódki, choć w tym roku bardzo kameralnie, nie zapomniały o swoich Paniach i chcąc im podziękować za trud codziennej pracy zaprezentowały swoje talenty artystyczne. Dzieci poprzez recytację wierszy, taniec i śpiew dały swoim Paniom najcenniejszy prezent- czyli swój uśmiech i zaangażowanie, a także drobne upominki:)

 

             

 

 

Dzień Uśmiechu w grupie Jagódek :)

„Nigdy nie żałuj uśmiechu,
uśmiech jest mową duszy.
Gdy słowa nic nie pomogą,
uśmiech serca poruszy.”

2 października 2020 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Uśmiechu. Była to dobra okazja, by porozmawiać o naszych emocjach, których na co dzień doświadczamy. Dzieci wysłuchały bajki opowiadającej o sile uśmiechu i zatańczyły taniec radości. Otrzymały  naklejki-buźki, które przyklejone do bluzeczek towarzyszyły im przez cały dzień. Miały też okazję zrobienia sobie zdjęć w specjalnie przygotowanej fotobudce. Jagódki wykonały emotki przedstawiające radosne minki, którymi obdarowały pracowników przedszkola
i młodszych kolegów – życząc im miłego dnia.

Wszystkim przedszkolakom, rodzicom i pracownikom przedszkola życzymy, aby uśmiech  zawsze gościł na ich twarzach, bo „uśmiech nic nie kosztuje, ale jest wiele wart. Wzbogaca tego, kto go otrzymuje i tego, który go daje”, czyni nas lepszymi i piękniejszymi. 

 

         

 

 

1 paźdzernika - Międzynarodowy Dzień Muzyki w grupie Jagódek

-projekt "Z kulturą mi do twarzy"

 

1 paździenika to Międzynarodowy Dzień Muzyki. Celem jego jest ukazanie wyjątkowości muzyki jako dobra  społecznego oraz promowanie jej twórców i wykonawców. W tym wspaniałym dniu Nasze Przedszkolaki miały okazję spotkać się z nią bezpośrednio. Pomimo tego, iż pandemia nie pozwoliła nam wybrać się na wycieczkę do Filharmonii to właśnie sala Jagódek zamieniła się w prawdziwy teatr muzyczny. Na początku odświętnie ubrane przedszkolaki wylosowały bilety wstępu i zajęły przygotowane miejsca. Poprzez stronę internetową  Filharmonii Szczecińskiej wybrały się na wirtualny spacer po budynku. Miały możliwość poruszać się po sali koncertowej, widowni, backstagu, a nawet vip roomie. Przedszkolaki poznały także zasady zachowania obowiązujące podczas koncertów w takich miejscach. W końcu nadszedł czas na ucztę dla małych melomanów. Dzieci z uwagą i zaangażowaniem obejrzały koncert symfoniczny „W krainie bajek” oraz fragment bajki muzycznej „Piotruś i wilk”  Sergiusz Prokofiewa. Po koncercie nadszedł czas na zabawy ruchowo – muzyczne, które przyniosły wiele uśmiechu. Następnie Jagódki miały możliwość poznania dwóch instrumentów muzycznych, a nawet prób zagrania na jednym z nich. Dzieci dowiedziały się jak zbudowana jest gitara klasyczna i flet poprzeczny. Poznały ciekawostki związane z brzmieniem i charakterystyką, a także usłyszały kilka utworów wykonanych na nich. Z zaciekawieniem ogladąły zbory nut i partytur. Ostatnim punktem naszej muzycznej przygody było wspólne muzykowanie. Każdy z przedszkolaków otrzymał instrument i zamienił się w prawdziwego muzyka wspólnie wykonując instrumentalizację do muzyki „Piraci z Karaibów”. Nasza sala aż do obiadu rozbrzmiewała muzyką.  To wyjątkowe spotkanie z muzyką uświadomiło Dzieciom, że warto poświęcić czas na naukę gry na wybranym instrumencie, gdyż muzyka jest nieodłączną częścią życia człowieka i wpływa pozytywnie na zdrowie i kształcenie jego zmysłów.1 paździenika to Międzynarodowy Dzień Muzyki. Celem jego jest ukazanie wyjątkowości muzyki jako dobra społecznego oraz promowanie jej twórców i wykonawców. W tym wspaniałym dniu Nasze Przedszkolaki miały okazję spotkać się z nią bezpośrednio. Pomimo tego, iż pandemia nie pozwoliła nam wybrać się na wycieczkę do Filharmonii to właśnie sala Jagódek zamieniła się w prawdziwy teatr muzyczny. Na początku odświętnie ubrane przedszkolaki wylosowały bilety wstępu i zajęły przygotowane miejsca. Poprzez stronę internetową  Filharmonii Szczecińskiej wybrały się na wirtualny spacer po budynku. Miały możliwość poruszać się po sali koncertowej, widowni, backstagu, a nawet vip roomie. Przedszkolaki poznały także zasady zachowania obowiązujące podczas koncertów w takich miejscach. W końcu nadszedł czas na ucztę dla małych melomanów. Dzieci z uwagą i zaangażowaniem obejrzały koncert symfoniczny „W krainie bajek” oraz fragment bajki muzycznej „Piotruś i wilk”  Sergiusz Prokofiewa. Po koncercie nadszedł czas na zabawy ruchowo – muzyczne, które przyniosły wiele uśmiechu. Następnie Jagódki miały możliwość poznania dwóch instrumentów muzycznych, a nawet prób zagrania na jednym z nich. Dzieci dowiedziały się jak zbudowana jest gitara klasyczna i flet poprzeczny. Poznały ciekawostki związane z brzmieniem i charakterystyką, a także usłyszały kilka utworów wykonanych na nich. Z zaciekawieniem ogladąły zbory nut i partytur. Ostatnim punktem naszej muzycznej przygody było wspólne muzykowanie. Każdy z przedszkolaków otrzymał instrument i zamienił się w prawdziwego muzyka wspólnie wykonując instrumentalizację do muzyki „Piraci z Karaibów”. Nasza sala aż do obiadu rozbrzmiewała muzyką.  To wyjątkowe spotkanie z muzyką uświadomiło Dzieciom, że warto poświęcić czas na naukę gry na wybranym instrumencie, gdyż muzyka jest nieodłączną częścią życia człowieka i wpływa pozytywnie na zdrowie i kształcenie jego zmysłów.

 

                                 

 

 

Dzień Chłopaka

Buzia Twoja uśmiechnięta, w dniu radosnym Twego święta.
Przyjmij proszę me życzenia, niech się spełnią Twe marzenia.
Ważna dzisiaj data taka, bo to przecież Dzień Chłopaka! 

30 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka, z tej okazji zadbaliśmy o to, by w tym szczególnym dniu nasi chłopcy poczuli się wyjątkowo! Oto nasi "malinkowi" dżentelmeni :)

W grupie Jagódek także nie obyło się bez uczczenia tego dnia. Dziewczynki wręczyły naszym Jagodowym chłopcom krawaty Super Chłopaków, złożyły pięknę życzenia oraz poprzez wspólne zabawy, tańce a nawet kodowanie, umiliły im nawet tak deszczowy i pochmurny dzień:)

 

                      

 

 


Próbna ewakuacja

W trosce o poprawę bezpieczeństwa dzieci w naszym przedszkolu w dniu 24.09.2020 o godz. 11:00 zostały  przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i przedszkolaków z budynku przedszkola. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji - szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki.

 

  

 

 

Kolorowe zabawy z językiem angielskim

Zabawy w języku angielskim z przyjacielem Cookim, co tydzień sprawiają naszym maluszkom wiele radości. W tym tygodniu dzieci utrwalały nazwy kolorów m.in. tworząc wspólnie z p. Agnieszką kolorową tęczę, która zdobi teraz nasz kacik przyrody i przypomina przedszkolakom o poznanych kolorach.

    

 

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

 

W poniedziałek – 21 września – w grupie Jagódek i Malinek odbył się Dzień Przedszkolaka. Na dzieci czekały odświętnie udekorowane sale. Muzyka, gwar i śmiech rozbrzmiewały od samego rana. Było mnóstwo atrakcji, zabaw ruchowych, konkursów, piosenek i tańców. Niespodzianką nie było końca! Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Na zakończenie wesołej zabawy każde dziecko otrzymało Medal Przedszkolaka oraz drobny upominek.

Życzymy wszystkim Przedszkolakom aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta!

         

 

  

 

  

 

   

 

15 września - Dzień Kropki

15 września w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.
Celem było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.
Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy.


 

 

 

 

11.09.2020 - Wykorzystując piękną wrześniową pogodę grupa Jagódek postanowiła wybrać się na spacer po okolicy. Dzieci oprócz dotlenienia organizmu miały możliwość obserwacji przepięknych krajobrazów, a także zwierząt żyjących w najbliszej okolicy.

 

 

         

 

 

Rok szkolny 2020/2021

 

 

  

Podczas kwarantanny również starszaki spisują się na medal, dzielnie pracując i ucząc się w domu. Oto krótka fotorelacja:

        

     

  

 

 


Jesteśmy Polką i Polakiem -

- Amelka oraz Filip dumnie włączając się w prezentację tego hasła przygotowali wspaniałe prace plastyczne oraz recytację wiersza W. Bełzy "Kto Ty jesteś?".

Amelka stworzyła flagę Polski z płatków kosmetycznych. :)

https://drive.google.com/open?id=1v4lLkjOX6ko4MDXsqHl6R_x83LQFMilo

A Filipek wykreował mapę Polski z użyciem patriotycznych kwiatów z własnego ogródka. :)

https://drive.google.com/open?id=1bVx6zPQq3qtXCHRHbkw7uGYj456YFZAP

 


 

Dzień Ziemi

Niestety, nikt nie spodziewał się, że tak potoczą się losy całego świata, a my nie będziemy mogli w Przedszkolu obchodzić Światowego Dnia Ziemii. Jednak dla Małych Artystów praca w domu z rodzicami to żadna przeszkoda. :) 

Globus naszej Planety to kolejna wspaniała praca związana z tematyką Ziemi. Stworzona została przez Jasia z pomocą mamy, babci i młodszego brata. Z okazji obchodów Dnia Ziemi Jasiu nauczył się także pięknie recytować wiersz, czego efekty można podziwiać w poniższej galerii. Bardzo Jasiu się cieszymy, że dołączyłeś do wyzwania i przesyłamy ogromne brawa! :)

https://drive.google.com/file/d/10TRox0jrr4xrpgWuNS9QeMSpyVBJDqgu/view?usp=sharing

Amelka stworzyła piękny plakat przedstawiający Naszą Wspaniałą Planetę Ziemię oraz wspólnie ze swoją mamą przekazują nam hasło: "Dbajmy o naszą Ziemię" :)

https://drive.google.com/open?id=1otMyuBpRDy1N9UvoJtyzIvjryNL1SVZg

 

Jeden dzień potrzebowała nasza Amelka, żeby podołać ekologicznemu wyzwaniu i nauczyć się wierszyka. :) Brawo Amelko! A poniżej prezentacja wiersza w filmiku. :)

https://drive.google.com/open?id=1K9vIhW3xsEHwPOjvHOXQVfB6SZgyav5P

 


Mali Ogrodnicy

10.03 w grupie Maluszków nastąpiła chwilowa zmiana - Mali Artyści zamienili się w Małych Ogrodników. Wiosna tuż, tuż, tak więc należało rozpocząć przygotowania na jej powitanie. ;) Maluszki z wielkim uśmiechem na twarzy i zadowoleniem stworzyli własną hodowlę rzeżuchy, owsa i fasoli. Nauka poprzez zabawę jest najbardziej lubianą formą przez dzieci, czego dowodem są poniższe zdjęcia. ;)


Dzień Kobiet w przedszkolu

8 marca to wyjątkowy dzień w roku – wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i małe. Chłopcy z gr. II już dziś złożyli życzenia dziewczynkom i paniom pracującym w przedszkolu. Nie obyło się bez słodkich upominków.


Spotkanie ze sztuką

20 lutego Przedszkolaki z Facimiecha miały okazję bezpośredniego obcowania ze sztuką - odwiedziły nasze przedszkole studentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Karolina Niedbała i Aneta Szczypczyk zaznajomiły dzieci z różnorodnymi technikami plastycznymi, prezentując przy tym swoje dzieła. W swoim dorobku oprócz pięknych obrazów, szkiców, artystki mają również lalki, które własnoręcznie uszyły, książki stworzone przez nich oraz ilustracje do bajek m.in. do książeczek pisanych przez Czesława Gąsiorowskiego - Dyrektora Muzeum Regionalnego w Skawinie. Wszystkie pracy wywarły na dzieciach ogromne wrażenia. Na koniec spotkanie pod okiem profesjonalistek Maluszki i Starszaki tworzyły własne dzieła na podobraziach malarskkich.


Spotkanie z Królem Kazimierzem

19 lutego straszaki gościły niesamowitych gości. Do drzwi zapukał sam król Kazimierz Wielki wraz z wybranką swojego serca Babettą. Przybył on do naszego przedszkola, aby opowiedzieć dzieciom historię powstania Skawiny. Dzieci z olbrzymią uwagą słuchały o legendzie dotyczącej budowy zamku w Skawinie oraz opowieści o pochodzeniu nazwy. Wspólnie z gośćmi ułożyły puzzle oraz wzięły udział w plastycznym wyzwaniu Króla Kazimierza. Rozmowy z Królem Kazimierzem i Babettą sprawiły dzieciom wiele radości i zaciekawienia. Bardzo dziękujemy Pani Czesławowi Gąsiorowskiemu – Dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Skawinie za zorganizowanie bardzo ciekawych, historycznych  zajęć dla naszych przedszkolaków.

Król Kazimierz przybył także w odwiedziny do Małych Artystów, aby osobiście z każdym się przywitać i przenieść Maluszki w świat historii Skawiny.


Zajęcia kulinarne w grupie II

„FAWORKI”

Na dzień przed Tłustym Czwartkiem postanowiliśmy przybliżyć i wytłumaczyć przedszkolakom co to jest chrust, z jakiej okazji smaży się ten przysmak. Dzieci na chwilę zamieniły się w kucharzy i wspólnie zrobiliśmy faworki. Usmażone, posypane cukrem pudrem wszyscy „pałaszowali” z wielkim apetytem mniam, mniam….!


Starszaki poznają zawody - spotkanie z fizjoterapeutką

18 lutego w grupie II gościliśmy jednego z rodziców- Panią Dominikę Radziszewską Fus – mamę Kuby, która jest fizjoterapeutą. Na początku nasz gość wyjaśnił czym zajmuje się fizjoterapeuta. Wytłumaczyła, że  do jej zadań należy min. poprawienie sprawności ruchowej, zatrzymanie postępującej choroby poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów, masaży i ćwiczeń. Następnie Pani Dominika zaprezentowała dzieciom przykładowy masaż. Wyjaśniła też i pokazała podstawowe techniki, dzięki którym nasza sala zamieniła się w wielki salon masażu i każdy choć przez chwile został zawodowym masażystą. To były bardzo pozytywne doznania dzieci, które przyniosły im relaksację. Na koniec wszystkie dzieci podziękowały Pani Dominice za wizytę i wręczyły drobny upominek.

 


W karnawale czas na bale!

I w naszym Przedszkolu w Święto Zakochanych, 14 lutego odbył się Walentynkowy Bal Karnawałowy. Maluszki i Starszaki w tym dniu założyły swoje wspaniałe stroje, naśladując wiernie ulubionych bohaterów. Na sali spotkać było można Elsy, Annę i Olafa z Krainy Lodu, superbohaterów, wróżki i księżczniczki, dinozaury, policjantów, strażaków, kowboi, jednorożce i inne wspaniałe postacie. Sala Małych Artystów ustrojona w przepiękne, kolorowe dekoracje nastrajała dzieciaki do karnawałowych szaleństw. Już po raz drugi, dzięki uprzejmości Państwa Górskich, przedszkolaki mogły również wykonać pamiątkowe zdjęcie w Fotobudce. Była to niesamowita, radosna i energiczna zabawa, która za pewne zostanie na długo w pamięci naszych przedszkolaków. :)


Bezpieczny Przedszkolak w sieci - prelekcja w starszakach

13 lutego 2020 roku w ramach dalszej realizacji tematyki „Bezpieczny przedszkolak w sieci” grupę Wesołych Nutek odwiedziła Pani Marlena Kruczek- Sekuła, mama Hani, a jednocześnie informatyk firmy E- detektywi, która to na co dzień zajmuje się przeprowadzaniem warsztatów dotyczących bezpieczeństwa dzieci w internecie. Przedszkolaki poznały zasady bezpiecznego korzystania z dóbr interenetu. Dowiedziały się z jakich stron mogą korzystać, oraz które gry są przeznaczone do ich wieku, co wzbudziło wśród nich lekkie zdziwienie. Zapoznały się także z regułami dotyczącymi czatowania z innymi w sieci, a także konieczności zachowania podstawowych ograniczeń czasowych i odpowiedniej postawy podczas korzystania z dóbr komputera. To było niezwykle pouczające spotkanie, za które bardzo serdecznie dziękujemy Pani Marlenie!


 


Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego

12.02.2020 roku sala Wesołych Nutek wypełniona była dziećmi z innych przedszkoli wraz z ich opiekunami. A to za sprawą rozstrzygnięcia Gminnego Konkursu Plastycznego pt.: "Bezpieczny Przedszkolak w sieci". Uczestnicy stworzyli przepiękne, kreatywne prace, które przedstawiały w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu. Zanim jednak w ręce dzieci powędrowały nagrody i dyplomy, starszaki poprzez przedstawienie, taniec i piosenkę ukazały najistotniejsze zasady korzystania z sieci. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, wspaniałym gościom za przybycie, Pani Sołtys Halinie Marczyńskiej oraz Panu Piotrowi Baran za towarzyszenie nam podczas tego wydarzenia i zachęcamy do przekazywania innym wskazówek jak być bezpiecznym przedszkolakiem w sieci.

 


„Babcia i dziadek czytają bajki”

W dniach 20-31 stycznia 2020 roku gościliśmy w grupie „Wesołych nutek” pięć wyjątkowych osób:

Dziadka Hani


Babcię Wiktorii

Dziadka Stasia


Dziadka Hani


Babcię Mateuszka


którzy przyszli do naszego przedszkola by przeczytać dzieciom bajki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Starszaki z wielką uwagą (bo któż nie lubi słuchać jak czyta babcia i dziadek), słuchały bajek: „Książe Tymek i jego przyjaciel Rob”, „Dwie siostry”, „Gang Słodziaków”, „Zoo”, „Śnieżka i Różyczka” oraz „Mała Indianka”. Spotkania z tak wspaniałymi gości upłynęły w bardzo miłej atmosferze, a przeczytane bajki przyniosły dzieciom ogromną radość i pozostawiły ciekawe wspomnienia.

Dziękujemy serdecznie za poświęcony czas i słodkości.


Dzień Babci i Dziadka - Wesołe Nutki

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego też przedszkolaki z grupy II z okazji ich święta zaprezentowały dla nich muzyczną baśń H. Ch. Andersena pt. „Królowa Śniegu”. W klimacie zimowej scenerii, gdzie Gerda szukała swojego przyjaciela Kaya, który za sprawą Królowej Śniegu zapomniał co to przyjaźń, dobroć i miłość wszyscy mieli okazję do przypomnienia sobie jak wielką moc ma siła uczuć i dążenie do celu. Poprzez wcielenie się w różne role, piosenki, tańce i wiersze Wesołe Nutki okazały swoją wielką wdzięczność swoim Babciom i Dziadkom. Licznie przybyli goście zasiedli na przygotowanych dla nich miejscach i z dumą oraz kręcącą się w oku łezką oglądali występy swoich wnucząt. Oczywiście nie zabrakło też życzeń, a nawet upominków. Przedszkolaki życzyły kolejnych lat w zdrowiu i wyraziły nadzieję na jeszcze wiele wspólnych chwil przed nimi. Były to wyjątkowe chwile pełne radości i uśmiechu. Po występie artystycznym Dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a dzieci wręczyły im specjalnie przygotowane prezenty.


Dzień Babci i Dziadka u Małych Artystów

Hej Babciu, hej Dziadku witamy Was piosenką! 24.01 w budynku remizy OSP Facimiech, Mali Artyści głośno i radośnie powitali swoich dziadków i babcie. Przedszkolaki chcąc pokazać dziadkom jak bardzo ich kochają, zaprezentowali swoje zdobyte umiejętności aktorsko-wokalno-taneczne. :) Swoje występy Maluszki rozpoczęły od partytury granej na instrumentach. W dalszej części przedstawili inscenizację pt.:"O bałwanku, co miał złote serce", przeplatając piosenkami oraz tańcami Śnieżynek i Bałwanków. Kończąc część artystyczną dzieciaki złożyły Babciom i Dziadkom życzenia, zatanćzyli walc Anastasia oraz pożegnali piosenką "Koncert na 102". Wszyscy Mali Artyści zostali nagrodzeni ogromnymi brawami, szczególnie za ich odwagę i piękny występ. Bardzo dziękujemy Babciom oraz Dziadkom za przybycie oraz wspólnie spędzony czas. :)


 


Wesołe nutki na tropie instrumentów – skrzypce
23 stycznia 2020r. grupę II odwiedziła Weronika Wilkosz- uczennica artystycznej szkoły Etiuda, skrzypaczka. Spotkanie z nią pozwoliło przedszkolakom w bardzo atrakcyjny sposób poznać instrument smyczkowy, jakim są skrzypce. Dzieci poznały budowę skrzypiec, brzmienie strun, a także uczestniczyły w mini quizie muzycznym, gdzie wykazały się dość dużą wiedzą muzyczną. Weronika opowiedziała o tym, jak wiele wysiłku i pracy trzeba włożyć, żeby zostać dobrym muzykiem. Przygotowała dużo zagadek muzycznych. Dzieci poznały nowe słownictwo dotyczące skrzypiec, rozpoznawały popularne melodie, a także miały możliwość spróbowania gry. Na koniec spotkania przy dźwiękach skrzypiec i pianina odbyło się wspólne kolędowanie oraz prywatny koncert gdzie mogliśmy usłyszeć między innymi muzykę Alana Walkera. Spotkanie to zakończyło się owacjami na stojąco. Przedszkolaki były zachwycone. Kto wie, może po tej wizycie, któryś z przedszkolaków z grupy Wesołych Nutek zechce zostać muzykiem. :)


Akcja charytatywna „Góra Grosza” – edycja XX

W dniach od 25 listopada do 2 stycznia 2020r. w naszym przedszkolu odbyła się wielka zbiórka pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Pośrednim, ale ważnym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Przedszkolaki wraz z rodzicami nie pozostały obojętne na krzywdę drugiej osoby i chętnie przyłączyły się do akcji. W ten sposób wsparły Towarzystwo Nasz Dom, a tym samym pomogły swoim rówieśnikom w całej Polsce, którzy nie mają możliwości i szczęścia dorastać wśród najbliższych. Towarzystwo to udziela bowiem wsparcia dzieciom z zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, domów dla dzieci i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Dzieci uczestniczyły w pogadance na temat celów akcji i efektywnie wrzucały do skarbonek grosze. Po zakończeniu akcji przyszła pora na podliczenie wszystkich pieniędzy wrzuconych do skarbonki. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem najpierw segregowały monety, potem pod okiem nauczycielek je przeliczały. W oddziale przedszkolnym w Facimiechu zebrano łącznie sumę 148,58 zł. Zebrane środki zostały następnie przesłane na adres wskazany przez organizatora. Udział w akcji pomógł uzmysłowić naszym przedszkolakom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

 


Przedszkolna Wigilia

Magiczny czar Świąt Bożego Narodzenia zagościł w naszym przedszkolu już kilka dni przed świętami. Dzieci przy choince i wśród dźwięków kolęd przygotowywały świąteczne ozdoby i prace. Staraliśmy się dużo rozmawiać o świętach i związanych z nimi tradycjami, by także najmłodsi odkryli, że Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, w którym ludzie starają się być dla siebie lepsi. 20.12 po wielu dniach przygotowań odbyła się uroczysta Wigilia poprzedzona wspaniałym występem Wesołych Nutek. Starszaki poprzez wiersze, kolędy, pastorałki i taniec wprowadziły w cudowny, świąteczny nastrój. Po części artystycznej wszyscy połamali się opłatkiem, składając sobie życzenia. Na koniec usiedliśmy wspólnie do odświętnie nakrytego stołu, zjadając wigilijne potrawy, a także nie zabrakło tradycyjnego kolędowania. 


Świąteczne przygotowania

W dniu 19.12 Mali Artyści oraz Wesołe Nutki zgodnie z przedświąteczną tradycją piekły pyszne, świąteczne pierniczki oraz ubierały choinkę.
Zajęcia otwarte u Małych Artystów

Święta coraz bliżej! A to najlepsza okazja, aby wspólnie z rodzicami spędzić czas przy świątecznych zabawach. I tak właśnie było 18.12, kiedy to rodzice Maluszków przybyli na zajęcia otwarte. Tematyką wspólnych aktywności było "Świąteczne spotkanie z programowaniem". Przedszkolaki z rodzicami grali w obrazkowe domino, składali choinkowe puzzle, kodowali drogę Mikołaja, układali choinkowe wieże z kubeczków. Oprócz zadań dydaktycznych były także zabawy ruchowe, które spowodowały wiele frajdy i radości. Na koniec odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których, dzieci i ich rodzice malowali odlewy gipsowe. Bardzo dziękujemy za spotkanie i życzymy Wesołych Świąt!


Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj!

W miesiącu grudzień 2019 roku Oddział Przedszkolny w Facimiechu wziął udział w projekcie ogólnopolskim „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. W czasach mediów, Internetu rzadkością jest przesyłane drukowanych kartek. Udział w projekcie sprawił, iż dzieci zachęciły swoich rodziców do przesłania życzeń świątecznych najbliższym w postaci kartek. 

Rozdanie kartek przesłanych przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg, poprzedzały wielokrotne rozmowy dotyczące kultywowania rodzinnych tradycji. Po rozmowach kierowanych przez nauczyciela dzieci otrzymały kartki oraz instrukcje jak należy adresować i gdzie je wrzucić, aby trafiły do adresata. Ogłoszony został także Przedszkolny Konkurs Plastyczny o tematyce projektu. Zadaniem było stworzenie projektu kartki świątecznej samodzielnie przez dzieci lub z pomocą rodzica. Zostało wykonanych wiele wspaniałych prac. Już niedługo, bo podczas Wigilii 20.12 dowiemy się o wynikach konkursu. :) A tym czasem, mamy nadzieję, iż udział w projekcie, podtrzyma więź, nawet z najdalszymi członkami rodzin naszych podopiecznych, w naturalny sposób wzrośnie zaangażowanie całych rodzin na rzecz świadomego bycia bliżej siebie oraz nie tylko od święta, ale również na co dzień dominować zaczynie chęć sprawienia niespodzianki, wywołania czystej radości poprzez efekt zaskoczenia, a także kreatywność.


Cała Polska Czyta Dzieciom" - odwiedziny mamy Kuby
        W ramach akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom” grupę Wesołych Nutek odwiedziła mama Kuby - Pani Dominika. Nasz gość przeczytał dzieciom opowiadania pt.,,Kryształowe szaleństwo” oraz „Ogródek Pana Stania”. Obie opowieści były bardzo pouczające, ponieważ poruszały ważne dla dzieci tematy m.in. o tym, że nie można się poddawać oraz to, że trzeba być odpowiedzialnym nie tylko za siebie, ale też za innych. Dziękujemy za poświęcony nam czas i przemiły poranek z książką.


Szlachetna Paczka

Po raz pierwszy w tym roku nasze Przedszkole dołączyło do akcji charytatwynej "Szlachetna Paczka". Prezenty zbieraliśmy dla Pana Leszka, który z przyczyn zdrowotnych nie może wykonywać pracy oraz codziennych obowiązków. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ilości produktów, które udało się dzięki Państwu zebrać. Wszystkim niezmiernie dzięujemy za pomoc rzeczową i finansową! W sobotę 7 grudnia wyruszymy z prezentami do Pana Leszka, by osobiście przekazać mu paczki. Raz jeszcze dziękujemy za ogromny odzew i każdą pomoc! :)
Z wizytą u Świętego Mikołaja

Na wizytę Świętego Mikołaja dzieci czekają cały rok. Ten wspaniały dzień przynosi wiele radości i szczęścia. W tym roku to Przedszkolaki 05.12 wyjechały na Spotkanie z Mikołajem do Wadowic. Magiczą atmosferę czuć było już od wejścia do autokaru, gdzie podczas drogi Przedszkolaki wypatrywały na niebie sań Mikołaja z reniferami. Po dotarciu na miejsce, dźwięk świątecznych piosenek oraz przepiękne dekoracje dookoła sprawiły, iż dzieciaki niecierpliwiły się coraz bardziej oczekując na Mikołaja. Na początku dzieci obejrzały teatrzyk pt.: "Świąteczna opowieść", później wszyscy wspólnie zaśpiewali mikołajkową piosenkę oraz nauczyli się świątecznego tańca. I w końcu wszyscy dotrwali do momentu przyjścia długo wyczekiwanego gościa - Mikołaja. Po rozdaniu prezentów, zamienieniu kilku słów z Mikołajem oraz pamiątkowym zdjęciu na dzieciaki czekało mnóstwo atrakcji - zdobienie pierniczków oraz bombek i oczywiście zabawa w kulkach w towarzystwie Mikołaja. Wszyscy zadowoleni i szczęśliwi z prezentami, wracając do Przedszkola snuli marzenia o kolejnych mikołajkowych niespodziankach. 


Warsztaty rekordowego lepienia pierogów :)

02.12 nasze Przedszkolaki miały wyjątkową okazję do spotkania z prawdziwym rekordzistą Księgi Guinessa - Panią Beatą Jasek, która pobiła rekord w lepieniu pierogów. W czasie 1 godziny pani Beata ulepiła aż 1066 pierogów! Niesamowita, ciepła osoba, z ogromnym talentem i 17-letnim doświadczeniem w lepieniu pierogów podzieliła się swoją wiedzą oraz umiejętnościami z dziećmi. Pani Beatka zdradziła tajniki idealnego przepisu na ciasto oraz technikę szybkiego lepienia pierogów. Przedszkolaki z teorii przeszły na praktykę i każdy spróbował swoich sił w tworzeniu pierogów. Na koniec dzieci degustowały swoje wyroby, zjadając pierożki do ostatniej kruszynki. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Pani Beacie za odwiedziny oraz państwu Katarzynie i Pawłowi Garncarz, a także pani Katarzynie Górskiej za zorganizowanie tegoż spotkania. Historia Pani Beatki Jasek pokazuje, że warto spełniać swoje marzenia i dążyć do osiągnięcia zamierzonych sobie celów. :)25 XI – Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. ;)  W przedszkolu jak co roku święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie.Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego najmilszego misia. W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach, obejrzeliśmy prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek. Dzieci z każdej grupy zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek, odgadywały zagadki związane z misiami, próbowały smakołyków każdego misia - słodkiego miodu. Ciekawą atrakcją była też fotobudka misiowa, w której dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie oraz piniata. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, sympatycznej i misiowej atmosferze.
 


Misiowe ciasteczka
Przygotowań do Obchodów Dnia Pluszowego Misia nie ma końca. 22.11 grupa Małych Artystów, zamieniła się w artystów-cukierników i przygotowała ciasteczka w formie misia. Zapach i wygląd słodkości spowodował, iż każdy chciał od razu wszystkie skonsumować, jednak na prawdziwą, misiową ucztę z miodkiem trzeba będzie poczekać do poniedziałku. :)


Spotkanie z Panią dr Lidią Ippoldt

18.11 w grupie Wesołych Nutek odbyły się warsztaty poświęcone tematyce bezpieczeństwa i prywatności w internecie przeprowadzone przez pracownika Biblioteki Pedagogicznej - Panią Lidię Ippoldt.


Mydlarskie warsztaty

Początek tygodnia u Maluszków rozpoczął się od pachnących warsztatów. 18.11 Mali Artyści poznali tajniki przygotowania mydła. Wykorzystując bazę glicerynową, olejki naturalne oraz barwniki wspólnie wytworzyliśmy mydełka naturalne w kształcie misiów. Mydełka jednak nie trafią od razu do dziecięcych rączek, a ukryją się i będą pachnącą niespodzianką w nadchodzącym Dniu Pluszowego Misia. Warsztaty mydlane to dobra zabawa oraz możliwość rozwoju kreatywnego myślenia dzieci. Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie „Wesołych nutek”.
Dnia 07.11.2019r w grupie 5 – 6 latków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem zajęć było dbanie o bezpieczeństwo własne i innych podczas zabaw oraz w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Dzieci poprzez różne zabawy zaprezentowały rodzicom swoje wiadomości i umiejętności dotyczące zasad bezpiecznej zabawy w sali, ogrodzie i w domu oraz bezpiecznego zachowania się na ulicy. Bezbłędnie odróżniały sytuacje bezpieczne od niebezpiecznych, wskazywały gdzie mogą szukać pomocy w sytuacji zagrożenia, wykazały się znajomością numerów alarmowych oraz umiejętnością współpracy w grupie. Rodzice mieli możliwość w sposób bezpośredni zaobserwować jak zachowują się i jak pracują ich pociechy. Chętnie włączali się do wspólnych zabaw. Na zakończenie zajęć wręczyli dzieciom odznaki „Bezpiecznego Przedszkolaka”.


11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę

8 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy 101 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji obie grupy wraz zaproszonymi gośćmi zebrały się w sali Wesołych Nutek, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień. Podczas występu przedszkolaki z grupy II ukazały swoim młodszym kolegom co tak naprawdę wydarzyło się 101 lat temu. Poprzez scenki, recytację wierszy, tańce oraz piosenki patriotyczne opowiedziały o historii Polski, ale także ukazały sens współczesnej polskości. O godzinie 11:11 wszyscy zebrani odśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego” włączając się w ogólnopolską akcję Minister Edukacji Narodowej „Szkołą do hymnu”. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

 


Jesienne eksperymenty

Temat jesieni nieustannie krąży wokół nas. :) Tym razem Mali Artyści zamienili się w prawdziwych badaczy i przeprowadzili doświadczenia, na których wyniki jeszcze chwilę muszą poczekać. :) W ostatnim tygodniu października Maluszki manipulowali barwami w doświadczeniu pt.: "Czy liście kapusty mogą zmienić kolor?" oraz stworzyli własną hodowlę kryształów "Kryształowe liście". Taka forma nauki sprawia dzieciom wiele frajdy i przyjemności. BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

29 października 2019 roku przedstawiciele grupy „Wesołe nutki” Hanna Sekuła i Jakub Fus wzięli udział w Gminnym Konkursie Bezpieczeństwa pod hasłem „Bezpieczny Przedszkolak” zorganizowanym przez Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Wielkich Drogach. Konkurs miał na celu utrwalenie oraz sprawdzenie wiedzy przedszkolaków z zakresu bezpieczeństwa podczas zabaw, bezpiecznego poruszania się po drogach i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach. Podczas konkursu dzieci rozpoznawały znaki drogowe, rozwiązywały zagadki, składały puzzle, dobierały numery alarmowe do odpowiednich pojazdów uprzywilejowanych, rozpoznawały  zdania prawdziwe i fałszywe. Nasz zespół świetnie poradził sobie z przygotowanymi zadaniami. Hani i Kubie gratulujemy!!!Teatr Lalek Bajka

29.10 do dzieci z Przedszkola w Facimiechu przyjechali artyści z Teatru Lalek ze Starego Sącza. Zaprezentowali dzieciom przedstawienie pt. „Gucio zaczarowany”. Bajka opowiadała o perypetiach chłopca o imieniu Gucio, który za swoje lenistwo został zamieniony przez wróżkę w małą muchę. Gucio w swojej owadziej postaci stykał się z różnymi zwierzętami i ze zdziwieniem zauważył, że każda, nawet najmniejsza istotka miała jakieś zajęcie, które wykonywała dla pożytku ogólnego. Aktorzy otrzymali wielkie brawa i ogromne uśmiechy od naszych przedszkolaków.


Jesienna ścieżka sensoryczna

Łapiąc ostatnie promyczki słońca i dary jesieni na grupę Małych Artystów czekała 25.10 "Jesienna ścieżka sensoryczna". Maluszki dzielnie przechodziły przez żwirek, kasztany, liście i jodłowe igiełki. Wszystkim ta trasa się bardzo spodobała, a najbardziej podobała się dziecięcym stopom. ;) Później Maluszki przeszły do parku na jesienne zabawy liścmi oraz zabawy badwcze i tropiące - biedronki i małę robaczki żadnej lupie nie umknęły. ;)Nasi przyjaciele 

Wraz z porannym przyjściem naszej koleżanki, do sali Maluszków wkroczył jej wspaniały przyjaciel - Patyczak. Zuzia Sekuła na prośbę swoich kolegów przyniosła do Przedszkola w terrarium Patyczaki. Dzieci bardzo były zaciekawione małym stworzeniem, które w zupełności wygląda jak patyk. ;) Zuzia opowiedziała dzieciom o sposobie odżywiania się Patyczaka oraz dzielnie odpowiadała na pytania Małych Artystów. Po całodziennym pobycie Patyczaków w sali Maluchów grono chętnych do posiadania tego zwierzątka okazało się prawie 100%! :)


Dzień Nauczyciela

14 października był w naszym przedszkolu wyjątkowym dniem. Na twarzach Pań Dyrektor, Pań nauczycielek oraz pracowników Przedszkola pojawiły się jeszcze większe niż na co dzień uśmiechy, a serca zabiły mocniej. Ten pogodny i ciepły nastrój zawdzięczamy naszym podopiecznym, którzy pomimo niskiej frekwencji pięknie zaprezentowali dla wszystkich gości, specjalnie przygotowane na tę okazję występy. Przedszkolaki były bardzo dumne i pełne powagi podczas artystycznego wystąpienia.  Pani Dyrektor złożyła nauczycielom ciepłe życzenia radości i sił, których z pewnością nie zabraknie nam na kolejne miesiące. Zatrzymamy w pamięci obraz odświętnie ubranych przedszkolaków oraz wspaniałą atmosferę, jaką stworzyliśmy, będąc tego szczególnego dnia razem ze wszystkimi naszymi wychowankami.Mobilna Filharmonia

11 października 2019 r. pomimo wszelkich przeciwności, przedszkolaki z Facimiecha uczestniczyły w koncercie Mobilnej Filharmonii. Dzieci wybrały się na wycieczkę do rówieśników z Wielkich Dróg, z którymi wspólnie przeżywały emocje podczas koncertu „Piękna nasza Polska cała”. Przebrani w piękne i kolorowe stroje ludowe profesjonalni muzycy z Rzeszowa, grali melodie, pieśni i przyśpiewki, a nawet porwali dzieci w rytm tańców charakterystycznych dla danego regionu. Wspólnie z muzyką przemierzyliśmy Polskę wzdłuż i wszerz, a towarzyszyły nam instrumenty te bardziej znane jak skrzypce, flet poprzeczny, akordeon, kontrabas, oraz mniej popularne jak diabelskie skrzypce, na których dzieci same próbowały swoich sił muzycznych. Barwne kreacje artystów, ich profesjonalna gra na instrumentach oraz odpowiedni sposób przekazywania muzycznej wiedzy sprawił, że koncert przyniósł dzieciom wiele korzyści. Uśmiech i zadowolenie dzieci sprawiły, że przygoda w świecie melodii, brzmień i odgłosów poza walorami edukacyjnymi miała także inny aspekt – dobrego samopoczucia. Nie obyło się bez bisu! To była prawdziwa lekcja muzyki!BohaterON - Uczymy się historii… od najmłodszych lat….
Przedszkolaki z najstarszej grup wzięły udział w niezwykłym projekcie pod tytułem „BohaterON – włącz historię” (https://bohateron.pl/). Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu promocję dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania. Starszaki z grupy Wesołych Nutek z ogromną chęcią zaangażowała się w akcję. Działania w ramach zajęć były trudne, gdyż dotykały tematyki II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, lecz dla naszych starszaków nie ma rzeczy niemożliwych. Dzieci w wielką uwagą i zainteresowaniem obejrzały przygotowaną prezentację multimedialną o tematyce patriotycznej. Poznając różne historie osób zaangażowanych w walkę o wolność naszej Ojczyzny wspólnie wybrały jednego z Powstańców- Pana Jerzego Remion – uczestnika walki na Starym Mieście dla którego wkładając w pracę całe swe emocje wykonały piękne rysunki, i plakat, który niebawem trafi do adresata.


"Jesienne kompociki"
04.10 grupa Małych Artystów rozpoczęła przygotowania do zimy. Po całotygodniowych rozmowach na temat jesiennych owoców i warzyw dzieci postanowiły zrobić kompoty owocowe. Na początek starannie umyły ręce i przeszły do przygotowania kompotów z owoców sezonowych przyniesionych z domu. W słoiczkach układały pokrojone owoce, zasypywały odrobiną cukru i zalewały wodą. Na koniec dzieci poprosiły panią kucharkę o zagotowanie szczelnie zakręconych słoików.  Po ugotowaniu kompoty trafiły do kącika przyrody, w którym powstała mała spiżarnia.Spotkanie Integracyjne pt.: "Bezpieczna Rodzina"

Choć prognozy pogody nie zapowiadały zbyt słonecznego dnia to Przedszkolaki z Facimiecha postanowiły się nie poddawać i uparcie zostać przy terminie 02.10.2019r. Iiiiii udało się! Deszczowe chmurki były dla nas bardzo łaskawe i deszczyk spadł z nieba dopiero na sam koniec imprezy. ;) Podczas Pasowania i Prezentacji grupy Mali Artyści oraz Wesołe Nutki pięknie zaprezentowały swoje zdobyte umiejętności - Przedszkolaki dzielnie recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zatańczyły układy taneczne. Po części artystycznej wszyscy wyszliśmy przed Przedszkole, aby degustować kiełbaski oraz smakołyki przyniesione przez Rodziców. Na koniec spotkania przed Rodzicami i dziećmi zostało postawione poważne zadanie - uczestnicy zostali podzieleni na 3 zespoły, których zadaniem było stworzenie uprzywilejowanych pojazdów. Każda drużyna poradziła sobie świetnie tworząc niesamowite prototypy pojazdów. ;) 
Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizację i przebieg spotkania!Wycieczka Wesołych Nutek do Miasteczka Komunikacyjnego w Skawinie
24 wrześnie grupa Wesołych Nutek wraz z rówieśnikami z Wielkich Dróg realizując tematykę bezpiecznego poruszania się po drogach i dbania o swoje bezpieczeństwo wybrała się do Miasteczka Komunikacyjnego w Skawinie. Pod okiem strażnika miejskiego Pana Tomasza Morawy dzieci utrwalały nawyki właściwego przechodzenia przez jezdnię w miejscach do tego dozwolonych, poznały znaki drogowe, a także dowiedziały się jak należy się zachować kiedy na drodze pojawia się policjant bądź strażnik miejski kierujący ruchem.


„Już Przedszkolak wie, że Świat sprząta się!"

 Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. W tym roku również nasze przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki 20.09 zaangażowały się w tę akcję. Dzieci 3,4- letnie pomagały w sprzątaniu pobliskiej uliczki przedszkola, a 5,6-latki wyszły poza teren przedszkola – do parku, gdzie zebrano kilka worków śmieci. Dzięki temu wokół przedszkola i w parku zrobiło się czysto i przyjemnie.


 


WITAMY NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020!

Wycieczka do Fadolandi w Wadowicach
18.09 dzieci z Facimiecha uczestnicząc w Obchodach Dnia Przedszkolaka udały się na wycieczkę do Fadolandi w Wadowicach. Na wyprawę ruszyliśmy zaraz po śniadanku by jak najszybciej rozpocząć kulkowe wojaże. :) Już na widok szyldu dzieciom towarzyszyły uśmiechy i radość. Jeszcze nie wszyscy zdążyli się przebrać, a dzieciaki popędziły w wir zabaw. Korzystając z basenów z kulkami, zjeżdżalni, wielu ścianek i z różnych torów przeszkód dzieci wykazały się wspaniałymi umiejętnościami oraz ogromnym zasobem energii. :)
Święto Rodziny połączone z zakończeniem roku szkolnego

Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z wypiekami na twarzy.  "Święto Rodziny" to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. Z tej okazji, 18 czerwca  przedszkolaki z Facimiecha zaprosiły swoich najbliższych na uroczysty program artystyczny. W programie przygotowanym specjalnie dla rodziców znalazły się:  przedstawienie H. Bechlerowej "O żabkach w czerownych czapkach", humorystyczne scenki o mamie i tacie, okolicznościowe wiersze i piosenki podkreślające wielką miłość do rodziców oraz tańce, które zaprezentowały wszystkie grupy przedszkolne. Przedszkolaki nie zapomniały także o krótkich wierszykach, w których to pożegnali przedszkole - młodsze dzieci  na wakacyjny czas, natomiast starszaki idący do pierwszej klasy pożegnali się z przedszkolem, dziękując wszystkim za czas oraz zdobyte umiejętności i wiedzę podczas ich pobytu w przedszkolu.  Na koniec Pani Dyrektor Alicja Bober podziękowała Rodzicom wyróżniającym się zaangażowaniem w życie placówki wręczając gratulacje.  Było to radosne i słoneczne popołudnie spędzone w wielkiej, przedszkolnej rodzinie!


Gminny Konkurs Recytatorski 

Podczas Gminnego konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej organizowanym po raz 17 w pałacyku Sokół przez Przedszkole Samorządowe nr 1 w Skawinie, Marcel Baran zmierzył się z wierszem K. Małek pt.: "Niełatwe słowa wielkiej wagi", wyjaśniając tym samym czym powinna być dla nas Polaków ojczyzna i patriotyzm.

 


Wycieczka do Parku Dinozaurów w Zatorze

Wraz z porannymi promieniami słońca dzieci z przedszkola w Facimiechu wyruszyły w daleką podróż do krainy przygód. W dniu 10 czerwca przedszkolaki odwiedziły Dinozatorland, czyli największy w Polsce Park Ruchomych Dinozaurów. Podczas spaceru dzieci zobaczyły ponad 100 ożywionych gadów naturalnej wielkości, a wśród nich płaczącego Diplodoka i chodzącego Triceratopsa. Groźnym rykiem pozdrowił nas król dinozaurów - Tyranozaurus Rex. Wychodzącąc z Parku Ruchomych Dinozaurów odwiedziliśmy Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, gdzie zobaczyliśmy między innymi części szkieletów, jaja dinozaurów, szkielet 9-cio metrowego Jangczuanozaura, trylobity, amonity i minerały. „Zatorland” to również wielki lunapark, gdzie mieszczą się urządzenia rozrywkowe. Przedszkolaki z ogromną radością korzystały z tych atrakcji, jeżdząc na Diabelskim Młynie, Szalonym Smoku, na karuzelach oraz wodnych armatkach. Na koniec czekała na dzieci przygoda, przyprawiająca o zawroty głowy - dom "odwrócony do góry nogami". Każdy dokładnie zwiedził każdy kąt domu, chociaż zdarzało się tak, że dzieciaki musiały zrobić to na "czworakach". ;) Przyznać trzeba, że z pewnością wycieczka do „Zatorlandu” na długo zostanie w pamięci dzieci.


Konkurs Recytatorski

4 czerwca w Domu Ludowym w Woli Radziszowskiej odbył się Przedszkolny Gminny Konkurs Recytatorski Peozji Marii Konopnickiej organizowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej. Hania Garncarz z grupy Żabek pięknie ucząc się wiersza pt.: "Praczki" dumnie reprezentowała nasz Oddział Przedszkolny. Występując Hania wykazała się prawdziwym profesjonalizmem pod każdą postacią. Swoją recytacją, dykcją, pamięcią oraz urokiem osobistym oczarowała komisję za co otrzymała Nagrodę Specjalną Jury. Gratulujemy Hani i życzymy dalszych sukcesów! :)


Dzień Dziecka

Jak co roku 1 czerwca dzieci obchodzą swoje święto, czyli Dzień Dziecka. My uczciliśmy je 5 dni później i w dniu tym, słońce świeciło nad Naszym Przedszkolem dla Wszystkich Dzieci, a czas spędzony w przedszkolu obfitował w wiele ciekawych zdarzeń. Zaczęło się ekscytująco, gdyż pierwszą atrakcją tego dnia był występ Teatru Rodziców ze spektaklem pt.: "Rzepka". Rodzice kolejny raz wcielili się w role, wspaniale i profesjonalnie wypełnili grę aktorską, czego efektem była nieoceniona radość Przedszkolaków. Po pełnym emocji przedstawieniu na dzieciaki czekały Panie Animatorki, które uatrakcyjniły dalszą część obchodów Dnia Dziecka. Odbyły się liczne zabawy muzyczno – taneczne, konkursy, pokaz baniek mydlanych, zabawy z chustą oraz przeciąganie liny. Jak przystało na Dzień Dziecka - nie zabrakło pachnącego popcornu oraz słodkich prezentów. Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie dzieciom tak wspaniałych atrakcji w tym ważnym dla nich dniu, a szczególnie aktorom z Teatru Rodziców, Państwu Górskim za animatorsko-bańkową niespodziankę oraz firmom Skawa Wadowice i Valeo za zasponsorowanie upominków dla dzieciaków.


Wycieczka do Jednostki Lotniskowej Służby Ratowniczo - Gaśniczej Kraków Balice

29.05 Przedszkolaki z Facimiecha miały wyjątkową okazję zwiedzić Jednostkę LSRG Kraków Balice. Już od początku wycieczki czekały na dzieciaki atrakcje, które wzbudziły w nich wiele pozytywnych emocji. Rozpoczynając wycieczkę każdy Przedszkolak musiał zostać poddany kontroli bezpieczeństwa, przechodząc przez bramki. W dalszej kolejności wszyscy wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy po płycie lotniska za pilotem kierującym naszym pojazdem do remizy strażackiej. Po drodze dzieciaki zobaczyły samoloty startujące, lądujące oraz samoloty wojskowe. W budynku remizy czekał na nas pan strażak, który oprowadził nas, pokazując samochody strażackie, ich wyposażenie, opowiadając o interesujących ciekawostkach dotyczących pojazdów, pracy strażaka na lotnisku. Na koniec czekała na dzieci niespodzianka w postaci specjalnego pokazu możliwości taktyczno-technicznych najnowszego wozu, który wywołał nieopisaną radość u dzieci. Bardzo jesteśmy wdzięczni Lotnisku Kraków Balice oraz LSRG za zaproszenie i możliwość odwiedzin.„Pies na medal” – Gminny konkurs plastyczny

W marcu Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie ogłosiła gminny konkurs plastyczny „Pies na medal”, którego celem było propagowanie czytelnictwa oraz rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej dzieci. Zadaniem dzieci było wykonanie ciekawego portretu psa – bohatera dowolnej książeczki Barbary Gawryluk. Aż dziewięcioro dzieci z grupy Kropelek zdecydowało się na wzięcie udziału w konkursie. Dawid, Liliana, Milenka, Lena, Amelka, Magda, Olivka, Oliwka i Zuzia wykonali przepiękne prace i wykazali się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Dzieci włożyły mnóstwo pracy. Laureatką nagrody 2 miejsca została Zuzanna Turaj. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.


Dzień Strażaka

17 maja w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Strażaka. Z tej okazji gościliśmy zarząd oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Facimiechu i Skawiny. Na początku grupa starszaków przygotowała humorystyczny program artystyczny, podczas którego przedstawiła jak trudną i odpowiedzialną pracę wykonują strażacy. Piosenkami i wierszami złożyła życzenia i podziękowała za ich trud i oddanie na rzecz innych. Następnie wszystkie przedszkolaki miały okazję posłuchać jak należy zachowywać się podczas wszelkich zagrożeń, także tych w przedszkolu. Pod okiem specjalistów odbyła się próbna ewakuacja. Następnie nasi goście zaprosili nas do Remizy, gdzie czekało na dzieci mnóstwo atrakcji. Prezentacja wozów strażackich, sprzętów, pokaz piany i zabawy wężem strażackim to tylko niektóre z nich. Każde z dzieci choć przez chwile mogło poczuć się jak prawdziwy strażak. To był niezwykle ekscytujący dzień dla wszystkich przedszkolaków. Strażakom z OSP Facimiech i Zawodowej Straży Pożarnej w Skawinie serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i niespodzianki, jakimi obdarowali nasze przedszkolaki i na dalszą pracę życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, satysfakcji z pełnionej funkcji społecznej oraz bezpiecznych powrotów z akcji. Dziękujemy za bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi, za zaangażowanie oraz odwagę w obliczu licznych wyzwań i zagrożeń.


Zajęcia otwarte u Żabek

16.05 Żabki gościły po raz drugi swoich Rodziców na zajęciach. Podczas wspólnych zabaw z Ozobotem, z matą do kodowania oraz z innymi sensorycznymi formami pracy, rozmawialiśmy o ważnym temacie jakim są emocje oraz o sposobach radzenia sobie z nimi. Bardzo dziękujemy Rodzicom za aktywność i zapraszamy na kolejne zajęcia już w kolejnym roku szkolnym. :)


VI Gminna Olimpiada Sportowa Przedszkolaków

 

10 maja 2019 cała grupa Kropelek wybrała się na IV Gminną Olimpiadę Sportową Przedszkolaków pod hasłem: „Witam wiosnę na sportowo” organizowaną przez Katolickie Przedszkole w Skawinie. Trójka reprezentantów: Igor, Marcel i Aleksander, rywalizowała w przeróżnych konkurencjach sportowych z dziećmi z całej gminy. Dzieci zamieniały się w żuki, żabki, pszczoły i pokonywały różnorakie przeszkody. We wszystkich konkurencjach chłopcy świetnie się spisali, wykazali się szybkością, sprytem i zwinnością. Zmagania chłopców cały czas dopingowali koledzy i koleżanki na trybunach, którzy z hasłem „Z Facimiecha przedszkolaki to najlepsze są dzieciaki” dodawali otuchy i zachęcali do boju. Każda drużyna biorąca udział w zawodach okazała się zwycięzcą. Przedszkolaki otrzymały dyplomy, medale, nagrody, a także puchar. Dziękujemy naszym wspaniałym sportowcom, że dzielnie reprezentowali nasze przedszkole.


Obchody Świąt Majowych

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 30 kwietnia w naszym przedszkolu zaczęliśmy czas świętowania. Tuż po drugim śniadaniu grupa starsza zaprosiła młodszych kolegów na patriotyczny program artystyczny. Poprzez wiersze i piosenki straszaki ukazały młodszym kolegom co to znaczy być prawdziwym Polakiem, małym patriotą. Po prezentacji, w pozycji "na baczność", wszyscy wspólnie odśpiewali 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Następnie dzieci obejrzały film edukacyjny „Kto Ty jesteś? Polak mały!”, który przypomniał historię powstania Państwa Polskiego oraz symbole narodowe. Kolejnym wyzwaniem okazał się quiz wiedzy o Polsce w postaci multimedialnych "Milionerów". Dzieci poprzez układanie puzzli, kodowanie na dywanie, zabawy muzyczne poczuły okres zbliżających się świąt. Niestety pogoda nie pozwoliła na prawdziwy pochód majowy z flagami, ale nasze przedszkolaki się nie poddały. Korzystając z chwili przerwy od deszczu, wyszły na podwórko i wspólnie pobiły rekord na najdłuższą flagę Polski w okolicy.

Dzień Ziemi

W dniu 25 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Ziemi. Na tę okazję starszaki przygotowały przedstawienie pt.: "Ekologiczny Czerwony Kapturek". Obie grupy wykonały piękne plakaty. Podczas zabaw maluchy wykazały się umiejętnością segregacji śmieci, a starszaki wiedzą ekologiczną w quizie przyrodniczym. Wszystkie przedszkolaki złożyły przysięgę "Przyjaciół Ziemi". Odbył się również przemarsz pobliskimi uliczkami, podczas którego dzieci skandowały hasła proekologiczne.


 


Teatr Arkadia  

23 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili aktorzy Teatru Arkadia z Krakowa, którzy przedstawili teatrzyk pt.: „Przygody Technoludka”. Bajka opowiada o losach Technoludka, który nowinki technologiczne takie jak tablet, komórkę przekładał nad kontakty z ludźmi. Podczas całej przygody Technoludek poznał ,że w życiu ważna jest przyjaźń.  Tytułowy bohater przypomniał przedszkolakom, że zdobycze techniki są ważne, ale nigdy nie należy zapomnieć o drugim człowieku i kontakcie z nim.


Konkurs plastyczny w Przedszkolu nr 1 w Skawinie

Jest nam miło poinformować, że troje dzieci z naszego Przedszkola wzięło udział w Gminnym Konkursie Plastycznym pt.: "Kto Ty jesteś? Polak mały! - Pokaż nam swój kraj wspaniały". Braian Sekuła z grupy II zdobył wyróżnienie. Pozostałe prace również były piękne. Uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!Czekoladowy Autobus

Edukacja i zabawa w jednym – czy to możliwe? Tak! Najlepszym dowodem na to były umazane czekoladą, uśmiechnięte buźki dzieci, które uczestniczyły w czekoladowych warsztatach. Wszystko to za sprawą czekoladowego autobusu, który 04.04 zaparkował przy Przedszkolu w Facimiechu. Czekoladowy autobus to jedyny autobus który jeździ po Polsce odwiedzając na warsztaty małe i duże miejscowości. Dzieci przenoszą się w nim się do krainy płynącej i pachnacej czekoladą. Warsztaty czekoladowe to sposób na wspaniałą zabawę, edukację i czekoladową integrację. Dzieci uczą się jak odróżniać prawdziwą czekoladę od wyrobów czekoladopodobnych, degustują różnych smaków czekolad i tworzą własne czekolady i ozdabiają je oraz w międzyczasie poznają historię czekolady. Na koniec warsztatów każdy uczestnik otrzymał dyplom mistrza czekolady oraz zabrał ze sobą swoje czekoladowe dzieła. Zajęcia upłynęły w bardzo przyjemnej atmosferze. Dopełniem wszystkiego był piękny fartuch i czepek na głowie młodych, jakże zacnych mistrzów cukierników.


#TydzieńzTechnologią

W dniach 25.03-01.04 Przedszkolaki wzięły udział w Ogólnopolskim Programie "Uczymy Dzieci Programować" organizowanym przez firmę EduSense.  Na zajęciach dydaktycznych zostały wykorzystane nowoczesne technologie takie jak Ozobot, PuzzleAR, które w znaczny sposób podnoszą atrakcyjność i efektywność zajęć. Podczas tygodnia z technologią wykorzystana została technologia AR, kody QR, wirtualna mata itp. Dzieci kodowały także na macie "Kodowanie na dywanie", z użyciem kubeczków, tworzyły reklamę Przedszkola wykorzystując aplikację PicCollage, projektowały własne aplikacje. Wszystkie stawiane zadania dzieciom przynosiły im ogromną radość oraz satysfakcję w momencie odnoszenia kolejnych sukcesów. Na szczęście Ozobot i Mata do kodowania zostaje na stałe w Naszym Przedszkolu, także takim formom aktywności na zajęciach mówimy "Do zobaczenia"! :)"Warsztaty techniczno-plastyczne"

01.04 w sali grupy Maluszków odbyły się Warsztaty techniczno-plastyczne z udziałem Rodziców. I wcale nie był to primaaprillisowy żart! Rodzice tworzyli piękne ozdoby świąteczne wykazując się kreatywnością i pomysłowością. Bardzo dziękujemy Rodzicom za udział w warsztatach oraz za stworzenie pięknych dzieł, które będą wspaniałą ozdobą Wielkanocnego Stołu. 


"W świecie czarów i magii" - spotkanie z Iluzjonistą

Przedszkolaki bardzo chętnie przenoszą się w świat baśni, czarów i magii. Taką właśnie okazję miały dzieci 29.03 podczas wizyty w przedszkolu Iluzjonisty. Zabawa w czarowanie bardzo wszystkim się podobała, szczególnie, gdy samemu można było pełnić przez chwilę rolę asystenta profesjonalnego Iluzjonisty i otrzymać duże brawa od publiczności. Magik wprowadził wszystkich we wspaniały humor. Dzieci z dużym zaangażowaniem obserwowały każdy ruch iluzjonisty, aby przynajmniej nauczyć się jednej sztuczki.


Odwiedziny przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej

27 marca 2019 w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia edukacyjne z historii Państwa Polskiego, które poprowadziła Pani Ewa Bałuszyńska – pracownik krakowskiego Oddziału IPN. W związku z setną rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości przypomniała dzieciom historię powstania państwa polskiego, oraz losy żołnierzy walczących za naszą ojczyznę. Przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały katalog umundurowań żołnierzy różnych oddziałów wojskowych dawniej i dziś. Na zakończenie dzieci w dwóch zespołach układały puzzle przedstawiające mapę Polski w dwudziestoleciu międzywojennym. Przeprowadzone zajęcia miały na celu rozbudzenie wśród dzieci miłości i przywiązania do ziemi ojczystej oraz szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń. W podziękowaniu za przeprowadzone zajęcia dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny. Serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję historii.

Spotkanie ze stylistką paznokci
22 marca sala Kropelek zamieniła się na moment w salon stylizacji paznokci. Realizując program preorientacji zawodowej dzieci poznały zawód stylistki paznokci. Gościem była Pani Agnieszka Ramz, mam Oliwki. Początkowo w prezentacji multimedialnej Pani Agnieszka pokazała dzieciom, jak wyglądają gabinety, jakie urządzenia są wykorzystywane w jej pracy. Ukazała także budowę paznokcia i sposoby jego pielęgnacji. Pani Agnieszka przynosząc z sobą „Magiczny kuferek” zaprezentowała dzieciom jak należy dbać o paznokcie i to jak wygląda jej praca. Dla dzieci była to wielka atrakcja, gdyż mogły zobaczyć setki różnych lakierów, brokatów, naklejek, przyrządów, a także spróbować jak się nimi posługuje. Po prezentacji praktycznej przyszedł czas na wspólną pracę plastyczną. Dzieci samodzielnie zamieniły się w stylistów i zaprojektowały swoje paznokcie. Pani Agnieszce serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i cudowną prezentację.Witaj wiosno!
W dniu 21 marca 2019r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy- powitania wiosny”. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych przedszkolaków, wzbudziły już same przygotowania. W tym dniu wszyscy ubrani byli na zielono. Już od rana dzieci z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu kukły Marzanny oraz kolorowych, wiosennych Gaików, stworzyły także książkę dla Pani Wiosny. Przed południem wszystkie przedszkolaki zebrały się w jednej sali, aby uroczyście powitać Panią Wiosnę. Podczas wspólnych zabaw muzycznych, prezentacji multimedialnej i wiosennej zumby, dzieci próbowały przywołać długo wyczekiwanego gościa. W tym dniu odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu pt.: „Wiatraki - przedszkolne ekoludki w trosce o wolne od zanieczyszczeń główki", którego zwycięzcą został Dawid Żurawski, z gr. II, oraz Filip Kędzior z gr.I. Po uroczystym wręczeniu nagród przedszkolaki wyszły na podwórko. Dzieci radośnie śpiewały piosenki wiosenne i skandowały hasła: "Precz zimo zła…, Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka…". Na zakończenie pochodu powitano wiosnę kolorowymi gaikami. Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję że zagości u nas na dobre!


IV Gminna Olimpiada Matematyczna

12 marca przedstawiciele naszego przedszkola - Marcel Baran oraz Igor Piszczek wzięli udział w IV Olimpiadzie Matematycznej organizowanej przez Przedszkole Samorządowe nr 2 w Skawinie, uczestnicząc tym samym w pirackiej przygodzie. Nasze przedszkolaki dzielnie mierzyły się z zadaniami stawianymi przez piracką załogę, m.in. z kodowania, układaniem rytmu, a także zadaniami sensorycznymi. Nie zabrakło również chwili wytchnienia podczas zabawy w basenie z piłkami czy "magicznym dywanem". Chłopcy dumnie prezentowali naszą placówkę, a rozwiązywanie zadań sprawiało im ogromną radość i satysfakcję. Gratulujemy postawy godnej wilka morskiego :)

    

 


Zwierzęta domowe w oczach Przedszkolaków
8 marca dla dzieci z grupy Kropelek nie tylko był ważny z powodu świętowania Dnia Kobiet. Po południu naszą grupę odwiedziła pani Aneta, studentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która przeprowadziła krótkie zajęcia nt. zwierząt domowych. Na zakończenie dzieci od okiem pani Anetki wykonały piękne rysunki swoich zwierząt domowych.


Grupa „Kropelek” na Konkursie matematycznym
W dniu 06.03.2019r odbył  się Międzygrupowy konkurs matematyczny. Udział   w nim wzięły 3 zespoły – z Przedszkola w Wielkich Drogach, z „zerówki” ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach i nasza drużyna z Facimiecha, którą reprezentowali Milena Kowalik, Lena Szarańska i Hubert Wywiał. Trzyosobowe drużyny zmierzyły się z różnymi zadaniami podczas, których sprawdziły swoje umiejętności matematyczne. Nasz zespół świetnie poradził sobie z wszystkimi zadaniami wykazując się dużą wiedzą matematyczną, a także umiejętnością współpracy w grupie. Rywalizacja zakończyła się remisem wszystkich drużyn. Uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!!! 


Widoczni z Valeo
W lutym grupa Kropelek przystąpiła do realizacji happeningu „Bezpieczni na drodze/ widoczni z Valeo”, organizowanego w naszym przedszkolu. Celem jego było wyposażenie jak największej liczby przedszkolaków w elementy odblaskowe, zachęcanie do noszenia odblasków, a co za tym idzie – propagowanie bezpiecznego poruszania się po drodze wszystkich uczestników ruchu drogowego. 1 marca starszaki zaprosiły młodszych kolegów i gości na krótkie przedstawienie „Ala w drodze do przedszkola”. Wykorzystując swoje umiejętności artystyczne, ukazały istotę posiadania odblaskowych znaczków. Następnie odbyły się warsztaty tematyczne „Widoczni z Valeo” z przedstawicielami firmy, podczas których dzieci miały okazję poznać i utrwalić prawidłowe zachowania podczas poruszania się po drogach. Dzieciaki poznały także wiele technicznych ciekawostek dot. wyposażenia samochodów, które pomagają w widoczności. Nie zabrakło także aktywności plastycznych. Każdy przedszkolak otrzymał na własność kamizelkę odblaskową oraz drobne upominki. Po warsztatach całą grupa Kropelek w swoich kamizelkach wyszła na spacer, gdzie z hasłami na ustach „Noś odblaski, świeć przekładem”, „O swoje życie dbam, więc zawsze odblask mam”, „Noś swój odblask duży mały, a do domu wrócisz cały” zachęcała wszystkich napotkanych przechodniów do noszenia odblasków. To były naprawdę bardzo interesujące warsztaty. Serdeczne podziękowania dla firmy Valeo za fantastyczne zajęcia edukacyjne oraz upominki dla przedszkolaków.Bal karnawałowy
22.02 sala Starszaków zamieniła się w salę balową, a to za sprawą corocznej imprezy karnawałowej. W tym roku temat balu "Bal na 100 par" zostawiał szerokie pole wyobraźni i kreatywności co do strojów. Tak więc na sali pojawili się policjanci, księżniczki, motylki, biedronki, superbohaterowie, zwierzątka, przedstawiciele z Psiego Patrola oraz inne wspaniałe postacie. Tańcom, podskokom, wygibasom, obrotom nie było końca! Przedszkolaki miały także okazję do zdegustowania czekoladowych babeczek z wyjątkową, żelkowo-cukierkową dekoracją oraz do zrobienia pamiątkowego zdjęcia w fotobudce, która pojawiła się na naszej imprezie dzięki ogromnej serdeczności Państwa Górskich. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytmach muzycznych hitów. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową, nie mogąc doczekać się kolejnego balu przebierańców.

Rowerowe spotkanie
Przedszkolaki 21.02 miały okazję do niecodziennego spotkania - dzieciaczki odwiedził tata Filipka Kędziora, który na co dzień pracuje w Serwisie Rowerowym. Pan Adam opowiadał dzieciom o rowerach, z jakich elementów się składają, jak naprawić przebitą dętkę, jak złożyć rower. Przedszkolaki dowiedziały się również o zasadach bezpiecznej jazdy na rowerze, a przede wszystkim miały okazję do testowania kasków, ochraniaczy, rowerowych gadżetów oraz czterokołowych pojazdów. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Adamowi za odwiedziny oraz podzielenie się z Przedszkolakami swoją wiedzą i umiejętnościami! :)


Karnawałowe wypieki Żabek
Czwartek 21.02 zaczął się u Żabek bardzo pracowicie, a to za sprawą słodkiego zadania jakim było przygotowanie muffinek na bal karnawałowy. Maluszki z wielkim zaangażowaniem odmierzały składniki, przesiewały mąkę, mieszały, jednak największą radość sprawiła im dekoracja babeczek słodkimi żelkami i cukierkami. Mniami! Dzień Oszczędzania Energii
15.02 Przedszkolaki z Facimiecha po raz pierwszy uczestniczyły w Światowym Dniu Oszczędzania Energii. Od rana sala przedszkolna świeciła żółtymi kolorami, a to za sprawą żółtych i pomarańczowych bluzeczek Żabek. Podczas wspólnej zabawy dzieci dowiedziały się na temat możliwości oszczędzania energii, poznały sposoby wytwarzania energii, zapoznały się z wyglądem żarówek oraz dowiedziały się z jakich urządzeń nie mogą sami korzystać. Kolejnym etapem tego dnia, było przeprowadzenie akcji w Przedszkolu pt.: "Gaś światło". Maluszki szukając wyłączników świateł w całym Przedszkolu, przyklejały ilustracje, które przypominają o oszczędzaniu energii. Na koniec Żabki stworzyły plakaty, z którymi dumnie kroczyli po ulicach Facimiecha, przypominając mieszkańcom o konieczności oszczędzania energii.Walentynki w przedszkolu
14 lutego 2019 r. przedszkolaki świętowały Walentynki. Z tej okazji została zorganizowana międzygrupowa zabawa. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z historią i tradycjami walentynkowymi oraz wyjaśnienie pojęcia „walentynka”, rozwijanie uczuć przyjaźni i koleżeństwa. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zabawach integracyjnych oraz tańcach. Poznały także brzmienie zwrotu „Kocham Cię” w wielu językach. To był prawdziwy dzień pozytywnych uczuć i emocji.


Powrót do przeszłości w grupie Kropelek i Żabek
Odbywające się w tym tygodniu zajęcia „W dawnych czasach” okazały się niesamowicie ciekawym tematem dla przedszkolaków. Głównym celem zajęć było rozwijanie zainteresowań przeszłością Ziemi oraz człowieka. Swoje działania rozpoczęliśmy od stworzenia kącików tematycznych składających się z figurek dinozaurów oraz książek, encyklopedii przyniesionych przez dzieci. Dzieci poznały historię dinozaurów, teorię ewolucji człowieka, a także surowce i skały które pochodzą sprzed tysięcy lat. Po rozmowach, tematycznych zabawach wykonaliśmy wiele ciekawych prac plastycznych, między innymi: „skamieliny” tworzone z masy solnej, balonowe dinozaury, lodowe jaj Dino. Kropelki wykonały wspólny plakat Tyranozaura Rexa, wykorzystując ekologiczne materiały. Przy okazji tej tematyki zgłębiły także wiedzę dotyczącą wulkanu. Oglądając prezentacje, poznając elementy i charakterystykę wulkanów przedszkolaki wykonały szereg doświadczeń.


Ozobot – nasz nowy przyjaciel
W ubiegłym tygodniu starszaki z grupy Kropelek miały okazję poznać nowego przyjaciela - Ozobota, który wzbudził w nich wielką sympatię. Ozobot to prostota nauki programowania. Robot wprowadza dzieci i młodzież poprzez zabawę w świat nowych technologii. Ozobot doskonale sprawdza się we wszelkich zadaniach dydaktycznych związanych z informatyką i robotyką. Dzieci mogą zgłębiać tajniki programowania z użyciem jedynie kredek lub flamastrów. Taka technologia czyni z Ozobotów rozwiązanie idealne do oswajania już najmłodszych programistów z podstawami kodowania. Starszaki samodzielnie wyznaczały i kodowały drogę Oziego. Teraz czekamy aż na zawsze zamieszka u nas w przedszkolu. :)


Zbiórka nakrętek
Od kilku lat w naszym Przedszkolu prowadzona jest zbiórka zbierania plastikowych nakrętek. Wspólnie z przedszkolem w Wielkich Drogach udało nam się w tym roku szkolnym zebrać aż 9 dużych worków, które przekazane zostały Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” na rzecz rehabilitacji półtora rocznej Mai Ściborowskiej, która cierpi na zespół skrajnie krótkiego jelita i wymaga codziennej rehabilitacji i odpowiednich preparatów do dalszego życia. Czasami wystarczy tak niewiele, aby pomóc potrzebującemu, choremu człowiekowi. Mała, niepozorna nakrętka może komuś pomóc! Dzięki tej akcji już małe dzieci uczą się, że wystarczą dobre chęci i wielkie serce do niesienia pomocy słabszym, bowiem RAZEM ZDZIAŁAMY WIĘCEJ!


Góra Grosza
Co roku, na przełomie grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pn. Góra Grosza. Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Przedszkolaki z Facimiecha wraz z rodzicami nie zawiedli i w tym roku. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać kwotę 40,17 zł. Pieniądze zostały już wysłane do fundacji. Wszystkim serdecznie dziękujemy za każdy grosz!


Międzynarodowy Dzień Pizzy

07.02 Przedszkolaki z Facimiecha bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę. Wielką frajdę dzieciom sprawiły już same przygotowania: formowanie kulek drożdżowych, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do kuchni, aby się upiec. Następnie dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej pizzy. Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Dzięki tej imprezie dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi oraz wspólnie stwierdziliśmy, że własnoręcznie zrobiona pizza jest o wiele smaczniejsza i zdrowsza.
Dzień Babci i Dziadka

Zimno, mroźno, ale w serduszkach przedszkolaków gorąco, a powodem takiej atmosfery jest  obchodzony w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka. Mimo niskiej temperatury jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na  twarzach. Tak też było w Remizie OSP
w Facimiechu 26.01, do której licznie  w ten dzień przybyli najukochańsi Dziadkowie. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny pt.: "Wędrowała Kolęda po Polsce",
w którym pokazała swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie.  Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności. Dzieci zaprezentowały między innymi Krakowiaka, Kujawiaka, Maryneczkę, taniec z wstążkami, a także poprzez wiersze i piosenki złożyli Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia. Żabki oraz Kropelki dla swoich dziadków przygotowały oraz wręczyły prezenty, a następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. To był wspaniały dzień, pełen pięknych chwil i przeżyć!
Akcja zbiórki karmy dla kotów zakończona - cel osiągnięty! :)


Śniegowe szaleństwo Kropelek

11 stycznia grupa Kropelek w końcu mogła wyszaleć się na długo oczekiwanym śniegu! Śmiechu nie było końca, śnieżne kulki, zaspy, wyścigi, aniołki i orzełki na śniegu to tylko część z naszych zabaw. Największą atrakcją okazał się jednak samodzielny zjazd na sankach. To było wspaniałe popołudnie!


Niespodzianka dla Babci i Dziadka

Próby, tańce, wierszyki, piosenki - to wszystko wskazuje, że już niebawem w Przedszkolu odbędzie się wspaniałe Święto Babci i Dziadka. Z tej okazji z wielkim zaangażowaniem i ogromną radością Maluszki stworzyły prezenty dla swoich Kochanych Dziadków. A co to będzie? To pyszna i pachnąca tajemnica Żabek! ;)


Konkurs plastyczny pt.: "Dbam o otaczającą mnie przyrodę"

Miło nam podzielić się informacją, iż Oliwka Ramz z grupy starszaków zajęła II miejsce w konkursie plastycznym pt.: "Dbam o otaczającą mnie przyrodę" zorganizowanym przez CKiS Skawina. Swoje wspaniałe prace, przedstawiające sposoby dbania o nasze środowisko stworzyli również Olivka Kałuża i Marcinek Maślanka, którzy za udział w konkursie otrzymali dyplom i upominek. Przedszkolakom gratulujemy wspaniałych talentów!Wspólne Świętowanie

Wigilia – najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. W naszym przedszkolu również od rana panowała niecodzienna atmosfera. Przedszkolaki obejrzały prezentacje dotyczącą Polskich tradycji bożonarodzeniowych, wysłuchały pięknego opowiadania o narodzinach Jezusa. Poprzez wspólne zabawy muzyczno-ruchowe i instrumentalizację polskich kolęd rozpoczęły świętowanie. Dzielenie się opłatkiem, życzenia jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości. Dzieci smakowały barszczyk, rybę i inne smakołyki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.Zapachniało Świętami...

To, że Święta zbliżają się do nas wielkim krokami czuć było dzisaj od samego rana....a to za sprawą smacznych, pachnących pierników, które przedszkolaki dzisiaj piekły, a potem pięknie ozdabiały:)

    


Wycieczka do Teatru Groteska

18.12.2018r. nasze przedzkolaki udały się na wycieczkę do Teatru Groteska, gdzie z zainteresowaniem obejrzały spektakl pt. "Calineczka".

    

 


Mikołajki jak z bajki

Wizyta Św. Mikołaja to z pewnością jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w przedszkolu. 6 grudnia, oczekując upragnionego gościa mieliśmy przyjemność przenieść się w zaczarowany świat bajek. A to za sprawą Teatru Rodziców, którzy wzorem poprzednich lat – nie zawiedli! Tym razem gościliśmy w remizie OSP Facimiech, gdzie odbył się spektakl pt. „Dwie Dorotki”, brawurowa gra aktorska, cudowne stroje oraz niesamowite efekty specjalne sprawiły, że wszyscy poczuliśmy się jak w bajce. Po spektaklu, dzieci z niecierpliwością nasłuchiwały dźwięku dzwonków sań Mikołaja. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe ze spotkania z tak miłym gościem, a także z upominków, którymi zostały obdarowane przez Mikołaja i jego pomocne Elfy. Za prezenty dzieci odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami, wierszem oraz rysunkami przygotowanymi specjalnie dla Mikołaja. Oczywiście wszystkie obiecały być grzeczne, słuchać Rodziców i Pań w przedszkolu, natomiast Mikołaj obiecał, że wróci do nas za rok!

    


Warsztaty ceramiczne
28.11 szatnia Przedszkolna zamieniła się w prawdziwą pracownię. Przedszkolaki wspólnie z panią Agnieszką Czech tworzyły z gliny piękne, świąteczne aniołki, które z pewnością będą wyjątkową ozdobą świąteczną.


Spotkanie z Higienistkami z Centrum Stomatologii Skawina

27.11 do Przedszkolaków z Facimiecha przybyły Panie Higienistki, które na codzień pracują w Centrum Stomatologii Skawina. Dzieci podczas tego spotkania poprzez rozmowy, zabawy dowiedziały się jak prawidłowo dbać o zęby, w jaki sposób je szczotkować oraz jak długo i często powinno się to robić. Dowiedziały się również o rodzajach szczoteczek do zębów, dlaczego tak ważna jest higiena jamy ustnej. Przedszkolaki mogły również zamienić się w pacjenta i lekarza, dzięki czemu mogły pokonać swoje lęki związane z wizytą u dentysty. ;) Na koniec dzieci otrzymały wspaniałe upominki, za które bardzo serdecznie dziękujemy Centrum Stomatologii. 


Dzień Pluszowego Misia

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. 26.11 Pluszowe misie opanowały Przedszkole w Facimiechu. Pluszaki przybyły ze swoimi małymi właścicielami, aby wspólnie świętować swój dzień. Zabawy ze swoimi ulubieńcami Przedszkolaki rozpoczęły już od poranka, kiedy to podczas zajęć z języka angielskiego z panią Agnieszką śpiewali piosenki o misiach oraz uczestniczyli w zabawach z pokazywaniem. W dalszej części dnia dzieci poznały historię misia, wspólnie bawiły się z pluszakami, degustowały przysmaku misiowego, czyli miodku, a także Żabki miały okazję do zrobienia sobie misiowego zdjęcia. 


Zajęcia otwarte w grupie Żabek

Rankiem 23.11 Żabki odwiedzili niecodzinnie goście - Rodzice, którzy to goszcząc na zajęciach, mieli okazję zobaczyć jak wygląda codzienna praca z dziećmi, wspólna zabawa, jak dziecko rozwija się oraz jakie umiejętności zdobyło. Tematem spotkania była woda, a dokładniej Maluszki dowiedziały się jak powstaje deszcz, eksperymentowały, przeliczały kropelki oraz wykazywały się także zdolnościami ruchowymi. Na koniec spotkania dzieci zaprosiły Rodziców do wspólnej zabawy, podczas której wszyscy wspólnie śpiewali jesienną piosenkę, kreślili chmurki na niebie wykorzystując metodę Doroty Dziamskiej oraz pięknie ozdobili parasole. Dziękujemy Rodzicom za udział i zabawę! ;)

 


Zwierzęta domowe

W minionym tygodniu w grupie „ Kropelek” rozmawialiśmy o  zwierzętach domowych. Odnosząc się do doświadczeń dzieci oraz informacji  z książek, albumów i mediów, utrwalaliśmy informacje dotyczące opieki nad domowymi zwierzętami, sposobach żywienia i odpowiedzialności za nie. W dniu 23.11.2018r. gościliśmy w  naszej grupie panią Marlenę Kruczek – Sekuła mamę Hani, która przyniosła do przedszkola żółwia. W oparciu o prezentację multimedialną opowiedziała dzieciom o życiu i zwyczajach różnych gatunków żółwi w ich naturalnych środowiskach oraz o opiece nad żółwiami, które są hodowane w domu. Dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu z żywym okazem, poznały jego budowę, oglądały jak się porusza i je. Wszyscy byli zachwyceni żółwiem a większość wyraziła chęć posiadania żółwia w domu.  Pani Marlenie serdeczne dziękujemy.Cała Polska czyta dzieciom - grupa Żabek

Rodzice grupy Żabki także włączyli się w ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom". 21.11 o poranku do Przedszkolaków przyszła mama Filipka Kędziora z jego ulubioną bajką pt.: "Jeż Igiełka na wycieczce". Dzieci słuchając opowieści czytanej przez Panią Agnieszkę miały okazję wstąpić do zaczarowanego Dębowego Lasu i poznać jeża Igiełkę, królika Karola, myszkę leśną Adelkę i lisiczkę Luizę oraz ich przyjaciół, którzy razem pracują, bawią się i pomagają sobie nawzajem. Bajka wszystkim się podobała, czego dowodem było ogromne zaangażowanie podczas słuchania opowieści. Pani Agnieszce bardzo dziękujemy za znalezienie chwilki i przeczytanie bajki. :)


Spotkanie z Żabką Kumkuś

20.11 Przedszkolaki odwiedziła Żabka Kumkuś, która przyjechała do dzieci prosto z Basenu w Skawinie. Żabka miała ogromny problem - zanieczyszczone powietrze nie pozwalało jej na wesołe i beztroskie życie w Skawinie. Leśny duszek poradził jej, aby spotkała się z Ekspertem, który powie jej jak można dbać o powietrze. Przeprowadzając wspólne eksperymenty Żabka oraz mali widzowie dowiedzieli się co robić, żeby przegonić smog z naszego otoczenia oraz nie dopuścić, żeby się więcej pojawiał. Na koniec spotkania Żabka oraz Pani Ekspert nauczyły Przedszkolaki hymnu ekologicznego ludka oraz rozdały kolorowanki, kredki i jabłuszka. Bardzo dziękujemy Żabce Kumkuś oraz CKiS w Skawinie za odwiedziny i cenną lekcję! ;)


Odwiedziny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Lisiecka

13 listopada 2018 przedszkole w Facimiechu odwiedzili niecodzienni goście. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Lisiecka wraz z kierownikiem artystycznym Panią Anią Kruczek. Goście poopowiadali dzieciom ciekawostki na temat krakowskiego stroju ludowego, znaczenia poszczególnych elementów. Kolejnym punktem spotkania był pokaz Krakowiaka w wydaniu tancerzy turniejowych zespołu. Po cudownym pokazie wszystkie przedszkolaki miały możliwość wzięcia udziału w mini warsztatach tanecznych, gdzie pod okiem Pani Ani – wieloletniej tancerki zespołu Śląsk uczyły się kroku podstawowego oraz elementów Krakowiaka. Po wspólnym spotkaniu przedszkolaki otrzymały wspaniałe upominki w formie bajek i kolorowanek o Lisku Liszku oraz flagi ufundowane przez wójta gminy Liszki. To było wspaniałe popołudnie z folklorem.


100 lat radości z NIEPODLEGŁOŚCI!

Nasze przedszkole od początku roku szkolnego aktywnie przygotowywało się do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych akcjach tj. Piękna nasza Polska cała, Mały miś w świecie wielkiej literatury, wydarzeniach kulturalnych m.in. Marszobieg dla Niepodległej, konkursach plastycznych i fotograficznych, zajęciach nabierały wiele patriotycznych postaw, oraz poznawały piękno naszej polskiej kultury, języka, zwyczajów i jej krajobrazów. 9 listopada 2018 w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości pod hasłem „100 lat radości z niepodległości”. W tym jakże ważnym dniu do przedszkola przybyli rodzice oraz zaproszeni goście i przedstawiciele władz lokalnych m.in. Pani Sołtys Halina Marczyńska oraz przedstawiciele OSP Facimiech – Teofil Nicieja oraz Stanisław Żmuda. Na samym początku grupa Kropelek przeniosła wszystkich zebranych w czasie i poprzez montaż słowny – muzyczny ukazała sytuację Polski podczas rozbiorów i walki o wolność. Recytując wiersze, śpiewając patriotyczne piosenki oraz poprzez taniec barw patriotycznych przeprowadziła krótką lekcję historii. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „To wszystko Polska”, którego zwycięzcą w młodszej kategorii wiekowej został Stanisław Baran, natomiast w starszej kategorii wiekowej Oliwia Ramz. Wszystkie prace były przepiękne i bardzo różnorodne. Wszystkim rodzicom i dzieciom serdecznie dziękujemy za udział i pomysłowość. Kolejnym punktem spotkania było wspólne śpiewanie najpopularniejszych pieśni i piosenek patriotycznych. Cała społeczność przedszkolna wraz z gośćmi łącząc się w jeden chór uczciła zmagania się bohaterów Polskich na rzecz naszej ojczyzny, o których mówiły słowa pieśni. O godzinie 11:11 wszyscy zebrani ustawieni w pozycji na baczność odśpiewali uroczyście 4 zwrotki naszego hymnu narodowego. Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiał w całym przedszkolu. Było to także włączenie się w ogólnopolską akcję „Bijemy rekord dla Niepodległej”. Ukoronowaniem całej uroczystości było wypuszczenie stu biało czerwonych balonów w niebo, które dzieciom przyniosło najwięcej radości. Przy tej okazji życzymy życzymy wszystkim wiele radości i dumy z tego, że jesteśmy Polakami!


Gminny Konkurs Plastyczny pt.: "Piękna nasza Polska cała"

Hanna Sekuła z grupy Kropelek godnie reprezentowała nasze przedszkole w gminnym konkursie plastycznym organizowanym przez Przedszkole nr 5 w Skawinie. Hani serdecznie gratulujemy pomysłu i pracy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.


 

 

 

Posadzenie Dębu Niepodległości z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę


Mały Miś w świecie wielkiej literatury

Włączając się w ogólnopolski projekt edukacyjny pt.: "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" Żabki w dniach od 05.11 do 08.11 realizowały moduł "100-lecie niepodległości. Pokaż radość przedszkolaku". Dzieci podczas wspólnych zabaw poznały Polskie Symbole Narodowe, uczyły się słów hymnu oraz ćwiczyły postawę, którą należy obrać podczas śpiewu oraz słuchania tej ważnej pieśni narodowej. Wspólnie z Misiem Małym recytowały także wiersz Władysława Bełzy pt.: "Katechizm polskiego dziecka" oraz tworzyły piękne prace plastyczne nawiązujące tematem do obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Działania te wzbudziły w dzieciach poczucie przynależności patriotycznej do Polski, przez co Żabki z dumą mogą mówić "Jestem Polką i Polakiem". 
 


Woda, powietrze bliżej nas

Maluszki w ostatnich dniach października zamieniły się w małych chemików i eksperymentowały. Poznając bliżej właściwości wody i powietrza Żabki przeprowadziły doświadczenia pt.: "Mieszanie się wody", "Czy balonik można inaczej nadmuchać?", "Wędrująca woda", "Tęcza". Przedszkolaki stworzyły także swoją "puchnącą farbę" z mąki, soli, wody i barwnika, którą wypełniły kontury jesiennej dyni.


Gra terenowa „Śladami Niepodległej”

31 października Kropelki korzystając z pięknej jesiennej pogody wzięły udział w grze terenowej „Śladami Niepodległej”. Dzieci podzielone na 2 grupy: białą i czerwoną rozwiązywały zagadki i zadania pozostawione przez Misia Patriotę. Pierwsza część zmagań przedszkolaków miała miejsce na placu zabaw, gdzie Polska zostawiła dla nich pierwsze wskazówki i wyzwania, następnie ślady prowadziły do pobliskiego parku. W Parku ku zdziwieniu dzieci pośród liści i drzew czekały na nich flagi białoczerwone, każda drużyn miała zebrać ich jak najwięcej. Nie było to takie łatwe. Aby zdobyć flagę, dzieci współpracując w grupie musiały wykonać pewne zadania, m.in. przyporządkować herby do miast, ułożyć puzzle z symbolami narodowymi, zmierzyć odległość, zaśpiewać piosenkę o Polsce, wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych. To była świetna zabawa, która przypomniała dzieciom wartości patriotyczne.


Zajęcia otwarte w grupie Kropelek

„Nasze przedszkole wolność szanuje i do setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości się szykuje” oraz warsztaty plastyczne „100 kwiatów dla Polski w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości”. 30 października w grupie Kropelek odbyły się zajęcia otwarte, których tematyka w tym roku nawiązywała do krzewienia postaw patriotycznych wśród dzieci i rodziców. Zajęcia otwarte to forma zajęć umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jej zachowaniem w czasie zajęć dydaktycznych. Mogą porównywać stopień rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami. Tym razem Kropelki zaprosiły rodziców do wycieczki po Polsce. Podczas zabaw dydaktycznych i muzycznych wspólnie odkrywały uroki Polskich miast. Wędrując od Zakopanego, aż nad Polskie morze wykazały się wieloma umiejętnościami, a wspólne tańce spowodowały na ich twarzach uśmiech. Po zajęciach rodzice zaproszenie zostali na warsztaty plastyczne „ 100 kwiatów dla Polski w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości” podczas których wspólnie z pociechami wykonali 100 biało czerwonych kwiatów, które zostały ułożone w olbrzymią flagę. Rodzicom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.


Maraton dla Niepodległej w grupie Kropelek
28 października sala Kropelek na chwilę zamieniła się w Stadion Narodowy, a przedszkolaki w zawodników reprezentacji. Niestety pogoda nie pozwoliła na prawdziwy maraton na świeżym powietrzu, lecz Kropelki wcale się nie poddały. Uczestnicząc w różnego rodzaju konkurencjach sportowych wykazały się niezwykła sprytnością i sprawnością fizyczną. Na samym początku złożyły obietnice prawdziwego sportowca o przestrzeganiu zasady fair play, oraz ułożyły własne hasła, którymi podczas konkurencji dopingowały swoje drużyny. Nie zabrakło haseł takich jak: „Polska biało czerwoni”, „Polska gola”, „Ole ole nie damy się” czy „Do boju, dziś Polska górą jest”. Konkurencje zakończyły się uroczystym odśpiewaniem hymnu i ogłoszeniu wyników.


Grupa starszaków na zajęciach w MultiCentrum

29.10 grupa Kropelek wzięła udział w warsztatach edukacyjnych na temat "Jak mierzymy czas". Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się do czego służą zegary i po co mierzymy czas. Z zaciekawieniem wysłuchały jak mierzono czas dawniej, a jak mierzy się go dzisiaj. Poznały różne rodzaje zegarów, m.in.: zegarek na rękę, zegra ścienny, tradycyjny budzik, minutnik, klepsydrę, zegary umieszczane na wieżach. Prezentacja multimedialna i bajka edukacyjna pt.: "Zabawa słonka z księżycem" pomogła uświadomić dzieciom podział doby na dzień i noc, a także określać pory dnia. Na koniec zajęć starszaki układały tarcze zegarowe i starały się odczytywać godziny. Dziękujemy za ciekawe zajęcia.

Zabawy na jesienne wieczory

Maluszki 22.10 poznawały sposoby na jesienną, wieczorną "nudę" - Żabki eksperymentowały z mlekiem, tworząc piękne malowidła na talerzach, malowały jesienne krajobrazy przy użyciu ziemniaczanych pieczątek oraz robiły porządki z liśmi bawiąc się Magicznym dywanem. Przedszkolaki dzięki tym twórczym działaniom już wiedzą, że długie wieczory wcale nie muszą owiewać nudą! ;)


 


Akcja „Małopolska w zdrowej atmosferze”
Dbając o nasze zdrowie i czynniki mu sprzyjające nasze przedszkolaki brały udział w zajęciach edukacyjnych nt. smogu i zanieczyszczeń powietrza. W ramach akcji „Małopolska w zdrowej atmosferze” przedszkolaki z naszego przedszkola otrzymały od Marszałka Województwa Małopolskiego  oczyszczacz powietrza współfinansowany ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.  Celem akcji było uświadomienie dzieciom znaczenia czystego powietrza dla naszego życia i zdrowia. Dzieci podczas tematyki kompleksowej „Dbamy o zdrowie i czyste powietrze” uczestniczyły w ciekawych doświadczeniach i eksperymentach m.in. „Czy smog jest straszny jak smok?”. Dzieci poznały czynniki zanieczyszczające powietrze, ich wpływ na nasze zdrowie, a także sposoby radzenia sobie ze smogiem, a przede wszystkim jego zapobiegania. Bardzo chętnie odkrywały fizyczne i chemiczne cechy powietrza. Uwieńczeniem było wykonanie pracy plastycznej „Smog” a także zasadzenie drzewa jako naturalnego oczyszczacza powietrza. 

Spektakl pt.: "Czerwony Kapturek"

19.10 Przedszkolaki uczestniczyły w przedstawieniu Teatru Kukiełkowego pt.: "Czerwony Kapturek". Powrzechnie znana bajka pozwoliła dzieciom przypomnieć sobie morał płynący z historii Czerwonego Kapturka, czyli jak ważne jest słuchanie rodziców oraz nie rozmawianie z nieznajomymi.


Otwarcie Remizy OSP w Facimiechu

Sobota 13.10 była dla mieszkańców Facimiecha szczególnym dniem. Po wysiłkach i staraniach władz, druhów z OSP Facimiech oraz środowiska lokalnego została otwarta remiza strażacka. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, po której goście oraz strażackie poczty sztandarowe przemaszerowali do remizy. Tam nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, poświęcenie budynku, przemówienia oraz występ Starszaków. Kropelki pięknie recytując wiersze, śpiewając strażackie piosenki oraz tańcząc taniec z wstążkami podziękowały strażakom za ich służbę, życząc im samych pomyślności. Gratulujemy Kropelkom wspaniałego występu a druhom życzymy tyle powrotów z akcji, co wyjazdów!

http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=17070&menu_id=0


"Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia"

12. 10 był w naszym przedszkolu wyjątkowym dniem. Na twarzach Pań Dyrektor, Pań nauczycielek oraz pracowników obsługi pojawiły się jeszcze większe niż na co dzień uśmiechy, a serca zabiły mocniej. Ten pogodny i ciepły nastrój zawdzięczamy Żabkom, które pięknie zaprezentowały dla wszystkich zaproszonych gości, specjalnie przygotowany na tę okazję występ. Dzieci złożyły serdeczne życzenia dla swoich Pań w postaci przygotowanej piosenki, recytacji wierszy oraz kwiatuszkowego tańca, a na koniec wręczyły Paniom prezenty. Pani Dyrektor złożyła nauczycielom ciepłe życzenia radości i sił, których z pewnością nie zabraknie na kolejne miesiące. Dopełnieniem tej szczególnej uroczystości były wspaniałe drewniane obrazy, które przedstawiciele Rady Rodziców, także obecni na uroczystości, wręczyli wszystkim nauczycielkom i pracownikom. Do prezentów dołączyli serdeczne życzenia, za które również serdecznie dziękujemy!


Cała Polska czyta dzieciom

05.10 w ramach Akcji Cała Polska czyta dzieciom grupę Kropelek odwiedziła Pani Dominika Radziszewska- Fus, mama Kuby, która przeczytała przedszkolakom bajkę "Tupcio Chrupcio- Nie mogę zasnąć". Bajka bardzo zainteresowała dzieci. Wszystkie skupione na treści i ilustracjach, same przypominały sobie swoje nocne usypianie. To było na prawdę miłe bajkowe przed południe za które serdecznie dziękujemy Pani Dominice.


Marzycielska Poczta

Maluszki chcąc wywołać uśmiech na twarzach chorych dzieci, włączyły się w akcję charytatywną Marzycielska Poczta. Żabki tworzyły malowidła dla Filipka Abramika, zgodnie z jego zainteresowaniami - dzieciaczki rysowały dinozaury, kosmiczne rysunki i piłki. Mamy nadzieję, że te piękne i kolorowe prace pomogą Filipkowi odzyskać uśmiech i przyniosą mu dużo wytrwałości w ciężkich momentach.


Polskie, jesienne przysmaki

W bieżącym tygodniu zarówno Żabki jak i Kropelki poszerzają swoją wiedzę o nowe informacje dotyczące darów jesieni. Podczas dnia codziennego poprzez zabawę i naukę dzieci poznawały wygląd, smak i zapach warzyw oraz owoców. Przy tej okazji przedszkolaki postanowiły zamienić się w kucharzy i stworzyć polskie, jesienne przysmaki. Maluszki wspólnie stworzyły pyszną sałatkę jarzynową, starannie krojąc warzywa, natomiast Starszaki przygotowały smaczne, owocowe, jesienne kompociki.

Na koniec tygodnia Przedszkolaki podsumowując zdobytą wiedzę o warzywach i owocach samodzielnie przygotowały witaminkowe szaszłyki, które z wielkim apetytem zjadły na podwieczorek.
Teatr Kalejdoskop

02.10 Przedszkole odwiedził Teatr Objazdowy Kalejdoskop. Przedszkolaki będąc widzami w  przedstawieniu
pt.: "Baśń o smutnej królewnie", poznały historię Alego, którego za niegrzeczne i nieposłuszne zachowanie spotyka kara - zły Czarodziej zamyka go w podziemiu. Dopiero gdy chłopiec obiecuje poprawę, jego Duch opiekuńczy pomaga mu się uwolnić. Od tej pory bohater stał się dobrym, kochającym synem. Spektakl w sposób barwny i ciekawy poruszył aspekt wychowawczy jakim jest zachowanie wobec rodziców i osób starszych, a także na zawsze aktualny temat bezpieczeństwa dzieci - ograniczonego zaufania do osób nieznajomych.


Spotkanie Integracyjne

28.09 w Naszym Przedszkolu odbyło się Spotkanie Integracyjne z rodzicami pt.: "Wszyscy Polacy to jedna Rodzina - Polskie Smaki". Rozpoczynając uroczystość Straszaki poprzez recytację wierszy, śpiew piosenek oraz wakacyjny taniec opowiedziały o tegorocznej nazwie swojej grupy "Kropelki". Po tych występach na scenę dzielnie wskoczyły Żabki. Maluszki recytując wiersze, śpiewając piosenkę oraz tańcząc zwariowany taniec żabek dotarły do ważnego momentu jakim jest Pasowanie na Przedszkolaka. Po części oficjalnej dzieci wraz z rodzicami wzięli udział w różnorakich konkurencjach, zabawach ruchowych, quizach oraz konkursie lepienia pierogów. Uroczystość uświetniły także potrawy nawiązujące do tematu Polskie Smaki, przygotowane przez rodziców oraz wystawa jesiennych stroików. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za wspaniale spędzony czas, zaangażowanie i pomoc!
Spotkanie z mamą Zuzi

25.09 w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" tym razem grupę Kropelek odwiedziła Pani Bernadetta Turaj mama Zuzi, która przyniosła jej ulubione bajki. Przeczytała dzieciom opowiadanie pt.: "Zuzia uczy się jeździć na rowerze". Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania, gdyż w perypetiach małej bohaterki odnalazły cząstkę własnych zmagań z nauką jazdy na rowerze. Dziękujemy mamie Zuzi za udział w naszej akcji!Sprzątanie Świata

Włączając się w coroczną akcję Sprzątania Świata 21.09 zarówno starszaki jak i maluszki, postanowiły oczyścić najbliższą okolicę Przedszkola ze śmieci. Dzieci zakładając rękawice, dzielnie zbierały śmieci, przyczyniając się tym samym do oczyszczenia naszej wspaniałej Planety Ziemia.

Dzień Przedszkolaka - wycieczka do Skawiny

Przedszkolaki z Facimiecha obchodząc Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka 20.09 wybrały się na wycieczkę do Skawiny. Podczas tej wyprawy dzieci uczestniczyły w warsztatach w Lodziarni iLODY, podczas której miały okazję zobaczyć etapy powstawania lodów. Przedszkolaki stworzyły pyszne lody truskawkowe, które później z wielkim apetytem degustowały. Na koniec spotkania w Lodziarni, każdy przedszkolak otrzymał dyplom udziału oraz gratulacje! Później dzieci odwiedziły plac zabaw w pobliskim Parku Miejskim, na którym uczciły swoje święto, korzystając z różnorodnych atrakcji placu. 


Poznajemy naszą historię

18 września grupa Kropelek, w ramach zajęć o tematyce patriotycznej gościła Panią Helenę Wyroba- 84 letnią mieszkankę Pozowic. Pani Helena opowiedziała starszakom o historii naszej okolicy i jej najciekawszych zabytkach. Przybliżyła opowiadania o dzieciństwie, które bardzo zaciekawiły a zarazem zaskoczyły nasze przedszkolaki, gdyż nie mogły one uwierzyć w to, iż dzieci w tamtych czasach uczyły się przy lampie naftowej, czy, że nie miały żadnych zabawek interaktywnych, tabletów i laptopów. Uwagę dzieci wzbudziły też opowiadania o II Wojnie Światowej, podczas których miały niezliczoną ilość pytań. Na koniec spotkania Pani Helena pokazała dzieciom album rodzinny. To było prawdziwe spotkanie z historią!Akcja BoheterON

We wrześniu przedszkolaki z grupy najstarszej wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterON–włącz historię!, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nauczycielki podczas zajęć zapoznały dzieci się z bohaterską postawą młodych ludzi - często też dzieci niewiele starszych od nich, którzy poświęcili wszystko , by walczyć o naszą wolność. Następnie przedszkolaki wspólnie napisały list oraz ozdobiły specjalne bezpłatne kartki. Każde dziecko zadedykowało swoją kartkę konkretnemu bohaterowi powstania, którego postać wybrało na stronie fundacji www. BohaterOn.pl. Zaadresowane kartki zostały zaniesione przez dzieci do skrzynki pocztowej i wysłane na adres fundacji, która przekaże je dyrektorowi Muzeum Powstania Warszawskiego, a on doręczy je adresatom. Jesteśmy przekonani, że wszystkie ciepłe uczucia włożone przez dzieci w wykonanie tych kartek wywołają radość w sercach naszych bohaterów.„Marszobieg dla Niepodległej”

Dnia 15 września 2018 roku przedszkolaki z grupy Kropelek czynnie wzięły udział w występach podczas VII Edycji Marszobiegu dla Niepodległej zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Nasz Dom, nasze Wielkie Drogi”. Starszaki pomimo krótkiego czasu na przygotowanie pięknie opanowały wiersze, tańce i piosenki patriotyczne i tym samym oddały cześć naszej Ojczyźnie. Wszystkie dzieci wykazały się niezwykłą postawą artystyczną, ale także patriotyczną, za to też po skończonym występie otrzymały gromkie brawa.
„Cała Polska czyta Dzieciom”

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka od najmłodszych lat odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając nasze przedszkole jak co roku przystąpiło do akcji „Cała Polska czyta dzieciom". Pierwszym gościem w grupie II okazała się Pani Agnieszka Ramz, mama Oliwki, która przeczytała książkę „Parauszek i Przyjaciele – Wybory na wodza”. Dzieci słuchały bajki z wielkim zainteresowaniem i bardzo chętnie opowiadały o jej treści. Pani Agnieszce bardzo dziękujemy za wizytę!Święto Rodziny

Mama i Tata to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. 20.06.2018r. jak co roku, wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i serce, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom podarunki i kwiaty. Następnie Pani dyrektor wręczyła przedszkolakom pamiątkowe książeczki i dyplomy, a wyróżniającym się rodzicom złożyła podziękowania za zaangażowanie w życie przedszkola. Następnie wszyscy udali się na poczęstunek, była kiełbasa z grilla, ciasto, sałatka i wiele innych smakołyków, które przygotowali rodzice.

KOCHANI RODZICE, ŻYCZYMY WAM JESZCZE RAZ SPEŁNIENIA WSZYSTKICH MARZEŃ I SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA OBECNOŚĆ. 

           


Kolory lata

Wielkimi krokami zbliża się lato, dlatego też przez ostatni tydzień z maluszkami tropiliśmy kolory lata :) Dowiedzieliśmy się, że kolory są niezbędne w naszym otoczeniu, dodają nam energii, radości, kojarzą się ze słońcem wodą, trwą, a więc letnią przygodą. Ale dowiedzieliśmy się również, że kolory mogą być zdrowe i bardzo pyszne. Na ostatnich zajęciach wspólnie przygotowaliśmy owocowe koktajle: żółty- bananowy, różowy - truskawkowy oraz fioletowy - borówkowy. Przedszkolaki same wybierały, który koktajl chcą degustować, a potem były już tylko prośby o dokładkę :) To były pyszne zajęcia!

        


Wycieczka na lotnisko

W powietrzu czuć już smak wakacji dlatego też, 13 czerwca przedszkolaki z grupy Sówek wybrały się