Przedszkole Samorządowe w Wielkich Drogach z Oddziałami Przedszkolnymi w Facimiechu

Kronika wydarzeń -WD

 
 

Witamy w dziale galeria

 
ROK SZKOLNY 2023/2024
 
SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

W końcu nastał ten dzień! Nasze przedszkolaki odwiedził Święty Mikołaj! Na początku dzieci obejrzały teatrzyk pt. "Przygoda Świętego Mikołaja". Dzieci z ciekawością śledziły przygody Mikołaja. Następnie każda grupa zaśpiewała dla naszego wspaniałego gościa piosenki, a starszaki wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty. Wreszcie nadeszła chwila, kiedy Mikołaj wręczył wszystkim dzieciom prezenty! :)

 
                      
MIKOŁAJKI

W ostatnich dniach nasze przedszkolaki przygotowywały się na spotkanie z długo oczekiwanym Gościem- Świętym Mikołajem. Dzieci wykonaywały prace plastyczne oraz ozdabiały swoje sale. 6 grudnia wszystkie dzieci wzięły udział w mikołajowych zabawach. Starszaki przygotowały dla Mikołaja mały upominek ;) Podczas nieobecności przedszkolaków w salach Święty Mikołaj zostawił dla nich słodkości oraz list, w którym zapewnił, że już jutro odwiedzi nasze przedszkole.

                                                

 
ZIMOWE ZABAWY STARSZAKÓW
          
 
ANDRZEJKI
ŚREDNIAKI
          
STARSZAKI
Andrzejki to magiczny czas, kiedy każdy z nas może sprawdzić, czy spełnią się jego najskrytsze marzenia. W naszym przedszkolu starszaki wraz wraz z "niezwykłym gościem" ;) miały dzień wypełniony wróżbami i zabawami andrzejkowymi. Wróżby były okazją do wspaniałej zabawy i wielu niezapomnianych emocji. 
 
               
 
ZIMOWE ZABAWY ŚREDNIAKÓW
          
 
DZIECI SWOJE PRAWA ZNAJĄ
ŚREDNIAKI "MOTYLKI"
W grupie II motylki został zrealizowany temat kompleksowy ,,Moje prawa i obowiązki ,,Dzieci poznały wiersz J. Poloczka pt. ,,Mam prawo do" i poznały swoje prawa ale też obowiązki. Dzieci wykonały pracę plastyczną ,,Prawa dzieci,,.

         

MALUSZKI "MISIE"

      

 
 
 
RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

24 listopada grupę III "Wiewiórki" odwiedziła Pani Agnieszka- mama Hani. Pani Agnieszka przeczytała książkę pt. "Chrupcio nie chce jeść". Dzieci z wielką ciekawością wysłuchały przygód małej myszki Chrupcio i dowiedziały się, jak ważne jest zdrowe odżywianie się. Mamie Hani bardzo dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie! :)

  
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada przypada rocznica powstania najukochańszej zabawki na całym świecie- Pluszowego Misia! Święto nie ma długiej tradycji, obchodzimy je od 2002 roku, kiedy to Pluszowy Miś obchodził swoje 100 urodziny. Z tej okazji w dniu 24 listopada przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim Misiem. Do naszego przedszkola zawitały misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe i kolorowe. Wszystkie były śliczne, kochane i wyjątkowe. W tym wesołym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji. Poznały ciekawą historię powstania tej najpopularniejszej zabawki. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami oraz  tańczyły do znanych misiowych przebojów. 
Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. 

 
MALUSZKI "MISIE"
      
 
ŚREDNIAKI "MOTYLKI"
                   
STARSZAKI "WIEWIÓRKI"
                  
 
RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

21.11. 2023 grupę III "Wiewiórki" odwiedział Pani Edyta- mama Kubusia. Pani Edyta przeczytała książkę pt. "Pomelo wyrusza za mur ogrodu". Dzieci z wielką ciekawością wysłuchały przygód małego słonika Pomelo. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie! :)

  
DZIECI SWOJE PRAWA MAJĄ!

W dniu 20 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu przedszkolaki podczas pogadanek, zabaw oraz poprzez wiersze i piosenki zapoznały się ze swoimi prawami. Dzieci dowiedziały się, że mają prawo m. in.: do radości, zabawy, nauki i odpoczynku. Starszaki wykonały również plakat na temat Praw Dziecka.

                

WIZYTA W MUZEUM

W piątek 17.11. pięcioro dzieci uczęszczających na zajęcia koła plastycznego udało się do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę "Matejko - mistrz i historia". W pełni wyposażeni w wiedzę na temat życia i twórczości malarza pojechaliśmy oglądać jego obrazy. Wystawę oglądaliśmy przebrani za Stańczyków. Nie było to zwyczajne zwiedzanie bo czekało nas tam wiele zadań do wykonania.

           

 
 
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. 10 listopada bieżącego roku w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość upamiętniająca 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodsze przedszkolaki oraz nauczyciele i pracownicy przedszkola wzięli udział w uroczystej Akademii przygotowanej przez grupę starszaków. Podczas akademii usłyszeliśmy piękne patriotyczne wiersze i pieśni oraz obejrzeliśmy wzruszającą inscenizację opowiadającą o historii utraty przez Polskę niepodległości oraz walki o jej wolność i niepodległość. Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości miała na celu rozwijanie wśród wychowanków naszego przedszkola poczucia przynależności narodowej oraz pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu.

         

SZKOŁA DO HYMNU

10 listopada nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej Akcji "Szkoła do Hymnu". O godzinie 11:11 wszystkie przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski "Mazurek Dąbrowskiego". 

 

PRÓBNA EWAKUACJA Z OSP WIELKIE DROGI

Dnia 09.11.2023 r. w naszym przedszkolu odbyła się próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Celem akcji było nabywanie przez dzieci i personel umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia oraz zapoznanie z zasadami bezpiecznej ewakuacji. 

Jednostka OSP Wielkie Drogi odwiedziła nasze przedszkole, aby obserwować jak uczestnicy ewakuacji na sygnał syreny alarmowej opuścili budynek wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi poza teren przedszkola. Cała akcja przebiegała bardzo sprawnie i bez zakłóceń.  Następnie przedszkolaki udały się do pobliskiego parku gdzie czekała na nich wspaniała niespodzianka wóz Straży Pożarnej, który wzbudził u dzieci ogromny zachwyt. Dzieci miały możliwość zaglądnąć do środka wozu, oglądnąć sprzęt, który strażacy wykorzystują w swojej pracy oraz gasić "pożar" prawdziwym wężem strażackim.

                 

ZDROWE OWOCOWE SZASZŁYKI

Dzisiaj w naszym przedszkolu dzieci w ramach drugiego śniadania przygotowały pyszne owocowe szaszłyki, które następnie zjadły ze smakiem. 

                         
DESZCZOWA POGODA

Za maluszkami kolejny intensywny tydzień. W minionym tygodniu dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, słuchowych i plastycznych związanych z jesienną pogodą. Utrwaliły pojęcia dotyczące zmian pogody, poznały symbole pogody oraz dopasowywały ubrania odpowiednie do dnia, podczas którego pada deszcz, i określały ich nazwy. Przedszkolaki układały rytmy z kropelek deszczu, bawiły się kropelkami deszczu z chustą animacyjną do deszczowej muzyki oraz wykonały doświadczenie pt. Chmura deszczowa- w ten sposób przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób powstaje deszcz.

     

 

JESIENNE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW
STARSZAKI
W minionym tygodniu "starszaki" wzięły udział w jesiennych zabawach. Podczas zajęć przedszkolaki rozwiązywały zadania matematyczne z użyciem kasztanów : doskonaliły umiejętność przeliczania, dodawania i odejmowania na konkretach, porównywania liczebności zbiorów. Wzięły również udział w zabawach sensorycznych z użyciem darów jesieni. Rozwiązywałay zagadki i zadania matematyczne z użyciem tablicy multimedialnej. Starszaki wykonały również piękne jesienne prace plastyczne.
 
                   
MALUSZKI

Maluszki podczas zajęć matematycznych z kasztanami, poznawały pojęcia, mniej, więcej czy tyle samo, ćwiczyły liczenie do trzech.

     

 
WARSZTATY LOTNICZE

26 paźdsziernika nasze przedszkolaki wzięły udział w Warsztatach Lotniczych zorganizowane przez Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice . Podczas warsztatów dzieci  dowiedziały się wiele ciekawostek na temat samolotów i lotniska. Zapoznały się również z  zawodami: pilot, kontroler lotu, koordynator ruchu naziemnego oraz ich atrybutami. Przedszkolaki miały również okazję przymierzyć czapkę pilota. Dzieci pakowały również bagaże, wybierając przedmioty, które można zabrać do samolotu. Spotkanie było dla dzieci bardzo interesujące i ciekawe. 

         

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to wyjątkowe święto wszystkich pracowników oświaty. Nasze wspaniałe przedszkolaki również chciały podziękować w tym dniu, swoim paniom i wszystkim pracownikom przedszkola za ich wsparcie, uśmiech, życzliwość i trud włożony w ich wychowanie, za opiekę, czyste sale, wszelkie naprawy oraz smaczne i zdrowe posiłki. Słowa tych podziękowań zawarte były w Uroczystej Akademii przygotowanej przez dzieci z grupy II "Misie". Nie zabrakło również życzeń i podziękowań dla wszystkich pracowników naszego przedszkola złożonych przez Panią Dyrektor.  

       
 
PIKNIK INTEGRACYJNY
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

12 października w naszym przedszkolu odbył się Rodzinny Piknik Integracyjny oraz uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka najmłodszej grupy "Misie", zostały również nadane nazwy dla poszczególnych grup "Misie", "Motylki", "Wiewiórki". W tym dniu dzieci z grupy Maluszków miały przed sobą bardzo ważne zadanie- Pasowanie! "Misie" dzielnie wyszły na scenę, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i zaprezentowały układ taneczny. Po występie Pani Dyrektor uroczyście pasowała każdego Maluszka na Przedszkolaka. Serdeczne gratulacje dla wszystkich maluszków. Dzieci z starszych grup podczas swoich występów recytowały wiersze, śpiewały piosenki, oraz wykonywały układu taneczne nawiązując do nowej nazwy swojej grupy.Podczas Pikniku nasze przedszkolaki oraz ich rodszice i rodzeństwo spędzili czas na wspaniełej zabawie. Na wszystkich gości czekało wiele atrakcji m. in. malowanie farbami na płótnie i stretchu, zabawy taneczne, tatuaże oraz kolorowe warkocze.  Rodzice wykonali piękne loga dla poszczególnych grup. Odbyły się również warsztaty taneczne ze szkoły tańca Egurrola Dance Studio Kraków. Nie zabrakło również stołów ze smakołykami, przygotowanych przez przedszkolaków i ich rodziców. Bardzo dziękujemy wszystkim za tak wielką pomoc i zaangażowanie.

                        

ZDROWE WARZYWA

W tym tygodniu na zajęciach przedszkolaki z grupy I Misie zapoznawały się z warzywami, rozpoznawały je, nazywały, rozróżniały, które z nich rosną nad ziemią, a które pod ziemią. Dzieci wykonał y też pracę plastyczną Marchewka.

   

DZIEŃ DZIEWCZYNKI
11 października w grupie III "Wiewiórki" obchodziliśmi Dzień Dziewczynki. Chłopcy założyli swoim koleżankom życzenia oraz wręczyli upominki. 
       
 
 
JESIENNY OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY

W tym tygodniu przedszkolaki z grupy III "Wiewiórki" rozmawiały na temat owoców. Klasyfikowały owoce ze względu na kolor, kształt, wielkość oraz dzieliły na krajowe i egzotyczene. Dzieci wykonały pracę plastyczno- techniczną pt. "Jabłuszko". Przedszkolaki dowiedziały się również o zdrowotnych właściwościach owoców i następnie samodzielne przyrządziły sałatkę owocową, którą ze smakiem zajadały. 

              

 
DZIEŃ CHŁOPAKA

29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki z grupy III "Wiewiórki", złożyły chłopakom życzenia oraz wręczyłly im medale "Super Chłopaka". 

        

 
 
POWITANIE JESIENI 

25 września nasze przedszkole odwiedziła Pani Jesień. Wraz z gościem przedszkolaki rozwiązywały jesienne zagadki oraz zadania. Podczas wspólnych, jesiennych zabaw dzieci zapoznały się z cechami charakterystycznymi dla tej pory roku.Starszaki podczas spaceru poszukiwały również w pobliskim parku "darów jesieni".

W tym dniu odbyło się także rozstrzygniecie Przedszkolnego Konkursu Plastycznego pt.:” Jesienne ludziki z Polski całej, okazami przyrody naszej wspanialej”. Bardzo dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy tak wspanialej kreatywności.

                

   

 
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień w Przedszkolaka. Również w naszym przedszkolu obchodziliśmy to wspaniałe święto. Nasze przedszkolaki od samego rano brały udział w zabawach, nie zabrakło również małych upominków. 

                 

 
RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

20 września w ramach akcji "Rodzice Czytają Dzieciom"grupę III "Wiewiórki" odwiedziła Pani Edyta- mama Kubusia. Pani Edyta wraz z Kubusiem przeczytała naszym przedszkolakom ksiażkę pt. "Osiem Małych Planet". Bardzo dziękujemy za te batrdzo wesołe odwiedziny.

 

 
 
BRZECHWOLANDIA
18 września przedszkolaki z gr. II "Motylki" i III "Wiewiórki" wybrały się do Skawiny na spektakl teatralny pt. "Brzechwolandia".  Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia wcielajac się w rolę misia, pajaca, robota i lalki w interesujący sposób zaprezentowali zgromadzonej widowni twórczość Jana Brzechwy.
 
   
AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA
15 września przedszkolaki z grupy II "Motylki" i III "Wiewiórki" wzięły udział w 30 Akcji Sprzątania Świata- Polska, która w tym roku odbyła się pod hasłem "Sprzątanie Świata łączy ludzi".  Celem tegorocznej edycji „Sprzątanie świata - Polska 2023”, jest ukazanie wyjątkowości akcji, która łączy ponad pokoleniami i podziałami. Nasze przedszkolaki wybrały się do pobliskiego parku, gdzie udało im się zebrać kilka worków śmieci.
 
     
 
DZIEŃ KROPKI

15 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kropki- święto kreatywności, odwagi i zabawy. Podczas wesołych zajęć dzieci mogły odkryć swoje talenty, poznać swoje mocne strony, a także je zaprezentować. Odbyła się pogadanka na temat książki The Dot ("Kropka"), napisanej przez Peter Reynoldsa. Opowiada ona o małej kropce, która zmieniła świat małej Vashti, która dzięki nauczycielce odkryła swój talent i uwierzyła w siebie.  Wszystkie przedszkolaki wzięły również udział w zajęciach kreatywnych oraz wesołych zabawach ruchowych i muzycznych.  

                  
 
 
 
Rok szkolny 2022/2023
 
WIZYTA PSZCZELARZA
W poniedziałek 26 czerwca nasze przedszkole odwiedzili bardzo interesujący goście- pszczoły wraz ze swoimi opiekunami. Przedszkolaki miały okazję poznać zawód pszczelarza oraz wiele ciekawostek na temat bardzo pożytecznych zwierząt, jakimi są pszczoły. Dzieci dowiedziały się jak powstaje miód oraz miałly okazję go posmakować. Spotkanie odbyło się w ramach „Rozbzzzykane dzieciaki w Gminie Skawina” i był dofinansowany ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
 
             
 
WARSZTATY KULINARNE

Dnia 22.06.2023r odbyły się kolejne warsztaty kulinarne. Tym razem mama Milenki pani Basia pokazała nam jak można zrobić pyszne i zdrowe lody truskawkowe. Bardzo dziękujemy za wszystkie warsztaty , poświęcony n czas i ogromne serce.

        

 
POŻEGNANIE STARSZAKÓW
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

20 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz pożeganie starszaków, którzy już we wrześniu zasiądą w szkolnych ławkach. Dzieci z młodzych grup pożegnały starszaków wierszami oraz piosenkami oraz wreczyły im drobne upominki. Następnie przedszkolaki otrzymały od swoich wychowawczyń książki oraz dyplomy w uznaniu za wspólną zabawę i naukę. Nie zabrakło również życzeń bezpiecznych i wesołych wakacji. 

        

 
 
WIZYTA STARSZAKÓW W SZKOLE

13 czerwca dzieci z grupy III "Myszki" odwiedziały pobliską Szkołę Podstawową im. Armii Krajowej w Wielkich Drogach. Przedszkolaki, które już we wrześniu usłyszą pierwszy dzwonek miały okazję zapoznać się z salą lekcyjną i szkolnymi korytarzami. Nie zabrakło również zabaw na szkolnym boisku.Naszym starszakom wizyta w szkole bardzo się spodobała. 

     
 
DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka wszystkie przedszkolaki udały się na wycieczkę do "Magicznej Osady" w Czarnym Groniu. Dzieci od samego rana w dobrym humorze przygotowywały się do wyjazdu i pakowały swoje plecaki. W "Magicznej Osadzie" przez trzy godziny dzieci bawiły się korzystając z dostępnych atrakcji m. in. trampoliny, parku linowego, drewnianego zamku, "Edukacyjnej Strefy Pingwina", placu zabaw i wielkiej piaskownicy. Zabawy sprawiły im wiele radości, zaspokoiły naturalną potrzebę ruchu oraz rozwijały relacje koleżeńskie. Po intensywnej zabawie dzieci mogły zaspokoić wilczy głód i z radością wyjadały spakowane do plecaków smakołyki. Wszyscy w przyjemnej atmosferze wrócili do Przedszkola.Cały koszt wycieczki został dofinansowany przez Radę Rodziców, którym z góry dziękujemy za efektywną pracę i zaangażowanie przez cały rok :)

                      

 
 
WIZYTA SIATKARKI

 

Niedawno Grupę III odwiedziła Julita- siostra Błażeja. Starszaki miały okazazję wysłuchać ciekawostek na temat jej pasji czyli siatkówki. Dzieci zobaczyły jak wygląda piłka oraz strój siatkarski, a także potrzebny do jej uprawiania sprzęt sportowy. Starszaki wspólnie z Julitą wykonały również ćwiczenia gimnastyczne.

      

 
 
MOBILNA FILHARMONIA

23 maja nasze przedszkola odwiedzili niezwykli goście- muzycy z Mobilnej Filharmonii. Przedszkolaki miały okazazję wysłuchać koncertu pt. "Europejskie Wojaże Pełne Muzycznych Wrażeń", podczas krórego wybrały się w barwną podróż po Europie. Wysłuchały utworów muzycznych, zapoznały się ze strojami narodowymi oraz witały się w wielu językach.

       

 
 
 
PIKNIK RODZINNY

22 maja w naszym przedszkolu odbył się wspaniały PIKINIK RODZINNY. W tym dniu nasze przedszkolaki od samego rana niecierpliwie czekały na swoje rodziny. Podczas wydarzenia poszczególne grupy przygotowały dla swoich rodziców krótkie występy artystyczne oraz piękne upominki. Następnie na przedszkolaków i naszych gości czekało wiele atrakcji m. in. stoliki ze smakołykami- przygotowane przez rodziców, popcorn, wata cukrowa, balony z helem oraz fotobudka i piniaty wypełnione słodkościami. Podczas pikniku odbył się również pokaz EkoMody, podczas którego dzieci i ich rodziny pokazały wspaniałe stroje wykonane z materiałów recyklingowych. Dziękujemy wszystkim naszym Gościom za wspaniałą zabawę ;)

                     

 
 
 
Wyniki gminnego konkursu plastycznego
Z dumą informujemy o sukcesie Alicji Sidorowicz z grupy III, która dostała wyróżnienie w Gminnym konkursie plastycznym pt. "Świat Bajek Perrault' a. Serdecznie gratulujemy!
 
 
Wizyta Strażnika Miejskiego

10 maja nasze przedszkole odwiedził przedstawiciel Straży Miejskiej- starszy inspektor Tomasz Morawa. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się mundorowi oraz posłuchać ciekawostek na temat pracy strażnika miejskiego. Dzieci mogły też od środka zobaczyć pojazd. Bardzo dziękujemy za tą wspaniałą wizytę.

 

       

 
 
Pochód Majowy
        
 
 
 
Zajęcia otwarte w grupie "Myszki"
27 kwietnia w grupie III "Myszki" odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, których tematem było "Wiosenne zabawy z rodzicami". Podczas zajęć rodzice mieli okazję nie tylko przyjrzeć się jak pracują ich dzieci, ale również sami  uczestniczyli  w niektórych zadaniach i zabawach. 
 
      
 
 
"Emocje każdy z nas ma. Zna je mama, tata, teraz znam i ja"
Podczas realizacji projektu dzieci skupiły się na emocjach, które w nich drzemią. Dowiedziały się kiedy emocje biorą nad nami górę i jak je opanować. Dzięki opowiadaniom z książki „Uczuciometr Inspektora Krokodyla” rozpoznawały, mierzyły i kontrolowały swoje emocje. Prowadząc własny notatnik z emocjami notowały najistotniejsze elementy emocji, takie jak wyraz twarzy, zdarzenia, sytuacje, które je wywołały. Za każdym razem próbowały określać stopień nasilenia emocji, tak powstawały nasze plakaty. Nauczyliśmy się również wierszyka, który uczy nas, że emocje są chwilowe, przychodzą i odchodzą, nie wolno ich tłumić, pomagają nam lepiej zrozumieć świat, zawsze gdy przeżywamy emocje możemy iść do dorosłego porozmawiać o tym co czujemy. Możemy się złościć na innych, ale nie wolno nam nikogo krzywdzić. Poznaliśmy pomocników Inspektora, dzięki którym łatwiej było nam zrozumieć i rozwiązać zagadkę o danym uczuciu. Przez kolejne zajęcia omawialiśmy kolejno każde z nich.
 
              
 
ŚREDNIAKI Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
26 kwietnia przedszkolaki z gr. II wybrały się do pobliskiej biblioteki. Dzieci zapoznały się z zawodem bibliotekarza, oglądały dział z literaturą dziecięcą. Następnie Pan założył Nam kartę biblioteczną i przedszkolaki wybrały książki do wypożyczenia. Napewno jeszcze nieraz odwiedzimy bibliotekę. 
 
       
 
 
 
Lekcja z żywą przyrodą- Płazy

 

25 kwietnia nasze przedszkolaki wzięły udział w warsztatach przyrodniczych. Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących życia płazów, ich pożywienia, budowy i pochodzenia. Miały okazję również obserwować ropuchę Agusię, salamandrę, liściołaza, drzewołaza. 

 

       

 
 
 
DZIEŃ ZIEMII

21 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemii. W tym dniu przedszkolaki wzięły udział w międzygrupowym Quzie Ekologicznym, w którym wykazały się wiedzą na temat ekologii.

 

        

 
 
 
Gminny konkurs "Mam Talent"

20 kwietnia Tosia, Zosia, Milenka, Anastazja, Kacper i Antoś wzięli udział w Gminnym Konkursie Talentów, w trakcie którego podczas wspaniałych występów przedstawili swoje talenty. Serdecznie gratulujemy!

    

 
 
 
Roślinki średniaków
 
Efekty średniaków w opiece nad zasianym przez w przedszkolu owsem wielkanocnym. :)
 
            
 
Warsztaty Czekoladowe

17 kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się słodkie warsztaty czkoladowe. Podczas warsztatów przedszkoalki poznały historię czekolady oraz poznały tajniki jej powstawania, obejrzały również prawdziwe zairna kakaowca. Podczas warsztatów wszystkie przedszkolaki samodzielnie wykonały swoje czekolady, pralinki i trufle. 

                

 
 
 
 
Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym
12 kwietnia ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Ratujmy przyrodę- nie dla plastiku’’ w którym to przedstawicielka grupy maluszków została laureatką III miejsca w grupie młodszej. Ania wykonała pracę plastyczną dotyczącą tematyki swojego najbliżego miasta i związanych z nim problemów ekologicznych. Serdecznie gratulujemy!
 
 
 
Świąteczne spotkanie z kurczątkami

Dnia 6.04.2023r.pani Barbara Kochana odwiedziła nasze przedszkole z pisklętami z własnej hodowli. Dzieci miały okazję zobaczyć różne gatunki kur oraz jajek.. Dowiedziały się jak należy opiekować się małymi pisklętami, chętne dzieci karmiły maluchy. Na koniec spotkania dzieci wykonały własne kury. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie.

            
 
ŚWIĄTECZNE HODOWLE

W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych przedszkolaki z grupy II zasiały rzeżuchę, którą będą obserwować w kąciku przyrody w swojej sali oraz owies wielkanocny, który każde dziecko wzięło do swojego domu, aby się nim opiekować.

            
 
 
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

3 kwietnia przedszkolaki z grupy II obchodziły Światowy Dzień  Świadomości Autyzmu. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom istnienia zaburzenia jakim jest autyzm oraz budowanie otwartości i akceptacji. Wszystkie przedszkolaki ubrały się na niebiesko oraz wykonały Niebieskie Serce na znak solidaryzowania się z osobami dotkniętymi autyzmem.

      

 

 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena, obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jego celem jest promowanie pięknej literatury wśród dzieci. Z tej okazji średniaki przyniosły do przedszkola swoje ulubione książki, o których chętnie opowiadały. Dzieci rozwiązywały również zagadki o bohaterach literackich oraz rozpoznawały tytułu książek po okładkach. 

WIOSENNE HODOWLE
Do naszego przedszkola zawitała wiosna. W grupie maluszków rozpoczęły się prace związane z zakładaniem mini ogródków. Dzieci siały owies, szczypiorek, rzeżuchę; sadziły cebulę, ziemniaki. Przedszkolaki zgodnie pracowały, dzieliły się zadaniami i bacznie obserwowały pracę kolegów.
 
 
 
 
 
 
"Czyste powietrze wokół nas"
Grupa starszakow brała udział w realizacji programu "Czyste powietrze wokół nas". Dzieci poznały źródła i rodzaje powstawania dymu. Realizacja programu pozwoliła na zwiększenie wiedzy dziecka w zakresie: zlokalizowana różnych źródeł dymu, określenia przyczyn wydobywania się dymów, zwiększenie wiedzy dotyczącej szkodliwości dymu papierosowego.
          
 
 
Wycieczka do teatru "Groteska"

24 marca przedszkolaki z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl pt. "Brzydkie Kaczątko". Przedstawienie bardzo się podobało dzieciom, które z ciekawością śledziły losy głównego bohatera. Po powrocie do przedszkola przedszkolaki jeszcze długo wspominały wycieczkę.

           

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa (Dzień Kolorowej Skarpetki). W tym dniu przedszkolaki z grupy II w ramach wsparcia dla osób z Zespołem Downa przyszły do przedszkola w dwóch różnych skarpetkach.  Ideą tego wyjątkowego dnia jest zwrócenie szczególnej uwagi na osoby z zespołem Downa, ich potrzeby oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz integracja z nimi. 
 
        
 
WIOSENNY KOKURS RECYTATORSKI
21 marca w naszym przedszkolu odbył się "Wiosenny konkurs recytatorski". Podczas konkursu Przedszkolaki przedstawiły wiersze wiosenne.Laureaci zostali wyłonieni w drodze głosowania pzreprowadzonego przez jury w dwóch kategoriach wiekowych (3, 4 latki oraz 5, 6 latki) .
Komisja dokonała oceny według następujących kryteriów:
• dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
• interpretacja tekstu,
• ogólny wyraz artystyczny.
 
Wyniki "Wiosennego kokursu recytatorskiego":
Grupa 3, 4 latki:
I miejsce: Michał Szewczyk (grupa II)
II miejsce: Anna Załusińska (grupa I)
III miejsce: Michalina Nowak (grupa II)
 
Grupa 5, 6 latki:
I miejsce: Dominik Małysa (grupa III)
II miejsce: Antonina Turaj (grupa III)
III miejsce: Oliwia Majerańczyk (grupa III)
 
Serdecznie gratujemy wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu!
 
                  
 
VII GMINNA OLIMPIADA MATEMATYCZNA
14 marca Zosia i Kacperek z grupy III wzięły udział w VII Gminnej Olimpiadzie Matematycznej dla przedszkolaków zorganizowanej przez Przedszkole Samorządowe nr 2  z Oddziałami Integracyjnymi w Skawinie. Nasze przedszkolaki bez problemu poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami i zagdkami. Serdecznie gratulujemy!
 
       
 
SPOTKANIE Z REHABILITANTEM 
15 marca maluszki w ramach realizacji działań dotyczących zdrowia, wzięły udział w spotkaniu prowadzonym przez Tatę Julki, który jest rehabilitantem.  Celem spotkania było przedstawienie na czym polega praca fizjoterapeuty. Dzieci dowiedziały się, że fizjoterapeuta to jest osoba , która przez ćwiczenia i zabiegi pomaga ludziom chorym. Pan Wojtek przygotował dla dzieci upominki, który zabrały do domu. Bardzo dziękujemy za tak ciekawe zajęcia.
 
 
 
 
DZIEŃ KOBIET

8 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynaradowy Dzień Kobiet.

 

             

 
DZIEŃ DENTYSTY
W zeszłym tygodniu w grupie maluszków  w ramach projektu ,,Mały Krecik wam dziś powie jak należy dbać o zdrowie’’ obchodziliśmy w naszym przedszkolu "Dzień Dentysty". Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się jak dbać o higienę jamy ustnej, aby ząbki były zawsze zdrowe, a uśmiech błyszczał czystością. Zwrócono także uwagę dzieci na etapy mycia zębów oraz na systematyczne kontrolowanie stanu uzębienia.
 
    
 
DZIEŃ DINOZAURA

27 lutego przedszkolaki z grupy II obchodziły Dzień Dinozaura. Choć dinozaury dawno już wyginęły to wciąż nie przestają fascynować zarówno dzieci jak i dorosłych. Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest 26 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura. Dzieci z pomocą narzędzi Tik poznały wiele ciekawostek na temat dinozaurów, rozwiązywała zadania matematyczne od "Dinusia" oraz podczas zabaw muzyczno- ruchowych same zamieniły się w te wielkie gady. Dzieci poznały również bardzo ciekawy zawód paleontologa. Na koniec przedszkolaki wykonały pracę plastyczno- techniczną pt. "Mój Dinozaur".

         

 
 
Warsztaty kulinarne
 

Dnia 20.02. 2023r w grupie III Myszki odbyły się warsztaty kulinarne,. Pani Basia Kochana pokazała nam jak robi się masełko oraz wspólnie robiliśmy pyszne bułeczki. W przerwie na pieczenie bułeczek. P. Basia przeczytała przedszkolakom opowiadanie pt. Martynka i 40 Kuchcikow. Bardzo dziękujemy!

          

 
 
TŁUSTY CZWARTEK

W czwartek 16 lutego w naszym przedszkolu świętowaliśmy najpyszniejsze święto w roku czyli Tłusty Czwartek. Oczywiście na podwieczorek nie mogło zabraknąć słodkich i pysznych pączków. :)

        

 
 
BAL KARNAWAŁOWY

14 i 15 lutego w nszym przedszkolu odbyły się Bale Karnwałowe pod hasłem "W Świecie Bajek i Baśni"- przedszkolaki przebrały się za swoje ulubione postacie z bajek i baśni. Od samego rana trwały przygotowania do wspaniałego balu, dzieci wraz z wychowawcami dekorowały swoje sale. Wszyscy w dobrych humorach zaraz po śniadaniu rozpoczęli świętowanie. Dzieci w wspaniałych strojach bawiły się i tańczyły w rytmie dziecięcych przebojów. Nie zabrakło również zabaw i konkursów oraz słodkiego poczęstunku. 

 
                                 
 
WALENTYNKI

14 lutego obchodzone są Walentynki czyli święto zakochanych. W tym dniu przeszkolaki z grupy I- "Kreciki" i II- "Misie" podczas wspólnych zabaw rozwijały poczucie przynależności do swojej grupy przedszkolnej oraz budowały atmosferę przyjaźni i współdziałały podczas wspólnych zabaw. 

 

Grupa I "Kreciki"

    

 
Grupa II "Misie"
 
               
 
GÓRA GROSZA

W dniach od 28 listopada 2022 do 31 stycznia 2023 r. w przedszkolu W Wielkich Drogach odbyła się zbiórka pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez „Towarzystwo Nasz Dom”. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem jest zebranie środków pieniężnych na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn wychowują się się poza swoją rodziną– w domach dziecka, placówkach opiekuńczych lub rodzinach zastępczych. Również ważnym celem akcji jest działanie edukacyjne: ukazanie dzieciom, jaką siłę może stanowić nawet niewielka pomoc wielu ludzi i jak wspólne działanie może pomóc wielu potrzebującym dzieciom. Przedszkolaki wraz ze swoimi rodzinami wykazały się wielkim sercem i bardzo aktywnie przyłączyły się do akcji, przynosząc zebrane "grosiki".  W przedszkolu w Wielkich Drogach zebrano łącznie kwotę 112, 89 zł. Po zakończeniu akcji zbierania grosików; przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem segregowały wszystkie monety, a następnie pod okiem nauczycielek przeliczały je. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji charytatywnej.

  

 
MIĘDZYNARADOWY DZIEŃ PIZZY

Pizza jest jedną z najpopularniejszych potraw na świecie, uwielbiają ją zarówno dzieci, jak i dorośli, dlatego w naszym przedszkolu 9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy.
Podczas zajęć przedszkolaki poznały krótką historię pizzy, dowiedziały się, z jakiego kraju pochodzi oraz jakie składniki, są niezbędne do jej przygotowania. Zapoznały się również z zawodem pizzera. Na koniec dzieci stworzyły swoje kolorowe pizze, które choć były z papieru wyglądały bardzo smacznie. :)

      

 
ZBIÓRKA ZABAWEK

Drodzy Rodzice, bardzo dziękujemy za tak liczy udział w zbiórce zabawek dla Zosi Pająk, która choruje na SMA- rdzeniowy zanik mięśni. Wszystkie zabawki zostały przekazane organizatorom akcji i zostaną wylicytowane na grupie Facebook Licytacje- Zosia SaMosiA , zachęcamy do wzięcia udziału w licytacjach. Przypominamy iż pieniądze potrzebne na leczenie można wpłacać również poprzez stronę internetową:

 https://www.siepomaga.pl/zosia-pajak

DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Babciu, Dziadku coś Wam dam
jedno serce tylko mam
A w tym sercu róży kwiat
Babciu! Dziadku 
żyjcie nam 100 lat!
 
Grupa I ,,Kreciki''
2 lutego przedszkolaków z grupy I, odwiedzili niezwykli goście- Babcie i Dziadkowie. Maluszki tego dnia  przeniosły się do lasu i wystąpiły w inscenizacji ,,Bajka o tym, jak to krasnale chciały pomóc babci i dziadkowi’’. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
 
   
 
Grupa II "Misie"

31 stycznia w grupie II "Misie" gościliśmy wspaniałych Gości- Babcie i Dziadków naszych przedszkolaków. Dzieci już od rana nie mogły doczekać się swoich Gości i z niecerpliwością czekały na ich przybycie. Babcie i Dziadkowie podziwiali występy swoich kochanych wnuków i wnuczek, które na scenie zaprezentowały wiersze, piosenki oraz układ taneczny oraz złożyły życzenia. Na koniec występów Przedszkolaki wręczyły również swoim Gościom własnoręcznie przygotowane upominki. Następnie Babcie i Dziadkowie udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Grupową. Uroczystość ta była pełna radości i wzruszeń zarówno dla dzieci jak i dla ich najbliższych.

 

           

 

 
GRUPA III "MYSZKI"
24 stycznia w grupie III odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Starszaki z wielką radością wystąpiły przed swoimi bliskimi prezentując wiersze, piosenki, układy taneczne oraz składając serdeczne życzenia. Na koniec występów dzieci wręczyły swoimi Babciom i Dziadkom upominki. Następnie wszyscy goście udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Grupową. To był dzień pełen radości i wzruszeń. 
 
     
 
 
RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM
 Maluszki w tym tygodniu odwiedziły dwie mamy, aby poczytać dzieciom książeczki. Mam Julki czytała nam ,,Przygody Tupcia Chrupcia’’ oraz bajkę ,,O czterech muzykantach z Bremy’’. Pani Agnieszka przyniosła również maluszkom kolorowanki związane z przeczytanymi bajeczkami. Mama Marcelka natomiast przeczytała dzieciom książeczki: ,,Clifford’’, ,,Przygody Franklina’’ , ,,Krecika’’. Dziękujemy i zapraszamy kolejnych rodziców.  
  

W czwartek naszą grupę odwiedziała Pani Asia- mama Michałka. Pani Asia przeczytała dzieciom wiersz, który sama napisała oraz wiersze polskich poetów m. in. "Samochwała", "Jamnik", "W Ślimakowie". Przedszkolaki wysłuchały również piosenki z tekstem wiersza "Pan Hilary" Juliana Tuwim. Bardzo dziękujemy Pani Asi za odwiedziny :)

   

 
 
 
Warsztaty "Gady"

W piątek nasze przedszkolaki odwiedzili niezwykli "goście"- Tosia, Klementynka, Maleństwo, Olaf- czyli niezwykłe węże. Dzieci miały okazję obserwowować zwierzęta, poznały wiele ciekawostek na ich temat oraz mogły je pogłaskać.

           

 
 
 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA
18 stycznia to Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, dlatego nasze maluszki z radością świętowało urodziny tego przyjaznego Misia.
 
 
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Dnia 16 stycznia w grupie Krecik mieliśmy przyjemność słuchać pięknego czytania w wykonaniu mamy Jasia, pani Lucynki. Przeczytała nam przygody Psiego Patrolu, a dokładnie: ,,Misja czyste ręce'' oraz ,,Wizyta u dentysty''.Po przeczytanej bajce, maluszki utrwaliły sobie etapy prawidłowego mycia rąk. Był również czas na zabawę z Panią Lucynką. Pięknie dziękujemy!!!

 
 
ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GRUPIE II
12 stycznia w grupie II odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Temat zajęć "Bezpieczne Zabawy Zimowe". Podczas zajęć dzieci wykazały sie wiedzą na temat zabaw i sportów zimowych. Wspólnie ustalały zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie. Przedszkolaki odwzorowywały "lodowe budowle" z kolorowych kubków oraz odczytywały zakodowane informacje w czarodziejskich kulach. Na koniec badały wlaściwośści lodu oraz wykonały  nim doświadczenia oraz wzięly udział wraz ze swoimi rodzicami w zabawie sensorycznej z masą "sztuczny śnieg".
 
              
 
ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GRUPIE I
11 stycznia w grupie ,,Kreciki’’ odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Temat zajęć: ,,Wesołe zabawy z bałwankiem’’.  W zajęciach aktywnie brały udział zarówno dzieci jaki i rodzice. Dziękujemy wszystkim za obecność.
 
PACZUSZKA DLA MALUSZKA

Dzieci i Rodzice z naszego przedszkola włączyli się w akcję "Paczuszka dla Maluszka". Zbieraliśmy środki chemiczne dla placówek opiekuńczo-wychowawczych "Nowy dom" i "Promyk" w Radoczy koło Wadowic. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali wielkie serce przynosząc środki czystości i kosmetyki.

 

      

 
 
RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM
4 stycznia grupę II odwiedził Pan Wojciech- tata Frania. Pan Wojtek przeczytał przedszkolakom kilka ulubionych wierszyków i opowiadań Frania m. in. "Słoń Trąbalski", "Traktorek", "Chory kotek". Następnie przedszkolaki wraz z Panem Wojtkiem bawiły się w ich ulubione zabawy m. in  "Misie Szare", "Przystankowo". Bardzo dziękujemy za te wspaniałe odwiedziny!
   
 
Przygotowania przedszkolaków do Świąt Bożego Narodzenia
                    
 
 
 
Przedszkolna Wigilia

20 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta Wigilia. Wszystkie przedszkolaki oraz nauczyciele i pracownicy przedszkola spotkali się na wspólne kolędowanie, wszystkie grupy zaprezentowały krótkie występy artystyczne, za które otrzymały świąteczne upominki. Następnie przyszedł czas na tradycyjne składanie życzeń oraz dzielenie się opłatkiem. Na koniec wszyscy razem zasiedli do pięknie nakrtytych stołów i smakowali pysznych i tradycyjnych potraw wigilijnych.

 

          

 
PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I STYLU ŻYCIA
 

W tym tygodniu podczas zajeć średniaki zapoznały się z obowiązującą Piramidą Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. Klasyfikowały produkty żywieniowe wg kategorii oraz określały , które są zdrowe i często powinny pojawiać się  naszym jadłospisie.Na koniec wspólnie ułożyły piramidę zdrowego żywienia.

      

 
ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE III "MYSZKI"

Dnia 16.12.2022 w gr III odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Temat zajęć: "Idą święta-ozdoby choinkowe". Bardzo dziękujemy rodzicom za liczne przybycie i wspaniałą zabawę.

         

 
 
MOBILNE PLANETARIUM
 
Dzisiaj nasze przedszkolaki dzięki mobilnemu planetarium udały się na wyprawę w kosmos. Dzięki tej wyprawie dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Układu Słonecznego, w tym Planety Ziemii. 
       
 
 
 
KRÓLOWA ŚNIEGU

W ramach projektu "Bajkowa wyprawa" średniaki poznały baśń "Królowa Śniegu". Pogoda za oknem idealnie wpasowała się w realizację naszego projektu. Topiliśmy rękami śniegowe kule, ratowaliśmy zamarznięte zabawki i kryształy. Zadanie nie było łatwe, bo mogliśmy je wykonać za pomocą strzykawek napełnionych wodą. Liczyliśmy również śnieżynki które rozsypała Królowa Śniegu. Na koniec stoczyliśmy bitwę na śnieżki, bo bardzo lubimy zabawy na Śniegu.

 

        

ZIMOWE ZABAWY NA ŚNIEGU

Grupa starszaków korzystając z pięknej zimowej pogody wybrała się do przedszkolnego ogrodu na sanki. Dzieci bawiły się doskonale chodząc po śladach, robiąc orły na śniegu czy rzucając śnieżkami do celu. Zimo prosimy zostań z nami!

          

 
 
 
WARSZTATY KULINARNE- pieczenie pierniczków

Dzisiaj w naszym przedszkolu Pani Basia, mama Milenki z gr. III zorganizowała dla wszystkich przedszkolaków warszataty kulinarne, podczas ktrórych dzieci dowiedziały się jak upiec pyszne świąteczne pierniczki. Przedszkolaki wspólnie z Panią Basią próbowały ustalić przepis, a następnie pomagały jej przygotować ciasto, wykrawać kształty, a po kilku minutach w przedszkolu unosił się wspaniały zapach pierniczków. Następnie dzieci przystąpiły do dekorowania pierniczków, a kilka pierniczków trafiło również do brzuszków. Wszystkie dzieci zgodnie uznały, że pierniczki wyszły pyszne! :)

                    

 
 
 
Kulinarne ciakawostki

Grupa starszakow miała okazję odwiedzić panie kucharki z przedszkolnej kuchni. Poznały pracę pani intendent kiedy która omówiła nam piramidę zdrowia. Pani Ela kucharka omówiła sprzęty które znajdują się w przedszkolnej kuchni. Bardzo dziękujemy!

     

 

 
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

5 grudnia nasze przedszkolaki odwiedził długo wyczekiwany gość- Św. Mikołaj. Od samego rana dzieci niecierpliwie wyczekiwały na spotkanie. Na samym początku na nasze przedszkolaki czekała niespodzianka przygotowana przez Teatr Rodziców, przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia". Dzieci z radością rozpoznawały na scenie swoich rodziców, a na koniec nagrodziły wszystkich aktorów brawami. Po przedstawieniu przyszła pora na spotkanie z ukochanym Mikołajem. Przedszkolaki przywitały gościa piosenkami oraz wierszami, a Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami i obiecał, że wróci do nas za rok ;)

            

 

 
 
TEATRZYK EKOLOGICZNY "CZTERY PORY ROKU"

30listopada nasze przedszkole odwiedził teatr i dzieci z wszystkich grup miały okazję obejrzeć spektakl ekologiczny pt. "Cztery Pory Roku". Śledząc przygody bohaterów dowiedziały się, że to ludszie szkodzą planecie Ziemii, jak możemy jej pomoć oraz co to jest recykling. 

     

 

 
WRÓŻBY ANDRZEJKOWE
29 listopada maluszki przeniosły się w magiczny świat wróżb andrzejkowych. Przedszkolaki były bardzo ciekawe tego, co je spotka w przyszłości. Dzieci poznały tradycje ludowe i wróżby andrzejkowe przekazywane z pokolenia na pokolenie.  Spotkanie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem, podczas którego dzieciom została przypomniana legenda o wróżbach.
    

W KRAINIE EMOCJI

W minionym tygodniu dzieci z grupy II rozmawiały na temat emocji. Przedszkolaki dowiedziały się po czym można rozpoznać emocje i co je może wywołać. Wzięły udział w burzy mózgów i szukały sposobów na radzenie sobiez ze złością i gniewem. W ramach pracy plastycznej wykonały emotikony przedstawiające różne emocje.

        

 

 

WYNIKI KONKURSU

W listopadzie grupa starszakow brała udział w Ogólnopolskim konkursie plastyczny pod hasłem ,,Z pacynkami w baśni świat,, Dzieci wspólnie z rodzinami wykonaly wiele pięknych pacynek. Bardzo dziękujemy wszystkim za liczny udział w konkursie . Gratulacje!

     

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada w naszym przedszkolu ochodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie przedszkolaki przyniosły do przedszkola swoje ukochane pluszowe misie. Dzieci brały udział w zabawach i quizach związanych z misiami. A na koniec wszystkie przedszkolaki zjadły "małe co nieco", czyli wafelki z słodkim miodem. 

                       

 

MIKOŁAJ DLA SENIORA

Nasze przedszkole już trzeci raz wzięło udział w ogólnoposlkiej akcji charytatywnej "Mikołaj dla Seniora". Dzięki wielkim sercom naszych przedszkolaków oraz ich rodzin dwie świąteczne paczki wyruszyły już do seniorów.

   

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

W piątek 18 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Praw Dziecka, który na całym świecie obchodzony jest 20 listopada. Nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach dydaktycznych podczas których zapoznały się ze swoimi prawami. Celem zajęć było kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych oraz radzenie sobie w sytuacjach naruszania własnych praw. Dzieci wzięły również udział w różnorodnych zabawach.

                

SZKOŁA DO HYMNU

10 listopada nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej Akcji "Szkoła do Hymnu". O godzinie 11:11 wszystkie przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola wspólnie odśpiewali hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego". 

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopa w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste obchody z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Młodsze przedszkolaki oraz nauczyciele i pracownicy przedszkola wzięli udział w uroczystej Akademii przygotowanej przez grupę starszaków. Podczas akademi usłyszeliścmi piękne patriotyczne wiersze i pieśni oraz obejrzeliśmu wzruszającą inscenizację opowiadającą o historii utraty przez Polskę niepodległości oraz walki o jej wolność i niepodległość.

          

 

RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

We wtorek grupę II odwiedziała Pani Kornelia mama Rozalki. Pani Kornelia przeczytała przedszkolakom kilka ulubionych opowiadań Rozalki m. in. "Żółw i Zając", "Próżny Kruk". Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały wsztystkich opowiadań. Następnie przedszkolaki wraz z Panią Kornelią bawiły się w ulubione zabawy dzieci. Bardzo dziękujemy za te wspaniałe odwiedziny!

      

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

4 listopada przedszkolaki brały udział w obchodach z okazji Dnia Postaci z Bajek. Dzieci o swoich ulubionych bohaterach z bajek i książek, rozwiązywały zagadki i brały udział w zabawach muzycznp- ruchowych. Za wykazaną wiedzę na temach postaci z bajek wszystkie przedszkolaki otrzymały medale. Przedszkolaki wysłuchały również swoich ulubionych bajek.

 

   

         

 

PIKNIK RODZINNY

17 października w naszym przedszkolu odbył się Integracyjny Piknik Rodzinny. Podczas pikniku na dzieci i ich rodziców czekało wiele atrakcji. Na początku swoje występy miały grupy "Misiów" i "Myszek", a naszym zdolnym przedszkolakom występy udały się doskonale. Następnie wielką niespodziankę zrobił teatr rodziców któty brawurowo wystawił przedstawienie "Rzepka" na podstawie wiersza Juliana Tuwima, a dzieci z wielką radością rozpoznawali swoich rodziców na scenie. Następnie dzieci brały udział w konkursach i zabawach. Przedstawiciele poszczególnych grup wykonali piękne loga każdej z nich. Podczas pikniku odbyła się również licytacja, która cieszyła się dużą popularnością. Na wszystkich uczestników czekały również stoły ze smakołykami, przygotowane przez rodziców. Bardzo dziękujemy rodzicom i sponsorom za pomoc w organizacji pikniku oraz wszystkim gościom za przybycie i wspaniałą zabawę. 

                          

 

Pasowanie na przedszkolaka

17 października w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste pasowanie maluszków na przedszkolaków. Maluszki wystąpiły przed swoimi rodzicami, a następnie zostały pasowane przez Panią Dyrektor na przedszkolaka. Wszystkim maluszkom serdecznie gratulujemy!

   

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

Wszyscy wiedzą, jak ważne jest mycie rąk, ale mało kto wie, że 15 października z inicjatywy UNICEF obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK. W grupie maluszków odbyły się tematyczne zajęcia, których celem było zwrócenie uwagi dzieci na problem chorób, spowodowanych brakiem higieny rąk oraz podkreślenie konieczności ich mycia w wielu sytuacjach w ciągu dnia.

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października obchodzony jest w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, jest to święto wszystkich pracowników oświaty. Z tek okazji przedszkolaki z grupy III przygotowały uroczystą akademię, na którą zostali zaproszeni wszyscy pracownicy przedszkola. Poprzez wiersze, piosenki i tańce dzieci chciały podziękować swoim Paniom oraz wszytkim pracownikom przedszkola za ich codzienną pracę i zaangażowanie, nie zabrakło również pięknych życzeń złożonych przez wszystkie przedszkolaki, Panią Dyrektor oraz Radę Rodziców.

          

 

Emoludki

Dzisiaj nasze przedszkole odwiedziła pani dr Lidia Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie. Przedszkolaki miały okazję poznać specjalistę od emocji z książki S.Isern „Uczuciometr inspektora Krokodyla” oraz jej głównych bohaterów- czyli Emoludki. Emocje zostały przedstawione z pomocą teatrzyku Kamishibai, następnie przedszkolaki zastanawiały się, gdzie mieszkają Emoludki i jak je można rozpoznać.

     

 

Międzynarodowy Dzień Dziewczynki

11 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziewczynek w tym dniu chłopcy wręczyli dziewczynkom ze swoich grup drobne upominki oraz złożyli im życzenia.

Grupa II "Misie"

         

Grupa III "Myszki"

 

 

 

EKOLOGICZNE PLAKATY

Przedszkolaki z wszystkich grup naszego przedszkola wykonały ekologiczne plakaty z wykorzystaniem materiałów recyklingowych. Plakaty zachęcające do dbania o Planetę Ziemię zawisły w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wielkich Drogach na dziale dziecięcym.

      

 

TEATR KALEJDOSKOP

11.10 do naszego przedszkola zawitali aktorzy z teatru kalejdoskop z przedstawiniem ekologicznym pt. "Jak leśnik ratował świat". Głównym tematem teatrzyku była ekologia, poruszany był również temat zdrowego trybu życia i higieny osobistej oraz wartości prospołecznych . Wszystkie przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem śledziły losy dzielnego leśnika.

   

Wizyta strażnika miejskiego

10 października nasze przedszkole odwiedził funkckjonariusz Tomasz Morawa. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z pracą strażnika miejskiego oraz poznały zasady bezpiecznego pieszego oraz jak ważne jest używanie przez pieszych odblasków.

 

        

Jesień Czaruje

Przedszkolaki z grupy II w minionym tygodniu rozmawiały na temat Jesieni i darów, które nam przynosi. Układały z materiałów przyrodniczych piękne jesienne mandale. Średniaki rozmawiały również o owocach i warzywach- rozwiązywały zagdaki słowne, brały udział w zabawach matematycznych oraz rozpoznawały owoce za pomocą pjedynczych zmysłów- wzroku, zapachu i smaku. Dowiedziały się również jak ważne dla naszego zdrowia  jest spożywanie owoców i warzyw. Średniaki wykonały również pracę plastyczną pt. "Jabłuszko".

 

                  

 

Zapachy jesieni

Pierwszy tydzień października upłyną grupie starszaków na poznawaniu zapachów i smaków jesieni. Dzieci rozpoznawały i smakowały owoce i warzywa z naszych sadów i ogrodów.

 

          

 

Rodzice czytają dzieciom

Dnia 6.10.2022r grupę III odwiedziła mama Oliwki aby przeczytać ulubioną bajkę Oliwki o Wielorybie. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy innych rodziców do udziału w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

 

Zabawy z owocami

W tym tygodniu dzieci z grupy I poznawaly jesienne owoce. „Magiczny worek”- dzieci wkładały rączki do worka i za pomocą dotyku, następnie zmysłu smaku rozpoznawały owoce. Maluszki wskazywały wybrane owoce na dywanie i dzieliły ich nazwy na sylaby. Tworzyły zbiory owoców przeliczały ilość owoców w zbiorze. Na koniec zajęć wykonały owocowe szaszłyki.

   

 

Dzień Chłopaka
 
30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Z tej okazji w naszym przedszkolu na chłopców czekało wiele atrakcji. Wszyscy chłopcy otrzymali życzenia oraz drobne upominki. Był też czas na wesołe zabawy.
 
        
 
Dzień Jabłka
28 września maluszki obchodziły w przedszkolu Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja wszystkich dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu walorów zdrowotnych i odżywczych. Z tej okazji dzieci z grupy I przygotowały pyszny sok, który ze smakiem wypiły.
 
  
Jesienny spacer
Grupa średniaków wybrała się na jesienny spacer do pobliskiego parku. Przedszkolaki obserwowały zieniającą się przyrodę oraz szukały i zbierały jesienne skarby. Następnie po powrocie do przedszkola wykonały pracę plastyczną pt. "Jesienne drzewo". 
 
        
 
Powitanie Jesieni
23 września w grupie ,,Kreciki’’ odbyło się “Powitanie Jesieni”, gdyż tego dnia kończy się astronomiczne lato, a zaczyna się kolejna pora roku – jesień. Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. „Pani Jesień” przybyła do przedszkola z koszem pełnym darów z sadu, lasu i ogrodu, które na zajęciach pomogły w rozwiązywaniu jesiennych zagadek. Dzieci segregowały i przeliczały kasztany, orzechy i żołędzie, rozpoznawały je przez dotyk, wykonały jesienne drzewo.
   
 
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września przedszkolaki z naszego przedszkola obchodziły Dzień Przedszkokalaka. Ten dzień spędziły na wspaniałej zabawie ze swoimi kolegami i koleżankami. Przedszkolaki z grupy I wraz ze swoimi Paniami bawiły się w swojej sali, natomiast dzieci ze starszych grup- II i III wybrały się na wycieczkę do sali zabaw "Kinder Club" w Skawinie, gdzie spędziły czas na wspaiałej zabawie. W tym dniu nie zabrakło też życzeń i drobnych upominków dla wszystkich przedszkolaków.
 
Grupa I "Kreciki"
 
 
 
 
 
 
Grupa II- "Misie" i III- "Myszki
 
          
 
 
 
Finał Akcji Sprzątania Świata
 
16 września przedszkolaki z grupy II i III wzięły udział w Akcji Sprzątania Świata. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wyruszyły do pobliskiego parku gdzie udało im się zebrać kilka worków śmieci.
 
       
 
 
Międzynarodowy Dzień Kropki
 
15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki, jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym dniu przedszkolaki wysluchały opowiadania z książki, od której wszystko się zaczęło pt. "The Dot" ("Kropka) Peter H. Reynolds. Historia opowiada o małej dziewczynce Vashtii, która dzięki swojej nauczycielce od plastyki odkryła swój talent. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się na temat swoich talentów i mocnych stron.  Dzieci poznały historię ,,Małej kropki’’. Okazało się, że kropki, choć czasem bardzo małe towarzyszą nam w naszym codziennym życiu; są np. w literce "i" oraz na skrzydełkach biedronki. Był też czas na kreatywną i wesołą zabawę z koleżankami i kolegami.
 
Grupa I "Kreciki"
 
  
  
  
  
 
 
Grupa II "Misie"
 
          
 
 
Grupa III- "Myszki"
 
      
 
 
 


 

Rok szkolny 2021/2022

 

RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

21.06.2022 grupę III odwiedziała mama Wiktorii. Pani Lucynka przeczytała przedszkolakom kilka opowiadań z książki "Mądre Bajki". Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały wszystkich opowiadań. Pani Lucynce jeszcze raz dziękujemy za odwiedziny.

 

   

 

 

 

 

 

WYCIECZKA

20.06. 2022 od samego rano świeciło słońce, a wszystkie dzieci z naszego przedszkola udały się na wycieczkę do zagrody edukacyjnej "Red Raj w Młoszowej", która okazała się prawdziwym rajem dla przedszkolaków.  Pogoda dopisała, dlatego też dzieci miały nieograniczone możliwości zabawy i korzystały z wszystkich dostępnych atrakcji. Uczesniczyły w zabawach w parku linowym, dmuchanych zjeżdżalniach, zamkach, torach przedszkód, zjazdach na pontonach. Przedszkolaki spróbowały też swoich umijętności w dojeniu krowy i  kozy. Na końcu wycieczki dzieci poznały także zwierzęta takie jak pawie, indyki, strusie i kozy, a największą radość sprawiło im spotkanie z słodkimi alpakami. To była bardzo udana i pełna radości wycieczka.

 

                       

 

 

POŻEGNANIE STARSZAKÓW

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

14.06. 2022 w naszym przedszkolu dzieci z młodszych grup oficjalnie pożegnały starszaków, którzy od wrześnie rozpoczną naukę w szkole. Nie zabrakło wakacyjnych piosenek oraz wierszy, a także bardzo wzruszających życzeń. Przyszli uczniowie otrzymali upominki, które napewno przydadzą się im w szkole. Dzieci z młodszych grup również otrzymały książeczki w nagrodę za wspólną naukę i zabawę w roku szkolnym 2021/2022.

          

 

Rodzice czytają dzieciom

 8 06. W ramach rozwoju czytelnictwa średniaki odwiedziła mama Ali Sidorowicz. Pani Lucyna przeczytała dzieciom wiersze Juliana Tuwima w tym ulubiony przez Alicję wiersz "Słoń Trąbalski". Dzieci z zaciekawieniem słuchały oraz odpowiadały na pytania do wiersza. BARDZO dziękujemy za wizytę!

 

 

MALUSZKI W BIBLIOTECE 

W piątek 10 czerwca grupa Maluszków odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Wielkich Drogach. Dla wielu z nich, była to pierwsza wizyta w domu, gdzie „mieszka książka”. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały, miały okazje również pokolorować obrazki z ulubionych książek dla dzieci. Na koniec wypożyczyliśmy książeczki, które zabraliśmy do przedszkola.

 

DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca w naszym przedszkolu ochodziliśmy Dzień Dziecka. W tym dniu na wszystkich przedszkolaków czekało bardzo dużo atrakcji. Na początek dzieci obejrzały występ magika, który pokazał nam wiele ciekawych magicznych sztuczek. Później wyszło słonko więc wszystkie przedszkolaki bawiły się w ogrodzie, korzystając z wielu przygotowanych atrakcji m. in. zabawy sensoryczne z piankoliną, malowanie farbami, różnorodne zabawy sportowe. Każdy przedszkolak otrzymał również drobne upomminki. Wszystkim naszym przedszkolakom składamy najlepsze życzenia z okazji Dnia Dzieca oraz życzymy spełnienia wszystkich marzeń.

 

                           

 

Cała łąka Dla Mamy i Taty

 25 maja w grupie maluszków odbyła się uroczystość z okazji pięknego święta jakim jest Dzień  Mamy i Dzień Taty. Maluszki zaprosiły swoich rodziców na piknik na majowej łące.  Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości, w pięknych strojach prezentowały bogaty program artystyczny -  wiersze, piosenki, tańce i  życzenia dla kochanych rodziców.

Bezpieczne wakacje

25. 05. 2022 nasze przedszkole odwiedzi fłunkcjonariusz Tomasz Morawa. Przedszkoalki uczestniczyły w warsztatach na temat Bezpeicznych Wakacji. Dzieci dowiedziały się jak być bezpiecznym na wakacjach: podczas kąpieli, jazdy na rowerze oraz jak się zachować wobec obcej osoby. Przedszkolaki utrwaliły również numery alarmowe. Na koniec przedszkolaki dotały drobne upominki m. in.  odblaski, które zapewnią im bezpieczeństwo na drodze. 

 

       

 

Poznajemy zawód listonosza

24.05 grupę średniaków dowiedziała mama Emiliana. Pani Sylwia w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom zawód listonosza. Zaprezentowała wszystkim swoją ogromną torbę, w której nosi listy i opowiedziała o znaczkach pocztowych. Pozwoliła także przymierzyć nam czapkę listonosza oraz dzieci miały możliwość stemplowania i kalkowania. Dowiedzieliśmy się o dawnych i współczesnych metodach nadawania i odbierania przesyłek. Pani Sylwia podarowała dzieciom koperty, znaczki pocztowe oraz naklejki z napisem priorytet oraz z napisem ostrożnie. Dzieci namalowany laurki dla rodziców a następnie przykleily znaczki i naklejki a pani Sylwia obiecała ze dostarczy listy dzieciom do ich domów. To było naprawdę owocne spotkanie.

      

 

Na mojawej łące

Wiosna, a szczególnie maj, to bardzo dobry czas na obserwowanie dynamicznie rozwijającej się przyrody. Cieszą nas kwitnące sady i ogrody. Warto też w tym czasie zwrócić uwagę na piękny wygląd majowej łąki. Średniaki w tym tygodniu poprzez koło fortuny rozkodowywaly majową łąkę, układały obrazek z części. Poznawały mieszkańców ula oraz kodowały plaster miodu. Podczas spaceru za pomocą lupy przedszkolaki szukały małych mieszkańców wśród traw. Cieszyły się każdą odnalezioną mrówką czy biedronką które pod lupą były bardzo duże!

           

 

 

Patriotyczna gra terenowa

Grupa Średniaków uczestniczyła w "Patriotycznej grze terenowej" oraz ćwiczeniach Biało-Czerwonych. Idąc wg mapy odnajdywaliśmy poszczególne punkty - miasta Polski. Czekały tam na nas zagadki, piosenki, tańce. Nazywaliśmy zabytki danego miasta. Odnalezione przedmioty wskazywały legendy, które musieliśmy opowiedzieć. W lesie szukaliśmy: śladów solizsura, w słoiczku z solą, pierścienia św. Kingi, a w trawie, muszelek. Oglądaliśmy też obrazy krakowskiego malarza zamieszczone w polowej galerii. Tańczyliśmy Krakowiaka i Zbójnickego. Między punktami wykonywaliśmy ćwiczenia ruchowe.

 

                  

 

Warsztaty z psycholgiem

9 maja dzieci z grupy III we współpracy z Poradnią Psychologhiczno= Pedagogiczną w Skawinie wzięły udział w warsztatach z psychologami. Podczas warsztatów dzieci wysłuchały opowiadania pt. "Jeż Nosalek i Miś Krzyś" i na podstawie jego treści rozmawiały o tym jak znaleźć przyjaciela. Podczas warsztatów starszaki dowiedziały się, że każdy człowiek posiada wiele zalet, z których może być dumny, ale również każdy z nas ma w sobie cechy nad którymi powinien popracować i poprawić.

 

       

Dzień strażaka

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji straszaki romawiały o pracy strażaka- poznały jej atrybuty. Dzieci dowiedziały się w czym pomagają nam stażacy oraz w jaki sposób należy wezwać ich na pomoc oraz przypomniały sobie i utrwalały numer alarmowy 112. 

 

         

 

Święta majowe

 

Dzisiaj starszaki świętowały w przedszkolu święta majowe. Z tej okazji przypomniały sobie symbole Polski oraz rozmawiały o stolicy Polski- Warszawie. Rozmawiały również o różnych rejonach Polski i dowiedziały się wiele ciekawostek na ich temat. Na koniec starszaki wspólnie zaśpiewały patriotyczne pieśni.

 

   

 

DZIEŃ BIAŁO-CZERWONY

Dzisiaj w grupie maluszków  odbył się wyjątkowy, biało – czerwony dzień. Dzieci przyszły ubrane w kolory naszych barw narodowych. Przedszkolaki poznawały nasz kraj ojczysty, naszą stolicę, barwy narodowe, godło i herb oraz zapoznały się ze zbliżającymi się świętami majowymi.

 

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

26 kwietnia grupę starszaków odwiedzili wspaniali goście. Tata  i siostra Kacperka. Pan Krzysztof przeczytałla dzieciom bajkę pt "Bajka o dwóch mądrcy siostrachi złej czarownicy". Bajka miała na celu uświadomić dzieciom jak powinny się zachować w kontaktach z nieznajomymi dorosłymi. Dzieci same wymyślały zakończenie bajki, a następnie wzięły udział w quzie na temat jej treści.

Dziękujemy za tę wspaniałą i pouczającą wizytę. 

 

    

 

Projekt Ziemia 

Dzieci z grupy średniaków w minionym tygodniu podczas różnych aktywności (malowanie, wykonywanie plakatów, uczenie się piosenek ekologicznych) poznawały i utrwalały swoją wiedzę na temat dbania o swoją planetę - Ziemię. Utrwalały kolory pojemników na odpady i rodzaj śmieci, jakie należy do nich wrzucać. Dowiedziały się czym jest recykling oraz szukały znaku recyklingu na różnych opakowaniach po produktach. Wykonywały różne doświadczenia. Dzieci uczyły się czym jest ekologiczny tryb życia, rozwijały swoją wyobraźnię i świetnie się bawiły.

 

          

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

22.04 obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Jest to akcja mająca na celu promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Dzieci z naszego przedszkola wiedzą jak dbać o naszą planetę - segregują śmieci, wykorzystują różne odpady do ciekawych zabaw.

 

 

STARSZAKI

         

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU EKOLOGICZNEGO "ZABYTKI POLSKI"

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest "Światowy Dzień Ziemii". W tym dniu w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu ekologicznego "Zabytki Polski". Na początku kwietnia w naszym przedszkolu został ogłoszony konkurs ekologiczny "Zabytki Polski". Celem konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej najmłodszego pokolenia oraz uwrażliwienie na piękno Naszej Ojczyzny. W konkursie wzięło udział 14 przedszkolaków. Wszystkie prace były wyjątkowe i bardzo pomysłowe, jury musiało jednak wybrać pracę zasługujące na I, II i III miejsce. Komisja opierała się trzema kryteriami: pomysłowość pracy, estetyka wykonania, zgodność z tematem. Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. 

 

I miejsce: Emilia Czubaj gr. II

II miejsce: Alan Brożek gr. III

III miejsce: Oliwia Majerańczyk gr. II

 

              

  

 

Starszaki- mali ogrodnicy

Tydzień temu dzieci z grupy starszaków siały w przedszkolu owies wialkanocny, którym następnie opiekowały się w swoich domach. Już dziasiaj możemy zobaczyć wspaniałe efekty i piękny owies wielkanocny będzie zdobił świąteczne stoły dzieci i ich rodzin.

 

  

         

 

 

Żywa lekcja przyrody

Żywa lekcja przyrody 13.04 dzięki uprzejmości pani Barbary Kochana odbyło się w naszym przedszkolu niezwykle spotkanie z kurczakami. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały pokazywane im zwierzęta, dotykały je, głaskały, a także brały na ręce. Pani Barbara odpowiadała na każde pytanie, dzięki czemu dzieci dowiedziały się więcej o życiu kurcząt i kwoki. Bardzo dziękujemy za niezapomniane spotkanie!

 

       

WYCIECZKA DO SKAWINY

11 kwietnia przedszkolaki z naszego przedszkola udały się na wycieczkę do Skawiny. Dzieci zobaczyły pałacyk Sokół znajdujący się w parku miejskim w Skawinie oraz poznały założyciela miasta Skawina- króla Kazimierza III Wielkiego. Po krótkim spacerze dzieci wzięły udział w wspaniałym i radosnym przedstawieniu o Smoku Obiboku. Przedszkolaki z zapartym tchem śledziły losy bohaterów oraz brały aktywny udział w przedstawieniu. 

 

   

              

 

NASZE WIELKANOCNE ZAJĄCZKI

      

Grupa I

Grupa II

 

Grupa III

  

 

RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

Grupę średniaków w naszym przedszkolu odwiedzili nas specjalni goscie: mama Milenki i Tupcio Chrupcio. Pani Basia przeczytała nam dwa opowiadania a my mieliśmy okazję poznać małą myszkę i jej przygody. Razem z Tupciem Chrupciem i panią Basią zamienialiśmy się w różnego rodzaju zwierzęta. Dziękujemy mamie Milenki za wspólne chwile podczas czytania książki i zabawy.

   

 

OWIES WIELKANOCNY

Starszaki rozpoczęły już przygotowania do świąt wielkanocnych i zasiały owies wielkanocny. Każdy przedszkolak zabrał swoją sadzonkę do domu, aby się nią odpowiednio zaopiekować. Mamy nadzieję, że zasiany przez nas owies wielkanocny pięknie i wyrośnie i ozdobi świąteczny stół. 

         

 

POLSKA NA NIEBIESKO

Kwiecień to miesiąc wiedzy o autyzmie. Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Motywem obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. 4 kwietnia w ramach solidarności z osobami ze spektrum autyzmu starszaki z grupy III ubrały się do przedszkola na niebiesko. Dzieci obejrzały również film edukacyjny pt. "Jaś i Niebieskie Motyle". Starszaki wykonały również Niebieskie Serce poprzez odbijanie swoich dłoni. 

#Polskananiebiesko

      

 

ZDROWE ZĘBY MA, TEN KTO O NIE DBA!

Na dzisiejszych zajęciach dzieci z grupy ''Smoczki'' podczas zabaw, utrwalały nawyki związane z higieną jamy ustnej.

 

PODZIĘKOWANIE

Składamy serdecznie podziękowania podopiecznym Ośrodka wychowawczego w Wielkich Drogach za podarowanie dla każdej grupy drewnianego wielkanocnego zajączka.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!

 

 

WIOSENNE SADZENIE

Sadzimy cebulę Wraz z nadejściem wiosny dzieci z grupy II sadziły cebulę. Przedszkolaki zapoznały się z jej wyglądem: budową, kolorem, kształtem, fakturą, zapachem oraz etapami jej sadzenia. Odpowiednio przygotowane dzieci, zabrały się za pracę. Każde dziecko posadziło cebulkę. Teraz codziennie będziemy je podlewać i prowadzić obserwacje wzrostu.

 

       

 

WIOSENNE HODOWLE

Przedszkolaki z grupy „Smoczki” podczas omawiania tematów związanych z „Wiosną w ogrodzie” założyły hodowlę fasoli, posadziły cebulę, ziemniaki,  posiały szczypiorek, rzeżuchę oraz owies. Maluszki zapoznały się także z etapami rozwoju roślin i dowiedziały się  czego rośliny potrzebują do prawidłowego rozwoju.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym dniu dzieci z grupy II dowiedziały się skąd się wzięła woda na Ziemi oraz Dlaczego woda jest zdrowa. Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytania: Jak i dlaczego należy oszczędzać wodę? Na koniec zajęć pprzedszkolaki przeprowadziły ciekawe eksperymenty z wodą.

 

         

 

Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca  to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom. Dzieci z grupy III wzięły udział w akcji zakładając kolorowe skarpetki nie do pary. Starszaki obejrzały także bajkę edukacyjną "Dzień Kolorowej Skarpetki".

 

       

 

POWITANIE WIOSNY

W poniedziałek 21 marca, w pierwszy dzień wiosny dzieci ubrały się w wiosenne kolory aby powitać nową porę roku. Tego dnia na dzieci czekały zadania i zagadki wiosenne do wykonania. Przedszkolaki między innymi poznały pierwsze oznaki wiosny, wiosenne kwiaty, bawiły się chustą animacyjną, wykonywały wiosenne zadania matematyczne. Następnie wszystkie grupy wyszły na spacer aby powitać śpiewem panią Wiosnę. Podczas spaceru obserwowaliśmy rosnące kwiatki w przydomowych ogródkach, pąki na gałązkach oraz słuchaliśmy śpiewu ptaków.

 

 

                   

 

Wiosna tuż, tuż; każdy przedszkolak wie jak wtedy dbać o zdrowie swe

 

W minionym tygodniu starszaki dowiedziały się jak należy dbać o swoje zdrowie. Szczegółowo omówiły Piramidę Zdrowia i dowiedziały się jakich produktów powinno być w naszej dieci najwięcej. Dowiedziały się także, co to są witaminy i jak wpływają na nasz organizm. Rozmawiały również o tym jak ważna dla zdrowia jest higiena. Wykonały doświadczenie i dowiedziały się w jaki sposób rosprzestrzeniają się wirusy i bakterie oraz jak można temu przeciwdziałać. Na śniadanie starszaki zjadły własnoręcznie przyrządzone kanapki pełne warzyw. 

 

                

 

HISRTORIA W KOLORACH

17 marca nasze przedszkolaki wzięły udział w projekcie "Historia w Kolorach"  przeprowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.  Jego głównym celem jest zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych – godła, flagi i hymnu.

 

     

    

        

 

OLIMPIADA MATEMATYCZNA

Przedszkolaki z grupy III wzięły udział w VI Gminnej Olimpiadzie Matematycznej "Kosmiczna Wyprawa". Hubert i Wikroria wybrali się w kosmos i wykonali zadania matematyczne. Ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie bardzo dobrze i za udział w Olimpiadzie Matematycznej dostali wspaniałe upominki. 

     

 

 

Bo każdy średniak dobrze wie, że ruch to zdrowie

W tym tygodniu dzieci z grupy II dowiedziały się jak ważny dla naszego zdrowia jest codzienny ruch. Mama Adasia przeprowadziła w naszej grupie zajęcia sportowe, które wzmocniły nasze ciało i wprawiły nas w dobry humor.

 

      

 

NA WIEJSKIM PODWÓRKU

W tym tygodniu ,,Maluszki’’ zdobywały wiedzę na temat zwierząt z wiejskiej zagrody. Dowiedziały się jakie znaczenie mają zwierzęta hodowlane w życiu człowieka. Przedszkolaki wiedzą skąd się bierze mleko i jak powstaje kura. Dzieci brały udział w eksperymentach z udziałem jajka oraz licznych zabawach muzyczno-ruchowych.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Wyniki konkursu grupowego u krakowiaków W grupie średniaków odbył się konkurs pt. "Moje przedszkole na kartce pocztowej". W konkursie wzięło udział 15 przedszkolaków. Wszystkie pracę są wyjątkowe i piękne jednakże jury musiało wybrać pracę zasługujące na I, II i III miejsce. W ocenie prac pod uwagę brany był indywidulany wkład dziecka w tworzenie pracy, samodzielność, dobór technik wykonania pracy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, każdy otrzymał upominek, gdyż każda praca zasługiwała na nagrodę. Kartki zostaną wykorzystane w promocji przedszkola w środowisku lokalnym oraz w prowadzonym w grupie projekcie edukacyjnym " Pocztówkowy przyjaciel - pocztówkowa mapa Polski". I miejsce - Antoś Wójcik II miejsce - Emilka Czubaj III miejsce - Alicja Sidorowicz

        

 

 

RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

W grupie maluszków zaproszeni goście, którymi są rodzice naszych wychowanków, poprzez czytanie bajek będą zachęcać najmłodszych do sięgania po książki. Pierwszym z zaproszonych rodziców była mama Michalinki, pani Kasia, która zasłuchanym dzieciom przeczytała dwie bajki wybrane przez córkę: ,,Czerwony Kapturek’’ oraz ,,Królewna Śnieżka’’. Kolejnym gościem była Pani Edyta, mama Kubusia, przeczytała maluszkom książeczkę ,,Domy owadów’’, która bardzo zainteresowała przedszkolaków. Pani Edyta przyniosła również dla dzieci kolorowanki o owadach, za które bardzo dziękujemy. Dziękujemy obu mamą, czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników.

     

 

TŁUSTY CZWARTEK

24 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu jeden z najbardziej ulubionych dni w roku wszystkich dzieci i dorosłych, czyli Tłusty Czwartek. W tym dniu starszaki rozwiązywałły wiele zadań związanych z słodkimi pysznościami. Dzieci układały wyrazy, czytały, rozwiązywały zagadki oraz klasyfikowały przeliczały i dodawały. Starszaki zagrały też w pączkowe memory z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Każdy strarszak wykonał swój słodki pączek z papierowego talerzyka. Oczywiście na podwieczorek, przedszkolaki z wielkim smakiem zajadały pysznego pączka.

 

                     

 

 

 

 

Preorientacja zawodowa - radca prawny

21 lutego gościliśmy w naszym przedszkolu radcę prawnego panią Mecenas Justynę Sekuła- Zięba z  Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie,. Na spotkaniu Pani Mecenas opowiedziała dzieciom kim jest radca prawny i czym się zajmuje w swojej codziennej pracy. Podczas spotkania pani Mecenas przedstawiła dzieciom także inne zawody prawnicze. Bardzo duże zainteresowanie dzieci wzbudziły toga i żabot. Udało się także przeprowadzić krótką symulację rozprawy sądowej, z pomocą Pani Mecenas dzieci odegrały scenkę i orzekły na jaką karę zasługuje oskarżony. Dzieci zapoznały się również ze swoimi prawami, takimi jak: prawo do zabawy, prawo do nauki, prawo do życia w rodzinie, prawo do życia bez przemocy oraz prawo do wyrażania swoich uczuć. Za aktyywny udział w zajęciach przedszkolaki otrzymały breloczki oraz książeczki sfinansowane przez  Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie.

 

         

 

 

 

Eksperymenty z balonem

Balony zwykle kojarzą się dzieciom z dobrą zabawą. Towarzyszyły nam  one podczas balu karnawałowego. Maluszki postanowiły jednak sprawdzić, do czego jeszcze mogą one służyć. W piątek dzieci uczestniczyły w kilku ciekawych eksperymentach z użyciem baloników.  Najpierw obserwowały, w jaki sposób naelektryzowany balonik przyciąga włosy oraz  kawałki chusteczki.  Z wielkim zdumieniem patrzyły także, jak balonik sam się pompuje, gdy założymy go na szyjkę butelki z octem i sodą. Duże emocje wzbudził eksperyment z balonem, który podczas wydmuchiwania powietrza do butelki wypompowywał wodę przez słomkę. Na koniec przedszkolaki wykonały ,,gniotki” z balonika i mąki.

Poznajemy Kosmos

W minionym tygodniu starszaki odkrywaly tajemnice kosmosu. Zapoznały się ze zjawiskiem powstawania dnia i nocy oraz rytmu i stałego następstwa dnia i nocy. Poznały Układ Słoneczny- dowiedziały się, że 8 planet krąży wokół słońca. Zapoznały się z postacią wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Dowiedziały się, czym zajmuje się astronom i astronauta i poznały specyfikę ich zawodów. Starszaki wykonały piękne pracę plstyczno- techniczną pt. "Lot w Kosmos"

Temat Kosmosu bardzo zaintereswał wszystkie starszaki.

                       

 

 

"W układzie słonecznym wirują planety"

Przedszkolaki z grupy III wraz ze swoimi rodzicami wykonały wspaniałe makiety "Układu Słonecznego".

         

 

 

BAL KARNAWAŁOWY

16 marca w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy pod hasłem "Karnawał z zawodami". Przedszkolaki podczas balu były przebrane za przedstawicieli różnych zawodów. Na balu bawili się więc policjanci, stażay, pielęgniarki i lekarze; nie zabrakło też kucharzy, fotografów, piłkarzy a nawet DJa. Podczas zabaw na balu nie zabrakło tańców, muzyki i konkursów. Wszystkie dzieci były uśmiechnięte i świetnie się bawiły.

Grupa I

 

Grupa II

            

 

Grupa III

            

WALENTYNKI

Na dzisiejszych zajęciach maluszki zapoznały się z tradycją Walentynek, rozmawiały o tym jak można okazywać szczęście, przyjaźń, miłość bliskim osobom nie tylko od święta. Bawiły się przy piosenkach, rozwiązywały zagadki, nie zabrakło również słodkiego upominku.

14 lutego obchodzimy święto zakochanych. Jest to dzień, w którym szczególnie pamiętamy o bliskich sercu osobach i obdarowywujemy je kartkami i drobnymi upominkami. Starszaki w przedszkolu rónież świętowały walentynki. Na początku obejrzały film dydaktyczny, z którego dowiedziały się o historii święta zakochanych oraz zwyczajach z nim związanych. Następnie przedszkolaki wykonały kartki walentykowe dla swoich rodziców, na których własnoręcznie napisały "KOCHAM WAS". Nie zabrakło również słodkich upominków dla samych starszaków, które otrzymały od swoich Pań ;)

 

                

 

Walentynki w przedszkolu czyli dzien dobrych uczuć 

Dzień zakochanych to przede wszystkim czas, w którym okazujemy uczucia tym, których kochamy. I mimo że uważa się że jest to święto tych nieco starszych, to nie można zapomnieć o dzieciach, które mają potrzebę miłości i chcą się z nią dzielić z innymi

 

              

 

 

W krainach wiecznych lodów

W tym tygodniu średniaki przeniosły się biegun Północy i Południowy . Poznały budowę igloo, stworzyły Arktyke i Antarktyde. Dzieci łowiły odpowiednią ilość rybek z przerębla, uczyły się chodzić jak pingwin z jajkiem - piłką między nogami. Poznały właściwości lodu oraz wykonywały doświadczenia. Karmiły pingwinka rybkami. Średniaki również oglądały film i książki o zwierzętach żyjących na terenach podbiegunowych a przede wszystkich dobrze się bawiły wykonując wszystkie te zadania oraz wzbogaciły swoją wiedzę.

 

              

 

„Mali odkrywcy tajemnic kosmosu” 

Ten tydzień w grupie I upłynął pod hasłem „Mali odkrywcy tajemnic kosmosu”. W trakcie różnych zajęć i zabaw dzieci poznały planety układu słonecznego. Dowiedziały się, że człowiek odbywający podróż w kosmosie to kosmonauta, który ma specjalny kombinezon. Do lotu zaś służy mu rakieta, albo inaczej statek kosmiczny. Dzieci zamieniły się w kosmonautów i wybrały się w kosmos rakietą. W kosmosie wykonywały różne zadania przygotowane przez ufoludki. Na koniec stworzyły własną galaktykę zamkniętą w słoiku.

 

 Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

 

11 lutego obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Starszaki poprzez wierszyk, piosenkę utrwalały sobie numer alarmowy 112. Przedszkolaki obejrzałly film edukacyjny o tym, kiedy i jak należy korzystać z numeru alarmowego 112. Na dużym telefonie ćwiczyły wybieranie numeru alarmowego. Na koniec zajęć wykonały pracę plastyczną pt. "Numer Alarmowy 112".

 

 

            

 

 

Bajki i Baśnie

W tym tygodniu rozmawialiśmy o bajkach i baśniach. Rozwiązywaliśmy zagadki słowne i obrazkowe, graliśmy w bajkowego Piotrusia, z odbicia dłoni robiliśmy zamek oraz kolorowaliśmy królewny i rycerzy. Dziś nasza sala zamieniła się w ciemną grotę, w której odbywał się teatrzyk cieni. Dzieci bardzo chętnie robiły przedstawienia w parach. Na koniec mieliśmy do wykonania bardzo trudne zadanie pochodzące z bajki o Kopciuszku. Oddzielaliśmy ziarna fasoli od ziaren dyni za pomocą drewnianych szczypcy.

 

         

 

 

Mieszkańcy zimowej krainy

W minionym tygodniu starszaki wybrały się na zimową wyprawę do krainy wiecznego lodu i śniegu. Podczas zajęć przedszkolaki poznały ciekawostki na temat Grenlandi oraz jej mieszkańców. Poznały też zwierzęta zamieszkujące Biegun Północny i Biegun Południowy, razem z pingwinkami rozwiązywały zadania matematyczne. Starszaki dowiedziały się także, czym jest zorza polarna oraz jak powstaje. 

          

 

 

Teatr Kalejdoskop

 

Dzisiaj nasze przedszkole odwiedził Teatr Kalejdoskop  z przedstawieniem pt "Na dworze Króla Mrozu". Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy głównej boheterki- Agatki. Bajka  "Na dworze Króla Mrozu" uczy nas, że nawet w najtrudniejszych chwilach trzeba pamiętać o innych i w pomaganiu innym odnajdywać sens życia.

 

  

 

Krakowiaki w świecie wartości

Średniaki na podstawie bajki " Czerwony Kapturek" poznały wartości prospołeczne. Dzieci uświadomiły sobie, iż każdy z nas jest ważny i potrzebny. Doceniły znaczenie pomagania sibie nawzajem. Zrozumiały na podstawie bajki potrzebę zachowania ostrożności w kontakcie z osobami nieznajomymi. Dzieci układały historyjkę obrazkową, opowiadały treść bajki, wymyślały możliwe inne jej zakończenie. Średniaki odrywały scenki dramowe, w której grzecznie odnawiały nieznajomej osobie. Układały z części lustro, przeliczały elementy. Dzieci stworzyły pajęczyne strachu - opowiadając o tym czego się boją. Kodowały drogę Czerwonego Kapturka do babci. Na koniec wykonały eksperyment z serii dziecięca fizyka - ciecz nienewtońska, która przyniosła wiele radości.

 

                

Zimowa kraina

W ostatnich dniach dzieci z grupy ,,Smoczki’’ „wybrała” się w podróż do zimowej krainy. Spotkały w niej mieszkańców Antarktydy. Dzieci poznały położenie tego obszaru na kuli ziemskiej, obejrzały prezentację dzięki, której poznały żyjące tam zwierzęta, przyjrzały się szczególnie pingwinom i to z nimi się bawiły.

 Sadzenie cebulek żonkili

Grupa I wzięła udział ogólnoświatowym projekt, który dąży do zasadzenia na całym świecie 1,5 miliona żonkili, tworząc w ten sposób Żywy Pomnik Holokaustu, który upamiętnia dzieci zamordowane podczas Holokaustu, a także okazuje wsparcie dla tych, które nadal cierpią w obliczu kryzysów humanitarnych na świecie. Maluszki swoje cebulki zasadziły w przedszkolnym ogródku.DZIEŃ BABCI I DZIADKA
 
"Babciu, Dziadku coś Wam dam
jedno serce tylko mam
a w tym sercu róży kwiat
Babciu, Dziadku żyjcie nam sto lat!!!"
 
Grupa I "Smoczki"
  
Zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków do obejrzenie występu artystycznego przygotowanego przez przedszkolaków z grupy I.
 
https://www.youtube.com/watch?v=_cPfGvY-3bQ
 

 

Grupa II "Krakowiaki"
 
 
Zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków do obejrzenie występu artystycznego przygotowanego przez przedszkolaków z grupy II.
 
https://drive.google.com/file/d/1TSHuMeub7MNppJeUrGbzs1or-aF8fZnK/view?ths=true
 
 
Grupa III "Krakowskie Gołąbki"
 
 
 
Zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków do obejrzenie występu artystycznego przygotowanego przez przedszkolaków z grupy III.
 
 

https://drive.google.com/file/d/1cStrYlYS98ZfVHihjNaBc5gRq6GId7Ue/view?usp=sharing

 

 
 
Zajęcia sportowe w grupie II
W grupie II bardzo lubimy zajęcia sportowe, zwłaszcza takie, które dają nam dużo radości. Dziś jak w każdy czwartek rozwijaliśmy naszą sprawność ruchową i ćwiczyliśmy oddech. Każda z zabaw wywołała w nas mnóstwo emocji. Najwięcej radości jednak mieliśmy w zabawie z niebieskimi rękawiczkami, które wyłaniały się z kubeczka kiedy wdmuchiwalismy tam powietrze.
 
             
 
Zimowe zabawy
Dzisiaj badaliśmy właściwości fizyczne lodu. Wiemy już, jakie czynniki powodują, że lód powstaje i się topi. Sprawdziliśmy także, jak lód zachowuje się w ciepłej i zimnej wodzie. Zabawy z lodem sprawiły dzieciom wiele radości. Zima za oknem, ale śniegu brak. Maluszki postanowiły same zrobić sztuczny śnieg, w sali, taki który się nie topi i nie jest zimny. Taka zabawa to dla dziecka wspaniałe doznanie sensoryczne, oraz rozwój zmysłu dotyku i wzroku. Dzięki pracom paluszkowym tzw. ręcznym, dziecko ćwiczy umiejętności manualne i usprawnia małą motorykę.
 

 
 
WESOŁYCH ŚWIĄT
 
Wesołych Świąt ! Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia: niech ten świąteczny czas będzie wypełniony miłością, radością, spokojem i rodzinną atmosferą. Życzymy również dużo zdrowia, optymizmu i samych sukcesów w Nowym Roku.
 
Życzą Dzieci oraz pracownicy przedszkola.
 
  
 
 
 
Wigilia w naszym przedszkolu
Przedszkolny przegląd kolęd
 
22 grudnia w naszym przedszkolu odbył się "Przedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek". Przedszkolaki z każdej grupy przygotowały występy, podczas których zaśpiewały przygotowwane kolędy i pastorałki. Był też czas na wspólne kolędowanie. Dzieci za swoje wspaniałe występy otrzymały pamiętkowe dyplomy i świąteczne kolorowanki.
Po wspólnym kolędowaniu przyszedł czas życzenia oraz świąteczny obiad. Dzieci przy pięknie przystrojonych stołach miały okazję spróbować świątecznego barszczyku oraz rybki, były też pyszne i kolorowe pierniczki. 
Wspólny świąteczny obiad był okazją do integracji grupy oraz poznania utrwalania pięknych świątecznych tradycji.
 
       
  
 
          
 
 
 
 
 
Rodzinna Kartka Świąteczna
 
Przedszkolaki z grupy III wzięły udział w grupowym wydarzeniu "Rodzinna Kartka Świąteczna" i wraz ze swoimi rodzinami przygotowały piękne kartki bożonarodzeniowe. W sali grupy III powstała galeria z wykonanymi przez dzieci kartkami, a przedszkolaki za wykonane kartki dostały drobne upominki. 
 
           
 
 
 
Przygotowania przedszkolaków do świąt Bożego Narodzenia
 
W naszym przedszkolu, dzieci rozpoczęły już przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W naszych salach stanęły już pięknie przystrojone choinki. Starszaki wykonywały własnoręcznie ozdoby świąteczne, a maluszki ozdabiały pierniczki.
 
 
   
   
      
 
 
 
Zajęcia otwarte w grupie II
 
13.12 odbyły się zajęcia otwarte w grupie II. Dzieci wraz z rodzicami przenieśli się w świat baśni i bajek gdzie czekały nas różne zadania od czarnoksiężnika - dzieci układały historyjkę obrazkową rozpoznawały bajki po wylosowanym rekwizycie, rozwiązywały zadania związane z bajkami - m. In. Przedmuchiwaly słomę, łowiły rybki, rozdzielały groch od fasoli. Na koniec przenieśliśmy semie w świat zimowych bajkę gdzie czekały nas takie zadania jak m. In. Liczenie zapałek, tworzenie śniegu sensorycznego. Na koniec zajęć czarnoksiężnik za dobre wykonane zadania odczarował kukiełkę dziewczynki która okazała się być czerwonym kapturkiem.
 
          
 
 
 
 
 
Spotkanie z Świętym Mikołajem
 
Dzisiaj nasze przedszkolaki z od smego rana z niecierpliwością czekały na wspaniałego gościa- Św. Mikołaja.Podczas spotkania dzieci zaśpiewały Mikołajowi piosenki i wszystkie wykonanie bardzo mu się spodobały. Starszaki wykonały również dla Mikołaja świąteczne rysunki. Na koniec był czas na prezenty! Wszystkie przedszkolaki otrzymały od Mikołaja wspaniałe paczki.
To był bardzo radosny dzień. 
 
      
 
AKCJA WYLOSUJ ANIOŁA 
 
Akcja WYLOSUJ ANIOŁA powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Główny cel akcji to „odczarować” smutek i trud leczenia onkologicznego oraz „zaczarować” czas spędzany przez dzieci w szpitalu. Pokazać im, że są ludzie, którzy z drugiej strony okna, myślą o nich i piszą do nich kartki. W związku ze zbliżającymi się świętami przedszkolaki z grupy "krakowiaki" postawiły dołączyć do akcji i w grupach stworzyły własne kartki świąteczne
 
    
 
Zajęcia otwarte w grupie I
 
 1 grudnia w grupie I odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców .Temat zajęć brzmiał: ,,Pomocnicy Świętego Mikołaja’’. Maluszki otrzymały od Świętego Mikołaja list z prośbą o pomoc w przygotowaniach do zbliżającego się spotkania. Dzieci aktywnie brały udział w proponowanych zabawach: segregowały listy, ,,pakowały prezenty’’ według instrukcji, przygotowywały choinkę dla Świętego Mikołaja z kolorowych kubeczków. Nie zabrakło również zabaw muzyczno-ruchowych: ,, Wesołe zaprzęgi’’ do piosenki „Jingle Bells” oraz ,,Mikołajkowych kart ruchowych’’. Wykonały również prace plastyczne na temat ,,Znaczek Świętego Mikołaja’’. Przedszkolaki były bardzo zadowolone, że mogą pracować razem z rodzicami. Efekty pracy można obejrzeć na przedszkolnej wystawie prac plastycznych.
 
 
 
Zajęcia otwarte w grupie III
 
1. 12. 2021 w grupie III odbyły się zajęcia otwarte,  podczas których rodzice mogli obserwować swoje dzieci podczas wykonywania różnych zadań. Tematem zajęć były "Zadania od Świętego Mikołaja". Celem zajęć było zapoznanie się dzieci z tradycjami mikołajkowymi oraz doskonalenie  umiejętnośc posługiwania się i korzystania z narzędzi TIK. 
Starszaki podczas wykonywania zadań wykazały się wiedzą na temat tradycji mikołajkowych, utrwalały graficzny zapis liter oraz cyfr, dodawały na konkretach, programowały robota RobotMouse i tworzyły kod za pomocą strzałek kierunkowych, odczytywały zakodowane infromacje, oraz układały piramidy z kolorowych kubków wg wzoru z kodowaniem. Podczas zabaw muzyczno- ruchowych dzieci utrwalały słownictwo w języku angielskim.
 
   
              
 
 
Najpiękniej czyta mama, tata, babcia i dziadek
 
W ramach projektów czytelczych 30. 11. grupę " Krakowskie Gołąbki" odwiedziła babcia Łucji - Pani Ania, aby przeczytać jedno z opowiadań o Kubusiu Puchatku. Było to opowiadanie o szczęśliwych chwilach kiedy dostajemy prezenty i kiedy możemy obdarowywać swoich bliskich prezentami. 
Bardzo dziękujemy Pani Ani za odwiedziny.
 
  
 
 
 
Podziękowanie 
 
Bardzo dziękujemy wychowankom z Zespołu Placówek Edukacyjno- Opiekuńczo- Wychowawczych w Wielkich Drogach za wykonanie
i podarowanie 6 karmników dla ptaków.
 
 
 
DOBRANOCKA Z DAWNYCH LAT
 
Przedszkolaki z grupy III wykonały kolejne zadania w ramach Międzynarodowego Projetku Czytelniczego "Magoiczna Moc Bajek". Dzieci miały okazać poznać kolejną Dobranockę z Dawnych lat a dokładnie Kubusia Puchatka. Starszaki poznały postacie z bajki oraz rozwiązywały zagadki o nich. Z wielkim zainteresowaniem obejrzały bajkę "Kubuś Puchatek. Prawdziwy Przyjeciel i na podstawie tej bajki rozmawiały na temat przyjaźni i tego jaki powinien być praedziwy przyjaciel. Na koniec każdy przedszkolak wykonał swojego Kubusia Puchatka.
 
 
 
  
 
 
 
 
 
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
 
25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Data ta nie jest przypadkowa, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej kochanej na całym świecie zabawki.
W naszym przedszkolu dzieci również obchodziłly to wspaniałe święto. Przedszkolaki poznały historię powstania pluszowego misia, rozwiązywały misiowe zagadki, bawiły się w rytmie dziecięcych przebojów, opowiadały o swoich ukochanych misiach. Był również czas na słodki poczęstunek, czyli to co misie lubią najbardziej :)

Grupa I
 
 
Ukochane misie Smoczków
 
Grupa II
 
        
 
Grupa III
 
        
 
 
 
 
 
ŚWIĘTY MIKOŁAJ DLA SENIORA
 
W tym roku nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Święty Mikołaj dla Seniora". Celem akcji jest spełnienie marzeń Seniorów mieszkających w Domach Pomocy Społecznej. O swoich marzeniach Seniorzy napisali w listach do Św. Mikołaja. Dzięki wielkiemu sercu naszych przedszkolaków i ich rodziców udało nam się spełnić marzenia trzech seniorów mieszkających w DPS w Krakowie i w Biłgoraju i już w krótce świąteczne paczki trafią w ich ręce.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za zaangażowanie i okazanie serca.
 
  
 
 
Przedszkolaki wykonały również kartki świąteczne, które wraz z życzeniami trafiły do świątecznych paczek. 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
TEATR KALEJDOSKOP
 
23 listopada nasze przedszkole odwiedził teatr "Kalejdoskop". Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. "Kot w wielkim mieście". Dzięki przygodom Kotki Łapsotki dzieci poznały zasady bezpieczeństwa na drodze oraz jak ważne jest noszenie odblasków. Bajka przestrzegała również przed innymi zagrożeniami. Dzieci dowiedziały się także, gdzie powinny szukać pomocy, jeśli obok nie ma ich rodziców lub opiekunów.
 
    
 
 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
 
20. 11 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka,  z tej okazji dzieci dzieci z naszego przedszkola poznały swoje prawa.
 
Grupa I
 
       
 
Grupa II
 
        
 
Grupa III
 
 
       
 
 
Projekt "Biblioteka Przedszkolaka"
 
W ramach projektu "Biblioteka przedszkolaka" dzieci z grupy III wsyłsuchały historii z książki pt. "Dżok. Legenda o psiej wierności" Barbary Gawryluk. Przedszkolaki rozmawiali na temat przyjaźni pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Na koniec wykonały kolojne zadanie ze swoich teczek.
 
 
      
 
 
Finał akcji ,,Z darami natury świat nie jest ponury’’
 
Nasze przedszkole wzięło udział w akcji "Z darami natury świat nie jest ponury".  Celem akcji było rozwijanie u dzieci proekologicznych zachowań, wrażliwości na los zwierząt i nauka wykorzystywania zasobów przyrody. 
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę darów natury. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać bardzo dużo: żołędzi i orzechów. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane do wrocławskiego Zoo.  
Jeszcze raz dziękujemy!
 
  
 
,,Moje miasto- moja mała ojczyzna’’
Dzieci z gr. I w ramach Ogólnopolskiego Projektu ,,Moje miasto- moja mała ojczyzna’’, poznały bliżej miasto Skawina. Przedszkolaki wysłuchały legendy z której dowiedziały się skąd wzięła się nazwa Skawina. Poznały zabytki oraz założyciela miasta, wcielały się w postać Króla Kazimierza Wielkiego. Podczas zajęć zbudowały zamek dla króla oraz pokolorowały jego portret.
 
        
 
SZKOŁA DO HYMNU
 
W ramach ogólnopolskiej Akcji "Szkoła do Hymnu" przedszkolaki oraz pracownicy naszego przedszkola wspólnie odśpiewali hymn "Mazurka Dąbrowskiego".
 
 
 
 
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
 
9 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającego się święta "Dnia Niepodległości" . Starszaki z grupy III recytowały wiersze i śpiewały patrityczne piosenki. Przedstawiły też krótką historię odzyskania przez Polskę Niedległości. 
 
      
 
 
BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA
W dniu 08.11.2022r w gr lll odbyły się warsztaty pt. Biblioteka Przedszkolaka". Przedstawicielka fundacji Burza Mózgów" z Krakowa przyjechała do przedszkolaków z prezentami - kuferkiem z książkami i pomocami do realizacji projektu. Dzieci wysłuchały treści jednej z książek, a potem wykonywały album do książek z kuferka . Na początku malowały swój autoportret na okładce do albumu ,do którego będą wykonywać ilustracje do książek zawartych w kuferku. Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały za ciekawe i zachęcające do czytania książek spotkanie.
 
        
 
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada i to właśnie tego dnia sala maluszków zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Maluszki obejrzały tego dnia teatrzyk pt. ,, Królewna Śnieżka’’.  Dzieci rozpoznawały bajki po przeczytanym fragmencie, rozpoznawały również bajkowe postaci i tytuły bajek po rekwizytach. Układały „bajkowe” puzzle, naśladowały również sposób poruszania się bajkowych postaci. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Na zakończenie dzieci z grupy ,,Smoczki’’ wspólnie bawiły się z tygryskiem i gepardem.  
 
 
Grupa III
 
Przedszkolaki z grupy II również wzięły udział w obchodach z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Starszaki rozwiązywały zadadki o bohaterach z różnych bajek. Wzięły udział w Quzie z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Dzieci poznały bohatera Dobranocki z dawnych lat- sympatycznego Reksia i obejrzały bajkę "Reksio- Magik", a na koniec pokolorowały malowankę z Reksiem.
 
          
 
Grupa II
 
    
 
 
 
 
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
 
4 listopada odbyła się w naszym przedszkolu ważna Uroczystość dla dzieci z grupy ,,Smoczki''. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości, następnie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc, wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe, tańce i praca plastyczna. Po zaprezentowaniu swoich umiejętności, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy, pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom, medal pasowania oraz słodki upominek.
 
 
Zapasy na zimę 
Dzieci z grupy średniaków przygotowały kompoty na zimę. Starannie pokroiły jesienne owoce, dodały cukier. Niecierpliwie czekały aż przetwory zapasteryzują się w przedszkolnej kuchni następnie oglądały co stało się z owocami w słoikach po przegotowaniu oraz pięknie ozdobiły słoiki etykietkami.
 
         
 
 
Jesienna gimnastyka
 
W ramach zajęć gimnastycznych Średniaki chodziły po leśnej ścieżce sensorycznej.
 
 
       
 
 
 
"BEZPIECZNY MIŚ- szkolenie z pierwszej pomocy
 
27. 10. 2021 dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy "Bezpieczny Miś". Dzieci zapozanały się z zawodem Ratownika Medycznego, miały również okazję zajrzeć do torby ratownika medycznego.  Przypomniały sobie jak reagować w sytuacji zagrożenia oraz numer alarmowy 112. Dzieci ćwiczyły resuscytacje na fantomach, poznały pozycję boczną ustaloną. Na koniec wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplom małego ratownika oraz spotkały się z misiem :)
 
Grupa I "Smoczki"
 
           
 
 
 
Grupa II "Krakowiaki"
 
           
 
Grupa III "Krakowskie Gołąbki"
 
           
    
   
 
 
"Jesień"- warsztaty plastyczne
Starszaki wzięły udział w warsztatach plastycznych: podczas zajęć dzieci wysłuchały utworu A. Vivaldiego Cztery Pory Roku "Jesień", tańczyły do niego z wstążkami. Wypowiadały się na temat jesieni oraz charakterystycznych dla niej barw. Na koniec przedszkolaki malowały farbami "Jesień".
 
        
 
 
 
Z darami natury świat nie jest ponury
 
Nasze przedszkolaki bardzo aktywnie przyłączyły się do akcji " Z darami natury świat nie jest ponury" i w parku zbierały żołędzie dla zwierząt zamieszkujących wrocławskie zoo. Radości z znalezionych żołędzi nie było końca.
 
Grupa I "Smoczki"
 
     
 
Grupa II "Krakowiaki"
 
      
 
Grupa III "Krakowskie Gołąbki"
 
      
 
 
WIZYTA STRAŻNIKA MIEJSKIEGO
 
Temat bezpieczeństwa jest bardzo często porusznay w naszym przedszkolu. Dlatego 25.10.2021r. nasze przedszkole odwiedził pracownik straży miejskiej pan Tomasz Morawa- starszy inspektor. Podczas spotkania przedszkolaki wzięły udział w pogadance na temat bezpieczeństwa na drodze. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego pieszego oraz jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Przedszkolaki usłyszały również kilka ciekawostek na temat pracy w straży miejskiej, miały również okazję obejrzeć mundur oraz przymierzyć czapkę strażnika miejskiego. 
Bardzo dziękujemy panu Tomaszowi za tą bardzo pouczającą wizytę.
 
                
 
 
 
JESIENNE ZABAWY SENSORYCZNE
Zabawy sensoryczne sprawiają dzieciom wiele radości, ale przede wszystkim doskonale wpływają na ich rozwój.  Przekonały się o tym dzieci z grupy ,,Smoczki’’. Maluszki poznawały dary jesieni za pmocą zmysłu dotyku, spacerowały po ścieżce sensorycznej wykonanej z jesiennych skarbów.
 
 
DZIEŃ
EDUKACJI NARODOWEJ
 
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, jest to święto wszystkich pracowników polskiej oświaty.
W tym dniu swoje święto obchodzili też wszyscy pracownicy Naszego przedszkola. Z tej okazji przedszkolaki z grupy III przygotowały wspaniałą akademię- pieknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły, nie zabrakło też podziękowań, życzeń oraz upominków wykonanych przez przedszkolaków. Dzieci z grupy II poprzez krótki występ również przyłączyły się do życzeń. Na koniec przedstawiciele Rady Rodziców w imieniu wszystkich rodziców naszych przedszkolaków złożyli piękne życzenia i podziękowania pracownikom przedszkola. 
 
 
      
 
   
 
 
Kodowanie i spotkanie z Robot Mouse
 

Dziś starszaki uczestniczyły w zajęciach z elementem kodowania. Pomagały wiewiórce ukryć zapasy na zimę, a następnie pomagały zapominalskiej wiewiórce je odnaleźć. Następnie po raz pierwszy spotkały się z Myszką Robotem, która dostała imię Robotinka. Starszaki "programowały" myszkę, aby ta dotarła do wyznaczonego celu.

Wszyscy bardzo polubili myszkę Robotinkę


              

 

 
 
 
Dzień Dziewczynki
11 października obchodziliśmy Dzień Dziewczynek. Nasze Panie świetnie się bawiły. Na początku tanecznym krokiem weszły do sali, dalej przedstawiły się opowiadając coś o sobie. Pod nadzorem opiekuna - chłopca liczyły najprawdziwsze kryształy. Po tych trudnych zadaniach nadszedł czas na relaks i dziewczynki udały się do salonu fryzjerskiego i kosmetycznego, gdzie mali panowie zadbali o nie. Chłopcy stworzyli z naszych dziewczyn prawdziwe królewny wystrojone w korony, korale i czarodziejskie różdżki. Po zajęciach dziewczynki nadal były pochłonięte upiększaniem swojego wizerunku i zabawom nie było końca.
 
        
 
,,Owoce surowe są smaczne i zdrowe''
W tym tygodniu Przedszkolaki z grupy ,,Smoczki’' rozmawiały o owocach, które można spotkać w polskich sadach. W  środę- dzieci miały okazję przyjrzeć się bliżej owocom zbieranym z polskich drzew i dzięki tym obserwacjom, określały kształty, zapach oraz smak poszczególnych owoców. Maluszki dowiedziały się również jakie zapasy można wykonać z owoców na zbliżającą się zimę. Dzieci z przyniesionych owoców przygotowały pyszną owocową sałatkę, którą ze smakiem zjadły. Na koniec tygodnia utrwalały nazwy poznanych owoców podczas wspólnej gry w memory.
 
Dzień znaczka
9 października obchodzimy dzień znaczka pocztowego z tej okazji grupa krakowiaki w ramach projektu "Pocztówkowy przyjaciel - pocztówkowa mapa Polski" oglądała różne znaczki pocztowe stare i nowe przez lupę. Dzieci dowiedziały się do czego używane są znaczki pocztowe poznały pojęcie klaser, stempel oraz poznały drogę jaką musi pokonać pocztówka od nadawcy do adresata. Na koniec dzieci zaprojektowały własny znaczek pocztowy.
 
        
 
PRÓBNA EWAKUACJA
SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI OSP WIELKIE DROGI
4 października w naszym przedszkolu odbyła się próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Celem takiego ćwiczenia jest przygotowanie dzieci i pracowników do jak najszybszego opuszczenia budynku przedszkola w sytuacji zagrożenia pożarem. Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie z zachowaniem wszystkich procedur. 
 
 
Podczas spotkania ze strażakami z OSP w Wielkich Drogach przedszkolaki miały okazję z bliska zobaczyć wozy strażackie wraz z ich wyposażeniem. Chętne przedszkolaki miały też okazję wejść do środka wozu strażackiego. Strażacy zaprezentowali też stroje strażackie zakładane na akcje. Każdy przedszkolak mógł poczuć się jak prawdziwy strażak i ugasić "pożar" w płonącym domku.
Dziękujemy strażakom z OSP Wielkie Drogi za wizytę i ciekawe opowiedzenie o swojej pracy.
Może wśród naszych przedszkolaków mamy przyszłych strażaków?
 
 
                
 
 
DZIEŃ MUZYKI
1 października obchodziliśmy w grupie Międzynarodowy Dzień Muzyki. Poznaliśmy niezwykłe miejsce jakim jest filharmonia oraz zawody takie jak kompozytor i dyrygent. Filharmonia Szczecin przeniosła nas w świat muzyki Fryderyka Szopena.
 
    
      
 
Owocowy tydzień starszaków
 
W tym tygodniu przedszkolaki z grupy III rozmawiały na temat owoców. Dzieci utrwalały nazwy i wygląd owoców, dzieliły owoce na krajowe i egzotyczne. W nazwach owoców poszukiwały ukrytej literki "O". W sali został utworzony kącik owocowy, a następnie przedszkolaki wykonały smaczne owocowe szaszłyki. 
 
       
 
 
DZIEŃ CHŁOPAKA
 
30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki z naszego przedszkola przygotowały dla swoich kolegów wiele niespodzianek: złożyły swoim kolegom życzenia oraz wręczyły upominki.
 
GRUPA I "SMOCZKI"
 
      
 
GRUPA III "KRAKOWKSIE GOŁĄBKI"
 
 
  
 
 
 
GRUPA II "KRAKOWIAKI"
30 września w naszej grupie obchodziliśmy uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Radości nie było końca. Dziewczyny postawiły przed chłopakami nie lada zadania. Musieli wykazać się wieloma sprawnościami. Na początek każdy nas przywitał wg własnego pomysłu. Dalej musieli wykazać się wieloma sprawnościami: rzutem do celu, umiejętnością czołgania, tańczenia, kopania, podbijania i kopania balona, liczenia oraz znajomością zasad savoir-vivre. Nasi mali Panowie mieli również ogolone brody przez swoje koleżanki. Na koniec nastąpiła również koronacja. Dziewczynki nałożyły korony na głowy kolegów.
 
             
 
 
 
 
 
Światowy Dzień Jabłka
28. 09 obchodzimy Światowy Dzień Jabłka z tej okazji dzieci z grupy "Krakowiaki" i "Krakowskie Gołąbki" poznały wiele ciekawostek na temat jabłek ich pochodzenia, rodzajach i zastosowaniu. Na koniec zajęć na zajęciach plastycznych przedszkolaki wykonały jesienne jabłka.

Jabłko pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek. Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy. Dzieci z grupy “Smoczki” również postanowiły uczcić święto jabłka . Przedszkolaki poszerzały wiedzę o jabłkach. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Dzieci  wysłuchały wiersza pt.  „Entliczek-pentliczek”. Były również okazje do wykonania zadań matematycznych typu przeliczanie jabłek, porównywanie wielkości. Maluszki układały puzzle, oglądały jabłka przez lupę, wykonały prace plastyczną ,,ogryzek jabłka’’. Na koniec przygotowały pyszny sok z jabłek, który ze smakiem wypiły.

 

 

      
 
 
Bezpieczne średniaki 
Dzieci z gr II poznały zasady ruchu drogowego, pracę służb takich jak policja, straż pożarna i pogotowie. Średniaki przypomniały sobie się jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz do czego potrzebne są odblaski. Przedszkolaki z gr. "Krakowiaki"  zbudowały małe miasteczko, w którym poruszały się małe samochody. Na koniec zaprojaktowały kamizelki odblaskowe oraz wykonały książeczki że znakami ruchu drogowego.
 
       
 
 
Bezpieczne maluszki
 
              W tym tygodniu maluszki realizowały cykl zajęć związanych z bezpieczeństwem. Dzieci zapoznawały się z elementarnymi zasadami ruchu drogowego, uczyły się prawidłowego przechodzenia przez ulicę, poznawały numery alarmowe. W trakcie zajęć wykorzystywano prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne, dzięki którym dzieci poznawały zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania się na ulicy. Ponadto dzieci wykonały pracę plastyczną- sygnalizator świetlny.
 
            
 
Przywitanie Jesieni
 
22 września tradycyjnie przywitaliśmy jesień. Starszaki poprzez udział w zajęciach poszerzały swoją wiedzę przyrodniczą, rozwiązywały zagadki, słuchały utworu Antonio Vivaldiego "Jesień", braly udział w zabawach tanecznych, a na koniec wspólnie wykonały grupową pracę plastyczną pt. "Jesienne drzewo". 
 
        
 
 
 
 
 
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
 
GRUPA I
Młodsza grupa hucznie obchodziła Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nie obyło się bez dużej ilości świetnej zabawy i uśmiechów. Dzień rozpoczęliśmy od odebrania biletów wstępu na Dzień Przedszkolak, następnie obejrzeliśmy bajkę pt. ,,Krecik i samochód’’. Przedszkolaki chętnie brały udział w zaproponowanych aktywnościach, m.in: tor przeszkód, malowanie na streczu, balonach czy zabawy z chustą animacyjną. Na koniec czekała na dzieci niespodzianka, czyli medale i słodki upominek. Maluszki mogły również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w przygotowanej fotobudce.
 
 
 
W dniu 20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci rozpoczęły ten dzień od dyplomów, medali, drobnych upominków i wesołych zabaw przy muzyce. Następnie przedszkolaki z grupy średniaków i starszaków wybrały się na wycieczkę doKlubu Jeżdzieckiego w Facimiechu. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić stajnie, zaglądnąć do boksów oraz pogłaskać konia. Nastepnie każdy przedszkolak mógł pojeździć na kucyku. Sprawiło to dzieciom wiele radości. Dzieci zobaczyły także karuzele w której konie spacerują oraz wnętrze przyczepy do przewożenia koni. Z wielkim zaciekawiem obserwowały trening konia oraz mogły zobaczyć jak coraz wyżej przeskakuje przez przeszkody. Był to dzień pełen radości i wrażeń.
 
              
 
Wszystkim naszym Super Przedszkolakom z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia:
 
 
 
 
źródło:nauczycielkaprzedszkola/facebook
 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
 
15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto pełne radości, kreatywności i zabawy, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych.
 
Gr. I ,,Smoczki''
Dzieci z grupy ,,Smoczki’’ podczas dzisiejszych zajęć poznały historię ,,Małej kropki’’. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Są w literce "i" ,kropkach biedronki, są w diamentowej koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora.  Maluszki segregowały kropki ze względu na kolor, układały kropki od największej do najmniejszej. Stworzyły również gąsienice za pomocą kolorowych kropek. Kropek użyliśmy również do skomponowania mandali. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi, odszukaliśmy je w naszej sali. Na koniec wykonaliśmy ręczniki w kolorowe kropki.Wszystkie maluszki otrzymały certyfikat uczestnictwa w Międzynarodowym Dniu Kropki.
 
   
                 
 
Gr. II "Krakowiaki"
Dania 15.09 w naszej grupie obchodziliśmy "Dzień Kropki:. Najpierw wspólnie z paniom czarowaliśmy kropki za pomocą książki "Naciśnij mnie", potem szukaliśmy kropek po całej naszej sali, dalej kodowaliśmy kropki niczym mali programiści. W ostatniej części zajęć staliśmy się artystami, tworzyliśmy obrazy wg sztuki Aborygenów. Wykonaliśmy piękne kolorowe drzewa za pomocą techniki kropkowania.
 
     
 
Gr. III "Krakowskie Gołąbki"
W tym dniu przedszkolaki starszaki z ciekawością wysluchały opowiadania z książki, od której wszystko się zaczęło pt. "The Dot" ("Kropka) Peter H. Reynolds. Historia opowiada o małej dziewczynce Vashtii, która dzięki swojej nauczycielce od plastyki odkryła swój talent. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się na temat swoich talentów i mocnych stron.  Był też czas na kreatywną zabawę. Starszaki w małych grupach tworzyły kolorowe kropkowe kolaże, które póżniej przedstawiały na forum grupy.
Następnie kolorowały tęcze wykonując zadania z elementami kodowania. Wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplomy w nagrodę za aktywny udział w zajęciach z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki.
 
                  
 
Pocztówkowy przyjaciel
 
Grupa średniaków w tym roku bierze udział w projekcie " Pocztówkowy przyjaciel - pocztówkowa mapa Polski" w tym tygodniu  otrzymaliśmy pierwszą pocztówkę z Lublina. Dzieci z zachwytem oglądały otrzymaną  pocztówkę dowiedziały się gdzie na mapie znajduje się Lublin, poznały ciekawostki i najważniejsze informacje na temat Lublina. Poznaliśmy najważniejsze zabytki tego miasta. Z niecierpliwością czekamy na kolejne pocztówki! 
 
   
 
Poznanie z zawodami
 
9 września grupa Krakowiaki zaprosiła do swojej sali pracowników naszego przedszkola. Odwiedziła nas pani Ela- nasza kucharka oraz pani Marysia- nasza pani woźna. Obie panie opowiedziały dzieciom na czym polega ich praca oraz zadały przedszkolakom wiele ciekawych zagadek. W ramach podziękowania za pyszne posiłki i pomoc jaką panie dają nam każdego dnia zaśpiewaliśmy dla nich piosenkę oraz nagrodziliśmy brawami.
 
   
 
 
 
Zabawy z kodowaniem starszaków
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rok szkolny 2020/2021
 
WYCIECZKA DO ZOO
23.06.2021 przedszkolaki z  wybrały się na wycieczkę do krakowskiego Zoo. Wszyscy od rana mieli dobre humory i bardzo cieszyli się na zbliżającą wycieczkę. Po bezpiecznym dotarciu do Zoo, rozpoczęliśmy jego zwiedzanie. Dzieci z zachwytem przyglądały się wszystkim egzotycznym zwierzętom i poszerzały swoją wiedzą przyrodniczą.  Największe wrażenie na dzieciach zrobiły żyrafy, słonie, głośne papugi i figlarne małpki. Pomimo zmęczenia wszystkie przedszkolaki wróciły do przedszkola w dobrych humorach. 
 
         
       
 
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO STARSZAKÓW
Dnia 22.06.2021r. Odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Takimi słowami starszaki żegnały się z przedszkolem, Paniami i kolegami. Było wiele ciepłych i serdecznych słów. Wszystkie dzieci pięknie śpiewały piosenki i mówiły wiersze na pożegnanie przedszkola. Pani dyr. Dziękowała wszystkim rodzinom za pomoc i zaangażowanie w życie przedszkolne, życząc wszystkim udanych wakacji oraz sukcesów w szkole.
 
       
 
 
 
 
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO POŻEGNANIE STARSZAKÓW
Jak ten czas szybko płynie. Niedawno witaliśmy się w przedszkolu, a dziś przyszedł czas pożegnań...
 
Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.  Przedszkolaki w wszystkich grup wystąpiły z krótkimi wakacyjnymi programami artystycznymi. Następnie "maluszki" i "średniaki" pożegnały starszaków, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w szkole i na pamiętkę wręczyły im upominki. Na koniec wszystkie przedszkolaki w nagrodę za wspólną naukę i zabawę otrzymały książeczki. 
 
 

 

      ??????
      c   
 
 
DZIEŃ DZIECKA
 
Dziś w przedszkolu był bardzo radosny dzień, ponieważ wszyscy świętowaliśmy Dzień Dziecka :)
Od samego rana na szczęście świeciło słonko i wszyscy do przedszkola przyszli w bardzo wesołych humorach.
Wszystkie Panie z naszego przedszkola w wielkiej tajemnicy przygotowały dla dzieci wspaniałą niespodziankę: przedstawienie pt. "Trzy Świnki". Przedszkolaki z wielką radością w postaciach na scenie rozpoznawały swoje Panie i brały aktywny udział w przedstawieniu. Następnie przyszła pora na kolejne niespodzianki, które ukryte były w ogrodzie ptrzedszkolnym. Przedszkolaki bawiły się na dmuchanych zamkach, malowały farbami, pokonywały tory przeszkód i tańczyły w rytmie dziecięcych przebojów. Na koniec każde dziecko dostało wspaniałe upominki.
To był bardzo radosny dzień pełen wspaniałych wrażeń. 
 
Wszystkim dzieciom (tym małym i dużym :) ) chcielibyśmy złożyć życzenia: dużo zdrowia i radości, spełnienia marzeń i wielu wspaniałych przygód.
 
 
                                  
 
 
 
NIESPODZIANKA Z OKAZJI DNIA RODZINY
 
Przekazujemy dla wszystkich mam i tatusiów obiecaną niespodziankę, przygotowaną przez naszych zdolnych przedszkolaków :)
Jeszcze raz wszystkim mamom i tatusiom składamy serdeczne życzenia i życzymy miłego seansu :)
 
https://drive.google.com/drive/folders/1e_It2jbJ6rlP54NOiuBGTPPTfvbmAzqq?usp=sharing
 
 
DZIEŃ RODZINY 2021
 
źródło: https://blizejprzedszkola.pl/plakat-dzien-rodziny,2,4168.html
 
Maj i czerwiec to bardzo rodzinne miesiące. 15 maja obchodzimy Dzień Rodziny, 26 maja to Dzień Matki, a 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. 
Z tej okazji nasze przedszkolaki przygotowały dla swoich rodziców wspaniałe upominki, które wręczyły swoimi kochanym mamusiom i tatusiom wraz z życzeniami.
Już teraz możemy też zdradzić, że przedszkolaki z wszystkich grup przygotowały jeszcze jedną niespodziankę, która już wkrótce pojawi się na stronie internetowej przedszkola. :)
 
Dziękuje mamo, dziękuje tato
za każdą zimę, za każde lato
dziękuje mamo, dziękuje tato
za to że macie dla mnie czas
bardzo kocham Was! 
 
 
Gr. "CYTRYNKI"
 
GR. "ANANSKI"
 
GR. "WISIENKI"
 
 
 
 
 
 
 
KONKURS RECYTATORSKI
"RYMOWANKI O ZDROWIU"

14 maja w naszym przedszkolu odbył się wewnątrz-przedszkolny konkurs recytatorski "Rymowanki o zdrowiu". W konkursie wzięły udział chętne dzieci.  Celem konkursu było promowanie zdrowego trybu życia, popularyzacja poezji dziecięcej oraz rozwijanie zdolności recytatorskich. 

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodsze (3, 4- latki) i dzieci starsze (5, 6- latki). Wszyscy uczestnicy na scenie spisali się wspaniale i za swoje występy zostały nagodzone brawami widowni i jury. 

Po burzliwych naradach jury ogłosiło laureatów konkursu, a zostali nimi:

Dzieci młodsze:

I miejsce - Oliwia Majerańczyk

II miejsce - Julia Dyrga

III miejsce - Alicja Sidorowicz

Dzieci starsze: 

I miejsce - Irmina Zięborak

II miejsce - Tymon Figiel

III miejsce - Wojciech Targosz

Pozostali uczestnicy za swoje występy otrzymali wyróżnienia i drobne upominki. 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wspaniałych występów!!!

 

            

  

  

  

 
 
 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA
Co roku 4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Dzień ten jest okazją do podziękowania wszystkim strażakom za pełnienie służby i troskę o Nasze bezpieczeństwo. 
Maluszki miały dziś okazję przyjrzeć się bliżej niebezpiecznej pracy strażaka. Dzieci poznały mundur i wyposażenie każdego strażaka oraz wozu strażackiego. Dowiedziały się też kiedy strażacy wyruszają na ratunek ludziom i zwierzętom. Z zaciekawieniem obejrzały bajkę edukacyjną o pracy strażaka. Maluszki podczas zajęć utrwaliły sobie również numer alarmowy 112 oraz utrwaliły zasady postępowanie w trakcie ewakuacji podczas pożaru.
 
Wszystkim strażakom z okazji ich święta chcelibyśmy życzyć pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym oraz dużo zdrowia i radości.
Życzymy Wam bezpiecznej służby i samych szczęśliwych powrotów z akcji. 
 
       
 
 
 
ŚWIĘTA MAJOWE
 
Miesiąc maj dostarcza nam Polakom możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, jego symboli narodowych oraz rozbudzania tożsamości narodowej. 30 kwietnia w naszym przedzszkolu  dzieci z wszystkich grup  uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka Święta majowe. W tym dniu wszystkie przedszkolaki były ubrane w barwy narodowe biało- czerwone.Starszaki zaprezentowały krótką prezentację artystyczną, dzieci wspólnie odśpiewały Hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego". Następnie dzieci w swoich grupach na zajęciach dydaktycznych rozmawiały ze swoimi paniami na temat Polski.
 
 
  
       
 
 
 
 
DZIEŃ ZIEMI
22 kwietnia obchodszony jest Światowy Dzień Ziemii. W tym dniu w wielu krajach organizowane są akcje mające na celu promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Nasze przedszkolaki również aktywnie wzięły w nim udział- wraz ze swoimi paniami ustaliły kodeks ekologicznego przedszkolaka i obiecały, że będą dbać o swoją piękną planetę Ziemię przez cay rok. Dzieci wykonały również  prace plastyczne promujące ekologiczny styl życia oraz wzięły udział w wesołych zabawach ruchowych.
Na koniec w swoich salach obejrzały film edukacyjny o Dniu Ziemii.
 
"CYTRYNKI"
 
 
  
  
  
 
   
 
 
''ANANASKI''
 
           
  
 
"WISIENKI"
 
   
  
  
 
 
Praca zdalna naszych Przedszkolaków
Kolejny pracowity tydzień w domach naszych dzielnych przedszkolaków.
 
    
                           
 
 
 
Dzień Czekolady
12 kwietnia to Dzień Czekolady. W tym dniu pzredszkolaki obejrzały film edukacyjny o tym jak powstaje czekolada, wykonały kilka czekoladowych kart pracy. Maluszki zamieniły się w cukierników i razem ze swoimi rodzicami przygotoewały na podwieczorek czekoladowe desery. :)
 
         
 
 
Praca zdalna ,,Ananaski''
Kolejny pracowity tydzień w domach ,,Ananasków’’, tym razem w tematyce ,,W świecie wynalazków’’.
 
 
          
 
"Dzięki naszym zmysłom poznajemy Świat"- praca zdalna
Choć nasze przedszkole niestety przez pandemię COCID-19 jest nadal zamknięte, to maluszki w swoich domach bardzo dzielnie pracują i   zadania od swojej pani wspaniale wykonują.
 
                                
 
 
 
Zaświeć się na niebiesko
2 kwietnia obchodszimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmy. W tym dniu maluszki oraz średniaki, aby okazać wsparcie i solidarność z osobami w spektrum autyzmu wzięły udział w akcji "Zaświeć się na niebiesko" i w tym dniu ubrały się na niebiesko. Średniaki miały za zadanie wykonać pracę plastyczną pt. „Niebieska dłoń dla mojego przyjaciela”. Razem ze swomi rodzicami obejrzały również bajkę poruszającą tematykę autyzmu, która ma na celu podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży na temat autyzmu, budowanie zrozumienia i akceptacji w przyszłych pokoleniach.
 
   
    
 
Wielkanoc- praca zdalna naszych przedszkolaków
Niestety przez pandemię Nasze przedszkole jest zamknięte, ale wszystkie przedszkolaki z pomocą swoich rodziców dzielnie pracują i wspaniale wszystkie zadania od swoich Pań nauczycielek wykonują :).
Jesteśmy z Was kochane przedszkolaki bardzo dumne!
  
        
  
  
    
   
   
  
    
 
 
 
 
Dzieci z grupy "Cytrynki" to troskliwi ogrodnicy
 
Około dwa tygodnie temu maluszki wzięły udział w warsztatch praktycznych i sadziły różne wiosenne roślinki. . Na zajęciach maluszki dowiedziały się jak należy opiekować się roślinkami i czego potrzebują by rosnąć. Każdy przedszkolak zabrał do swojego domu jedną zasadzoną roślinkę (owies), a zadaniem maluszków była opieka nad tą roślinką.
Dzisiaj maluszki chwalą się jak wspaniale ich roślinki rosną.
Gratulacje dla wszystkich "Cytrynek". 
 
       
 
 
 
 
Wielkanocne zajęcia "Wisienek"
 
Tydzień przed Świętami Wielkanocnymi w grupie III "Wisienki" odbyły się "Wielkanocne warsztaty plastyczne " . Starszaki wykonały kurki wielkanocne, które później wraz z życzeniami świątecznymi zabrały do domu.
 
   
 
 
 
Wisienki- mali ogrodnicy
Dzieci z grupy III "Wisienki' przed Świętami Wielkanocnymi zabawiły się w małych ogrodników: siały i sadziły w sali przedszkolnej do doniczek (rzeżuchę, owies, groch, cebulkę oraz kwiatki aksamitki i cynie).
 
     
 
 
Mali ogrodnicy
Dzieci z grupy ,,Ananaski’’poznały prace ogrodnika, jego wygląd  i akcesoria potrzebne do pracy w ogrodzie. Zapoznały się cyklem rozwojowym roślin, oraz warunkami które potrzebne są im do życia. W naszym kąciku przyrody powstał mini ogródek. Dzieci siały szczypiorek, rzeżuchę, owies; sadziły cebulę, ziemniaka. Przedszkolaki zgodnie pracowały, dzieliły się zadaniami i bacznie obserwowały pracę kolegów. Na koniec aktywnie uczestniczyły w zabawach matematycznych.
 
                
 
Marcowa pogoda
,,Ananaski’’ poznały przysłowie "W marcu jak w garncu" i dowiedziały się, co ono oznacza. Przyrządzały zupę marcową, mając za składniki symbole pogody. Przedszkolaki przypominały sobie nazwy występujących w okresie przedwiośnia zjawisk atmosferycznych, takich jak: deszcz, wiatr, słońce, śnieg chmury i tęcza. Średniaki od poniedziałku do piątku obserwują pogodę i zaznaczają ją w  kalendarzu pogody.
 
         
 
Wiosenny Motylek
Dzisiaj Maluszki na zajęciach rozmawiały o motylach. Na podstawia wiersza "Bajeczka o motylku- czyli jak z gąsienicy powstał piękny motyl" autorstwa Magdaleny Tokarczyk, Olgi Adamowicz, poznały cykl życia motyla. Na prezentacji multimedialnej oglądały różne gatunki motyli. Na koniec zajęć przedszkolaki wzięły udział w warsztatach plastycznych i w małych grupkach stworzyły piękne i kolorowe motyle. 
 
  
  
 
 
 
 
 
 
Oznaki Wiosny
Dzisiaj na zajęciach maluszki z grupy "Cyrtynki" rozmawiały na temat pierwszych oznak wiosny. Poznały też wygląd i nazwy wiosennych kwiatów. Na koniec zajęć maluszki stworzyły swoje własne hiacynty. 
 
       
 
 
 
 
Zapraszamy wszystkie przedszkolaki do udziału w konkursie recytatorskim
"Rymowanki o zdrowiu"
 
 
 
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
 
Dzień kolorowej skarpetki to święto ściśle związane z Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa, który obchodzimy 21 marca.W tym dniu Maluszki z grupy "Cytrynki", wraz ze swoimi rodzinami w ramach solidarności i wsparcia wszystkich osób z zespołem Downa, założyły dwie różne i kolorowe skarpety.
 
  
   
 
 
Zadanie wykonane w ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy"
 
 
Powitanie Wiosny
 
Dzisiaj w naszym w przedszkolu zrobiło się bardzo wiosennie, a to za sprawą przedszkolaków, które przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Przedszkolaki, aby zaprosić wiosnę śpiewały wesołe, wiosenne piosenki. Starszaki przygotowały piękne przedstawienie,"Wszystkie dzieci kochają zimę " które mówiło o tym jak ważna jest przyjaźń i jak trzeba o nią dbać.

 

  
   
   
  
 
 
 
 
Zajęcia starszaków- relacja

18.03.2021 w grupie starszaków odbyły się zajęcia "Emocje, które towarzyszą nam wraz z nadejściem wiosny".

Cele zajęć:

- rozpoznawanie, nazywanie i wyrażanie podstawowych uczuć i emocji,

- wzbogacanie słownictwa emocjonalnego.

 
 
1. Powitanie piosenką "Hej witam Was!".
2. Wysłuchanie wiersza i rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza pt. "Zły humorek" D. Gellner.
3. Pokaż jak się dziś czujesz - dziecko pokazuje, czy jest smutne czy wesołe podnosząc do góry odpowiednią buźkę.
 
 
4. Zabawa dydaktyczna "Ułóż wyrazy i dopasuj odpowiednią buźkę do ułożonych wyrazów z sylab".
 
 
5. Zabawa dydaktyczna "kostka uczuć". Dzieci rzucały kostką - rozpoznawały stan emocjonalny i przedstawiały go mimiką twarzy.
  
 
6. Zabawa muzyczno-ruchowa "Podróż do krainy złości, radości i smutku". Ukazywanie przez dzieci radości, smutku, złości.
 
   
 
7. Zabawa słowna "Dokończ zdanie". Dzieci kończą zdania: jestem zły gdy... Cieszę się, gdy... Jestem smutny, gdy...
 
 
8. Zabawa z lusterkiem "Co czujesz? ". Dzieci ukazują swoje emocje przeglądając się w lusterku po wysłuchaniu odczytanych przez nauczycielkę zdań.
 
  
 
9. Zabawa muzyczno- ruchowa "Nie chcę Cię".
 
 
 
10. Praca plastyczna "Wyrażamy swoje emocje".
     
 
 
 
 
 
Wiosenny ogródek maluszków
 

Dzisiaj na zajęciach maluszki założyły w swojej sali "Mały Wiosenny Ogródek". Na początku zajęć dowiedziały się co jest potrzebne do sadzenia roślin oraz do ich prawidłowego rozwoju. Porównywały ziarenka i cebulki różnych roślin. Następnie maluszki przystąpiły do prac ogrodniczych, zasadziły ziemniaka, marchewkę, pietruszkę, rzodkiewkę, owies i fasolę oraz kwiatki. 

 

          

 

 
"W marcu jak w garncu"
 
Na dziesiejszych zajęciach maluszki próbowały wyjaśnić znane polskie powiedzenie "W marcu jak w garncu". Odczytywały symbole pogody, określały pogodę jaka panuje za oknem. Zapoznały się też z piosenką "Marzec kucharz". 
 
     
 
 
Z wizytą na wsi

W tym tygodniu dzieci z grupy II poznawały zwierzęta gospodarstwa wiejskiego, przyjrzały się również bliżej pracy rolnika.  Rozpoznawały i nazywały miejsca, gdzie mieszkają poszczególne zwierzęta z wiejskiego podwórka, naśladowały odgłosy wybranych zwierząt hodowlanych na wsi. Dowiedziały się skąd się bierze mleko i jajka, co można z nich zrobić, jakie mają wartość odżywczą. Sprawdzały co się dzieje z jajkiem w słonej wodzie, zalaliśmy również jajko octem, obserwowaliśmy pęcherzyki dwutlenku węgla, a na drugi dzień zobaczyliśmy, że ocet całkowicie rozpuścił skorupkę. Dzieci zapoznały się również z pochodzeniem, wyglądem, smakiem mleka. Dowiedziały się jakie znaczenie dla zdrowia ma jedzenie nabiału. Miały okazję podczas zabawy badawczej zobaczyć proces  tworzenia twarogu, oraz malować kolorowymi barwnikami na mleku.

 

           

 

Zwycięskie "Babeczki Marchewkowe"
Dzisiaj na podwieczorek nasze przedszkolaki zajadały się marchewkowymi babeczkami wg zwycięskiego przepisu Majeczki z konkursu kulinarno- fotograficznego ""Smacznie, zdrowo, kolorowo". Przedszkolakiem babeczki bardzo smakowały. 
 
     
    
 
 
 
Dzień Kobiet
8 marca obchodzimy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym dniu chłopcy nie zapomnieli o swoich koleżankach i złożyli dziewczynkom ze swoich grup życzenia oraz wręczyli drobne upominki.
 
"CYTRYNKI"
 
    
 
''ANANASKI''
  
 
Starszaki poznają zawody
Grupa III Wisienki realizowała temat kompleksowy pt. "Zawody". Przedszkolaki poznały wiele ciekawych zawodów oraz ich atrybutów.
 
     
 
Mali odkrywcy- tajemnice kosmosu
W tym tygodniu przedszkolaki z grupy II poznawały Kosmos. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas Wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały planety Układu Słonecznego, stworzyły własny układ słoneczny oraz poznały zawód astronauty. Układały rakietę z figur geometrycznych oraz wykonały piękną pracę plastyczną. Podczas zabaw badawczych dowiedziały się ,,gdzie jest słońce w nocy?’’ Wzięliśmy globus do ręki i obracaliśmy nim wokół własnej osi i wokół żarówki. Zauważyliśmy, że lampka– „Słońce” nigdzie się nie chowa, nie wschodzi, ani nie zachodzi, a w każdym miejscu globusa – „Ziemi” raz jest „noc”, a raz „dzień”. Stworzyliśmy również za pomocą wody, waty, brokatu i barwników własną galaktykę w słoiku.
 
          
 
 
"Piramida zdrowia jak być zdrowym mi podpowie"- relacja z zajęć w grupie I "Cytrynki"
4 marca 2021 r. w grupie I "Cytrynki" odbyły się zajęcia o tematyce  "Piramida Zdrowia jak być zdrowym mi podpowie". 
Cel zajęć:
- poznanie "Piramidy zdrowia"

- wdrażanie do zdrowego stylu życia 

- wyrabianie właściwych nawyków w zakresie zdrowego odżywiania

 

Przebieg zajęć:

1. "Piramida zdrowia"- rozmowa z dziećmi na podstawie plakatu oraz doświadczeń dzieci, podsumowania wiedzy zdobytej w ciągu minionego tygodnia.

2. Układanie Piramidy Zdrowia- wykorzystanie ilustracji do ułożenia Piramidy Zdrowia. Nazywanie dyscyplin sportowych oraz produktów spożywczych. Dzielenie produktów żywnościowych na warzywa i owoce, produkty zbożowe, produkty mleczne (nabiał), mięso i ryby, tłuszcze. Zwrócenie uwagi na ich miejsce w piramidzie. Odpowiadanie na pytanie, których produktów powinniśmy spożywać najwięcej, a których najmniej. Doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby. Przeliczanie elementów, wskazywania wyników na palcach. 

               

3. "Gimnastyka z kostką"- rzucanie kostką do gry, przeliczanie kropek i wykonywanie tylu powtórzeń ćwiczenia ile wskazuje kostka. Wykonywanie podskoków, pajacyków, przysiadów, skłonów. 

     

4. Kubeczkowe piramidy- kodowanie na dywanie- odwzorowanie układu kubków. Układanie z kubków piramidy według wzoru.

            

5. Prawda- fałsz- odpowiadanie na pytania dotyczące zdrowego trybu życia. Odpowiadanie poprzez użycie odpowiednich kartoników (zielony- prawda, czerwony- fałsz)

   

 

 
 
Poznajemy zawody
 
W ramach projektu ,, Idź Ty lepiej Koziołeczku, szukać swego Pacanowa’’ dzieci z grupy II poznały rzadki zawód kowala. Zapoznały się z miejscem jego pracy, narzędziami oraz poznały przedmioty użytkowe, które wytwarza on z metalu. Średniaki poznały również sens zwrotu ,,W Pacnowie Kozy kują'', który pojawia się w przygodach Koziołka Matołka. Na koniec wykleiły plasteliną podkowę na szczęście.
 
     
 

Wiem co jem- Piramida Zdrowia

W tym tygodniu grupa maluszków "Cytrynki", rozpoczęła temat dotyczący zdrowego trybu życia. Na zajęciach poznały sposób na zdrowie, omówiony na podstawie "Piramidy Zrowia". Przedszkolaki wiedzą, że aby być zdrowym należy uprawiać różne sporty i jeść zdrowe produkty spożywcze. Przedszkolaki dzieliły produkty spożywcze na zdrowe i nie zdrowe. Dzisiaj skupiliśmy się na podstawie Piramidy Zdrowia czyli różnych dyscyplinach sportu i warzywach i owocach. Maluszki nazywały warzywa i owoce, rozwiązyły zagadki o owocach i warzywach i odnajdywały je na ilustracjach. Był też czas na wesołą gimnastykę. 

 

      

 

 

Dzień Dinozaura

 

26 lutego Maluszki z grupy z "Cytrynki" obchodziły "Dzień Dinozaura". Maluszki dowiedziały się wielu ciekawostek na temat dinozaurów, zapoznały się z zawodem paleontologa. Maluszki wykonały również kilka zadań matematycznych i ruchowych od dinozaura "Dinusia", ze wszystkimi zadaniami poradziły sobie oczywiści wspaniale! Na koniec zajęć przedszkolaki pokolorowały swojego "Dinusia"

 

          

 

 

Spotkanie z żywiołami- zabawa z lodem

W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy I "Cytrynki" rozmawiały na temat żywiołów. Poznały właściwości wody oraz wykonywały doświadczenia z wodą. Sprawdziły co się stanie gdy zamrozimy wodę i poznały właściwości lodu. Na koniec przedszkolaki malowały po lodzie kolorowymi farbami. 

 

          

   

 

 

 

 

 

Rozdanie nagród za konkurs kulinarno- fotograficzny "Smacznie, zdrowo, kolorowo"

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu kulinarno- fotograficznego "Smacznie, zdrowo, kolorowo"

W dniu 22.02. 2021 roku w Przedszkolu przeprowadzono rozstrzygnięcie Przedszkolnego Konkursu kulinarno- fotograficznego pt. „Smacznie, zdrowo, kolorowo". Dziękujemy wszystkim przedszkolakom wraz z i ich rodzicami, którzy wzięli udział w konkursie.

Wszystkie przepisy były bardzo apetyczne i zdrowe. 

Decyzją jury zwyciężył przepis na "Marchewkowe Babeczki" przygotowane przez Maję C. z grupy "Cytrynki". Już wkrótce wszystkie przedszkolaki będą mogły zakosztować tych pysznych babeczek podczas podwieczorku. :)

Serdecznie gratujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

  

 

 

"Czyste powietrze wokół Nas"

 

Przedszkolaki z grupy III "Wisienki" brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym,, Czyste powietrze wokół nas,, Podczas realizacji tego projektu dowiedziały się co dymi i jak to wpływa na  środowisko w którym żyjemy oraz na nasze zdrowie. Dzieci wykonały również samodzielnie zakazy palenia, które miały umieścić w swoich domach.

 

   

   

  

 

 

 

,,Idź ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa"

W ramach Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Idź ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa". Grupa Ananasków udało się z koziołkiem w podróż do Krakowa. Dzieci odszukały miasto na mapie Polski, następnie poznały charakterystyczne zabytki Krakowa. Wysłuchały legendę o ,,Smoku Wawelskim’’ i wykonały do niej prace plastyczną. Stworzyły również słownik wyrazów, które można znaleźć w książce o Koziołku, a już są mało lub wcale nie używane.

 

             

 

KONKURS!

Serdecznie zapraszamy wszystkie przedszkolaki oraz rodziców do udziału w konkursie kulinarno- fotograficznym

 
 
 
Zimowe warsztaty plastyczne "Cytrynek"
Dzisiaj Maluszki wzięły udział w Zimowych Warsztatach Plastycznych. Dzieci malowały farbami obraz przedstawiający zimę. W trakcie malowania dzieci słuchały utworu Antonio Vivaldiego "Cztery  Pory Roku: Zima"
 
         
 
 
 
 
Tłusty Czwartek
 
Dziś Maluszki poznały tradycje związane z "Tłustym Czwartkiem". Na zajęciach plastycznych wykonały słodkie pączki. Dziś na podwieczorek nasze przedszkolaki zjadły smaczne pączki.
 
     
 
 
 
Cztery żywioły- eksperymenty
 

W grupie II przeprowadzone zostały zajęcia badawcze dotyczące ,,Czterech żywiołów”: Ziemia, Woda, Powietrze, Ogień. Zajęcia te dały dzieciom możliwość do eksperymentowania oraz były okazją do poznania otaczającej rzeczywistości poprzez różne zmysły oraz do podejmowania własnej inicjatywy i aktywności dydaktycznej. 

  
  
  
 
 
   
 
 
Bal Karnwałowy
"Bal Witaminek"
5 lutego w naszym przedszkolu odbył się wspaniały Bal Karnawałowy. Od samego rana wszyscy byli bardzo podekscytowani i mieli dobre humory. Po sniadaniu zaczęły się wielkie przygotowania. Wszystkie przedszkolaki oraz panie przebrały się za owoce i warzywa. W pięknie przystrojonych salach przedszkolnych spotkać można było m.in. zdrowe banany, truskawki, malinki, ananasy, cytrynki, brokuły i winogrona. Wszyscy świętnie się bawili w rytm wesołej muzyki. Przedszkolaki piły zdrowe soki oraz samodzielnie wykonały owocowe szaszłyki, które następnie ze smakiem zjadły. 
 
"CYTRYNKI"
 
                
 
''ANANASKI''
 
 
 
 
 
  
 
 
  
   
 
"WISIENKI"
 
 
          
     
 
 
Zabawy w karnawale 
Dzieci z grupy II w ramach przygotowań do jutrzejszego balu karnawałowego, obejrzały film edukacyjny dzięki któremu poznały zwyczaje karnawałowe w Polsce i na świecie. Nie zabrakło również zabaw z balonami oraz układania puzzli przedstawiających stroje karnawałowe. Udało nam się również wykonać piękne kolorowe maski oraz baloniki.
 
         
 

Zdrowe i kolorowe kanapki

Dzisiaj Nasze Przedszkolaki podczas śniadania samodzielnie przygotowały zdrowe i smaczne kanapki, które nastąpnie ze smakiem zjadały. 

 

     

   

    

 

Przygotowanie "Wisienek" do balu

Dzień przed Balem karnawałowym starszaki dmuchały same balony, wycinały literki do dekoracji sali przedszkolnej, wieszały serpentyny. Wszystko jest już gotowe na wielki bal.

 

      

 

 

Bale, bale w karnawale

 

W tym tygodniu maluszki poznawały tradycje związane z karnawałem. Dzisiaj stworzyły z papierowych talerzy piekne maski karnawałowe. 

 

   

   

 

  

 

Jakie emocje nam towarzyszą- relacja z zajęć w grupie II

 

Dzieci z grup II na dzisiejszych zajęciach rozmawiały o emocjach, uczyły się je nazywać i wyrażać. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom znaczenia emocji w kontaktach z rówieśnikami. Poznały historię Zbysia, który w przedszkolu obchodził ,,Dzień wesołego balonika’’, towarzyszyły mu tego dnia różne emocje, które zostały rozpoznane i nazwane przez średniaków. Dzieci nazywały emocje przedstawione w formie graficznej za pomocą „buźki” (zły, smutny, wesoły, zmartwiony, zdziwiony…). Następnie wyrażały emocje przedstawione za pomocą „buźki” bez użycia słów: za pomocą gestu, mimiki.   Określały nastrój muzyki i poruszają się do niej wesoło lub smutno. Klasyfikowały balony ze względu na trzy cechy: kolor, wielkość oraz wyrażane emocje.  Zadaniem dzieci było również ułożenie ,,Uczuciowej układanki geometrycznej’’ zgodnie ze wzorem. Na koniec zagrały w gry: sudoku oraz bingo.

 

1.Słuchanie opowiadania: „Dzień wesołego balonika” -układanie historyjki obrazkowej.

2.Zabawa pantomimiczna: ,,Pokaż jak się dzisiaj czujesz’’

  

3.Zabawa muzyczno-rytmiczna: ,,Smutne- wesołe dzieci’’ – określanie nastroju muzyki przy użyciu emblematów buziek.

  

4.Zabawa dydaktyczna: ,,Humorzaste balony’’- klasyfikowanie balonów ze względu na kolor, prezentowane emocje, wielkość. Porównywanie liczebność w powstałych zbiorach, określanie gdzie jest więcej, mnie lub tyle samo. 

 

5.Prezentacja multimedialna ,,Wiem co czują inni’’- określanie stanu emocjonalnego osoby oraz określanie sytuacji, w których mogą zaistnieć przedstawione na zdjęciu emocje.

  

 6.Zabawa doskonaląca analizę i syntezę wzrokową: ,,Uczuciowe układanki’’

 

7.Gra dydaktyczna: ,,Sudoku emocje’’  

 

8.Gra bingo: ,,Zagrajmy w emocje''

 

 

W zimie nie zmarzniemy, bo się ciepło ubierzymy

 

Dzieci z I grupy "Cytrynki" w tym tygodniu rozmawiały o tym, jak dbać o zdrowie zimą. Maluszki dowiedziały się jak ubrać się odpowiednio do zimowej pogody orazjak bezpiecznie i zdrowo bawić się na śniegu. Sala maluszków zamieniła się w zimową krainę, odbyła się nawet bitwa na śnieżki. Na koniec zajęć Maluszki wykonały piękne i kolorowe rękawiczki.

 

              

 

Spotkanie z dietetykiem w grupie "Wisienki"

 

W grupie Wisienek odbyło się spotkanie z z dietetykiem. Na zajęciach pani zaprezentowała dzieciom Piramidę Zdrowia oraz rozmawiała z dziećmi na temat picia wody zamiast soku. Na koniec dzieci zrobiły własną Piramidę Zdrowia.

 

             

Dzień Babci i Dziadka 2021

Kochane Babcie, Kochani Dziadkowie z okazji Waszego święta składamy Wam serdeczne życzenia: dużo zdrowia, szczęścia, pociechy z Waszych wspaniały wnuczek i wnuków. W tym roku niestety nie mogliśmy zaprosić Was do naszego przedszkola, ale nasze zdolne przedszkolaki przygotowały dla swoich ukochanych Babć i Dziadków wspaniałą niespodziankę :)

 

 

Zapraszamy Państwa do oglądania krótkich występów Waszych wnuczek i wnuków :)

 

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR3NEBj7OJ4IH3Na5jGrpwfCVDY6ee0padpX3B1npmoveO2D9xnRbMuUYGk&v=KGkHmI2a44c&feature=youtu.be&ab_channel=PrzedszkoleWD

 

Dzień Kubusia Puchatka

 

18 stycznia obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka- ulubionego misia wszystkich dzieci i dorosłych ;)

W tym dniu przedszkolaki z grupy I "Cytrynki" poznały A. A. Milne- autora książek o Kubusiu Puchatku oraz historię ich powstania. Na chwilę udały się do Stumilowego Lasu i poznały wszystkich jego mieszkańców. Pozostawiony przez Kubusia Puchatka list zawierał listę zadań do wykonania dla maluszków. Dzieci układały puzzle XXL, tańczyły do misiowych piosenek, musiały wykazać się umiejętnościami matematycznymi, a na koniec wykonały piękne prace plastyczne przedstawiające sympatycznego misia. Ponieważ wszystkie maluszki wspaniale poradziły sobie z zadaniami, Puchatek przygotował dla nich drobne upominki: dyplomy oraz kolorowe baloniki.

 

     

 

   

 

 

    

 

"Sport to zdrowie"- grupa "Cytrynki"

W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy "Cytrynki", zastanawiały się nad tym jak zimą można dbać o zdrowie: poznały sporty, które można uprawiać zimą. Dowiedziały się także, co robić żeby zabawy na śniegu były bezpieczne. Wykonały też pracę plastyczną pt. "Czapka Zimowa".

   

 

 

 

"Zimowe sporty"- praca plastyczna w grupie "Wisienki"

Przedszkolaki z grupy "Wisienki" realizowały w minionym tygodniu "Sporty Zimowe". Na zajęciach dzieci poznały nazwy różnorodnych sportów zimowych. Nawiązując do tematyki wykonały pracę plastyczną pt. "Narciarz". Po południu korzystając z zimowej pogody wyszły do ogrodu przedszkolnego. Przedszkolaki ciesząc się z dużego opadu śniegu: lepiły bałwany, jeździły na swoich sankach, rzucały się śnieżkami oraz skonstruowały iglo. 

 

 

Zimowe zabawy na śniegu starszaków

 

      

 

Zimowe zabawy w grupie ,,Ananaski’’

Zima to świetna pora na przeprowadzenie doświadczeń związanych ze śniegiem, lodem.  Na dzisiejszych zajęciach dzieci próbowały ustalić, skąd bierze się lód. Przedszkolaki  oglądały kostki lodu, wąchały, badały co się z nimi dzieje, gdy trzymamy go w ręku. Na koniec stworzyły sztuczny śnieg z którego mogły lepić co tylko chciały! Na dodatek przy lepieniu śnieżek i bałwanków nie marzły im rączki.

 

 

,,Dzieci wspierają inne dzieci''
 

Grudzień to czas przedświątecznych porządków, przygotowań oraz refleksji. W Przedszkolu Samorządowym w Wielkich Drogach to również czas, kiedy inny człowiek staje się bliski.
    W grudniu Przedszkolaki wzięły udział w akcji  wspierającej dzieci z wadami serca, malując dla nich wspaniałe obrazki.  Akcja trwa do 5 stycznia 2021 zapraszamy wszystkich do zabawy.

Zasady zabawy są bardzo proste:

1.Zaproś dziecko (samodzilnie lub z pomocą rodziców w przypadku młodszych dzieci) do rysowania na załączonym niżej szablonie obrazka na temat „Prezent, który chciałbyś podarować innemu dziecku“.http://images.dlaprzedszkoli.eu/wielkiedrogi/moj-wyjatkowy-prezent.pdf

2. Zrób zdjęcie wykonanej pracy.

3. Wyślij zdjecie e-mailem (1 rysunek=1 e-mail) na adres konkursowy: initiatives.coeur@vinci-energies.com do 5 stycznia 2021.

 

Uwaga!

Dziecko może narysować dowolną liczbę rysunków. Mogą być wykonane dowolną techniką i stylem  Dajmy się wyszaleć i wykazać kreatywnością! Rysunki mogą / ale nie muszą być podpisane.Temat maila – dowolny. Adres, na który trafią prace jest stworzony indywidualnie na te potrzeby. Każda opublikowana w konkursie praca to 10EUR dla Fundacji wspierającej dzieci z wadami serca. By uratować serce jednego chorego dziecka potrzebujemy 1200 rysunków. To niewiele, jak na nasze możliwości! Dla zainteresowanych strona Fundacji tutaj: https://mecenat-cardiaque.org/

 

 
 
Świąteczna zabawa plastyczna Maluszków
 
          
 
 
 
Grupowy konkurs plastyczny
"Świąteczna kartka"
Grupa "Wisienki"
W grupie III "Wisienki" odbył się konkurs plastyczny pt. "Świąteczna Kartka". Wszyscy uczestnicy konkursu za piękne wykonane kartki otrzymali upominki i dyplomy.  
 
 
 
 
Przedszkolna Wigilia
 
Grupa I "Cytrynki"
 
    
 
Grupa II "Ananaski"
 
 
    
 
Grupa III "Wisienki"
 
    
 
 
Przegląd kolęd i pastorałek
 
18 grudnia w przedszkolu odbył się przegląd kolęd i pastorałek. Dzieci wspólnie ze swoimi wychowawcami śpiewały tradycyjne kolędy i pastorałki. Były występy solo, w duecie i grupowe. Wszystkie występy były wspaniałe, a w naszym przedszkolu było bardzo nastrojowo i świątecznie. Dzieci za swoje występy dostały drobne upominki.
 
 
  
    
  
  
 
 
 
 
 
Przygotowania Maluszków do Świąt
Ozdabianie pierniczków
 
Dziś "Maluszki" dowiedziały się, jakich sładników potrzeba do wykonania pierniczków. Ustaliły, co trzeba zrobić by upiec świąteczne pierniczki. Następnie sala maluszków wypełniła się wspaniałymi zapachami: pierników i czekolady. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do ozdabiania pierniczków.
Wyszły pyszne i piękne! 
 
 
     
     
 
 
 
 
Wizyta Św. Mikołaja

 

"Co przyniesie Mikołaj"; słowa: Agnieszka Galica; muzyka: T.Pabisiak

Pod choinką jest paczuszek sto.
Co przyniesie nam Mikołaj co?
Może pociąg fu- fu- fu,
Małą trąbkę tru- tu- tu,
Albo kotka miau- miau- miau,
A co ty byś chciał?

Na choince złota gwiazdka lśni.
Co Mikołaj dziś przyniesie ci?
Nową lalę la- la- la,
Lub kaczuszkę kwa- kwa- kwa,
Czekoladę mniam, mniam, mniam
Zgadnij teraz sam

 
Dzisiaj od samego rana wszystkie dzieci niecierpliwie czekały na wizytę wspaniałego gościa. Kiedy dzieci usłaszały dzwoneczki bardzo się ucieszyły i już wiedziały, że to Święty Mikołaj. Starszy Pan z siwą brodą, w czerwonej czapce i w czerwonym płaszczu na plecach niósł wielki worek pełen prezentów. Dzieci wesoło przywitały Mikołaja i w prezencie piosenkę mu zaśpiewały. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami i obiecał, że wróci do Nas za rok.
 
    
      
 
 
Przygotowania przedszkolaków na wizytę Św. Mikołaja
Przedszkolaki już od kilku dni czekają na wizytę Św. Mikołaja. Cały ten czas jednak były grzeczne i ciężko pracowały i na wizytę wspaniałego Gościa swoje przeszkole pięknie ozdabiały i nawet choinki pięknie przystroiły ;)
 
 
Grupa I "Cytrynki"
 
             
 
 
 
Grupa II "Ananaski"
 
  
 
  
 
Grupa III "Wisienki"
    
     
 
 
 
Akcja tworzenia ozdób na choinkę
 
Przedszkolaki z wszystkich grup wzięły udział w akcji tworzenia ozdób choinkowych, które już niedługo pojawią się na choinkach w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina.
 
 
 
 
  
 
Kodowanie na dywanie gr. "Wisienki"
 Nauka kodowania poprzez zabawę bez drogich pomocy edukacyjnych, robotów i komputerów to doskonały sposób poznania języka programowania. Takie wspólne zabawy już na etapie przedszkolnym uczą logicznego myślenia, przewidywania, wnioskowania, planowania i dostrzegania zależności. Zobaczcie nasze zabawy z kodowaniem.
 
     
 
Mikołaj dla Seniora 2020
 
 
W tym roku przedszkole w Wielkich Drogach wzięło udział w akcji charytatywnej Mikołaj dla Seniora.
Celem akcji jest spełnienie marzeń  seniorów mieszkających w DPS, napisanych w liście do Św. Mikołaja.
Wybraliśmy dwa listy i dzięki wielkim sercom przedszkolaków i ich rodziców udało nam się spełnić wszystkie marzenia dwóch seniorek: Pani Doroty i Pani Aleksandry. 
Chcieliśmy Pańśtwu bardzo podziękować za zaangażowanie w akcję i okazanie dobrego serca.
 
 
źródła: https://swietymikolajdlaseniora.pl/
 
 
          
 
Światowy Dzień Pluszowego Misia
 
W dniu 25 listopada w naszym przedszkolu dzieci w swoich grupach brały udział w obchodach z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.
 
Grupa II "Ananaski"
 
 
Ukochane misie ,,Ananasków''
 
 
Grupa III "Wisienki"
    
 
Grupa I "Cytrynki"
 
Maluszki na prezentacji multimedialnej odnajdywały swoje pluszowe misie i opowiadały o nich. Wzięły udział w  quizie, podczas którego musiały wykazać się wiedzą o znanych misiach. Był też czas na zabawę i tańce przy misiowych piosenkach. Dzieci malowały farbami misie, wykonały też kolorowe misie z balonów. 
Na koniec dzieci obejrzały bajkę o przygodach Misia Uszatka.
Wszystkie maluszki zasłużyły na Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia.
 
 
    
            
  
      
 
 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
 
20 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu grupa Maluszków poznała prawa jakie przysługują wszystkim dzieciom na całym świecie. Był też czas na radosną zabawę chustą animacyjną :)
 
 
 
  
 
 
Grupa II "Wisienki"
 
 
 
 
Owocowe smakołyki

Owoce są źródłem witamin, dlatego na zajęciach zachęcamy dzieci do ich spożywania. Najlepszym sposobem na przekonanie przedszkolaków do spożywania owoców są działania praktyczne. Średniaki zrobiły pyszną sałatkę oraz owocowe szaszłyki. Ananaski przekonały się, że jedzenie owoców nie musi być nudne. Przyczyniła się do tego zabawa matematyczna ,,Owocowe rytmy’’. Po skończonej pracy wszystkie dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki. Przedszkolakom bardzo smakowała własnoręcznie wykonane przekąski. Dziękujemy Rodzicom, którzy przynieśli owoce na nasze zajęcia.

 

 
 

Ogólnopolska Akcja "Brawa od Dzieci"


13. 10.2020 nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej Akcji Brawa od Dzieci. Wszystkie przedszkolaki oraz personel o godzinie 11 przez minutę biły brawo by: 

- okazać solidarność i wsparcie oraz dodać otuchy dla wszystkich chorych

- podziękować wszystkim, którzy biorą udział w walce z chorobom COVID- 19 oraz innymi chorobami- lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym.- personelowi cełej służby zdrowia

-  podziękować wszystkim, którzy podejmują działania mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19 oraz wspierające i pomocowe dla innych (organom i pracownikom administracji publicznej i samorządowej, pracownikom rozmaitych służb, np. PPSSE, laborantom, policjantom, strażakom, żołnierzom, ludziom dobrej woli, wolontariuszom itd.)

- podziękować wszystkim, którzy w tym trudnym czasie odpowiedzialnie pełnią swoje obowiązki (m.in. sprzedawcy w sklepach, personel przedszkoli, żłobków i szkół i wszyscy Polacy zmagający się odpowiedzialnie z trudnościami

 

#brawaoddzieci

 

 

 

 

Kreatywne inspiracje ,,Ananasków’’

W ramach realizowanego projektu edukacyjnego ,,Kreatywny przedszkolak, Kreatywne dziecko”. Średniaki wykonały słoneczniki inspirowane słynnym obrazem Vincenta van Gogha. Wykonanie listopadowego zadania rozpoczęliśmy od oglądnięcia na tablicy multimedialnej dzieła twórcy, następnie próbowaliśmy stworzyć kwiaty słoneczników z figur geometrycznych, a na koniec wykonaliśmy prace plastyczną. Do stworzenia pracy wykorzystaliśmy m. in. ziarna słonecznika. W efekcie powstał piękny bukiet słoneczników, który z pewnością zachwyciłby samego van Gogha.

 

 

 

Dzień Jeża

 

10.11.2020 w naszym przedszkolu obchodziliśmy również Dzień Jeża. Przedszkolaki w tym dniu obejrzały prezentację multimedialną o jeżach i ich zwyczajach. Wykonały pracę plastyczną pt. "Kolorowy Jeż". Na koniec obejrzały bajkę o Kreciku i Jeżyku.

 

 

     

 

 

 

Święto Niepodległości

10.11.2020

10 listopada w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Podczas zajęć dzieci zapoznały się historią naszego kraju. Poznały Symbole Narodowe, oraz postać Józefa Piłsudskiego. Przedszkolaki zaśpiewały poznane piosenki patriotyczne, oraz wykonały piękne prace plastyczne. Tego dnia również wzięliśmy udział w akcji ,,Szkoła, przedszkole do hymnu“. Dzieci z wszystkimi Paniami dokładnie o godz. 11:11 wspólnie odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego” przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski, które w ten sposób uczciły rocznicę odzyskania Niepodległości.

 

 

 

 

Wesoła zabawa z literkami

 

Grupa "Wisienki" realizujac projekt,, Wesoła zabawa z literkami" rozpoczęła naukę czytania porzez zabawę.

 

    

 

Jesienne zabawy sensoryczne

Dzieci z grupy ,,Ananaski’’ w piątek bawiły się w ,,Poszukiwaczy jesiennych skarbów’’. W sensorycznym pudełku zostały ukryte różne jesienne dary, zadaniem dzieci było poprzez dotyk zgadnąć, co się w nim znajduje. Z jesiennych darów postanowiliśmy również stworzyć „jesienną ścieżkę sensoryczną”. Jesienną ponieważ dary pani Jesieni jak np. szyszki, kasztany czy liście nadają się do tego typu zabaw idealnie. Chodzenie po takiej ścieżce nie było łatwe. Podczas stymulacji receptorów znajdujących się w stopach dzieciom trudno było utrzymać równowagę, ale wszystkie bardzo chętnie uczestniczyły w zabawie.

 

 

 

Jesienne Grzyby

W tym tygodniu kontynuując tematykę jesienną, dzieci z grupy "Cytrynki" rozmawiały o grzybach. Poznały budowę grzyba, oraz grzyby jadalne i trujące. Nastepnie dzieci wykonały pracę plastyczną . 

 

  

Jesienna Sałatka

Przepis na zdrowie - pod takim hasłem starszaki zrobiły pyszną i zdrową sałatkę owocową.

      

 

 

 

Koszyk Pani Jesieni- maluszki

W tym tygodniu przedszkolaki z grupy "Cytrynki", w ramach tematyki kompleksowej rozmawiały o warzywach. Dzieci uczyły się rozróżniać i nazywac warzywa, dowiedziały się też, że warzywa są bardzo zdrowe i muszą się znajdować w naszej diecie. Na koniec Maluszki wspólnie wykonały piękny koszyk pełen smacznych i zdrowych warzyw.

 

   

 

Pozdrowienia dla Koziołka Matołka

Dzieci z Grupy z ,,Ananski’’ w ramach Projektu Edukacyjnego ,,Idź Ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa’’, wykonały kolejne zadania. Poznały piosenkę ,,Podróż do Pacanowa’’, która będzie nam towarzyszyć przez cały bieżący rok szkolny, oraz przygotowały piękną kartkę z pozdrowieniami dla Koziołka Matołka, która została wysłana do Centrum Bajki w Pacanowie.  

  

 

 

Koszyk Pani Jesieni

Realizując temat kompleksowy Koszyk Pani Jesieni - starszaki doskonaliły umiejętności rozpoznawania i podawania nazw warzyw i owoców. Na koniec zajęć dzieci samodzielnie wykonały kosze pełne smakowitych warzyw i owoców.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodwej

Pasowanie na Przedszkolaka

 

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej w tym dniu swoje święto mają też wszystkie osoby pracujące w oświacie. Z tej okazji przedszkolaki w swoich grupach przygotowały dla swoich Pań krótkie występy wraz z życzeniami oraz  piękne laurki. 

Wszystkim pracownikom naszego przedszkola życzymy dużo zdrowia, szczęścia i radości z wykonywanej pracy.

 

Był to też dzień ważny dla naszych Maluszków, ponieważ w tym dniu dzieci z grupy "Cytrynki" zostały pasowane na przedszkolaków. Wszystkie Maluszki były bardzo dzielne :) GRATULJEMY! :)

Kochane Maluszki oficjalnie witamy Was w gronie przedszkolaków i życzymy Wam samych radosnych chwil spedzonych w Naszym przedszkolu

 

 

 

 

  

 

Jesienne kodowanie ,,Ananasków’’

Rozpoczęliśmy w przedszkolu tematykę jesienną, a wraz nią naszą przygodę z kodowaniem. Kodowanie  to nic innego jak ciekawe zajęcia, to ciągłe rozwiązywanie zagadek i problemów  w kreatywny sposób. W czasie zajęć średniaki  m.in. wyznaczały drogę jeżyka układając strzałki, pamiętając  przy tym o zbieraniu darów jesiennych, grały w sudoku i klasyfikowały jesienne liście pod względem kształtu i koloru. Dla Ananasków kodowanie okazało się być świetną zabawą, dlatego będziemy bawić się w ten sposób jak najczęściej.

 Dzień Dziewczynek
 
11 października przypada Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Dzisiaj z tej okazji chłopcy z gr. I złożyli dziewczynkom życzenia i podarowali piękne korony.
 
 
Kochane Dziewczynki życzymy Wam wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta.
 
 
 
 
 
Jesienne warsztaty plastyczne w grupie "Wisienki"
 
8.10.2020r. w grupie III odbyły się jesienne warsztaty plastyczne. Realizując tematykę kompleksowa: Idzie jesień przez świat, dzieci poznały świat przyrody i jego znaczenie dla życia i zdrowia człowieka. Zostały wdrożone do poszanowanie przyrody. Na zakończenie
warsztaów dzieci wykonały jeżyki z listków klonowych.
 
 
  
  
 
 
Pierwszy spacer Maluszków
 
 
Dzisiaj przedszkolaki z grupy I skorzystały z pięknej słonecznej pogody i wybrały się na spacer w poszukiwaniu Pani Jesieni.
 
 
   
 
 
30 września- Dzień Chłopaka
 
Dziś w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka :). Dziewczynki złożyły chłopcom ze swoich grup życzenia i wręczyły upominki i medale dla "Super Chłopaka". Był też czas na wspólne zabawy przy muzyce.
 
Drodzy Chłopcy życzymy Wam wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta. 
 
 
Dzień Chłopaka w I grupie "Cytrynki"
 
 
 
 
 
Dzień Chłopaka w II grupie "Ananaski"
 
 
 
 
 
 
Projekt Edukacyjny: "Idź ty lepiej Koziołeczku szukać swego Pacanowa"
 
 
Grupa ,,Ananaski’’ w bieżącym roku szkolnym, realizują projekt edukacyjny "Idź Ty lepiej Koziołeczku szukać swego Pacanowa". W ramach realizacji wrześniowych zadania został zorganizowały w sali "Kącik Koziołka Matołka". Średniaki poznały głównego bohatera bajki oraz jego niesamowite przygody. Ponadto dowiedziały się kim jest Kornel Makuszyński i poznały jego twórczość. Z ciekawością wysłuchały przygód Koziołka Matołka z zainteresowaniem obejrzały ilustracje zawarte w książce. Pokolorowały pięknie głównego bohatera bajki i uczyły się wspólnie z Koziołkiem zasad ruchu drogowego.
 
 
   
 
21 września- Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
 
Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodzliśmy Dzień Przedszkolaka. Ten dzień spędziliśmy bardzo wesoło na tańach i wspaniałej zabawie. Każdy
 
przedszkolak otrzymał medal przedszkolaka oraz słodki upominek z nawiązaniem do nazwy grupy. W tym dniu życzymy Naszym wspaniałym
 
Przedszkolakom dużo zdrowia, radości i wspaniałych chwil spędzonych w przedszkolu oraz spełnienia wszystkich marzeń! :)
 
 
     
 
 
15 września- Międzynarodowy Dzień Kropki
 
15 września w naszym przedszkolu w Grupie I obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto, które roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedszkolaki obejrzały bajkę na podstawie książki "The Dot" P. Reynoldsa pt. "The Dot". Maluszki bawiły się wspólnie przy muzyce, poszukiwały kolorowych kropek. Na koniec przedszkolaki wykonały kropkowaną pracę plastyczną.
 
 
 
  
 
 
 

 

ROK SZKOLNY
2019/2020
 
 
 
 
Jak dorosnę to zostanę....
W tym tygodniu Plastusie poznawały różne zawody. Poznały zawody bardzo ciekawe, bardzo nam potrzebne choć czasem niebezpieczne... Zawód strażaka, policjanta i lekarza...Wiedzą już czym zajmują się przedstawiciele tych zawodów, jak wyglądają ich mundury oraz jakich narzędzi potrzebują do pracy. Przedszkolaki poznały i utrwalały numery alarmowe i wiedzą kiedy należy dzwonić na numer alarmowy.
Bo nasze Plastusie to bezpieczne przedszkolaki! :)
 
 
Kreatywny przedszkolak
 
Kolejne zadanie z Projektu Kreatywny Przedszkolak wykonane. ,,Wiolinki’’ wraz ze swoimi rodzicami założyły hodowlę roślin w swoich przydomowych ogródkach.
 
 
 
Kreatywny Przedszkolak
W kwietniu średniaki zrealizowały kolejne zadanie z Projektu Edukacyjnego Kreatywny Przedszkolaka, tym razem ze swoimi rodzicami w domu. Do projektu dołączyła też Asia z grupy starszaków, która wykonała pisankę z rzeżuchy. Dziękujemy za przesłanie wszystkie pięknych, ,,Kreatywnych Pisanek’’.
 
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
Dzisaj Pierwszy Dzień Wiosny, ale to też Światowy Dzień Osób z z Zespołem Downa. Plastusie oraz ich rodziny aby okazać solidarność i wsparcie dla osób z Zespołem Downa oraz ich rodzinom, założyły dwie różne kolorowe skarpetki.
 
 
Pierwszy Dzień Wiosny
Powitaliśmy dziś Panią Wiosnę, przedszkolaki z gr. I w swoich domach z pomocą rodziców wykonały piękne prace plastyczne pt. "Wiosenne Kwiaty".
 
Projekt Kreatywny Przedszkolak
 
Drodzy Rodzice! Nasze Przedszkole nadal bierze udział w projekcie "Kreatywny przedszkolak". Zachęcamy do wykonania kolejnego zadania: "Kreatywna pisanka". Zdjęcia wykonanych prac prosimy przesłać na maila przedszkolnego do 10.04. 2020.
 
 
Pracowite "Plastusie"
W zeszłym tygodniu "Plastusie" wykonały pracę wspólną pracę plastyczną. Podczas pracy trochę ubrudziły się farbami, ale warto było, bo praca wyszła nam wspaniale! :)
 
 
Wiolinki- ogrodnicy
W piątek dzieci z grupy Wiolinki uczestniczyły w zajęciach z zakresu przyrody, podczas których mogły poczuć się jak prawdziwi ogrodnicy. Dzieci mając do dyspozycji ziemię, konewkę z wodą, doniczki i nasiona, miały za zadanie posiać ogórki. Średniaki dbają o swoje posiane nasiona, doglądają ich i z niecierpliwością czekają na rezultat swojej pracy. Za przeprowadzone zajęcia jeszcze raz dziękujemy mamie Filipka oraz mamie Gabrysia.
 
Tłusty czwartek
Dzisiaj w naszym przedszkolu zjadaliśmy pyszne, słodziutkie pączki :)
 
 
Warsztaty Plastyczne
20 lutego nasze przedszkolaki  wzięły udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez studentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Karolina Niedbała i Aneta Szczypczyk zaprezentowały swoje dzieła i opowiedziały nam różnych technikach plastycznych. przedszkolaki miały okazje obejrzeć obrazy- portrety, autoportrety, pejzaże oraz koszulki z nadrukami i książeczki zdla dzieci z ilustacjami pani Anety. Na koniec spotkania wszystkie przedszkolaki pod czujnym okiem artystek stworzyły własne dzieła, które po wyschnięciu zostały oprawione w ramki. Może wśód naszych przedszkolaków mamy kolejnego artystę? :)
 
 
Spotkanie przedszkolaków z historią
Dnia 19.02.2020 r. w grupie III odbyły się warsztaty historyczno- plastyczne pt. "Zabawy z królem Kazimierzem Wielkim" realizowane przez Muzeum Regionalne w Skawinie. Dzieci z wspólnie z królem Kazimierzem Wielkim i Babettą poznały historię miasta Skawina, układały puzzle i kolorowały malowanki. Na koniec spotaknia pan Czesław Gąsiorowski podarował nam książeczki z opowiadaniami "Jak mieszkańcy Skawiny gościli Króla Kazimierza Wielkiego".
Dzień Kota
Dziś grupa maluszków obchodziła światowy Dzień Kota. Rozmawialiśmy o kotach, oglądaliśmy zdjęcia przedstawiające różne rasy kotów oraz rozmawialiśmy o naszych kocich pupilach. "Plastusie" wykonały też prace plastyczną pt. "Kot"
 
BAL KARNAWAŁOWY
Dziś w przedszkolu odbył się bal karnwałowy. Wszyscy od rana niecierpliwei czekali na jego rozpoczęcie. Zaraz po śniadaniu wszystkie przedszkolaki przeminiły się w: księżniczki, królów, policjantów, strażaków, motylki, króliczki oraz w super bohaterów. Potem rozpoczęła się wspaniała zabawa: przedszkolaki w swoich wspaniałych strojach bawiły się i tańczyły w rytmach znanych dziecięcych przebojów.
 
 
Warsztaty w bibliotece
Grupa III w ramach projektu "Książka moim przyjecielem"- cała Polska czyta dzieciom wzięła udział w warsztatach, które odbyły się w Bibliotece w Wielkich Drogach. W trakcie warsztatów przedszkolaki wysłuchały opowiada o pingwinach, a następnie każdy wykonał prace plastyczną "Pingwin".
 
 
Cała Polska Czyta Dzieciom
 
W ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom" w czwartek nasze przedszkole odwiedziła nasza absolwentka Helenka i przeczytała przedszkolakom swoją ulubioną bajkę.
 
 
Dzień Babci i Dzień Dziadka
W ostatnich dniach w naszym przedszkolu gościliśmy wspaniałych gości Nasze Babcie i Naszych Dziadków. Od samego rana przedszkolaki niecierpliwie czekały na przyjście Gości. Z okazji ich święta wszystkie grupy przygotowały wspaniałe występy- były wiersze i piosenki dla Babci i Dziadka. Nie zabrakło też życzeń i prezentów, które przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonały z niewielką pomocą swoich Pań. Naszym wspaniłym Gościom wszystkie występy bardzo się spodobały i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie nasze Babcie i Dziadkowei zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas którego rozmawiali o swoich ukochanych wnukach i wnuczkach.
Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie z okazji waszego święta życzymy wam dużo zdrowia i radości, spałnienia marzeń i pociechy z waszych wspaniałych wnuczek i wnuków.  Jeszcze raz bardzo wam dziękujemy za przybycie.
 
23. 01. 2020- Grupa I "Plastusie"
 
22.01.2012r. gr III "Dzwoneczki"
 
21.01.2020 gr II "Wiolinki"
 
"Zimowe eksperymenty"- średniaki
W tym tygodniu grupa II realizowała temat ,,Zimowych eksperymentów’’. Przedszkolaki już w pierwszym dniu z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty. Podczas zajęć średniaki próbowały ustalić, jak powstaje lód. Oglądały kostki lodu, wąchały, smakowały i badały co się z nimi dzieje pod wpływem ciepła. Rozpoczęliśmy również własną hodowlę kryształków soli, ale na efekty naszej pracy będziemy musieli jeszcze poczekać. Na koniec wyczarowaliśmy wspólnie śnieg i próbowaliśmy z niego wykonać kule śnieżne oraz bałwanki.
 
 
 
 
Przedszkolna Wigilia
20.12.2019r.
 
Dzisiaj w naszym przedszkolu było bardzo uroczyście i radośnie. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przedszkolaki wzięły udział w "Przedszkolnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek"- każda grupa przygotowała piekne występy. Następnie wszyscy złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem. Podczas uroczystego obiadu wszyscy mieli okazję spróbować tradycyjnych i smacznych potraw wigiljnych; znalazło sie też miejsce na smaczne ciasto :). Był też czas na wspólne kolędowanie.
Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
 
 
 
 
"Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj"
W grudniu w naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny ,,Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj’’. Konkurs ten miał na celu promowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, wzmacnianie więzi rodzinnych oraz rozwijanie kreatywności u dzieci. Zadaniem przedszkolaków  było wykonanie kartki świątecznej samodzielnie lub z pomocą rodzica. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, otrzymaliśmy ponad 30 kartek. Dzieci za pomocą najróżniejszych technik przedstawiły najbliższe im symbole bożonarodzeniowe. Zebrana komisja miała bardzo trudne zadanie, gdyż wszystkie prace były wyjątkowe. Wszyscy uczestnicy na Spotkaniu Wigilijnym otrzymali dyplomy oraz drobne nagrody. Wystawa świątecznych kartek znajduje się  w szatni, zachęcamy do obejrzenia. Dziękujemy dzieciom oraz rodzicom, którzy wzięli udział w konkursie, a laureatom jeszcze raz gratulujemy.
 
 
Powitanie Zimy
 
Dzisiaj do naszego przedszkola zawitała Pani Zima. Średniaki powitały ją w biało-niebieskich kolorach, tańcem i piosenką. Na początku Pani Zima zaprosiła wszystkich do swojej zimowej krainy i sprawdziły, czy dzieci są gotowe na powitanie nowej pory roku.  Dzieci miały do wykonania kilka zadań,  zamieniły się w małych tropicieli i idąc po śladach odszukiwały koperty z kolejnymi wyzwaniami.,,Wiolinki’’ razem z Panią Zimą kodowały drogę bałwanka, układały z figur geometrycznych własne śnieżynki, a nawet  bawiły się w zimową orkiestrę.  Na koniec wykonały piękny zimowy szalik i wyczarowały z Panią Zimą kolorowy lód. Na pożegnanie Pani Zima podziękował wszystkim przedszkolakom za miłe powitanie i złożył obietnicę, że wkrótce pojawi się śnieg. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na prawdziwą zimową aurę oraz wesołe, zimowe zabawy. Po tak miłym powitaniu, Pani Zima z pewnością obdarzy nas mnóstwem białego puchu!
 
      
 
 
Świąteczne przygotowania średniaków
Dzieci z grupy ,,Wiolinki” w tym tygodniu zrealizowały kolejne zadanie z Projektu Kreatywnego Przedszkolaka. Tym razem przedszkolaki miały do wykonania ozdobę choinkową z tkaniny. Średniaki przygotowały więc na swoją choinkę łańcuch z filcu.
 
 
Ozdabianie bombek
 
Dziś maluszki w ramach dalszego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia ozbaiały bombki. Nasza sala cała była w kleju, brokacie i cekinach, ale warto było bo bomki wyszły pięknie.
 
 
Przygotowanie maluszków do Świąt Bożego Narodzenia
 
Dzis maluszki rozpoczęły przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i pieknie ubrały w swojej choinkę.
 
 
Spotkanie ze Św. Mikołajem
 
Dzisiaj do przedszkola wszyscy i ci duzi i ci mali przyszli podekscytowani. Ponieważ zaraz po śniadaniu pojechaliśmy do Św. Mikołaja :). W autobusie wspólnie śpiewaliśmy piosenki i z niecierpliwością czekaliśmy, aż dojedziemy na miejsce. Na szczęcie szybko dojechaliśmy na miejsce!. W Fadolandi Krainie zabaw dziecięcych w Wadowicach przywitały nas wesołe elfy! Razem z nimi w oczekiwaniu na Mikołaja mieliścmy do wykonania wiele świątecznych zadań- ozdabialiśmy pierniczki, które następnie zjedliśmy ze smakiem, ozdabialiśmi świąteczne bombki na choinkę, tańczyliśmy z elfem. Gdy usłyszeliśmy dzwoneczki to wiedzieliśmy, że to on Św. Mikołaj! Mikołaj porozmawiał z każdym dzieckiem i każdemu wręczył prezent! A dzieci obiecały być grzeczne i zjadać wszystko- nawet surówki ;). Następnie był czas na zabawy w kulkach. Po szalonej zabawie wróciliśmy do przedszkola- to był naprawdę wesoły dzień! :)
 
 
SZLACHETNA PACZKA
W tym roku nasze Przedszkole poraz pierwszy dołączyło do akcji charytatwynej "Szlachetna Paczka". Prezenty zbieraliśmy dla Pana Leszka, który z przyczyn zdrowotnych nie może wykonywać pracy zawodowej oraz codziennych obowiązków. Dzięki Państwa zaangażowaniu i szczodrości udało nam się zebrać ogromną ilości produktów dla Pana Leszka. Wszystkim niezmiernie dziękujemy za pomoc rzeczową i finansową! W sobotę 7 grudnia wyruszymy z prezentami do Pana Leszka, by osobiście przekazać mu świąteczne paczki.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za ogromny odzew i każdą pomoc! :)
 
 
Dzień Pluszowego Misia
25.11.2019r.
Dzisia w naszym przedszkolu obchodzilismy dzień pluszowego misia. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola swoje ukochane misie i poznały historię powstania tej wspaniałej zabawki, którą kochająsię dzieci (i dorosli :)) na całym swiecie. Był to bardzo radosny dzień: dzieci rozwiązywały zagadki o misiach, tańczyły ze swoimi pluszakami i słuchały bajek o przygodach znanych misiów: Kubusiu Puchatku i Misiu Paddingtonie. Przedszkolaki w swoich grupach wykonały pracę plastyczne "Pluszowy Mis".
 
 
  
 
 
Jak powstaje deszcz?
W piątek dzieci z grupy ,,Wiolinki’’ uczestniczyły w zabawach badawczych. Zajęcia przybliżyły dzieciom zjawisko powstawania deszczu, jako procesu związanego z krążeniem wody w przyrodzie. Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń poznały zjawisko parowania oraz skraplania się wody, tworzenia się chmur. Dzieciom udało się nawet wywołać własny deszcz, ale nie taki zwykły tylko kolorowy, zamknięty w słoiku. Na koniec zajęć przedszkolaki ułożyły historyjkę obrazkową ,,Przygoda kropelki wody’
 
Warsztaty
18.11 w grupach "Wiolinki" i "Dzwoneczki"odbyły się warsztaty poświęcone tematyce bezpieczeństwa i prywatności w internecie przeprowadzone przez pracownika Biblioteki Pedagogicznej - Panią Lidię Ippoldt.
 
 
Odwiedziny w grupie "Wiolinki"
 
We wtorek 12.11. grupę "Wiolinki’’ odwiedziły dwie wyjątkowe osoby-  babcie Filipka. Pokazały przedszkolakom, jak się szydełkuje i robi na drutach nie tylko ubranka i serwetki na stół, ale również ozdoby świąteczne. Wszystkie przedszkolaki z dużym zainteresowaniem  obserwowały czynności wykonywane przez babcie oraz z wielką ciekawością oglądały przyniesione rękodzieła. Niektóre dzieci mogły spróbować swoich sił w robieniu na drutach i szydełkowaniu. Bardzo dziękujemy naszym gościom za odwiedziny, słodkie upominki oraz kilka rękodzieł, które ozdobią naszą salę przedszkolną
 
 
Kreatywny przedszkolak
 
W listopadzie średniaki wzięły udział w kolejnym zadaniu z Projektu Edukacyjnego Kreatywny Przedszkolak. Tym razem Wiolinki wykonały ,,Atlas jesiennych liści’’, ale za nim przystąpiły do tego zadania, dzieci udały się do pobliskiego parku w celu zebrania potrzebnych materiałów. Następnie w przedszkolu podczas zajęć dowiedziały się z jakich drzew pochodzą i za pomocą lupy wszystkim liściom dokładnie się przyjrzały oraz dopasowały do nich jesienne dary. Kiedy już  poznały wszystkie drzewa, przystąpiły do wykonania atlasu jesiennych liści. Kolejne zadanie  sprawiło dzieciom wiele radości, z niecierpliowością czekają na następne.
 
 
Szkoła do hymnu
8.11.2019 r.
Dzisiaj nasze przedszkolaki wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu" i o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewały cztery zwrotki hymnu narodowego "Mazurek Dąbrowskiego".
 
 
11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości
7.11.2019 r.
 
Dziś w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości, przygotowana przez III grupę "Dzwoneczki". Akademia rozpoczęła się od przywitania wszystkich przedszkolaków oraz pracowników przedszkola, następnie dzielne starszaki pięknie śpiewały patriotyczne pieśni, tańczyły polskie tańce oraz recytowały ptriotyczne wiersze. Podczas Akademi przedstawiona została również poruszająca inscenizacja o trudnych dziejach naszego kraju. Na koniec wszyscy uroczyście odśpiewali Hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego.
 
 
 
Teatr Bajka
29.10. 2019r.
 
Dzisiaj nasze przedszkole odwiedził Teatr Lalki "Bajka". Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt "Gucio Zaczarowany". Wszyscy z zapartym tchem śledzili przychodzi leniwego Gucia. Dzięki przygodom Gucia przedszkolaki dowiedziały się, że nawet najmniejsze stworzenia na Ziemi ciężko pracują, a ich praca jest nam bardzo potrzebna. 
 
 
Wizyta Starszaków w Bibliotece
 
Dzieci z grupy "Dzwoneczki" udały się do Biblioteki w Wielkich Drogach. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały utworu czytanego przez panią bibliotekarkę. Następnie wszystkie przedszkolaki wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których miały okazję wykonać zakładkę do książki.
 
 
Dzień Edukacji Narodowej
14.10.2019 r.
 
Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy ważne święto "Dzień Edukacji Narodowej". Z tej okazji grupa starszaków przygotowała wspaniałą akademię, na którą zostali zaproszeni wszyscy pracownicy naszego przedszkola. Przedszkolaki poprzez wiersze, piosenki, tańce i życzenia podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w pracę w naszym przedszkolu; za codzienny trud włożony w ich wychowanie, edukację oraz opiekę i zapewnione bezpieczeństwo. Po zakończonej akademi Rada Rodziców złożyła życzenia i podziękowała wszystkim pracownikom przedszkola za codzienną opiekę nad przedszkolami. Na koniec również Pani Dyrektor złożyła swoim pracownikom podziękowania i życzyła wytrwałości oraz radości z codziennej pracy.
 
 
 
"Bezpieczna szkoła"
Przedszkolaki wzięły udział w przedstawieniu "Bezpieczna szkoła", przygotowanego przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach. Następnie dzieci wzięły udział w quizie o bezpieczeństwie- podczas którego musiały rozwiązywać zagadki i rebusy, a także układać puzzle na tablicy interaktywnej.
Mobilna Filharmonia
"Piękna nasza Poska cała"
11.10.2019 r.
 
W piątek 11.10.2019 r. nasze przedszkole odwiedziła Mobilna Filharmonia z Rzeszowa. Pięciu Muzyków ubranych w piękne regionalne stroje zabrało nas w wspaniałą muzyczną podróż po Polsce. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z melodiami, pieśniami i przyśpiewkami takich rejonów w Polsce jak Zakopane, Kaszuby, Rzeszów czy jakże dobrze nam znany Kraków. Muzycy przywieźli ze sobą ciekawe instrumenty:skrzypce, akordeon, flet poprzeczny, kontrabas oraz nieznane nam diabelskie skrzypce. Na przedszkolakach największe wrażenie zrobił ogromny kontrabas. Dzieci z chęcią wysłuchały pięknego koncertu, a niektóre przedszkolaki miały okazję spróbować swoich sił jako muzycy i zagrać na kontrabasie i diabelskich skrzypcach. Na koniec na prośbę przedszkolaków artyści zagrali bisowy utwór.
To był wspaniały i pełen artystycznych wrażeń koncert!
 
 
Zdrowa sałatka owocowa
8.04.2019 r.
 
Dzisiaj maluszki na zajęciach rozmawiały o tym "co robić, aby być zdrowym", wspólnie oglądały i omawiały piramidę zdrowia. Następnie postanowiły razem wykonać sałatkę owocową- wybór padł na ulubione owoce: banany, jabłka i gruszki. Maluszki przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa i higieny w trakcie przygotowywania posiłków. Z czystymi rączkami zasiadły do swoich stanowisk pracy. Plastusie starannie kroiły owoce i wrzucay je do miski. Po skończonej pracy należała się nagroda! Przedszkolaki ze smakiem zjadły własnoręcznie przygotowaną zdrową sałatkę owocową.
Piknik Rodzinny pod hasłem
"Bezpieczna Rodzina"
26.09.2019 r.
 
Dnia 26.09. 2019 r. w naszym przedszkolu odbył się piknik rodzinny pod hasłem "Bezpieczna rodzina". Na szczęscie od rana na niebie pokazywało się słońce i zapowiadało się na ładną pogodę. Na początku pikniku miało miejsce bardzo ważne wydarzenie maluszki z grupy "Plastusie" miały pasowanie na przedszkolaka!. Wszystkie maluszki dzielnie stanęły na scenie i wspaniale wystąpiły prezentując wiersze i piosenki o przedszkolakach. Po występie pani dyrektor pasowała każdego maluszka na przedszkolaka, Na dzieci czekały też małe upominki :). Następnie na scenie wystąpiły starsze grupy "Wiolinki" i "Dzwoneczki" prezentując grupowe wiersze i piosenki. Po występach nadszedł czas na śwetną zabawę. Były zabawy i konkursy. Przedszkolaki i ich rodzice rywalizowały ze sobą w konkurasach wiedzowych i sprawnościowych. Był też konkurs ekologiczny: reprezentanci poszczególnych grup mieli do wykonania trudne zadanie: wykonać z papierowych pudełek wylosowany wcześniej pojazd uprzywilejowany. Wszystkie grupy stanęły na wysokości zadania i powstały wspaniałe wozy: straży pożarnej, policji i karetki pogotowia. Juru zecydowało,że wszystki grupy zajęły 1 miejsce. Podczas pikniku na wszystkich gości czekała wspaniłe stoły pełne smakołyków przygotowane przez rodziców poszczególnych grup. To był wspaniały piknik!
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację pikniku!
 
 
 
 
 

 
 
Powitanie Jesieni w grupie "Wiolinki"
24.09.2019r.

Dnia 24 września dzieci z grupy ,,Wiolinki’’powitały w przedszkolu wyjątkowego gościa – Panią Jesień, która zaprosiła nas do wspólnej zabawy z darami jesieni. Przedszkolaki wzięły udział w licznych zabawach z udziałem liści, żołędzi i kasztanów. Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie smutna, nudna i zimna, ale przepiękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby!

 

 
Miasteczko komunikacyjne
24.09.2019
Dzisiaj grupa starszaków pojechała na wycieczkę do miasteczka komunikacyjnego w Skawinie. Przedszkolaki pod opieką strażnika z Straży Miejskiej w Skawinie panaTomasza Morawa dowiedziały się bezpiecznie zachowywać się na drodze. Przedszkolaki przypomniały sobie jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizatora. Przedszkolaki ćwiczyły także bezpieczne przechodzenie przejść przejazd kolejowy. To była bardzo pouczająca wycieczka!
 
 
Sprzątanie Świata
20.09.2019r.
W dniu dzisiejszym nasze przedszkolaki wzięły udział w Akcji Sprzątania Świata. Aby pomoc naszej Planecie Ziemii dzieci z grupy sredniaków i starszaków zaopatrzone w worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki wyruszyły do pobliskiego parku. Naszym przedszkolakom udało się zebrać kilka worków śmieci. W tym czasie grupa maluszków dowiedziała się co to jest segragacja śmieci i recykling i dlaczego należy segregować śmieci.
 
 
Dzień przedszkolaka
19.09.2019r.
 
Dzisiaj przedszkolaki z grupy "Plastusie" obchodziły swoje święto- Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji maluszki spędziły cały dzień na radosnej zabawie. Była "Dyskoteka Przedszkolaka" i szalone tańce w rytmie dzieciących przebojów. A po krótkim odpoczynku i słodkim poczęstunku w sali średniaków obejrzeliśmy kilka odcinków "Świnki Peppy" ulubionej bajki "Plastusiów" :) Było też dużo czasu na zabawę z kolegami i koleżankami ulubionymi zabawkami.
Drogie maluszki wszystkiego najlepszego z okazji waszego święta, oby uśmiech nigdy nie schodził z waszych buziek. :)
 
 
Grupa starszaków "Dzwoneczki" i grupa średniaków "Wiolinki" z samego rana udały się na wycieczkę do krainy zabaw "Fadolandia" w Wadowicach. Przedszkolaki swoje święto spędziły na wspaniałej zabawie: w basenach pełnych kolorowych kulek, torach przeszkód, zdjeżdżalniach oraz ścianach wspinaczkowych. Wszystkie przedszkolaki wróciły do przedszkola w świetnych homotrach :)
 
 
Wizyta straży pożarnej
18.09. 2019r.
 
Dzisiaj w naszym przedszkolu gościliśmy wyjątkowych gości- strażaków z Ochotniczej Straż Pożarnej z Jaśkowic. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale także na niesieniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków drogowych. Strażacy udzielili nam cennych wskazówek, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób. Razem z strażakami przedszkolaki utrwaliły numery alarmowe 112 oraz 998.  Dzieci miały możliwość z bliska podziwiać wóz strażacki oraz wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Wielu naszych przedszkolaków zadeklarowało, że jak będą duzi to zostaną strażakami. :)
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
WYCIECZKA
 
19 czerwca wszyscy przyszli do przedszkola w wyśmienitych humorach, ponieważ w planach była wycieczka. Wszystkie przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechały na wycieczkę do Nadleśnictwa w Myślenicach. Od rana pięknie świeciło słońce i wszyscy niecierpliwie czekali na rozpoczęcie wycieczki. Droga do Myślenic minęła nam szybko i bezpiecznie. W lesie bardzo nam się podobało, pan leśniczy opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy na temat roślin i zwierząt mieszkających w lesie. Wiele roślin mogliśmy dotknąć i powąchać, a cały czas towarzyszył nam śpiew ptaków. Wspinaliśmysię na mały szczyt, był więc też czas na słodki poczęstunek. Zmęczeni ale w wyśmietych humorach wróciliścmy do przedszkola. :)
 
    
 
ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO STARSZAKÓW
 
 
ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO I POŻEGNANIE STARSZAKÓW
12 czerwca dzieci z młodszych grup oficjalnie pożegnały starszaków, którzy od września rozpoczną naukę w szkole. Z tej okazji przedszkolaki z grupy "Wiewiórki" i "Biedronki" przygotowały dla swoich starszych kolegów krótkie występy artystyczne oraz drobne upominki. Chociaż trochę nam smutno, że we wrześniu już się nie spotkamy, wiemy że doskonale sobie poradzicie w roli uczniów. :)
W tym dniu odbyło się też uroczyste zakończnie roku przedszkolnego, wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplom przedszkolaka oraz piękne książeczki.
 
 
DZIEŃ DZIECKA
6 czerwca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziecka. W tym dniu od samego rana słońce świeciło na niebie, a nam wszystkim dopisywały świetne humory. Bawiliśmy się w naszym przedszkolnym ogrodzie w rytmie dziecięcych przebojów. Były zawody sportowe, malowaliśmy też farbami i kredami. Następnie każdy przedszkolak otrzymał pyszny popcorn oraz soczek owocowy. Ponieważ to był Dzień Dziecka nie mogło zabraknąć życzeń i upominków, każdy przedszkolak otrzymał bańki mydlane oraz słodkości.
To był wspaniały dzień :)
 
 
 
DZIEŃ RODZINY
Mama, tata to najpiękniesze słowa świata... W dniach 21.05., 22.05. 23.05.  nasze przedszkolaki zaprosiły do przedszkola swoich kochanych rodziców. Z tej okazji razem ze swoimi wychowawczyniami przygotowały wspaniałe występy. Poprzez wiersze, piosenki i życzenia wyraziły swoją wielką miłość dla mamy i taty. Dzieci przygotowały też dla rodziców wlasnoręcznie wykonane upominki. Na koniec wszyscy rodzice oraz przedszkolaki udały się na słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkimi gościom za przybycie! :)
 
21.05.2019r. GRUPA ŚREDNIKÓW (WIEWIÓRKI)
 
 
22.05.2019r. GRUPA MALUSZKI (BIEDRONKI)
 
23.05.2019r. GRUPA STARSZAKÓW (SÓWKI)
 
 
 
VI Gminna Olimpiada Sportowa
W dniu 10 maja odbyła się VI Gminna Olimpiada Sportowa Przedszkolaków, której organizatorem było Katolickie Przedszkole im. Ks. Prymasa Stanisława Wyszyńskiego w Skawinie. W olimpiadzie udział wzięła grupa starszaków z naszego przedszkola. Reprezentatami tej grupy byli: Zuzanna Gaj, Zuzanna Sumera i Szymon Kowalczyk. Reszta grupy zajęła miejsca na trybunach aby kibicować swojej drużynie. W konkurencjach sprtowych zawodnicy musieli wykonywać różne ćwiczenia: m.in.skoki obunóż, bieg slalomem, rzuty do celu, skłony, skakanie przez skakankę. Zwycięscy otrzymali puchary, upominki sportowe dla przedszkola oraz indywidualne dyplomy i medale.
 
 
 
 
Święta Majowe
30 kwietnia naszym przedszkolu świętowaliśmy - 1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Dzień Flagi Narodowej oraz 3 maja Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Dzięki przygotowanej przez starszaków akademii poprzez wiersze i piosenki patriotyczne przybliżone zostały przedszkolakom treści patriotyczne. W tym dniu wszyscy do przedszkola przyszli ubrani na galowo był też czas na uroczyste odśpiewanie naszego hymnu narodowego „Mazurek Dąbrowskiego”.
 
WIDOCZNI Z VALEO
W Dniu 25.04.2019r. W Przedszkolu Samorządowym w Wielkich Drogach odbyły się warsztaty o bezpieczeństwie zorganizowane przez Zakłady Valeo w Skawinie. Przedszkolaki miały możliwość poznać niektóre produkty z zakładów : lampę i wycieraczki samochodowe
Następnie  prowadzone były zabawy w trakcie których dzieci uczyły się bezpiecznie poruszać po ulicy, rozwiązywały zagadki, kolorowały malowanki nt. bezpieczeństwa w mieście i na wsi. Na koniec warsztatów dzieci otrzymały nagrody za prawidłowe odpowiedzi : długopisy i breloczki. Wszystkie dzieci otrzymały dodatkowe prezenty ufundowane przez Valeo - kamizelki odblaskowe z napisem " Widoczni z Valeo "
 
 

Teatr Arkadia  

23 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili aktorzy Teatru Arkadia z Krakowa z teatrzykiem pt.: „Przygody Technoludka”. Bajka opowiada o losach Technoludka, który tablet, komórkę i gry komputerowe przekładał nad kontakty z ludźmi. Podczas przygody w lesie Technoludek dowiedział się, że w życiu przyjaźń jest ważniejsza niż gadżety elektroniczne. Dzięki przedstawieniu przedszkolaki mogły się dowiedzieć, że zdobycze techniki są ważne i często nam pomagają, ale nigdy nie należy zapominać o drugim człowieku.

Czary- Mary
 
29.03.2019r. przedszkolaki były świadkami magicznego widowiska, ponieważ nasze przedszkole odwiedził bardzo magiczny gość- Iluzjonista. Magik wprowadził wszystkich w swój zaczarowany świat. Dzieci z zapartym tchem obserwowały wszystkie sztuczki często zmieniając się w asystenta magika. W tym dniu wszystkim dopisywały świetne humory.
 
    
 
Wizyta Instytutu Pamięci Narodowej- warsztaty historyczno- patriotyczne
 
W związku z niedawno obchodzoną setną rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości 27 marca 2019 w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty, które poprowadziła Pani Ewa Bałuszyńska – pracownik krakowskiego Oddziału IPN. W ich trakcie dzieci miały okazję wysłuchać historii powstania państwa polskiego, oraz poznały losy żołnierzy walczących za naszą ojczyznę. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obejrzały album przedstawiający mundury żołnierzy różnych oddziałów wojskowych. Na zakończenie dzieci układały puzzle przedstawiające mapę Polski w dwudziestoleciu międzywojennym. Przeprowadzone zajęcia miały na celu rozbudzenie wśród dzieci miłości i przywiązania do Polski oraz szacunku i dumy wobec naszej historii.
Serdecznie dziękujemy za tak interesującą lekcję historii.
 
 
Pierwszy Dzień Wiosny
 
21.03. 2019r. w naszym przedszkolu przywitaliśmy kalendarzową wiosnę. Z tej okazji najmłodsza grupa "Biedronki" przygotowała wesoły i kolorowy występ. Były wiersze i piosenki o wiośnie oraz wesołe tańce. W tym dniu wszystkie przedszkolaki i panie aby kolorowo przywitać wiosnę ubrały się na zielono lub żółto.
Mamy nadzieję, że Pani Wiosna się rozgości i ogrzeje nas ciepłym słonkiem. :)
 
 
Wizyta leśniczego
 
Dnia 20.03.2019r. nasze przedszkole gościło ciekawego gościa- leśniczego pana Wiktora Siłuszka. Przedszkolaki dowiedziały się wuelu ciekawych rzeczy o lesie i jego mieszkańcach- tych małych i dużych. Dzieci wzięły także udział w wyścigu ślimaka i żółwia. Na koniec był quiz sparwdzający wiedzę naszych przedszkolaków- oczywiście dzieci na wszystkie pytania znały odpowiedź, bo pana leśniczego uważnie słuchały :). Były też małe upominki dla każdego przedszkolaka- odblaskowe wiewiórki, liski i jelonki.
Bardzo dziękujemy panu Wiktorowi za tę wspaniałą wizytę!
 
 
 
III Gminny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie
 
Dnia 19.03.2019r. w Przedszkolu Samorządowym nr 6 z Oddziałem Żłobkowym w Skawinie odbył się III Gminny Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie "Wszystkie przedszkolaki to bezpieczne dzieciaki". Nasze przedszkole reprezentowali Antoni Chodacki i Lena Machaczka z grupy "Sówki". Dzieci miały za zadanie wykonać szereg zadań związanych z bezpiecznym poruszaniem się po drogach i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach. Nasze przedszkolaki świetnie poradziły sobie ze wszystkimi konkursowymi zadaniami. Gratulacje! :)
 
 
 
Akcja "Pomóżmy kociakom"
 
Zakończyła się akcja "Pomóżmy kociakom". Karmy dla kotów dotarły do Schroniska dla zwierząt w Skawinie. Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i rodzicom za zaangażowanie się w akcję charytatywną.
 
 
Konkurs matematyczny "Mistrz Matematyki"