Przedszkole Samorządowe w Wielkich Drogach z Oddziałami Przedszkolnymi w Facimiechu

Kronika wydarzeń -WD

 
 
Witamy w dziale galeria
 
Rok szkolny 2022/2023
 
Dzień Jabłka
28 września maluszki obchodziły w przedszkolu Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja wszystkich dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu walorów zdrowotnych i odżywczych. Z tej okazji dzieci z grupy I przygotowały pyszny sok, który ze smakiem wypiły.
 
  
Jesienny spacer
Grupa średniaków wybrała się na jesienny spacer do pobliskiego parku. Przedszkolaki obserwowały zieniającą się przyrodę oraz szukały i zbierały jesienne skarby. Następnie po powrocie do przedszkola wykonały pracę plastyczną pt. "Jesienne drzewo". 
 
        
 
Powitanie Jesieni
23 września w grupie ,,Kreciki’’ odbyło się “Powitanie Jesieni”, gdyż tego dnia kończy się astronomiczne lato, a zaczyna się kolejna pora roku – jesień. Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. „Pani Jesień” przybyła do przedszkola z koszem pełnym darów z sadu, lasu i ogrodu, które na zajęciach pomogły w rozwiązywaniu jesiennych zagadek. Dzieci segregowały i przeliczały kasztany, orzechy i żołędzie, rozpoznawały je przez dotyk, wykonały jesienne drzewo.
   
 
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września przedszkolaki z naszego przedszkola obchodziły Dzień Przedszkokalaka. Ten dzień spędziły na wspaniałej zabawie ze swoimi kolegami i koleżankami. Przedszkolaki z grupy I wraz ze swoimi Paniami bawiły się w swojej sali, natomiast dzieci ze starszych grup- II i III wybrały się na wycieczkę do sali zabaw "Kinder Club" w Skawinie, gdzie spędziły czas na wspaiałej zabawie. W tym dniu nie zabrakło też życzeń i drobnych upominków dla wszystkich przedszkolaków.
 
Grupa I "Kreciki"
 
 
 
 
 
 
Grupa II- "Misie" i III- "Myszki
 
          
 
 
 
Finał Akcji Sprzątania Świata
 
16 września przedszkolaki z grupy II i III wzięły udział w Akcji Sprzątania Świata. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wyruszyły do pobliskiego parku gdzie udało im się zebrać kilka worków śmieci.
 
       
 
 
Międzynarodowy Dzień Kropki
 
15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki, jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym dniu przedszkolaki wysluchały opowiadania z książki, od której wszystko się zaczęło pt. "The Dot" ("Kropka) Peter H. Reynolds. Historia opowiada o małej dziewczynce Vashtii, która dzięki swojej nauczycielce od plastyki odkryła swój talent. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się na temat swoich talentów i mocnych stron.  Dzieci poznały historię ,,Małej kropki’’. Okazało się, że kropki, choć czasem bardzo małe towarzyszą nam w naszym codziennym życiu; są np. w literce "i" oraz na skrzydełkach biedronki. Był też czas na kreatywną i wesołą zabawę z koleżankami i kolegami.
 
Grupa I "Kreciki"
 
  
  
  
  
 
 
Grupa II "Misie"
 
          
 
 
Grupa III- "Myszki"
 
      
 
 
 


 

Rok szkolny 2021/2022

 

RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

21.06.2022 grupę III odwiedziała mama Wiktorii. Pani Lucynka przeczytała przedszkolakom kilka opowiadań z książki "Mądre Bajki". Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały wszystkich opowiadań. Pani Lucynce jeszcze raz dziękujemy za odwiedziny.

 

   

 

 

 

 

 

WYCIECZKA

20.06. 2022 od samego rano świeciło słońce, a wszystkie dzieci z naszego przedszkola udały się na wycieczkę do zagrody edukacyjnej "Red Raj w Młoszowej", która okazała się prawdziwym rajem dla przedszkolaków.  Pogoda dopisała, dlatego też dzieci miały nieograniczone możliwości zabawy i korzystały z wszystkich dostępnych atrakcji. Uczesniczyły w zabawach w parku linowym, dmuchanych zjeżdżalniach, zamkach, torach przedszkód, zjazdach na pontonach. Przedszkolaki spróbowały też swoich umijętności w dojeniu krowy i  kozy. Na końcu wycieczki dzieci poznały także zwierzęta takie jak pawie, indyki, strusie i kozy, a największą radość sprawiło im spotkanie z słodkimi alpakami. To była bardzo udana i pełna radości wycieczka.

 

                       

 

 

POŻEGNANIE STARSZAKÓW

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

14.06. 2022 w naszym przedszkolu dzieci z młodszych grup oficjalnie pożegnały starszaków, którzy od wrześnie rozpoczną naukę w szkole. Nie zabrakło wakacyjnych piosenek oraz wierszy, a także bardzo wzruszających życzeń. Przyszli uczniowie otrzymali upominki, które napewno przydadzą się im w szkole. Dzieci z młodszych grup również otrzymały książeczki w nagrodę za wspólną naukę i zabawę w roku szkolnym 2021/2022.

          

 

Rodzice czytają dzieciom

 8 06. W ramach rozwoju czytelnictwa średniaki odwiedziła mama Ali Sidorowicz. Pani Lucyna przeczytała dzieciom wiersze Juliana Tuwima w tym ulubiony przez Alicję wiersz "Słoń Trąbalski". Dzieci z zaciekawieniem słuchały oraz odpowiadały na pytania do wiersza. BARDZO dziękujemy za wizytę!

 

 

MALUSZKI W BIBLIOTECE 

W piątek 10 czerwca grupa Maluszków odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Wielkich Drogach. Dla wielu z nich, była to pierwsza wizyta w domu, gdzie „mieszka książka”. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały, miały okazje również pokolorować obrazki z ulubionych książek dla dzieci. Na koniec wypożyczyliśmy książeczki, które zabraliśmy do przedszkola.

 

DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca w naszym przedszkolu ochodziliśmy Dzień Dziecka. W tym dniu na wszystkich przedszkolaków czekało bardzo dużo atrakcji. Na początek dzieci obejrzały występ magika, który pokazał nam wiele ciekawych magicznych sztuczek. Później wyszło słonko więc wszystkie przedszkolaki bawiły się w ogrodzie, korzystając z wielu przygotowanych atrakcji m. in. zabawy sensoryczne z piankoliną, malowanie farbami, różnorodne zabawy sportowe. Każdy przedszkolak otrzymał również drobne upomminki. Wszystkim naszym przedszkolakom składamy najlepsze życzenia z okazji Dnia Dzieca oraz życzymy spełnienia wszystkich marzeń.

 

                           

 

Cała łąka Dla Mamy i Taty

 25 maja w grupie maluszków odbyła się uroczystość z okazji pięknego święta jakim jest Dzień  Mamy i Dzień Taty. Maluszki zaprosiły swoich rodziców na piknik na majowej łące.  Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości, w pięknych strojach prezentowały bogaty program artystyczny -  wiersze, piosenki, tańce i  życzenia dla kochanych rodziców.

Bezpieczne wakacje

25. 05. 2022 nasze przedszkole odwiedzi fłunkcjonariusz Tomasz Morawa. Przedszkoalki uczestniczyły w warsztatach na temat Bezpeicznych Wakacji. Dzieci dowiedziały się jak być bezpiecznym na wakacjach: podczas kąpieli, jazdy na rowerze oraz jak się zachować wobec obcej osoby. Przedszkolaki utrwaliły również numery alarmowe. Na koniec przedszkolaki dotały drobne upominki m. in.  odblaski, które zapewnią im bezpieczeństwo na drodze. 

 

       

 

Poznajemy zawód listonosza

24.05 grupę średniaków dowiedziała mama Emiliana. Pani Sylwia w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom zawód listonosza. Zaprezentowała wszystkim swoją ogromną torbę, w której nosi listy i opowiedziała o znaczkach pocztowych. Pozwoliła także przymierzyć nam czapkę listonosza oraz dzieci miały możliwość stemplowania i kalkowania. Dowiedzieliśmy się o dawnych i współczesnych metodach nadawania i odbierania przesyłek. Pani Sylwia podarowała dzieciom koperty, znaczki pocztowe oraz naklejki z napisem priorytet oraz z napisem ostrożnie. Dzieci namalowany laurki dla rodziców a następnie przykleily znaczki i naklejki a pani Sylwia obiecała ze dostarczy listy dzieciom do ich domów. To było naprawdę owocne spotkanie.

      

 

Na mojawej łące

Wiosna, a szczególnie maj, to bardzo dobry czas na obserwowanie dynamicznie rozwijającej się przyrody. Cieszą nas kwitnące sady i ogrody. Warto też w tym czasie zwrócić uwagę na piękny wygląd majowej łąki. Średniaki w tym tygodniu poprzez koło fortuny rozkodowywaly majową łąkę, układały obrazek z części. Poznawały mieszkańców ula oraz kodowały plaster miodu. Podczas spaceru za pomocą lupy przedszkolaki szukały małych mieszkańców wśród traw. Cieszyły się każdą odnalezioną mrówką czy biedronką które pod lupą były bardzo duże!

           

 

 

Patriotyczna gra terenowa

Grupa Średniaków uczestniczyła w "Patriotycznej grze terenowej" oraz ćwiczeniach Biało-Czerwonych. Idąc wg mapy odnajdywaliśmy poszczególne punkty - miasta Polski. Czekały tam na nas zagadki, piosenki, tańce. Nazywaliśmy zabytki danego miasta. Odnalezione przedmioty wskazywały legendy, które musieliśmy opowiedzieć. W lesie szukaliśmy: śladów solizsura, w słoiczku z solą, pierścienia św. Kingi, a w trawie, muszelek. Oglądaliśmy też obrazy krakowskiego malarza zamieszczone w polowej galerii. Tańczyliśmy Krakowiaka i Zbójnickego. Między punktami wykonywaliśmy ćwiczenia ruchowe.

 

                  

 

Warsztaty z psycholgiem

9 maja dzieci z grupy III we współpracy z Poradnią Psychologhiczno= Pedagogiczną w Skawinie wzięły udział w warsztatach z psychologami. Podczas warsztatów dzieci wysłuchały opowiadania pt. "Jeż Nosalek i Miś Krzyś" i na podstawie jego treści rozmawiały o tym jak znaleźć przyjaciela. Podczas warsztatów starszaki dowiedziały się, że każdy człowiek posiada wiele zalet, z których może być dumny, ale również każdy z nas ma w sobie cechy nad którymi powinien popracować i poprawić.

 

       

Dzień strażaka

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji straszaki romawiały o pracy strażaka- poznały jej atrybuty. Dzieci dowiedziały się w czym pomagają nam stażacy oraz w jaki sposób należy wezwać ich na pomoc oraz przypomniały sobie i utrwalały numer alarmowy 112. 

 

         

 

Święta majowe

 

Dzisiaj starszaki świętowały w przedszkolu święta majowe. Z tej okazji przypomniały sobie symbole Polski oraz rozmawiały o stolicy Polski- Warszawie. Rozmawiały również o różnych rejonach Polski i dowiedziały się wiele ciekawostek na ich temat. Na koniec starszaki wspólnie zaśpiewały patriotyczne pieśni.

 

   

 

DZIEŃ BIAŁO-CZERWONY

Dzisiaj w grupie maluszków  odbył się wyjątkowy, biało – czerwony dzień. Dzieci przyszły ubrane w kolory naszych barw narodowych. Przedszkolaki poznawały nasz kraj ojczysty, naszą stolicę, barwy narodowe, godło i herb oraz zapoznały się ze zbliżającymi się świętami majowymi.

 

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

26 kwietnia grupę starszaków odwiedzili wspaniali goście. Tata  i siostra Kacperka. Pan Krzysztof przeczytałla dzieciom bajkę pt "Bajka o dwóch mądrcy siostrachi złej czarownicy". Bajka miała na celu uświadomić dzieciom jak powinny się zachować w kontaktach z nieznajomymi dorosłymi. Dzieci same wymyślały zakończenie bajki, a następnie wzięły udział w quzie na temat jej treści.

Dziękujemy za tę wspaniałą i pouczającą wizytę. 

 

    

 

Projekt Ziemia 

Dzieci z grupy średniaków w minionym tygodniu podczas różnych aktywności (malowanie, wykonywanie plakatów, uczenie się piosenek ekologicznych) poznawały i utrwalały swoją wiedzę na temat dbania o swoją planetę - Ziemię. Utrwalały kolory pojemników na odpady i rodzaj śmieci, jakie należy do nich wrzucać. Dowiedziały się czym jest recykling oraz szukały znaku recyklingu na różnych opakowaniach po produktach. Wykonywały różne doświadczenia. Dzieci uczyły się czym jest ekologiczny tryb życia, rozwijały swoją wyobraźnię i świetnie się bawiły.

 

          

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

22.04 obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Jest to akcja mająca na celu promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Dzieci z naszego przedszkola wiedzą jak dbać o naszą planetę - segregują śmieci, wykorzystują różne odpady do ciekawych zabaw.

 

 

STARSZAKI

         

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU EKOLOGICZNEGO "ZABYTKI POLSKI"

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest "Światowy Dzień Ziemii". W tym dniu w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu ekologicznego "Zabytki Polski". Na początku kwietnia w naszym przedszkolu został ogłoszony konkurs ekologiczny "Zabytki Polski". Celem konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej najmłodszego pokolenia oraz uwrażliwienie na piękno Naszej Ojczyzny. W konkursie wzięło udział 14 przedszkolaków. Wszystkie prace były wyjątkowe i bardzo pomysłowe, jury musiało jednak wybrać pracę zasługujące na I, II i III miejsce. Komisja opierała się trzema kryteriami: pomysłowość pracy, estetyka wykonania, zgodność z tematem. Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. 

 

I miejsce: Emilia Czubaj gr. II

II miejsce: Alan Brożek gr. III

III miejsce: Oliwia Majerańczyk gr. II

 

              

  

 

Starszaki- mali ogrodnicy

Tydzień temu dzieci z grupy starszaków siały w przedszkolu owies wialkanocny, którym następnie opiekowały się w swoich domach. Już dziasiaj możemy zobaczyć wspaniałe efekty i piękny owies wielkanocny będzie zdobił świąteczne stoły dzieci i ich rodzin.

 

  

         

 

 

Żywa lekcja przyrody

Żywa lekcja przyrody 13.04 dzięki uprzejmości pani Barbary Kochana odbyło się w naszym przedszkolu niezwykle spotkanie z kurczakami. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały pokazywane im zwierzęta, dotykały je, głaskały, a także brały na ręce. Pani Barbara odpowiadała na każde pytanie, dzięki czemu dzieci dowiedziały się więcej o życiu kurcząt i kwoki. Bardzo dziękujemy za niezapomniane spotkanie!

 

       

WYCIECZKA DO SKAWINY

11 kwietnia przedszkolaki z naszego przedszkola udały się na wycieczkę do Skawiny. Dzieci zobaczyły pałacyk Sokół znajdujący się w parku miejskim w Skawinie oraz poznały założyciela miasta Skawina- króla Kazimierza III Wielkiego. Po krótkim spacerze dzieci wzięły udział w wspaniałym i radosnym przedstawieniu o Smoku Obiboku. Przedszkolaki z zapartym tchem śledziły losy bohaterów oraz brały aktywny udział w przedstawieniu. 

 

   

              

 

NASZE WIELKANOCNE ZAJĄCZKI

      

Grupa I

Grupa II

 

Grupa III

  

 

RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

Grupę średniaków w naszym przedszkolu odwiedzili nas specjalni goscie: mama Milenki i Tupcio Chrupcio. Pani Basia przeczytała nam dwa opowiadania a my mieliśmy okazję poznać małą myszkę i jej przygody. Razem z Tupciem Chrupciem i panią Basią zamienialiśmy się w różnego rodzaju zwierzęta. Dziękujemy mamie Milenki za wspólne chwile podczas czytania książki i zabawy.

   

 

OWIES WIELKANOCNY

Starszaki rozpoczęły już przygotowania do świąt wielkanocnych i zasiały owies wielkanocny. Każdy przedszkolak zabrał swoją sadzonkę do domu, aby się nią odpowiednio zaopiekować. Mamy nadzieję, że zasiany przez nas owies wielkanocny pięknie i wyrośnie i ozdobi świąteczny stół. 

         

 

POLSKA NA NIEBIESKO

Kwiecień to miesiąc wiedzy o autyzmie. Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Motywem obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. 4 kwietnia w ramach solidarności z osobami ze spektrum autyzmu starszaki z grupy III ubrały się do przedszkola na niebiesko. Dzieci obejrzały również film edukacyjny pt. "Jaś i Niebieskie Motyle". Starszaki wykonały również Niebieskie Serce poprzez odbijanie swoich dłoni. 

#Polskananiebiesko

      

 

ZDROWE ZĘBY MA, TEN KTO O NIE DBA!

Na dzisiejszych zajęciach dzieci z grupy ''Smoczki'' podczas zabaw, utrwalały nawyki związane z higieną jamy ustnej.

 

PODZIĘKOWANIE

Składamy serdecznie podziękowania podopiecznym Ośrodka wychowawczego w Wielkich Drogach za podarowanie dla każdej grupy drewnianego wielkanocnego zajączka.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!

 

 

WIOSENNE SADZENIE

Sadzimy cebulę Wraz z nadejściem wiosny dzieci z grupy II sadziły cebulę. Przedszkolaki zapoznały się z jej wyglądem: budową, kolorem, kształtem, fakturą, zapachem oraz etapami jej sadzenia. Odpowiednio przygotowane dzieci, zabrały się za pracę. Każde dziecko posadziło cebulkę. Teraz codziennie będziemy je podlewać i prowadzić obserwacje wzrostu.

 

       

 

WIOSENNE HODOWLE

Przedszkolaki z grupy „Smoczki” podczas omawiania tematów związanych z „Wiosną w ogrodzie” założyły hodowlę fasoli, posadziły cebulę, ziemniaki,  posiały szczypiorek, rzeżuchę oraz owies. Maluszki zapoznały się także z etapami rozwoju roślin i dowiedziały się  czego rośliny potrzebują do prawidłowego rozwoju.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym dniu dzieci z grupy II dowiedziały się skąd się wzięła woda na Ziemi oraz Dlaczego woda jest zdrowa. Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytania: Jak i dlaczego należy oszczędzać wodę? Na koniec zajęć pprzedszkolaki przeprowadziły ciekawe eksperymenty z wodą.

 

         

 

Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca  to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom. Dzieci z grupy III wzięły udział w akcji zakładając kolorowe skarpetki nie do pary. Starszaki obejrzały także bajkę edukacyjną "Dzień Kolorowej Skarpetki".

 

       

 

POWITANIE WIOSNY

W poniedziałek 21 marca, w pierwszy dzień wiosny dzieci ubrały się w wiosenne kolory aby powitać nową porę roku. Tego dnia na dzieci czekały zadania i zagadki wiosenne do wykonania. Przedszkolaki między innymi poznały pierwsze oznaki wiosny, wiosenne kwiaty, bawiły się chustą animacyjną, wykonywały wiosenne zadania matematyczne. Następnie wszystkie grupy wyszły na spacer aby powitać śpiewem panią Wiosnę. Podczas spaceru obserwowaliśmy rosnące kwiatki w przydomowych ogródkach, pąki na gałązkach oraz słuchaliśmy śpiewu ptaków.

 

 

                   

 

Wiosna tuż, tuż; każdy przedszkolak wie jak wtedy dbać o zdrowie swe

 

W minionym tygodniu starszaki dowiedziały się jak należy dbać o swoje zdrowie. Szczegółowo omówiły Piramidę Zdrowia i dowiedziały się jakich produktów powinno być w naszej dieci najwięcej. Dowiedziały się także, co to są witaminy i jak wpływają na nasz organizm. Rozmawiały również o tym jak ważna dla zdrowia jest higiena. Wykonały doświadczenie i dowiedziały się w jaki sposób rosprzestrzeniają się wirusy i bakterie oraz jak można temu przeciwdziałać. Na śniadanie starszaki zjadły własnoręcznie przyrządzone kanapki pełne warzyw. 

 

                

 

HISRTORIA W KOLORACH

17 marca nasze przedszkolaki wzięły udział w projekcie "Historia w Kolorach"  przeprowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.  Jego głównym celem jest zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych – godła, flagi i hymnu.

 

     

    

        

 

OLIMPIADA MATEMATYCZNA

Przedszkolaki z grupy III wzięły udział w VI Gminnej Olimpiadzie Matematycznej "Kosmiczna Wyprawa". Hubert i Wikroria wybrali się w kosmos i wykonali zadania matematyczne. Ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie bardzo dobrze i za udział w Olimpiadzie Matematycznej dostali wspaniałe upominki. 

     

 

 

Bo każdy średniak dobrze wie, że ruch to zdrowie

W tym tygodniu dzieci z grupy II dowiedziały się jak ważny dla naszego zdrowia jest codzienny ruch. Mama Adasia przeprowadziła w naszej grupie zajęcia sportowe, które wzmocniły nasze ciało i wprawiły nas w dobry humor.

 

      

 

NA WIEJSKIM PODWÓRKU

W tym tygodniu ,,Maluszki’’ zdobywały wiedzę na temat zwierząt z wiejskiej zagrody. Dowiedziały się jakie znaczenie mają zwierzęta hodowlane w życiu człowieka. Przedszkolaki wiedzą skąd się bierze mleko i jak powstaje kura. Dzieci brały udział w eksperymentach z udziałem jajka oraz licznych zabawach muzyczno-ruchowych.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Wyniki konkursu grupowego u krakowiaków W grupie średniaków odbył się konkurs pt. "Moje przedszkole na kartce pocztowej". W konkursie wzięło udział 15 przedszkolaków. Wszystkie pracę są wyjątkowe i piękne jednakże jury musiało wybrać pracę zasługujące na I, II i III miejsce. W ocenie prac pod uwagę brany był indywidulany wkład dziecka w tworzenie pracy, samodzielność, dobór technik wykonania pracy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, każdy otrzymał upominek, gdyż każda praca zasługiwała na nagrodę. Kartki zostaną wykorzystane w promocji przedszkola w środowisku lokalnym oraz w prowadzonym w grupie projekcie edukacyjnym " Pocztówkowy przyjaciel - pocztówkowa mapa Polski". I miejsce - Antoś Wójcik II miejsce - Emilka Czubaj III miejsce - Alicja Sidorowicz

        

 

 

RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

W grupie maluszków zaproszeni goście, którymi są rodzice naszych wychowanków, poprzez czytanie bajek będą zachęcać najmłodszych do sięgania po książki. Pierwszym z zaproszonych rodziców była mama Michalinki, pani Kasia, która zasłuchanym dzieciom przeczytała dwie bajki wybrane przez córkę: ,,Czerwony Kapturek’’ oraz ,,Królewna Śnieżka’’. Kolejnym gościem była Pani Edyta, mama Kubusia, przeczytała maluszkom książeczkę ,,Domy owadów’’, która bardzo zainteresowała przedszkolaków. Pani Edyta przyniosła również dla dzieci kolorowanki o owadach, za które bardzo dziękujemy. Dziękujemy obu mamą, czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników.

     

 

TŁUSTY CZWARTEK

24 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu jeden z najbardziej ulubionych dni w roku wszystkich dzieci i dorosłych, czyli Tłusty Czwartek. W tym dniu starszaki rozwiązywałły wiele zadań związanych z słodkimi pysznościami. Dzieci układały wyrazy, czytały, rozwiązywały zagadki oraz klasyfikowały przeliczały i dodawały. Starszaki zagrały też w pączkowe memory z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Każdy strarszak wykonał swój słodki pączek z papierowego talerzyka. Oczywiście na podwieczorek, przedszkolaki z wielkim smakiem zajadały pysznego pączka.

 

                     

 

 

 

 

Preorientacja zawodowa - radca prawny

21 lutego gościliśmy w naszym przedszkolu radcę prawnego panią Mecenas Justynę Sekuła- Zięba z  Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie,. Na spotkaniu Pani Mecenas opowiedziała dzieciom kim jest radca prawny i czym się zajmuje w swojej codziennej pracy. Podczas spotkania pani Mecenas przedstawiła dzieciom także inne zawody prawnicze. Bardzo duże zainteresowanie dzieci wzbudziły toga i żabot. Udało się także przeprowadzić krótką symulację rozprawy sądowej, z pomocą Pani Mecenas dzieci odegrały scenkę i orzekły na jaką karę zasługuje oskarżony. Dzieci zapoznały się również ze swoimi prawami, takimi jak: prawo do zabawy, prawo do nauki, prawo do życia w rodzinie, prawo do życia bez przemocy oraz prawo do wyrażania swoich uczuć. Za aktyywny udział w zajęciach przedszkolaki otrzymały breloczki oraz książeczki sfinansowane przez  Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie.

 

         

 

 

 

Eksperymenty z balonem

Balony zwykle kojarzą się dzieciom z dobrą zabawą. Towarzyszyły nam  one podczas balu karnawałowego. Maluszki postanowiły jednak sprawdzić, do czego jeszcze mogą one służyć. W piątek dzieci uczestniczyły w kilku ciekawych eksperymentach z użyciem baloników.  Najpierw obserwowały, w jaki sposób naelektryzowany balonik przyciąga włosy oraz  kawałki chusteczki.  Z wielkim zdumieniem patrzyły także, jak balonik sam się pompuje, gdy założymy go na szyjkę butelki z octem i sodą. Duże emocje wzbudził eksperyment z balonem, który podczas wydmuchiwania powietrza do butelki wypompowywał wodę przez słomkę. Na koniec przedszkolaki wykonały ,,gniotki” z balonika i mąki.

Poznajemy Kosmos

W minionym tygodniu starszaki odkrywaly tajemnice kosmosu. Zapoznały się ze zjawiskiem powstawania dnia i nocy oraz rytmu i stałego następstwa dnia i nocy. Poznały Układ Słoneczny- dowiedziały się, że 8 planet krąży wokół słońca. Zapoznały się z postacią wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Dowiedziały się, czym zajmuje się astronom i astronauta i poznały specyfikę ich zawodów. Starszaki wykonały piękne pracę plstyczno- techniczną pt. "Lot w Kosmos"

Temat Kosmosu bardzo zaintereswał wszystkie starszaki.

                       

 

 

"W układzie słonecznym wirują planety"

Przedszkolaki z grupy III wraz ze swoimi rodzicami wykonały wspaniałe makiety "Układu Słonecznego".

         

 

 

BAL KARNAWAŁOWY

16 marca w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy pod hasłem "Karnawał z zawodami". Przedszkolaki podczas balu były przebrane za przedstawicieli różnych zawodów. Na balu bawili się więc policjanci, stażay, pielęgniarki i lekarze; nie zabrakło też kucharzy, fotografów, piłkarzy a nawet DJa. Podczas zabaw na balu nie zabrakło tańców, muzyki i konkursów. Wszystkie dzieci były uśmiechnięte i świetnie się bawiły.

Grupa I

 

Grupa II

            

 

Grupa III

            

WALENTYNKI

Na dzisiejszych zajęciach maluszki zapoznały się z tradycją Walentynek, rozmawiały o tym jak można okazywać szczęście, przyjaźń, miłość bliskim osobom nie tylko od święta. Bawiły się przy piosenkach, rozwiązywały zagadki, nie zabrakło również słodkiego upominku.

14 lutego obchodzimy święto zakochanych. Jest to dzień, w którym szczególnie pamiętamy o bliskich sercu osobach i obdarowywujemy je kartkami i drobnymi upominkami. Starszaki w przedszkolu rónież świętowały walentynki. Na początku obejrzały film dydaktyczny, z którego dowiedziały się o historii święta zakochanych oraz zwyczajach z nim związanych. Następnie przedszkolaki wykonały kartki walentykowe dla swoich rodziców, na których własnoręcznie napisały "KOCHAM WAS". Nie zabrakło również słodkich upominków dla samych starszaków, które otrzymały od swoich Pań ;)

 

                

 

Walentynki w przedszkolu czyli dzien dobrych uczuć 

Dzień zakochanych to przede wszystkim czas, w którym okazujemy uczucia tym, których kochamy. I mimo że uważa się że jest to święto tych nieco starszych, to nie można zapomnieć o dzieciach, które mają potrzebę miłości i chcą się z nią dzielić z innymi

 

              

 

 

W krainach wiecznych lodów

W tym tygodniu średniaki przeniosły się biegun Północy i Południowy . Poznały budowę igloo, stworzyły Arktyke i Antarktyde. Dzieci łowiły odpowiednią ilość rybek z przerębla, uczyły się chodzić jak pingwin z jajkiem - piłką między nogami. Poznały właściwości lodu oraz wykonywały doświadczenia. Karmiły pingwinka rybkami. Średniaki również oglądały film i książki o zwierzętach żyjących na terenach podbiegunowych a przede wszystkich dobrze się bawiły wykonując wszystkie te zadania oraz wzbogaciły swoją wiedzę.

 

              

 

„Mali odkrywcy tajemnic kosmosu” 

Ten tydzień w grupie I upłynął pod hasłem „Mali odkrywcy tajemnic kosmosu”. W trakcie różnych zajęć i zabaw dzieci poznały planety układu słonecznego. Dowiedziały się, że człowiek odbywający podróż w kosmosie to kosmonauta, który ma specjalny kombinezon. Do lotu zaś służy mu rakieta, albo inaczej statek kosmiczny. Dzieci zamieniły się w kosmonautów i wybrały się w kosmos rakietą. W kosmosie wykonywały różne zadania przygotowane przez ufoludki. Na koniec stworzyły własną galaktykę zamkniętą w słoiku.

 

 Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

 

11 lutego obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Starszaki poprzez wierszyk, piosenkę utrwalały sobie numer alarmowy 112. Przedszkolaki obejrzałly film edukacyjny o tym, kiedy i jak należy korzystać z numeru alarmowego 112. Na dużym telefonie ćwiczyły wybieranie numeru alarmowego. Na koniec zajęć wykonały pracę plastyczną pt. "Numer Alarmowy 112".

 

 

            

 

 

Bajki i Baśnie

W tym tygodniu rozmawialiśmy o bajkach i baśniach. Rozwiązywaliśmy zagadki słowne i obrazkowe, graliśmy w bajkowego Piotrusia, z odbicia dłoni robiliśmy zamek oraz kolorowaliśmy królewny i rycerzy. Dziś nasza sala zamieniła się w ciemną grotę, w której odbywał się teatrzyk cieni. Dzieci bardzo chętnie robiły przedstawienia w parach. Na koniec mieliśmy do wykonania bardzo trudne zadanie pochodzące z bajki o Kopciuszku. Oddzielaliśmy ziarna fasoli od ziaren dyni za pomocą drewnianych szczypcy.

 

         

 

 

Mieszkańcy zimowej krainy

W minionym tygodniu starszaki wybrały się na zimową wyprawę do krainy wiecznego lodu i śniegu. Podczas zajęć przedszkolaki poznały ciekawostki na temat Grenlandi oraz jej mieszkańców. Poznały też zwierzęta zamieszkujące Biegun Północny i Biegun Południowy, razem z pingwinkami rozwiązywały zadania matematyczne. Starszaki dowiedziały się także, czym jest zorza polarna oraz jak powstaje. 

          

 

 

Teatr Kalejdoskop

 

Dzisiaj nasze przedszkole odwiedził Teatr Kalejdoskop  z przedstawieniem pt "Na dworze Króla Mrozu". Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy głównej boheterki- Agatki. Bajka  "Na dworze Króla Mrozu" uczy nas, że nawet w najtrudniejszych chwilach trzeba pamiętać o innych i w pomaganiu innym odnajdywać sens życia.

 

  

 

Krakowiaki w świecie wartości

Średniaki na podstawie bajki " Czerwony Kapturek" poznały wartości prospołeczne. Dzieci uświadomiły sobie, iż każdy z nas jest ważny i potrzebny. Doceniły znaczenie pomagania sibie nawzajem. Zrozumiały na podstawie bajki potrzebę zachowania ostrożności w kontakcie z osobami nieznajomymi. Dzieci układały historyjkę obrazkową, opowiadały treść bajki, wymyślały możliwe inne jej zakończenie. Średniaki odrywały scenki dramowe, w której grzecznie odnawiały nieznajomej osobie. Układały z części lustro, przeliczały elementy. Dzieci stworzyły pajęczyne strachu - opowiadając o tym czego się boją. Kodowały drogę Czerwonego Kapturka do babci. Na koniec wykonały eksperyment z serii dziecięca fizyka - ciecz nienewtońska, która przyniosła wiele radości.

 

                

Zimowa kraina

W ostatnich dniach dzieci z grupy ,,Smoczki’’ „wybrała” się w podróż do zimowej krainy. Spotkały w niej mieszkańców Antarktydy. Dzieci poznały położenie tego obszaru na kuli ziemskiej, obejrzały prezentację dzięki, której poznały żyjące tam zwierzęta, przyjrzały się szczególnie pingwinom i to z nimi się bawiły.

 Sadzenie cebulek żonkili

Grupa I wzięła udział ogólnoświatowym projekt, który dąży do zasadzenia na całym świecie 1,5 miliona żonkili, tworząc w ten sposób Żywy Pomnik Holokaustu, który upamiętnia dzieci zamordowane podczas Holokaustu, a także okazuje wsparcie dla tych, które nadal cierpią w obliczu kryzysów humanitarnych na świecie. Maluszki swoje cebulki zasadziły w przedszkolnym ogródku.DZIEŃ BABCI I DZIADKA
 
"Babciu, Dziadku coś Wam dam
jedno serce tylko mam
a w tym sercu róży kwiat
Babciu, Dziadku żyjcie nam sto lat!!!"
 
Grupa I "Smoczki"
  
Zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków do obejrzenie występu artystycznego przygotowanego przez przedszkolaków z grupy I.
 
https://www.youtube.com/watch?v=_cPfGvY-3bQ
 

 

Grupa II "Krakowiaki"
 
 
Zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków do obejrzenie występu artystycznego przygotowanego przez przedszkolaków z grupy II.
 
https://drive.google.com/file/d/1TSHuMeub7MNppJeUrGbzs1or-aF8fZnK/view?ths=true
 
 
Grupa III "Krakowskie Gołąbki"
 
 
 
Zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków do obejrzenie występu artystycznego przygotowanego przez przedszkolaków z grupy III.
 
 

https://drive.google.com/file/d/1cStrYlYS98ZfVHihjNaBc5gRq6GId7Ue/view?usp=sharing

 

 
 
Zajęcia sportowe w grupie II
W grupie II bardzo lubimy zajęcia sportowe, zwłaszcza takie, które dają nam dużo radości. Dziś jak w każdy czwartek rozwijaliśmy naszą sprawność ruchową i ćwiczyliśmy oddech. Każda z zabaw wywołała w nas mnóstwo emocji. Najwięcej radości jednak mieliśmy w zabawie z niebieskimi rękawiczkami, które wyłaniały się z kubeczka kiedy wdmuchiwalismy tam powietrze.
 
             
 
Zimowe zabawy
Dzisiaj badaliśmy właściwości fizyczne lodu. Wiemy już, jakie czynniki powodują, że lód powstaje i się topi. Sprawdziliśmy także, jak lód zachowuje się w ciepłej i zimnej wodzie. Zabawy z lodem sprawiły dzieciom wiele radości. Zima za oknem, ale śniegu brak. Maluszki postanowiły same zrobić sztuczny śnieg, w sali, taki który się nie topi i nie jest zimny. Taka zabawa to dla dziecka wspaniałe doznanie sensoryczne, oraz rozwój zmysłu dotyku i wzroku. Dzięki pracom paluszkowym tzw. ręcznym, dziecko ćwiczy umiejętności manualne i usprawnia małą motorykę.
 

 
 
WESOŁYCH ŚWIĄT
 
Wesołych Świąt ! Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia: niech ten świąteczny czas będzie wypełniony miłością, radością, spokojem i rodzinną atmosferą. Życzymy również dużo zdrowia, optymizmu i samych sukcesów w Nowym Roku.
 
Życzą Dzieci oraz pracownicy przedszkola.
 
  
 
 
 
Wigilia w naszym przedszkolu
Przedszkolny przegląd kolęd
 
22 grudnia w naszym przedszkolu odbył się "Przedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek". Przedszkolaki z każdej grupy przygotowały występy, podczas których zaśpiewały przygotowwane kolędy i pastorałki. Był też czas na wspólne kolędowanie. Dzieci za swoje wspaniałe występy otrzymały pamiętkowe dyplomy i świąteczne kolorowanki.
Po wspólnym kolędowaniu przyszedł czas życzenia oraz świąteczny obiad. Dzieci przy pięknie przystrojonych stołach miały okazję spróbować świątecznego barszczyku oraz rybki, były też pyszne i kolorowe pierniczki. 
Wspólny świąteczny obiad był okazją do integracji grupy oraz poznania utrwalania pięknych świątecznych tradycji.
 
       
  
 
          
 
 
 
 
 
Rodzinna Kartka Świąteczna
 
Przedszkolaki z grupy III wzięły udział w grupowym wydarzeniu "Rodzinna Kartka Świąteczna" i wraz ze swoimi rodzinami przygotowały piękne kartki bożonarodzeniowe. W sali grupy III powstała galeria z wykonanymi przez dzieci kartkami, a przedszkolaki za wykonane kartki dostały drobne upominki. 
 
           
 
 
 
Przygotowania przedszkolaków do świąt Bożego Narodzenia
 
W naszym przedszkolu, dzieci rozpoczęły już przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W naszych salach stanęły już pięknie przystrojone choinki. Starszaki wykonywały własnoręcznie ozdoby świąteczne, a maluszki ozdabiały pierniczki.
 
 
   
   
      
 
 
 
Zajęcia otwarte w grupie II
 
13.12 odbyły się zajęcia otwarte w grupie II. Dzieci wraz z rodzicami przenieśli się w świat baśni i bajek gdzie czekały nas różne zadania od czarnoksiężnika - dzieci układały historyjkę obrazkową rozpoznawały bajki po wylosowanym rekwizycie, rozwiązywały zadania związane z bajkami - m. In. Przedmuchiwaly słomę, łowiły rybki, rozdzielały groch od fasoli. Na koniec przenieśliśmy semie w świat zimowych bajkę gdzie czekały nas takie zadania jak m. In. Liczenie zapałek, tworzenie śniegu sensorycznego. Na koniec zajęć czarnoksiężnik za dobre wykonane zadania odczarował kukiełkę dziewczynki która okazała się być czerwonym kapturkiem.
 
          
 
 
 
 
 
Spotkanie z Świętym Mikołajem
 
Dzisiaj nasze przedszkolaki z od smego rana z niecierpliwością czekały na wspaniałego gościa- Św. Mikołaja.Podczas spotkania dzieci zaśpiewały Mikołajowi piosenki i wszystkie wykonanie bardzo mu się spodobały. Starszaki wykonały również dla Mikołaja świąteczne rysunki. Na koniec był czas na prezenty! Wszystkie przedszkolaki otrzymały od Mikołaja wspaniałe paczki.
To był bardzo radosny dzień. 
 
      
 
AKCJA WYLOSUJ ANIOŁA 
 
Akcja WYLOSUJ ANIOŁA powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Główny cel akcji to „odczarować” smutek i trud leczenia onkologicznego oraz „zaczarować” czas spędzany przez dzieci w szpitalu. Pokazać im, że są ludzie, którzy z drugiej strony okna, myślą o nich i piszą do nich kartki. W związku ze zbliżającymi się świętami przedszkolaki z grupy "krakowiaki" postawiły dołączyć do akcji i w grupach stworzyły własne kartki świąteczne
 
    
 
Zajęcia otwarte w grupie I
 
 1 grudnia w grupie I odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców .Temat zajęć brzmiał: ,,Pomocnicy Świętego Mikołaja’’. Maluszki otrzymały od Świętego Mikołaja list z prośbą o pomoc w przygotowaniach do zbliżającego się spotkania. Dzieci aktywnie brały udział w proponowanych zabawach: segregowały listy, ,,pakowały prezenty’’ według instrukcji, przygotowywały choinkę dla Świętego Mikołaja z kolorowych kubeczków. Nie zabrakło również zabaw muzyczno-ruchowych: ,, Wesołe zaprzęgi’’ do piosenki „Jingle Bells” oraz ,,Mikołajkowych kart ruchowych’’. Wykonały również prace plastyczne na temat ,,Znaczek Świętego Mikołaja’’. Przedszkolaki były bardzo zadowolone, że mogą pracować razem z rodzicami. Efekty pracy można obejrzeć na przedszkolnej wystawie prac plastycznych.
 
 
 
Zajęcia otwarte w grupie III
 
1. 12. 2021 w grupie III odbyły się zajęcia otwarte,  podczas których rodzice mogli obserwować swoje dzieci podczas wykonywania różnych zadań. Tematem zajęć były "Zadania od Świętego Mikołaja". Celem zajęć było zapoznanie się dzieci z tradycjami mikołajkowymi oraz doskonalenie  umiejętnośc posługiwania się i korzystania z narzędzi TIK. 
Starszaki podczas wykonywania zadań wykazały się wiedzą na temat tradycji mikołajkowych, utrwalały graficzny zapis liter oraz cyfr, dodawały na konkretach, programowały robota RobotMouse i tworzyły kod za pomocą strzałek kierunkowych, odczytywały zakodowane infromacje, oraz układały piramidy z kolorowych kubków wg wzoru z kodowaniem. Podczas zabaw muzyczno- ruchowych dzieci utrwalały słownictwo w języku angielskim.
 
   
              
 
 
Najpiękniej czyta mama, tata, babcia i dziadek
 
W ramach projektów czytelczych 30. 11. grupę " Krakowskie Gołąbki" odwiedziła babcia Łucji - Pani Ania, aby przeczytać jedno z opowiadań o Kubusiu Puchatku. Było to opowiadanie o szczęśliwych chwilach kiedy dostajemy prezenty i kiedy możemy obdarowywać swoich bliskich prezentami. 
Bardzo dziękujemy Pani Ani za odwiedziny.
 
  
 
 
 
Podziękowanie 
 
Bardzo dziękujemy wychowankom z Zespołu Placówek Edukacyjno- Opiekuńczo- Wychowawczych w Wielkich Drogach za wykonanie
i podarowanie 6 karmników dla ptaków.
 
 
 
DOBRANOCKA Z DAWNYCH LAT
 
Przedszkolaki z grupy III wykonały kolejne zadania w ramach Międzynarodowego Projetku Czytelniczego "Magoiczna Moc Bajek". Dzieci miały okazać poznać kolejną Dobranockę z Dawnych lat a dokładnie Kubusia Puchatka. Starszaki poznały postacie z bajki oraz rozwiązywały zagadki o nich. Z wielkim zainteresowaniem obejrzały bajkę "Kubuś Puchatek. Prawdziwy Przyjeciel i na podstawie tej bajki rozmawiały na temat przyjaźni i tego jaki powinien być praedziwy przyjaciel. Na koniec każdy przedszkolak wykonał swojego Kubusia Puchatka.
 
 
 
  
 
 
 
 
 
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
 
25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Data ta nie jest przypadkowa, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej kochanej na całym świecie zabawki.
W naszym przedszkolu dzieci również obchodziłly to wspaniałe święto. Przedszkolaki poznały historię powstania pluszowego misia, rozwiązywały misiowe zagadki, bawiły się w rytmie dziecięcych przebojów, opowiadały o swoich ukochanych misiach. Był również czas na słodki poczęstunek, czyli to co misie lubią najbardziej :)

Grupa I
 
 
Ukochane misie Smoczków
 
Grupa II
 
        
 
Grupa III
 
        
 
 
 
 
 
ŚWIĘTY MIKOŁAJ DLA SENIORA
 
W tym roku nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Święty Mikołaj dla Seniora". Celem akcji jest spełnienie marzeń Seniorów mieszkających w Domach Pomocy Społecznej. O swoich marzeniach Seniorzy napisali w listach do Św. Mikołaja. Dzięki wielkiemu sercu naszych przedszkolaków i ich rodziców udało nam się spełnić marzenia trzech seniorów mieszkających w DPS w Krakowie i w Biłgoraju i już w krótce świąteczne paczki trafią w ich ręce.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za zaangażowanie i okazanie serca.
 
  
 
 
Przedszkolaki wykonały również kartki świąteczne, które wraz z życzeniami trafiły do świątecznych paczek. 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
TEATR KALEJDOSKOP
 
23 listopada nasze przedszkole odwiedził teatr "Kalejdoskop". Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. "Kot w wielkim mieście". Dzięki przygodom Kotki Łapsotki dzieci poznały zasady bezpieczeństwa na drodze oraz jak ważne jest noszenie odblasków. Bajka przestrzegała również przed innymi zagrożeniami. Dzieci dowiedziały się także, gdzie powinny szukać pomocy, jeśli obok nie ma ich rodziców lub opiekunów.
 
    
 
 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
 
20. 11 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka,  z tej okazji dzieci dzieci z naszego przedszkola poznały swoje prawa.
 
Grupa I
 
       
 
Grupa II
 
        
 
Grupa III
 
 
       
 
 
Projekt "Biblioteka Przedszkolaka"
 
W ramach projektu "Biblioteka przedszkolaka" dzieci z grupy III wsyłsuchały historii z książki pt. "Dżok. Legenda o psiej wierności" Barbary Gawryluk. Przedszkolaki rozmawiali na temat przyjaźni pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Na koniec wykonały kolojne zadanie ze swoich teczek.
 
 
      
 
 
Finał akcji ,,Z darami natury świat nie jest ponury’’
 
Nasze przedszkole wzięło udział w akcji "Z darami natury świat nie jest ponury".  Celem akcji było rozwijanie u dzieci proekologicznych zachowań, wrażliwości na los zwierząt i nauka wykorzystywania zasobów przyrody. 
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę darów natury. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać bardzo dużo: żołędzi i orzechów. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane do wrocławskiego Zoo.  
Jeszcze raz dziękujemy!
 
  
 
,,Moje miasto- moja mała ojczyzna’’
Dzieci z gr. I w ramach Ogólnopolskiego Projektu ,,Moje miasto- moja mała ojczyzna’’, poznały bliżej miasto Skawina. Przedszkolaki wysłuchały legendy z której dowiedziały się skąd wzięła się nazwa Skawina. Poznały zabytki oraz założyciela miasta, wcielały się w postać Króla Kazimierza Wielkiego. Podczas zajęć zbudowały zamek dla króla oraz pokolorowały jego portret.
 
        
 
SZKOŁA DO HYMNU
 
W ramach ogólnopolskiej Akcji "Szkoła do Hymnu" przedszkolaki oraz pracownicy naszego przedszkola wspólnie odśpiewali hymn "Mazurka Dąbrowskiego".
 
 
 
 
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
 
9 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającego się święta "Dnia Niepodległości" . Starszaki z grupy III recytowały wiersze i śpiewały patrityczne piosenki. Przedstawiły też krótką historię odzyskania przez Polskę Niedległości. 
 
      
 
 
BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA
W dniu 08.11.2022r w gr lll odbyły się warsztaty pt. Biblioteka Przedszkolaka". Przedstawicielka fundacji Burza Mózgów" z Krakowa przyjechała do przedszkolaków z prezentami - kuferkiem z książkami i pomocami do realizacji projektu. Dzieci wysłuchały treści jednej z książek, a potem wykonywały album do książek z kuferka . Na początku malowały swój autoportret na okładce do albumu ,do którego będą wykonywać ilustracje do książek zawartych w kuferku. Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały za ciekawe i zachęcające do czytania książek spotkanie.
 
        
 
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada i to właśnie tego dnia sala maluszków zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Maluszki obejrzały tego dnia teatrzyk pt. ,, Królewna Śnieżka’’.  Dzieci rozpoznawały bajki po przeczytanym fragmencie, rozpoznawały również bajkowe postaci i tytuły bajek po rekwizytach. Układały „bajkowe” puzzle, naśladowały również sposób poruszania się bajkowych postaci. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Na zakończenie dzieci z grupy ,,Smoczki’’ wspólnie bawiły się z tygryskiem i gepardem.  
 
 
Grupa III
 
Przedszkolaki z grupy II również wzięły udział w obchodach z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Starszaki rozwiązywały zadadki o bohaterach z różnych bajek. Wzięły udział w Quzie z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Dzieci poznały bohatera Dobranocki z dawnych lat- sympatycznego Reksia i obejrzały bajkę "Reksio- Magik", a na koniec pokolorowały malowankę z Reksiem.
 
          
 
Grupa II
 
    
 
 
 
 
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
 
4 listopada odbyła się w naszym przedszkolu ważna Uroczystość dla dzieci z grupy ,,Smoczki''. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości, następnie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc, wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe, tańce i praca plastyczna. Po zaprezentowaniu swoich umiejętności, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy, pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom, medal pasowania oraz słodki upominek.
 
 
Zapasy na zimę 
Dzieci z grupy średniaków przygotowały kompoty na zimę. Starannie pokroiły jesienne owoce, dodały cukier. Niecierpliwie czekały aż przetwory zapasteryzują się w przedszkolnej kuchni następnie oglądały co stało się z owocami w słoikach po przegotowaniu oraz pięknie ozdobiły słoiki etykietkami.
 
         
 
 
Jesienna gimnastyka
 
W ramach zajęć gimnastycznych Średniaki chodziły po leśnej ścieżce sensorycznej.
 
 
       
 
 
 
"BEZPIECZNY MIŚ- szkolenie z pierwszej pomocy
 
27. 10. 2021 dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy "Bezpieczny Miś". Dzieci zapozanały się z zawodem Ratownika Medycznego, miały również okazję zajrzeć do torby ratownika medycznego.  Przypomniały sobie jak reagować w sytuacji zagrożenia oraz numer alarmowy 112. Dzieci ćwiczyły resuscytacje na fantomach, poznały pozycję boczną ustaloną. Na koniec wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplom małego ratownika oraz spotkały się z misiem :)
 
Grupa I "Smoczki"
 
           
 
 
 
Grupa II "Krakowiaki"
 
           
 
Grupa III "Krakowskie Gołąbki"
 
           
    
   
 
 
"Jesień"- warsztaty plastyczne
Starszaki wzięły udział w warsztatach plastycznych: podczas zajęć dzieci wysłuchały utworu A. Vivaldiego Cztery Pory Roku "Jesień", tańczyły do niego z wstążkami. Wypowiadały się na temat jesieni oraz charakterystycznych dla niej barw. Na koniec przedszkolaki malowały farbami "Jesień".
 
        
 
 
 
Z darami natury świat nie jest ponury
 
Nasze przedszkolaki bardzo aktywnie przyłączyły się do akcji " Z darami natury świat nie jest ponury" i w parku zbierały żołędzie dla zwierząt zamieszkujących wrocławskie zoo. Radości z znalezionych żołędzi nie było końca.
 
Grupa I "Smoczki"
 
     
 
Grupa II "Krakowiaki"
 
      
 
Grupa III "Krakowskie Gołąbki"
 
      
 
 
WIZYTA STRAŻNIKA MIEJSKIEGO
 
Temat bezpieczeństwa jest bardzo często porusznay w naszym przedszkolu. Dlatego 25.10.2021r. nasze przedszkole odwiedził pracownik straży miejskiej pan Tomasz Morawa- starszy inspektor. Podczas spotkania przedszkolaki wzięły udział w pogadance na temat bezpieczeństwa na drodze. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego pieszego oraz jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Przedszkolaki usłyszały również kilka ciekawostek na temat pracy w straży miejskiej, miały również okazję obejrzeć mundur oraz przymierzyć czapkę strażnika miejskiego. 
Bardzo dziękujemy panu Tomaszowi za tą bardzo pouczającą wizytę.
 
                
 
 
 
JESIENNE ZABAWY SENSORYCZNE
Zabawy sensoryczne sprawiają dzieciom wiele radości, ale przede wszystkim doskonale wpływają na ich rozwój.  Przekonały się o tym dzieci z grupy ,,Smoczki’’. Maluszki poznawały dary jesieni za pmocą zmysłu dotyku, spacerowały po ścieżce sensorycznej wykonanej z jesiennych skarbów.
 
 
DZIEŃ
EDUKACJI NARODOWEJ
 
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, jest to święto wszystkich pracowników polskiej oświaty.
W tym dniu swoje święto obchodzili też wszyscy pracownicy Naszego przedszkola. Z tej okazji przedszkolaki z grupy III przygotowały wspaniałą akademię- pieknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły, nie zabrakło też podziękowań, życzeń oraz upominków wykonanych przez przedszkolaków. Dzieci z grupy II poprzez krótki występ również przyłączyły się do życzeń. Na koniec przedstawiciele Rady Rodziców w imieniu wszystkich rodziców naszych przedszkolaków złożyli piękne życzenia i podziękowania pracownikom przedszkola. 
 
 
      
 
   
 
 
Kodowanie i spotkanie z Robot Mouse
 

Dziś starszaki uczestniczyły w zajęciach z elementem kodowania. Pomagały wiewiórce ukryć zapasy na zimę, a następnie pomagały zapominalskiej wiewiórce je odnaleźć. Następnie po raz pierwszy spotkały się z Myszką Robotem, która dostała imię Robotinka. Starszaki "programowały" myszkę, aby ta dotarła do wyznaczonego celu.

Wszyscy bardzo polubili myszkę Robotinkę


              

 

 
 
 
Dzień Dziewczynki
11 października obchodziliśmy Dzień Dziewczynek. Nasze Panie świetnie się bawiły. Na początku tanecznym krokiem weszły do sali, dalej przedstawiły się opowiadając coś o sobie. Pod nadzorem opiekuna - chłopca liczyły najprawdziwsze kryształy. Po tych trudnych zadaniach nadszedł czas na relaks i dziewczynki udały się do salonu fryzjerskiego i kosmetycznego, gdzie mali panowie zadbali o nie. Chłopcy stworzyli z naszych dziewczyn prawdziwe królewny wystrojone w korony, korale i czarodziejskie różdżki. Po zajęciach dziewczynki nadal były pochłonięte upiększaniem swojego wizerunku i zabawom nie było końca.
 
        
 
,,Owoce surowe są smaczne i zdrowe''
W tym tygodniu Przedszkolaki z grupy ,,Smoczki’' rozmawiały o owocach, które można spotkać w polskich sadach. W  środę- dzieci miały okazję przyjrzeć się bliżej owocom zbieranym z polskich drzew i dzięki tym obserwacjom, określały kształty, zapach oraz smak poszczególnych owoców. Maluszki dowiedziały się również jakie zapasy można wykonać z owoców na zbliżającą się zimę. Dzieci z przyniesionych owoców przygotowały pyszną owocową sałatkę, którą ze smakiem zjadły. Na koniec tygodnia utrwalały nazwy poznanych owoców podczas wspólnej gry w memory.
 
Dzień znaczka
9 października obchodzimy dzień znaczka pocztowego z tej okazji grupa krakowiaki w ramach projektu "Pocztówkowy przyjaciel - pocztówkowa mapa Polski" oglądała różne znaczki pocztowe stare i nowe przez lupę. Dzieci dowiedziały się do czego używane są znaczki pocztowe poznały pojęcie klaser, stempel oraz poznały drogę jaką musi pokonać pocztówka od nadawcy do adresata. Na koniec dzieci zaprojektowały własny znaczek pocztowy.
 
        
 
PRÓBNA EWAKUACJA
SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI OSP WIELKIE DROGI
4 października w naszym przedszkolu odbyła się próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Celem takiego ćwiczenia jest przygotowanie dzieci i pracowników do jak najszybszego opuszczenia budynku przedszkola w sytuacji zagrożenia pożarem. Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie z zachowaniem wszystkich procedur. 
 
 
Podczas spotkania ze strażakami z OSP w Wielkich Drogach przedszkolaki miały okazję z bliska zobaczyć wozy strażackie wraz z ich wyposażeniem. Chętne przedszkolaki miały też okazję wejść do środka wozu strażackiego. Strażacy zaprezentowali też stroje strażackie zakładane na akcje. Każdy przedszkolak mógł poczuć się jak prawdziwy strażak i ugasić "pożar" w płonącym domku.
Dziękujemy strażakom z OSP Wielkie Drogi za wizytę i ciekawe opowiedzenie o swojej pracy.
Może wśród naszych przedszkolaków mamy przyszłych strażaków?
 
 
                
 
 
DZIEŃ MUZYKI
1 października obchodziliśmy w grupie Międzynarodowy Dzień Muzyki. Poznaliśmy niezwykłe miejsce jakim jest filharmonia oraz zawody takie jak kompozytor i dyrygent. Filharmonia Szczecin przeniosła nas w świat muzyki Fryderyka Szopena.
 
    
      
 
Owocowy tydzień starszaków
 
W tym tygodniu przedszkolaki z grupy III rozmawiały na temat owoców. Dzieci utrwalały nazwy i wygląd owoców, dzieliły owoce na krajowe i egzotyczne. W nazwach owoców poszukiwały ukrytej literki "O". W sali został utworzony kącik owocowy, a następnie przedszkolaki wykonały smaczne owocowe szaszłyki. 
 
       
 
 
DZIEŃ CHŁOPAKA
 
30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki z naszego przedszkola przygotowały dla swoich kolegów wiele niespodzianek: złożyły swoim kolegom życzenia oraz wręczyły upominki.
 
GRUPA I "SMOCZKI"
 
      
 
GRUPA III "KRAKOWKSIE GOŁĄBKI"
 
 
  
 
 
 
GRUPA II "KRAKOWIAKI"
30 września w naszej grupie obchodziliśmy uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Radości nie było końca. Dziewczyny postawiły przed chłopakami nie lada zadania. Musieli wykazać się wieloma sprawnościami. Na początek każdy nas przywitał wg własnego pomysłu. Dalej musieli wykazać się wieloma sprawnościami: rzutem do celu, umiejętnością czołgania, tańczenia, kopania, podbijania i kopania balona, liczenia oraz znajomością zasad savoir-vivre. Nasi mali Panowie mieli również ogolone brody przez swoje koleżanki. Na koniec nastąpiła również koronacja. Dziewczynki nałożyły korony na głowy kolegów.
 
             
 
 
 
 
 
Światowy Dzień Jabłka
28. 09 obchodzimy Światowy Dzień Jabłka z tej okazji dzieci z grupy "Krakowiaki" i "Krakowskie Gołąbki" poznały wiele ciekawostek na temat jabłek ich pochodzenia, rodzajach i zastosowaniu. Na koniec zajęć na zajęciach plastycznych przedszkolaki wykonały jesienne jabłka.

Jabłko pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek. Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy. Dzieci z grupy “Smoczki” również postanowiły uczcić święto jabłka . Przedszkolaki poszerzały wiedzę o jabłkach. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Dzieci  wysłuchały wiersza pt.  „Entliczek-pentliczek”. Były również okazje do wykonania zadań matematycznych typu przeliczanie jabłek, porównywanie wielkości. Maluszki układały puzzle, oglądały jabłka przez lupę, wykonały prace plastyczną ,,ogryzek jabłka’’. Na koniec przygotowały pyszny sok z jabłek, który ze smakiem wypiły.

 

 

      
 
 
Bezpieczne średniaki 
Dzieci z gr II poznały zasady ruchu drogowego, pracę służb takich jak policja, straż pożarna i pogotowie. Średniaki przypomniały sobie się jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz do czego potrzebne są odblaski. Przedszkolaki z gr. "Krakowiaki"  zbudowały małe miasteczko, w którym poruszały się małe samochody. Na koniec zaprojaktowały kamizelki odblaskowe oraz wykonały książeczki że znakami ruchu drogowego.
 
       
 
 
Bezpieczne maluszki
 
              W tym tygodniu maluszki realizowały cykl zajęć związanych z bezpieczeństwem. Dzieci zapoznawały się z elementarnymi zasadami ruchu drogowego, uczyły się prawidłowego przechodzenia przez ulicę, poznawały numery alarmowe. W trakcie zajęć wykorzystywano prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne, dzięki którym dzieci poznawały zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania się na ulicy. Ponadto dzieci wykonały pracę plastyczną- sygnalizator świetlny.
 
            
 
Przywitanie Jesieni
 
22 września tradycyjnie przywitaliśmy jesień. Starszaki poprzez udział w zajęciach poszerzały swoją wiedzę przyrodniczą, rozwiązywały zagadki, słuchały utworu Antonio Vivaldiego "Jesień", braly udział w zabawach tanecznych, a na koniec wspólnie wykonały grupową pracę plastyczną pt. "Jesienne drzewo". 
 
        
 
 
 
 
 
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
 
GRUPA I
Młodsza grupa hucznie obchodziła Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nie obyło się bez dużej ilości świetnej zabawy i uśmiechów. Dzień rozpoczęliśmy od odebrania biletów wstępu na Dzień Przedszkolak, następnie obejrzeliśmy bajkę pt. ,,Krecik i samochód’’. Przedszkolaki chętnie brały udział w zaproponowanych aktywnościach, m.in: tor przeszkód, malowanie na streczu, balonach czy zabawy z chustą animacyjną. Na koniec czekała na dzieci niespodzianka, czyli medale i słodki upominek. Maluszki mogły również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w przygotowanej fotobudce.
 
 
 
W dniu 20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci rozpoczęły ten dzień od dyplomów, medali, drobnych upominków i wesołych zabaw przy muzyce. Następnie przedszkolaki z grupy średniaków i starszaków wybrały się na wycieczkę doKlubu Jeżdzieckiego w Facimiechu. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić stajnie, zaglądnąć do boksów oraz pogłaskać konia. Nastepnie każdy przedszkolak mógł pojeździć na kucyku. Sprawiło to dzieciom wiele radości. Dzieci zobaczyły także karuzele w której konie spacerują oraz wnętrze przyczepy do przewożenia koni. Z wielkim zaciekawiem obserwowały trening konia oraz mogły zobaczyć jak coraz wyżej przeskakuje przez przeszkody. Był to dzień pełen radości i wrażeń.
 
              
 
Wszystkim naszym Super Przedszkolakom z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia:
 
 
 
 
źródło:nauczycielkaprzedszkola/facebook
 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
 
15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto pełne radości, kreatywności i zabawy, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych.
 
Gr. I ,,Smoczki''
Dzieci z grupy ,,Smoczki’’ podczas dzisiejszych zajęć poznały historię ,,Małej kropki’’. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Są w literce "i" ,kropkach biedronki, są w diamentowej koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora.  Maluszki segregowały kropki ze względu na kolor, układały kropki od największej do najmniejszej. Stworzyły również gąsienice za pomocą kolorowych kropek. Kropek użyliśmy również do skomponowania mandali. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi, odszukaliśmy je w naszej sali. Na koniec wykonaliśmy ręczniki w kolorowe kropki.Wszystkie maluszki otrzymały certyfikat uczestnictwa w Międzynarodowym Dniu Kropki.
 
   
                 
 
Gr. II "Krakowiaki"
Dania 15.09 w naszej grupie obchodziliśmy "Dzień Kropki:. Najpierw wspólnie z paniom czarowaliśmy kropki za pomocą książki "Naciśnij mnie", potem szukaliśmy kropek po całej naszej sali, dalej kodowaliśmy kropki niczym mali programiści. W ostatniej części zajęć staliśmy się artystami, tworzyliśmy obrazy wg sztuki Aborygenów. Wykonaliśmy piękne kolorowe drzewa za pomocą techniki kropkowania.
 
     
 
Gr. III "Krakowskie Gołąbki"
W tym dniu przedszkolaki starszaki z ciekawością wysluchały opowiadania z książki, od której wszystko się zaczęło pt. "The Dot" ("Kropka) Peter H. Reynolds. Historia opowiada o małej dziewczynce Vashtii, która dzięki swojej nauczycielce od plastyki odkryła swój talent. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się na temat swoich talentów i mocnych stron.  Był też czas na kreatywną zabawę. Starszaki w małych grupach tworzyły kolorowe kropkowe kolaże, które póżniej przedstawiały na forum grupy.
Następnie kolorowały tęcze wykonując zadania z elementami kodowania. Wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplomy w nagrodę za aktywny udział w zajęciach z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki.
 
                  
 
Pocztówkowy przyjaciel
 
Grupa średniaków w tym roku bierze udział w projekcie " Pocztówkowy przyjaciel - pocztówkowa mapa Polski" w tym tygodniu  otrzymaliśmy pierwszą pocztówkę z Lublina. Dzieci z zachwytem oglądały otrzymaną  pocztówkę dowiedziały się gdzie na mapie znajduje się Lublin, poznały ciekawostki i najważniejsze informacje na temat Lublina. Poznaliśmy najważniejsze zabytki tego miasta. Z niecierpliwością czekamy na kolejne pocztówki! 
 
   
 
Poznanie z zawodami
 
9 września grupa Krakowiaki zaprosiła do swojej sali pracowników naszego przedszkola. Odwiedziła nas pani Ela- nasza kucharka oraz pani Marysia- nasza pani woźna. Obie panie opowiedziały dzieciom na czym polega ich praca oraz zadały przedszkolakom wiele ciekawych zagadek. W ramach podziękowania za pyszne posiłki i pomoc jaką panie dają nam każdego dnia zaśpiewaliśmy dla nich piosenkę oraz nagrodziliśmy brawami.
 
   
 
 
 
Zabawy z kodowaniem starszaków
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rok szkolny 2020/2021
 
WYCIECZKA DO ZOO
23.06.2021 przedszkolaki z  wybrały się na wycieczkę do krakowskiego Zoo. Wszyscy od rana mieli dobre humory i bardzo cieszyli się na zbliżającą wycieczkę. Po bezpiecznym dotarciu do Zoo, rozpoczęliśmy jego zwiedzanie. Dzieci z zachwytem przyglądały się wszystkim egzotycznym zwierzętom i poszerzały swoją wiedzą przyrodniczą.  Największe wrażenie na dzieciach zrobiły żyrafy, słonie, głośne papugi i figlarne małpki. Pomimo zmęczenia wszystkie przedszkolaki wróciły do przedszkola w dobrych humorach. 
 
         
       
 
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO STARSZAKÓW
Dnia 22.06.2021r. Odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Takimi słowami starszaki żegnały się z przedszkolem, Paniami i kolegami. Było wiele ciepłych i serdecznych słów. Wszystkie dzieci pięknie śpiewały piosenki i mówiły wiersze na pożegnanie przedszkola. Pani dyr. Dziękowała wszystkim rodzinom za pomoc i zaangażowanie w życie przedszkolne, życząc wszystkim udanych wakacji oraz sukcesów w szkole.
 
       
 
 
 
 
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO POŻEGNANIE STARSZAKÓW
Jak ten czas szybko płynie. Niedawno witaliśmy się w przedszkolu, a dziś przyszedł czas pożegnań...
 
Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.  Przedszkolaki w wszystkich grup wystąpiły z krótkimi wakacyjnymi programami artystycznymi. Następnie "maluszki" i "średniaki" pożegnały starszaków, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w szkole i na pamiętkę wręczyły im upominki. Na koniec wszystkie przedszkolaki w nagrodę za wspólną naukę i zabawę otrzymały książeczki. 
 
 

 

      ??????
      c   
 
 
DZIEŃ DZIECKA
 
Dziś w przedszkolu był bardzo radosny dzień, ponieważ wszyscy świętowaliśmy Dzień Dziecka :)
Od samego rana na szczęście świeciło słonko i wszyscy do przedszkola przyszli w bardzo wesołych humorach.
Wszystkie Panie z naszego przedszkola w wielkiej tajemnicy przygotowały dla dzieci wspaniałą niespodziankę: przedstawienie pt. "Trzy Świnki". Przedszkolaki z wielką radością w postaciach na scenie rozpoznawały swoje Panie i brały aktywny udział w przedstawieniu. Następnie przyszła pora na kolejne niespodzianki, które ukryte były w ogrodzie ptrzedszkolnym. Przedszkolaki bawiły się na dmuchanych zamkach, malowały farbami, pokonywały tory przeszkód i tańczyły w rytmie dziecięcych przebojów. Na koniec każde dziecko dostało wspaniałe upominki.
To był bardzo radosny dzień pełen wspaniałych wrażeń. 
 
Wszystkim dzieciom (tym małym i dużym :) ) chcielibyśmy złożyć życzenia: dużo zdrowia i radości, spełnienia marzeń i wielu wspaniałych przygód.
 
 
                                  
 
 
 
NIESPODZIANKA Z OKAZJI DNIA RODZINY
 
Przekazujemy dla wszystkich mam i tatusiów obiecaną niespodziankę, przygotowaną przez naszych zdolnych przedszkolaków :)
Jeszcze raz wszystkim mamom i tatusiom składamy serdeczne życzenia i życzymy miłego seansu :)
 
https://drive.google.com/drive/folders/1e_It2jbJ6rlP54NOiuBGTPPTfvbmAzqq?usp=sharing
 
 
DZIEŃ RODZINY 2021
 
źródło: https://blizejprzedszkola.pl/plakat-dzien-rodziny,2,4168.html
 
Maj i czerwiec to bardzo rodzinne miesiące. 15 maja obchodzimy Dzień Rodziny, 26 maja to Dzień Matki, a 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. 
Z tej okazji nasze przedszkolaki przygotowały dla swoich rodziców wspaniałe upominki, które wręczyły swoimi kochanym mamusiom i tatusiom wraz z życzeniami.
Już teraz możemy też zdradzić, że przedszkolaki z wszystkich grup przygotowały jeszcze jedną niespodziankę, która już wkrótce pojawi się na stronie internetowej przedszkola. :)
 
Dziękuje mamo, dziękuje tato
za każdą zimę, za każde lato
dziękuje mamo, dziękuje tato
za to że macie dla mnie czas
bardzo kocham Was! 
 
 
Gr. "CYTRYNKI"
 
GR. "ANANSKI"
 
GR. "WISIENKI"
 
 
 
 
 
 
 
KONKURS RECYTATORSKI
"RYMOWANKI O ZDROWIU"

14 maja w naszym przedszkolu odbył się wewnątrz-przedszkolny konkurs recytatorski "Rymowanki o zdrowiu". W konkursie wzięły udział chętne dzieci.  Celem konkursu było promowanie zdrowego trybu życia, popularyzacja poezji dziecięcej oraz rozwijanie zdolności recytatorskich. 

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodsze (3, 4- latki) i dzieci starsze (5, 6- latki). Wszyscy uczestnicy na scenie spisali się wspaniale i za swoje występy zostały nagodzone brawami widowni i jury. 

Po burzliwych naradach jury ogłosiło laureatów konkursu, a zostali nimi:

Dzieci młodsze:

I miejsce - Oliwia Majerańczyk

II miejsce - Julia Dyrga

III miejsce - Alicja Sidorowicz

Dzieci starsze: 

I miejsce - Irmina Zięborak

II miejsce - Tymon Figiel

III miejsce - Wojciech Targosz

Pozostali uczestnicy za swoje występy otrzymali wyróżnienia i drobne upominki. 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wspaniałych występów!!!

 

            

  

  

  

 
 
 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA
Co roku 4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Dzień ten jest okazją do podziękowania wszystkim strażakom za pełnienie służby i troskę o Nasze bezpieczeństwo. 
Maluszki miały dziś okazję przyjrzeć się bliżej niebezpiecznej pracy strażaka. Dzieci poznały mundur i wyposażenie każdego strażaka oraz wozu strażackiego. Dowiedziały się też kiedy strażacy wyruszają na ratunek ludziom i zwierzętom. Z zaciekawieniem obejrzały bajkę edukacyjną o pracy strażaka. Maluszki podczas zajęć utrwaliły sobie również numer alarmowy 112 oraz utrwaliły zasady postępowanie w trakcie ewakuacji podczas pożaru.
 
Wszystkim strażakom z okazji ich święta chcelibyśmy życzyć pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym oraz dużo zdrowia i radości.
Życzymy Wam bezpiecznej służby i samych szczęśliwych powrotów z akcji. 
 
       
 
 
 
ŚWIĘTA MAJOWE
 
Miesiąc maj dostarcza nam Polakom możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, jego symboli narodowych oraz rozbudzania tożsamości narodowej. 30 kwietnia w naszym przedzszkolu  dzieci z wszystkich grup  uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka Święta majowe. W tym dniu wszystkie przedszkolaki były ubrane w barwy narodowe biało- czerwone.Starszaki zaprezentowały krótką prezentację artystyczną, dzieci wspólnie odśpiewały Hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego". Następnie dzieci w swoich grupach na zajęciach dydaktycznych rozmawiały ze swoimi paniami na temat Polski.
 
 
  
       
 
 
 
 
DZIEŃ ZIEMI
22 kwietnia obchodszony jest Światowy Dzień Ziemii. W tym dniu w wielu krajach organizowane są akcje mające na celu promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Nasze przedszkolaki również aktywnie wzięły w nim udział- wraz ze swoimi paniami ustaliły kodeks ekologicznego przedszkolaka i obiecały, że będą dbać o swoją piękną planetę Ziemię przez cay rok. Dzieci wykonały również  prace plastyczne promujące ekologiczny styl życia oraz wzięły udział w wesołych zabawach ruchowych.
Na koniec w swoich salach obejrzały film edukacyjny o Dniu Ziemii.
 
"CYTRYNKI"
 
 
  
  
  
 
   
 
 
''ANANASKI''
 
           
  
 
"WISIENKI"
 
   
  
  
 
 
Praca zdalna naszych Przedszkolaków
Kolejny pracowity tydzień w domach naszych dzielnych przedszkolaków.
 
    
                           
 
 
 
Dzień Czekolady
12 kwietnia to Dzień Czekolady. W tym dniu pzredszkolaki obejrzały film edukacyjny o tym jak powstaje czekolada, wykonały kilka czekoladowych kart pracy. Maluszki zamieniły się w cukierników i razem ze swoimi rodzicami przygotoewały na podwieczorek czekoladowe desery. :)
 
         
 
 
Praca zdalna ,,Ananaski''
Kolejny pracowity tydzień w domach ,,Ananasków’’, tym razem w tematyce ,,W świecie wynalazków’’.
 
 
          
 
"Dzięki naszym zmysłom poznajemy Świat"- praca zdalna
Choć nasze przedszkole niestety przez pandemię COCID-19 jest nadal zamknięte, to maluszki w swoich domach bardzo dzielnie pracują i   zadania od swojej pani wspaniale wykonują.
 
                                
 
 
 
Zaświeć się na niebiesko
2 kwietnia obchodszimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmy. W tym dniu maluszki oraz średniaki, aby okazać wsparcie i solidarność z osobami w spektrum autyzmu wzięły udział w akcji "Zaświeć się na niebiesko" i w tym dniu ubrały się na niebiesko. Średniaki miały za zadanie wykonać pracę plastyczną pt. „Niebieska dłoń dla mojego przyjaciela”. Razem ze swomi rodzicami obejrzały również bajkę poruszającą tematykę autyzmu, która ma na celu podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży na temat autyzmu, budowanie zrozumienia i akceptacji w przyszłych pokoleniach.
 
   
    
 
Wielkanoc- praca zdalna naszych przedszkolaków
Niestety przez pandemię Nasze przedszkole jest zamknięte, ale wszystkie przedszkolaki z pomocą swoich rodziców dzielnie pracują i wspaniale wszystkie zadania od swoich Pań nauczycielek wykonują :).
Jesteśmy z Was kochane przedszkolaki bardzo dumne!
  
        
  
  
    
   
   
  
    
 
 
 
 
Dzieci z grupy "Cytrynki" to troskliwi ogrodnicy
 
Około dwa tygodnie temu maluszki wzięły udział w warsztatch praktycznych i sadziły różne wiosenne roślinki. . Na zajęciach maluszki dowiedziały się jak należy opiekować się roślinkami i czego potrzebują by rosnąć. Każdy przedszkolak zabrał do swojego domu jedną zasadzoną roślinkę (owies), a zadaniem maluszków była opieka nad tą roślinką.
Dzisiaj maluszki chwalą się jak wspaniale ich roślinki rosną.
Gratulacje dla wszystkich "Cytrynek". 
 
       
 
 
 
 
Wielkanocne zajęcia "Wisienek"
 
Tydzień przed Świętami Wielkanocnymi w grupie III "Wisienki" odbyły się "Wielkanocne warsztaty plastyczne " . Starszaki wykonały kurki wielkanocne, które później wraz z życzeniami świątecznymi zabrały do domu.
 
   
 
 
 
Wisienki- mali ogrodnicy
Dzieci z grupy III "Wisienki' przed Świętami Wielkanocnymi zabawiły się w małych ogrodników: siały i sadziły w sali przedszkolnej do doniczek (rzeżuchę, owies, groch, cebulkę oraz kwiatki aksamitki i cynie).
 
     
 
 
Mali ogrodnicy
Dzieci z grupy ,,Ananaski’’poznały prace ogrodnika, jego wygląd  i akcesoria potrzebne do pracy w ogrodzie. Zapoznały się cyklem rozwojowym roślin, oraz warunkami które potrzebne są im do życia. W naszym kąciku przyrody powstał mini ogródek. Dzieci siały szczypiorek, rzeżuchę, owies; sadziły cebulę, ziemniaka. Przedszkolaki zgodnie pracowały, dzieliły się zadaniami i bacznie obserwowały pracę kolegów. Na koniec aktywnie uczestniczyły w zabawach matematycznych.
 
                
 
Marcowa pogoda
,,Ananaski’’ poznały przysłowie "W marcu jak w garncu" i dowiedziały się, co ono oznacza. Przyrządzały zupę marcową, mając za składniki symbole pogody. Przedszkolaki przypominały sobie nazwy występujących w okresie przedwiośnia zjawisk atmosferycznych, takich jak: deszcz, wiatr, słońce, śnieg chmury i tęcza. Średniaki od poniedziałku do piątku obserwują pogodę i zaznaczają ją w  kalendarzu pogody.
 
         
 
Wiosenny Motylek
Dzisiaj Maluszki na zajęciach rozmawiały o motylach. Na podstawia wiersza "Bajeczka o motylku- czyli jak z gąsienicy powstał piękny motyl" autorstwa Magdaleny Tokarczyk, Olgi Adamowicz, poznały cykl życia motyla. Na prezentacji multimedialnej oglądały różne gatunki motyli. Na koniec zajęć przedszkolaki wzięły udział w warsztatach plastycznych i w małych grupkach stworzyły piękne i kolorowe motyle. 
 
  
  
 
 
 
 
 
 
Oznaki Wiosny
Dzisiaj na zajęciach maluszki z grupy "Cyrtynki" rozmawiały na temat pierwszych oznak wiosny. Poznały też wygląd i nazwy wiosennych kwiatów. Na koniec zajęć maluszki stworzyły swoje własne hiacynty. 
 
       
 
 
 
 
Zapraszamy wszystkie przedszkolaki do udziału w konkursie recytatorskim
"Rymowanki o zdrowiu"
 
 
 
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
 
Dzień kolorowej skarpetki to święto ściśle związane z Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa, który obchodzimy 21 marca.W tym dniu Maluszki z grupy "Cytrynki", wraz ze swoimi rodzinami w ramach solidarności i wsparcia wszystkich osób z zespołem Downa, założyły dwie różne i kolorowe skarpety.
 
  
   
 
 
Zadanie wykonane w ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy"
 
 
Powitanie Wiosny
 
Dzisiaj w naszym w przedszkolu zrobiło się bardzo wiosennie, a to za sprawą przedszkolaków, które przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Przedszkolaki, aby zaprosić wiosnę śpiewały wesołe, wiosenne piosenki. Starszaki przygotowały piękne przedstawienie,"Wszystkie dzieci kochają zimę " które mówiło o tym jak ważna jest przyjaźń i jak trzeba o nią dbać.

 

  
   
   
  
 
 
 
 
Zajęcia starszaków- relacja

18.03.2021 w grupie starszaków odbyły się zajęcia "Emocje, które towarzyszą nam wraz z nadejściem wiosny".

Cele zajęć:

- rozpoznawanie, nazywanie i wyrażanie podstawowych uczuć i emocji,

- wzbogacanie słownictwa emocjonalnego.

 
 
1. Powitanie piosenką "Hej witam Was!".
2. Wysłuchanie wiersza i rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza pt. "Zły humorek" D. Gellner.
3. Pokaż jak się dziś czujesz - dziecko pokazuje, czy jest smutne czy wesołe podnosząc do góry odpowiednią buźkę.
 
 
4. Zabawa dydaktyczna "Ułóż wyrazy i dopasuj odpowiednią buźkę do ułożonych wyrazów z sylab".
 
 
5. Zabawa dydaktyczna "kostka uczuć". Dzieci rzucały kostką - rozpoznawały stan emocjonalny i przedstawiały go mimiką twarzy.
  
 
6. Zabawa muzyczno-ruchowa "Podróż do krainy złości, radości i smutku". Ukazywanie przez dzieci radości, smutku, złości.
 
   
 
7. Zabawa słowna "Dokończ zdanie". Dzieci kończą zdania: jestem zły gdy... Cieszę się, gdy... Jestem smutny, gdy...
 
 
8. Zabawa z lusterkiem "Co czujesz? ". Dzieci ukazują swoje emocje przeglądając się w lusterku po wysłuchaniu odczytanych przez nauczycielkę zdań.
 
  
 
9. Zabawa muzyczno- ruchowa "Nie chcę Cię".
 
 
 
10. Praca plastyczna "Wyrażamy swoje emocje".
     
 
 
 
 
 
Wiosenny ogródek maluszków
 

Dzisiaj na zajęciach maluszki założyły w swojej sali "Mały Wiosenny Ogródek". Na początku zajęć dowiedziały się co jest potrzebne do sadzenia roślin oraz do ich prawidłowego rozwoju. Porównywały ziarenka i cebulki różnych roślin. Następnie maluszki przystąpiły do prac ogrodniczych, zasadziły ziemniaka, marchewkę, pietruszkę, rzodkiewkę, owies i fasolę oraz kwiatki. 

 

          

 

 
"W marcu jak w garncu"
 
Na dziesiejszych zajęciach maluszki próbowały wyjaśnić znane polskie powiedzenie "W marcu jak w garncu". Odczytywały symbole pogody, określały pogodę jaka panuje za oknem. Zapoznały się też z piosenką "Marzec kucharz". 
 
     
 
 
Z wizytą na wsi

W tym tygodniu dzieci z grupy II poznawały zwierzęta gospodarstwa wiejskiego, przyjrzały się również bliżej pracy rolnika.  Rozpoznawały i nazywały miejsca, gdzie mieszkają poszczególne zwierzęta z wiejskiego podwórka, naśladowały odgłosy wybranych zwierząt hodowlanych na wsi. Dowiedziały się skąd się bierze mleko i jajka, co można z nich zrobić, jakie mają wartość odżywczą. Sprawdzały co się dzieje z jajkiem w słonej wodzie, zalaliśmy również jajko octem, obserwowaliśmy pęcherzyki dwutlenku węgla, a na drugi dzień zobaczyliśmy, że ocet całkowicie rozpuścił skorupkę. Dzieci zapoznały się również z pochodzeniem, wyglądem, smakiem mleka. Dowiedziały się jakie znaczenie dla zdrowia ma jedzenie nabiału. Miały okazję podczas zabawy badawczej zobaczyć proces  tworzenia twarogu, oraz malować kolorowymi barwnikami na mleku.

 

           

 

Zwycięskie "Babeczki Marchewkowe"
Dzisiaj na podwieczorek nasze przedszkolaki zajadały się marchewkowymi babeczkami wg zwycięskiego przepisu Majeczki z konkursu kulinarno- fotograficznego ""Smacznie, zdrowo, kolorowo". Przedszkolakiem babeczki bardzo smakowały. 
 
     
    
 
 
 
Dzień Kobiet
8 marca obchodzimy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym dniu chłopcy nie zapomnieli o swoich koleżankach i złożyli dziewczynkom ze swoich grup życzenia oraz wręczyli drobne upominki.
 
"CYTRYNKI"
 
    
 
''ANANASKI''
  
 
Starszaki poznają zawody
Grupa III Wisienki realizowała temat kompleksowy pt. "Zawody". Przedszkolaki poznały wiele ciekawych zawodów oraz ich atrybutów.
 
     
 
Mali odkrywcy- tajemnice kosmosu
W tym tygodniu przedszkolaki z grupy II poznawały Kosmos. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas Wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały planety Układu Słonecznego, stworzyły własny układ słoneczny oraz poznały zawód astronauty. Układały rakietę z figur geometrycznych oraz wykonały piękną pracę plastyczną. Podczas zabaw badawczych dowiedziały się ,,gdzie jest słońce w nocy?’’ Wzięliśmy globus do ręki i obracaliśmy nim wokół własnej osi i wokół żarówki. Zauważyliśmy, że lampka– „Słońce” nigdzie się nie chowa, nie wschodzi, ani nie zachodzi, a w każdym miejscu globusa – „Ziemi” raz jest „noc”, a raz „dzień”. Stworzyliśmy również za pomocą wody, waty, brokatu i barwników własną galaktykę w słoiku.
 
          
 
 
"Piramida zdrowia jak być zdrowym mi podpowie"- relacja z zajęć w grupie I "Cytrynki"
4 marca 2021 r. w grupie I "Cytrynki" odbyły się zajęcia o tematyce  "Piramida Zdrowia jak być zdrowym mi podpowie". 
Cel zajęć:
- poznanie "Piramidy zdrowia"

- wdrażanie do zdrowego stylu życia 

- wyrabianie właściwych nawyków w zakresie zdrowego odżywiania

 

Przebieg zajęć:

1. "Piramida zdrowia"- rozmowa z dziećmi na podstawie plakatu oraz doświadczeń dzieci, podsumowania wiedzy zdobytej w ciągu minionego tygodnia.

2. Układanie Piramidy Zdrowia- wykorzystanie ilustracji do ułożenia Piramidy Zdrowia. Nazywanie dyscyplin sportowych oraz produktów spożywczych. Dzielenie produktów żywnościowych na warzywa i owoce, produkty zbożowe, produkty mleczne (nabiał), mięso i ryby, tłuszcze. Zwrócenie uwagi na ich miejsce w piramidzie. Odpowiadanie na pytanie, których produktów powinniśmy spożywać najwięcej, a których najmniej. Doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby. Przeliczanie elementów, wskazywania wyników na palcach. 

               

3. "Gimnastyka z kostką"- rzucanie kostką do gry, przeliczanie kropek i wykonywanie tylu powtórzeń ćwiczenia ile wskazuje kostka. Wykonywanie podskoków, pajacyków, przysiadów, skłonów. 

     

4. Kubeczkowe piramidy- kodowanie na dywanie- odwzorowanie układu kubków. Układanie z kubków piramidy według wzoru.

            

5. Prawda- fałsz- odpowiadanie na pytania dotyczące zdrowego trybu życia. Odpowiadanie poprzez użycie odpowiednich kartoników (zielony- prawda, czerwony- fałsz)

   

 

 
 
Poznajemy zawody
 
W ramach projektu ,, Idź Ty lepiej Koziołeczku, szukać swego Pacanowa’’ dzieci z grupy II poznały rzadki zawód kowala. Zapoznały się z miejscem jego pracy, narzędziami oraz poznały przedmioty użytkowe, które wytwarza on z metalu. Średniaki poznały również sens zwrotu ,,W Pacnowie Kozy kują'', który pojawia się w przygodach Koziołka Matołka. Na koniec wykleiły plasteliną podkowę na szczęście.
 
     
 

Wiem co jem- Piramida Zdrowia

W tym tygodniu grupa maluszków "Cytrynki", rozpoczęła temat dotyczący zdrowego trybu życia. Na zajęciach poznały sposób na zdrowie, omówiony na podstawie "Piramidy Zrowia". Przedszkolaki wiedzą, że aby być zdrowym należy uprawiać różne sporty i jeść zdrowe produkty spożywcze. Przedszkolaki dzieliły produkty spożywcze na zdrowe i nie zdrowe. Dzisiaj skupiliśmy się na podstawie Piramidy Zdrowia czyli różnych dyscyplinach sportu i warzywach i owocach. Maluszki nazywały warzywa i owoce, rozwiązyły zagadki o owocach i warzywach i odnajdywały je na ilustracjach. Był też czas na wesołą gimnastykę. 

 

      

 

 

Dzień Dinozaura

 

26 lutego Maluszki z grupy z "Cytrynki" obchodziły "Dzień Dinozaura". Maluszki dowiedziały się wielu ciekawostek na temat dinozaurów, zapoznały się z zawodem paleontologa. Maluszki wykonały również kilka zadań matematycznych i ruchowych od dinozaura "Dinusia", ze wszystkimi zadaniami poradziły sobie oczywiści wspaniale! Na koniec zajęć przedszkolaki pokolorowały swojego "Dinusia"

 

          

 

 

Spotkanie z żywiołami- zabawa z lodem

W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy I "Cytrynki" rozmawiały na temat żywiołów. Poznały właściwości wody oraz wykonywały doświadczenia z wodą. Sprawdziły co się stanie gdy zamrozimy wodę i poznały właściwości lodu. Na koniec przedszkolaki malowały po lodzie kolorowymi farbami. 

 

          

   

 

 

 

 

 

Rozdanie nagród za konkurs kulinarno- fotograficzny "Smacznie, zdrowo, kolorowo"

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu kulinarno- fotograficznego "Smacznie, zdrowo, kolorowo"

W dniu 22.02. 2021 roku w Przedszkolu przeprowadzono rozstrzygnięcie Przedszkolnego Konkursu kulinarno- fotograficznego pt. „Smacznie, zdrowo, kolorowo". Dziękujemy wszystkim przedszkolakom wraz z i ich rodzicami, którzy wzięli udział w konkursie.

Wszystkie przepisy były bardzo apetyczne i zdrowe. 

Decyzją jury zwyciężył przepis na "Marchewkowe Babeczki" przygotowane przez Maję C. z grupy "Cytrynki". Już wkrótce wszystkie przedszkolaki będą mogły zakosztować tych pysznych babeczek podczas podwieczorku. :)

Serdecznie gratujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

  

 

 

"Czyste powietrze wokół Nas"

 

Przedszkolaki z grupy III "Wisienki" brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym,, Czyste powietrze wokół nas,, Podczas realizacji tego projektu dowiedziały się co dymi i jak to wpływa na  środowisko w którym żyjemy oraz na nasze zdrowie. Dzieci wykonały również samodzielnie zakazy palenia, które miały umieścić w swoich domach.

 

   

   

  

 

 

 

,,Idź ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa"

W ramach Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Idź ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa". Grupa Ananasków udało się z koziołkiem w podróż do Krakowa. Dzieci odszukały miasto na mapie Polski, następnie poznały charakterystyczne zabytki Krakowa. Wysłuchały legendę o ,,Smoku Wawelskim’’ i wykonały do niej prace plastyczną. Stworzyły również słownik wyrazów, które można znaleźć w książce o Koziołku, a już są mało lub wcale nie używane.

 

             

 

KONKURS!

Serdecznie zapraszamy wszystkie przedszkolaki oraz rodziców do udziału w konkursie kulinarno- fotograficznym

 
 
 
Zimowe warsztaty plastyczne "Cytrynek"
Dzisiaj Maluszki wzięły udział w Zimowych Warsztatach Plastycznych. Dzieci malowały farbami obraz przedstawiający zimę. W trakcie malowania dzieci słuchały utworu Antonio Vivaldiego "Cztery  Pory Roku: Zima"
 
         
 
 
 
 
Tłusty Czwartek
 
Dziś Maluszki poznały tradycje związane z "Tłustym Czwartkiem". Na zajęciach plastycznych wykonały słodkie pączki. Dziś na podwieczorek nasze przedszkolaki zjadły smaczne pączki.
 
     
 
 
 
Cztery żywioły- eksperymenty
 

W grupie II przeprowadzone zostały zajęcia badawcze dotyczące ,,Czterech żywiołów”: Ziemia, Woda, Powietrze, Ogień. Zajęcia te dały dzieciom możliwość do eksperymentowania oraz były okazją do poznania otaczającej rzeczywistości poprzez różne zmysły oraz do podejmowania własnej inicjatywy i aktywności dydaktycznej. 

  
  
  
 
 
   
 
 
Bal Karnwałowy
"Bal Witaminek"
5 lutego w naszym przedszkolu odbył się wspaniały Bal Karnawałowy. Od samego rana wszyscy byli bardzo podekscytowani i mieli dobre humory. Po sniadaniu zaczęły się wielkie przygotowania. Wszystkie przedszkolaki oraz panie przebrały się za owoce i warzywa. W pięknie przystrojonych salach przedszkolnych spotkać można było m.in. zdrowe banany, truskawki, malinki, ananasy, cytrynki, brokuły i winogrona. Wszyscy świętnie się bawili w rytm wesołej muzyki. Przedszkolaki piły zdrowe soki oraz samodzielnie wykonały owocowe szaszłyki, które następnie ze smakiem zjadły. 
 
"CYTRYNKI"
 
                
 
''ANANASKI''
 
 
 
 
 
  
 
 
  
   
 
"WISIENKI"
 
 
          
     
 
 
Zabawy w karnawale 
Dzieci z grupy II w ramach przygotowań do jutrzejszego balu karnawałowego, obejrzały film edukacyjny dzięki któremu poznały zwyczaje karnawałowe w Polsce i na świecie. Nie zabrakło również zabaw z balonami oraz układania puzzli przedstawiających stroje karnawałowe. Udało nam się również wykonać piękne kolorowe maski oraz baloniki.
 
         
 

Zdrowe i kolorowe kanapki

Dzisiaj Nasze Przedszkolaki podczas śniadania samodzielnie przygotowały zdrowe i smaczne kanapki, które nastąpnie ze smakiem zjadały. 

 

     

   

    

 

Przygotowanie "Wisienek" do balu

Dzień przed Balem karnawałowym starszaki dmuchały same balony, wycinały literki do dekoracji sali przedszkolnej, wieszały serpentyny. Wszystko jest już gotowe na wielki bal.

 

      

 

 

Bale, bale w karnawale

 

W tym tygodniu maluszki poznawały tradycje związane z karnawałem. Dzisiaj stworzyły z papierowych talerzy piekne maski karnawałowe. 

 

   

   

 

  

 

Jakie emocje nam towarzyszą- relacja z zajęć w grupie II

 

Dzieci z grup II na dzisiejszych zajęciach rozmawiały o emocjach, uczyły się je nazywać i wyrażać. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom znaczenia emocji w kontaktach z rówieśnikami. Poznały historię Zbysia, który w przedszkolu obchodził ,,Dzień wesołego balonika’’, towarzyszyły mu tego dnia różne emocje, które zostały rozpoznane i nazwane przez średniaków. Dzieci nazywały emocje przedstawione w formie graficznej za pomocą „buźki” (zły, smutny, wesoły, zmartwiony, zdziwiony…). Następnie wyrażały emocje przedstawione za pomocą „buźki” bez użycia słów: za pomocą gestu, mimiki.   Określały nastrój muzyki i poruszają się do niej wesoło lub smutno. Klasyfikowały balony ze względu na trzy cechy: kolor, wielkość oraz wyrażane emocje.  Zadaniem dzieci było również ułożenie ,,Uczuciowej układanki geometrycznej’’ zgodnie ze wzorem. Na koniec zagrały w gry: sudoku oraz bingo.

 

1.Słuchanie opowiadania: „Dzień wesołego balonika” -układanie historyjki obrazkowej.

2.Zabawa pantomimiczna: ,,Pokaż jak się dzisiaj czujesz’’

  

3.Zabawa muzyczno-rytmiczna: ,,Smutne- wesołe dzieci’’ – określanie nastroju muzyki przy użyciu emblematów buziek.

  

4.Zabawa dydaktyczna: ,,Humorzaste balony’’- klasyfikowanie balonów ze względu na kolor, prezentowane emocje, wielkość. Porównywanie liczebność w powstałych zbiorach, określanie gdzie jest więcej, mnie lub tyle samo. 

 

5.Prezentacja multimedialna ,,Wiem co czują inni’’- określanie stanu emocjonalnego osoby oraz określanie sytuacji, w których mogą zaistnieć przedstawione na zdjęciu emocje.

  

 6.Zabawa doskonaląca analizę i syntezę wzrokową: ,,Uczuciowe układanki’’

 

7.Gra dydaktyczna: ,,Sudoku emocje’’  

 

8.Gra bingo: ,,Zagrajmy w emocje''

 

 

W zimie nie zmarzniemy, bo się ciepło ubierzymy

 

Dzieci z I grupy "Cytrynki" w tym tygodniu rozmawiały o tym, jak dbać o zdrowie zimą. Maluszki dowiedziały się jak ubrać się odpowiednio do zimowej pogody orazjak bezpiecznie i zdrowo bawić się na śniegu. Sala maluszków zamieniła się w zimową krainę, odbyła się nawet bitwa na śnieżki. Na koniec zajęć Maluszki wykonały piękne i kolorowe rękawiczki.

 

              

 

Spotkanie z dietetykiem w grupie "Wisienki"

 

W grupie Wisienek odbyło się spotkanie z z dietetykiem. Na zajęciach pani zaprezentowała dzieciom Piramidę Zdrowia oraz rozmawiała z dziećmi na temat picia wody zamiast soku. Na koniec dzieci zrobiły własną Piramidę Zdrowia.

 

             

Dzień Babci i Dziadka 2021

Kochane Babcie, Kochani Dziadkowie z okazji Waszego święta składamy Wam serdeczne życzenia: dużo zdrowia, szczęścia, pociechy z Waszych wspaniały wnuczek i wnuków. W tym roku niestety nie mogliśmy zaprosić Was do naszego przedszkola, ale nasze zdolne przedszkolaki przygotowały dla swoich ukochanych Babć i Dziadków wspaniałą niespodziankę :)

 

 

Zapraszamy Państwa do oglądania krótkich występów Waszych wnuczek i wnuków :)

 

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR3NEBj7OJ4IH3Na5jGrpwfCVDY6ee0padpX3B1npmoveO2D9xnRbMuUYGk&v=KGkHmI2a44c&feature=youtu.be&ab_channel=PrzedszkoleWD

 

Dzień Kubusia Puchatka

 

18 stycznia obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka- ulubionego misia wszystkich dzieci i dorosłych ;)

W tym dniu przedszkolaki z grupy I "Cytrynki" poznały A. A. Milne- autora książek o Kubusiu Puchatku oraz historię ich powstania. Na chwilę udały się do Stumilowego Lasu i poznały wszystkich jego mieszkańców. Pozostawiony przez Kubusia Puchatka list zawierał listę zadań do wykonania dla maluszków. Dzieci układały puzzle XXL, tańczyły do misiowych piosenek, musiały wykazać się umiejętnościami matematycznymi, a na koniec wykonały piękne prace plastyczne przedstawiające sympatycznego misia. Ponieważ wszystkie maluszki wspaniale poradziły sobie z zadaniami, Puchatek przygotował dla nich drobne upominki: dyplomy oraz kolorowe baloniki.

 

     

 

   

 

 

    

 

"Sport to zdrowie"- grupa "Cytrynki"

W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy "Cytrynki", zastanawiały się nad tym jak zimą można dbać o zdrowie: poznały sporty, które można uprawiać zimą. Dowiedziały się także, co robić żeby zabawy na śniegu były bezpieczne. Wykonały też pracę plastyczną pt. "Czapka Zimowa".

   

 

 

 

"Zimowe sporty"- praca plastyczna w grupie "Wisienki"

Przedszkolaki z grupy "Wisienki" realizowały w minionym tygodniu "Sporty Zimowe". Na zajęciach dzieci poznały nazwy różnorodnych sportów zimowych. Nawiązując do tematyki wykonały pracę plastyczną pt. "Narciarz". Po południu korzystając z zimowej pogody wyszły do ogrodu przedszkolnego. Przedszkolaki ciesząc się z dużego opadu śniegu: lepiły bałwany, jeździły na swoich sankach, rzucały się śnieżkami oraz skonstruowały iglo. 

 

 

Zimowe zabawy na śniegu starszaków

 

      

 

Zimowe zabawy w grupie ,,Ananaski’’

Zima to świetna pora na przeprowadzenie doświadczeń związanych ze śniegiem, lodem.  Na dzisiejszych zajęciach dzieci próbowały ustalić, skąd bierze się lód. Przedszkolaki  oglądały kostki lodu, wąchały, badały co się z nimi dzieje, gdy trzymamy go w ręku. Na koniec stworzyły sztuczny śnieg z którego mogły lepić co tylko chciały! Na dodatek przy lepieniu śnieżek i bałwanków nie marzły im rączki.

 

 

,,Dzieci wspierają inne dzieci''
 

Grudzień to czas przedświątecznych porządków, przygotowań oraz refleksji. W Przedszkolu Samorządowym w Wielkich Drogach to również czas, kiedy inny człowiek staje się bliski.
    W grudniu Przedszkolaki wzięły udział w akcji  wspierającej dzieci z wadami serca, malując dla nich wspaniałe obrazki.  Akcja trwa do 5 stycznia 2021 zapraszamy wszystkich do zabawy.

Zasady zabawy są bardzo proste:

1.Zaproś dziecko (samodzilnie lub z pomocą rodziców w przypadku młodszych dzieci) do rysowania na załączonym niżej szablonie obrazka na temat „Prezent, który chciałbyś podarować innemu dziecku“.http://images.dlaprzedszkoli.eu/wielkiedrogi/moj-wyjatkowy-prezent.pdf

2. Zrób zdjęcie wykonanej pracy.

3. Wyślij zdjecie e-mailem (1 rysunek=1 e-mail) na adres konkursowy: initiatives.coeur@vinci-energies.com do 5 stycznia 2021.

 

Uwaga!

Dziecko może narysować dowolną liczbę rysunków. Mogą być wykonane dowolną techniką i stylem  Dajmy się wyszaleć i wykazać kreatywnością! Rysunki mogą / ale nie muszą być podpisane.Temat maila – dowolny. Adres, na który trafią prace jest stworzony indywidualnie na te potrzeby. Każda opublikowana w konkursie praca to 10EUR dla Fundacji wspierającej dzieci z wadami serca. By uratować serce jednego chorego dziecka potrzebujemy 1200 rysunków. To niewiele, jak na nasze możliwości! Dla zainteresowanych strona Fundacji tutaj: https://mecenat-cardiaque.org/

 

 
 
Świąteczna zabawa plastyczna Maluszków
 
          
 
 
 
Grupowy konkurs plastyczny
"Świąteczna kartka"
Grupa "Wisienki"
W grupie III "Wisienki" odbył się konkurs plastyczny pt. "Świąteczna Kartka". Wszyscy uczestnicy konkursu za piękne wykonane kartki otrzymali upominki i dyplomy.  
 
 
 
 
Przedszkolna Wigilia
 
Grupa I "Cytrynki"
 
    
 
Grupa II "Ananaski"
 
 
    
 
Grupa III "Wisienki"
 
    
 
 
Przegląd kolęd i pastorałek
 
18 grudnia w przedszkolu odbył się przegląd kolęd i pastorałek. Dzieci wspólnie ze swoimi wychowawcami śpiewały tradycyjne kolędy i pastorałki. Były występy solo, w duecie i grupowe. Wszystkie występy były wspaniałe, a w naszym przedszkolu było bardzo nastrojowo i świątecznie. Dzieci za swoje występy dostały drobne upominki.
 
 
  
    
  
  
 
 
 
 
 
Przygotowania Maluszków do Świąt
Ozdabianie pierniczków
 
Dziś "Maluszki" dowiedziały się, jakich sładników potrzeba do wykonania pierniczków. Ustaliły, co trzeba zrobić by upiec świąteczne pierniczki. Następnie sala maluszków wypełniła się wspaniałymi zapachami: pierników i czekolady. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do ozdabiania pierniczków.
Wyszły pyszne i piękne! 
 
 
     
     
 
 
 
 
Wizyta Św. Mikołaja

 

"Co przyniesie Mikołaj"; słowa: Agnieszka Galica; muzyka: T.Pabisiak

Pod choinką jest paczuszek sto.
Co przyniesie nam Mikołaj co?
Może pociąg fu- fu- fu,
Małą trąbkę tru- tu- tu,
Albo kotka miau- miau- miau,
A co ty byś chciał?

Na choince złota gwiazdka lśni.
Co Mikołaj dziś przyniesie ci?
Nową lalę la- la- la,
Lub kaczuszkę kwa- kwa- kwa,
Czekoladę mniam, mniam, mniam
Zgadnij teraz sam

 
Dzisiaj od samego rana wszystkie dzieci niecierpliwie czekały na wizytę wspaniałego gościa. Kiedy dzieci usłaszały dzwoneczki bardzo się ucieszyły i już wiedziały, że to Święty Mikołaj. Starszy Pan z siwą brodą, w czerwonej czapce i w czerwonym płaszczu na plecach niósł wielki worek pełen prezentów. Dzieci wesoło przywitały Mikołaja i w prezencie piosenkę mu zaśpiewały. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami i obiecał, że wróci do Nas za rok.
 
    
      
 
 
Przygotowania przedszkolaków na wizytę Św. Mikołaja
Przedszkolaki już od kilku dni czekają na wizytę Św. Mikołaja. Cały ten czas jednak były grzeczne i ciężko pracowały i na wizytę wspaniałego Gościa swoje przeszkole pięknie ozdabiały i nawet choinki pięknie przystroiły ;)
 
 
Grupa I "Cytrynki"
 
             
 
 
 
Grupa II "Ananaski"
 
  
 
  
 
Grupa III "Wisienki"
    
     
 
 
 
Akcja tworzenia ozdób na choinkę
 
Przedszkolaki z wszystkich grup wzięły udział w akcji tworzenia ozdób choinkowych, które już niedługo pojawią się na choinkach w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina.
 
 
 
 
  
 
Kodowanie na dywanie gr. "Wisienki"
 Nauka kodowania poprzez zabawę bez drogich pomocy edukacyjnych, robotów i komputerów to doskonały sposób poznania języka programowania. Takie wspólne zabawy już na etapie przedszkolnym uczą logicznego myślenia, przewidywania, wnioskowania, planowania i dostrzegania zależności. Zobaczcie nasze zabawy z kodowaniem.
 
     
 
Mikołaj dla Seniora 2020
 
 
W tym roku przedszkole w Wielkich Drogach wzięło udział w akcji charytatywnej Mikołaj dla Seniora.
Celem akcji jest spełnienie marzeń  seniorów mieszkających w DPS, napisanych w liście do Św. Mikołaja.
Wybraliśmy dwa listy i dzięki wielkim sercom przedszkolaków i ich rodziców udało nam się spełnić wszystkie marzenia dwóch seniorek: Pani Doroty i Pani Aleksandry. 
Chcieliśmy Pańśtwu bardzo podziękować za zaangażowanie w akcję i okazanie dobrego serca.
 
 
źródła: https://swietymikolajdlaseniora.pl/
 
 
          
 
Światowy Dzień Pluszowego Misia
 
W dniu 25 listopada w naszym przedszkolu dzieci w swoich grupach brały udział w obchodach z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.
 
Grupa II "Ananaski"
 
 
Ukochane misie ,,Ananasków''
 
 
Grupa III "Wisienki"
    
 
Grupa I "Cytrynki"
 
Maluszki na prezentacji multimedialnej odnajdywały swoje pluszowe misie i opowiadały o nich. Wzięły udział w  quizie, podczas którego musiały wykazać się wiedzą o znanych misiach. Był też czas na zabawę i tańce przy misiowych piosenkach. Dzieci malowały farbami misie, wykonały też kolorowe misie z balonów. 
Na koniec dzieci obejrzały bajkę o przygodach Misia Uszatka.
Wszystkie maluszki zasłużyły na Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia.
 
 
    
            
  
      
 
 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
 
20 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu grupa Maluszków poznała prawa jakie przysługują wszystkim dzieciom na całym świecie. Był też czas na radosną zabawę chustą animacyjną :)
 
 
 
  
 
 
Grupa II "Wisienki"
 
 
 
 
Owocowe smakołyki

Owoce są źródłem witamin, dlatego na zajęciach zachęcamy dzieci do ich spożywania. Najlepszym sposobem na przekonanie przedszkolaków do spożywania owoców są działania praktyczne. Średniaki zrobiły pyszną sałatkę oraz owocowe szaszłyki. Ananaski przekonały się, że jedzenie owoców nie musi być nudne. Przyczyniła się do tego zabawa matematyczna ,,Owocowe rytmy’’. Po skończonej pracy wszystkie dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki. Przedszkolakom bardzo smakowała własnoręcznie wykonane przekąski. Dziękujemy Rodzicom, którzy przynieśli owoce na nasze zajęcia.

 

 
 

Ogólnopolska Akcja "Brawa od Dzieci"


13. 10.2020 nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej Akcji Brawa od Dzieci. Wszystkie przedszkolaki oraz personel o godzinie 11 przez minutę biły brawo by: 

- okazać solidarność i wsparcie oraz dodać otuchy dla wszystkich chorych

- podziękować wszystkim, którzy biorą udział w walce z chorobom COVID- 19 oraz innymi chorobami- lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym.- personelowi cełej służby zdrowia

-  podziękować wszystkim, którzy podejmują działania mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19 oraz wspierające i pomocowe dla innych (organom i pracownikom administracji publicznej i samorządowej, pracownikom rozmaitych służb, np. PPSSE, laborantom, policjantom, strażakom, żołnierzom, ludziom dobrej woli, wolontariuszom itd.)

- podziękować wszystkim, którzy w tym trudnym czasie odpowiedzialnie pełnią swoje obowiązki (m.in. sprzedawcy w sklepach, personel przedszkoli, żłobków i szkół i wszyscy Polacy zmagający się odpowiedzialnie z trudnościami

 

#brawaoddzieci

 

 

 

 

Kreatywne inspiracje ,,Ananasków’’

W ramach realizowanego projektu edukacyjnego ,,Kreatywny przedszkolak, Kreatywne dziecko”. Średniaki wykonały słoneczniki inspirowane słynnym obrazem Vincenta van Gogha. Wykonanie listopadowego zadania rozpoczęliśmy od oglądnięcia na tablicy multimedialnej dzieła twórcy, następnie próbowaliśmy stworzyć kwiaty słoneczników z figur geometrycznych, a na koniec wykonaliśmy prace plastyczną. Do stworzenia pracy wykorzystaliśmy m. in. ziarna słonecznika. W efekcie powstał piękny bukiet słoneczników, który z pewnością zachwyciłby samego van Gogha.

 

 

 

Dzień Jeża

 

10.11.2020 w naszym przedszkolu obchodziliśmy również Dzień Jeża. Przedszkolaki w tym dniu obejrzały prezentację multimedialną o jeżach i ich zwyczajach. Wykonały pracę plastyczną pt. "Kolorowy Jeż". Na koniec obejrzały bajkę o Kreciku i Jeżyku.

 

 

     

 

 

 

Święto Niepodległości

10.11.2020

10 listopada w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Podczas zajęć dzieci zapoznały się historią naszego kraju. Poznały Symbole Narodowe, oraz postać Józefa Piłsudskiego. Przedszkolaki zaśpiewały poznane piosenki patriotyczne, oraz wykonały piękne prace plastyczne. Tego dnia również wzięliśmy udział w akcji ,,Szkoła, przedszkole do hymnu“. Dzieci z wszystkimi Paniami dokładnie o godz. 11:11 wspólnie odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego” przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski, które w ten sposób uczciły rocznicę odzyskania Niepodległości.

 

 

 

 

Wesoła zabawa z literkami

 

Grupa "Wisienki" realizujac projekt,, Wesoła zabawa z literkami" rozpoczęła naukę czytania porzez zabawę.

 

    

 

Jesienne zabawy sensoryczne

Dzieci z grupy ,,Ananaski’’ w piątek bawiły się w ,,Poszukiwaczy jesiennych skarbów’’. W sensorycznym pudełku zostały ukryte różne jesienne dary, zadaniem dzieci było poprzez dotyk zgadnąć, co się w nim znajduje. Z jesiennych darów postanowiliśmy również stworzyć „jesienną ścieżkę sensoryczną”. Jesienną ponieważ dary pani Jesieni jak np. szyszki, kasztany czy liście nadają się do tego typu zabaw idealnie. Chodzenie po takiej ścieżce nie było łatwe. Podczas stymulacji receptorów znajdujących się w stopach dzieciom trudno było utrzymać równowagę, ale wszystkie bardzo chętnie uczestniczyły w zabawie.

 

 

 

Jesienne Grzyby

W tym tygodniu kontynuując tematykę jesienną, dzieci z grupy "Cytrynki" rozmawiały o grzybach. Poznały budowę grzyba, oraz grzyby jadalne i trujące. Nastepnie dzieci wykonały pracę plastyczną . 

 

  

Jesienna Sałatka

Przepis na zdrowie - pod takim hasłem starszaki zrobiły pyszną i zdrową sałatkę owocową.

      

 

 

 

Koszyk Pani Jesieni- maluszki

W tym tygodniu przedszkolaki z grupy "Cytrynki", w ramach tematyki kompleksowej rozmawiały o warzywach. Dzieci uczyły się rozróżniać i nazywac warzywa, dowiedziały się też, że warzywa są bardzo zdrowe i muszą się znajdować w naszej diecie. Na koniec Maluszki wspólnie wykonały piękny koszyk pełen smacznych i zdrowych warzyw.

 

   

 

Pozdrowienia dla Koziołka Matołka

Dzieci z Grupy z ,,Ananski’’ w ramach Projektu Edukacyjnego ,,Idź Ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa’’, wykonały kolejne zadania. Poznały piosenkę ,,Podróż do Pacanowa’’, która będzie nam towarzyszyć przez cały bieżący rok szkolny, oraz przygotowały piękną kartkę z pozdrowieniami dla Koziołka Matołka, która została wysłana do Centrum Bajki w Pacanowie.  

  

 

 

Koszyk Pani Jesieni

Realizując temat kompleksowy Koszyk Pani Jesieni - starszaki doskonaliły umiejętności rozpoznawania i podawania nazw warzyw i owoców. Na koniec zajęć dzieci samodzielnie wykonały kosze pełne smakowitych warzyw i owoców.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodwej

Pasowanie na Przedszkolaka

 

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej w tym dniu swoje święto mają też wszystkie osoby pracujące w oświacie. Z tej okazji przedszkolaki w swoich grupach przygotowały dla swoich Pań krótkie występy wraz z życzeniami oraz  piękne laurki. 

Wszystkim pracownikom naszego przedszkola życzymy dużo zdrowia, szczęścia i radości z wykonywanej pracy.

 

Był to też dzień ważny dla naszych Maluszków, ponieważ w tym dniu dzieci z grupy "Cytrynki" zostały pasowane na przedszkolaków. Wszystkie Maluszki były bardzo dzielne :) GRATULJEMY! :)

Kochane Maluszki oficjalnie witamy Was w gronie przedszkolaków i życzymy Wam samych radosnych chwil spedzonych w Naszym przedszkolu

 

 

 

 

  

 

Jesienne kodowanie ,,Ananasków’’

Rozpoczęliśmy w przedszkolu tematykę jesienną, a wraz nią naszą przygodę z kodowaniem. Kodowanie  to nic innego jak ciekawe zajęcia, to ciągłe rozwiązywanie zagadek i problemów  w kreatywny sposób. W czasie zajęć średniaki  m.in. wyznaczały drogę jeżyka układając strzałki, pamiętając  przy tym o zbieraniu darów jesiennych, grały w sudoku i klasyfikowały jesienne liście pod względem kształtu i koloru. Dla Ananasków kodowanie okazało się być świetną zabawą, dlatego będziemy bawić się w ten sposób jak najczęściej.

 Dzień Dziewczynek
 
11 października przypada Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Dzisiaj z tej okazji chłopcy z gr. I złożyli dziewczynkom życzenia i podarowali piękne korony.
 
 
Kochane Dziewczynki życzymy Wam wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta.
 
 
 
 
 
Jesienne warsztaty plastyczne w grupie "Wisienki"
 
8.10.2020r. w grupie III odbyły się jesienne warsztaty plastyczne. Realizując tematykę kompleksowa: Idzie jesień przez świat, dzieci poznały świat przyrody i jego znaczenie dla życia i zdrowia człowieka. Zostały wdrożone do poszanowanie przyrody. Na zakończenie
warsztaów dzieci wykonały jeżyki z listków klonowych.
 
 
  
  
 
 
Pierwszy spacer Maluszków
 
 
Dzisiaj przedszkolaki z grupy I skorzystały z pięknej słonecznej pogody i wybrały się na spacer w poszukiwaniu Pani Jesieni.
 
 
   
 
 
30 września- Dzień Chłopaka
 
Dziś w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka :). Dziewczynki złożyły chłopcom ze swoich grup życzenia i wręczyły upominki i medale dla "Super Chłopaka". Był też czas na wspólne zabawy przy muzyce.
 
Drodzy Chłopcy życzymy Wam wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta. 
 
 
Dzień Chłopaka w I grupie "Cytrynki"
 
 
 
 
 
Dzień Chłopaka w II grupie "Ananaski"
 
 
 
 
 
 
Projekt Edukacyjny: "Idź ty lepiej Koziołeczku szukać swego Pacanowa"
 
 
Grupa ,,Ananaski’’ w bieżącym roku szkolnym, realizują projekt edukacyjny "Idź Ty lepiej Koziołeczku szukać swego Pacanowa". W ramach realizacji wrześniowych zadania został zorganizowały w sali "Kącik Koziołka Matołka". Średniaki poznały głównego bohatera bajki oraz jego niesamowite przygody. Ponadto dowiedziały się kim jest Kornel Makuszyński i poznały jego twórczość. Z ciekawością wysłuchały przygód Koziołka Matołka z zainteresowaniem obejrzały ilustracje zawarte w książce. Pokolorowały pięknie głównego bohatera bajki i uczyły się wspólnie z Koziołkiem zasad ruchu drogowego.
 
 
   
 
21 września- Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
 
Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodzliśmy Dzień Przedszkolaka. Ten dzień spędziliśmy bardzo wesoło na tańach i wspaniałej zabawie. Każdy
 
przedszkolak otrzymał medal przedszkolaka oraz słodki upominek z nawiązaniem do nazwy grupy. W tym dniu życzymy Naszym wspaniałym
 
Przedszkolakom dużo zdrowia, radości i wspaniałych chwil spędzonych w przedszkolu oraz spełnienia wszystkich marzeń! :)
 
 
     
 
 
15 września- Międzynarodowy Dzień Kropki
 
15 września w naszym przedszkolu w Grupie I obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto, które roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedszkolaki obejrzały bajkę na podstawie książki "The Dot" P. Reynoldsa pt. "The Dot". Maluszki bawiły się wspólnie przy muzyce, poszukiwały kolorowych kropek. Na koniec przedszkolaki wykonały kropkowaną pracę plastyczną.
 
 
 
  
 
 
 

 

ROK SZKOLNY
2019/2020
 
 
 
 
Jak dorosnę to zostanę....
W tym tygodniu Plastusie poznawały różne zawody. Poznały zawody bardzo ciekawe, bardzo nam potrzebne choć czasem niebezpieczne... Zawód strażaka, policjanta i lekarza...Wiedzą już czym zajmują się przedstawiciele tych zawodów, jak wyglądają ich mundury oraz jakich narzędzi potrzebują do pracy. Przedszkolaki poznały i utrwalały numery alarmowe i wiedzą kiedy należy dzwonić na numer alarmowy.
Bo nasze Plastusie to bezpieczne przedszkolaki! :)
 
 
Kreatywny przedszkolak
 
Kolejne zadanie z Projektu Kreatywny Przedszkolak wykonane. ,,Wiolinki’’ wraz ze swoimi rodzicami założyły hodowlę roślin w swoich przydomowych ogródkach.
 
 
 
Kreatywny Przedszkolak
W kwietniu średniaki zrealizowały kolejne zadanie z Projektu Edukacyjnego Kreatywny Przedszkolaka, tym razem ze swoimi rodzicami w domu. Do projektu dołączyła też Asia z grupy starszaków, która wykonała pisankę z rzeżuchy. Dziękujemy za przesłanie wszystkie pięknych, ,,Kreatywnych Pisanek’’.
 
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
Dzisaj Pierwszy Dzień Wiosny, ale to też Światowy Dzień Osób z z Zespołem Downa. Plastusie oraz ich rodziny aby okazać solidarność i wsparcie dla osób z Zespołem Downa oraz ich rodzinom, założyły dwie różne kolorowe skarpetki.
 
 
Pierwszy Dzień Wiosny
Powitaliśmy dziś Panią Wiosnę, przedszkolaki z gr. I w swoich domach z pomocą rodziców wykonały piękne prace plastyczne pt. "Wiosenne Kwiaty".
 
Projekt Kreatywny Przedszkolak
 
Drodzy Rodzice! Nasze Przedszkole nadal bierze udział w projekcie "Kreatywny przedszkolak". Zachęcamy do wykonania kolejnego zadania: "Kreatywna pisanka". Zdjęcia wykonanych prac prosimy przesłać na maila przedszkolnego do 10.04. 2020.
 
 
Pracowite "Plastusie"
W zeszłym tygodniu "Plastusie" wykonały pracę wspólną pracę plastyczną. Podczas pracy trochę ubrudziły się farbami, ale warto było, bo praca wyszła nam wspaniale! :)
 
 
Wiolinki- ogrodnicy
W piątek dzieci z grupy Wiolinki uczestniczyły w zajęciach z zakresu przyrody, podczas których mogły poczuć się jak prawdziwi ogrodnicy. Dzieci mając do dyspozycji ziemię, konewkę z wodą, doniczki i nasiona, miały za zadanie posiać ogórki. Średniaki dbają o swoje posiane nasiona, doglądają ich i z niecierpliwością czekają na rezultat swojej pracy. Za przeprowadzone zajęcia jeszcze raz dziękujemy mamie Filipka oraz mamie Gabrysia.
 
Tłusty czwartek
Dzisiaj w naszym przedszkolu zjadaliśmy pyszne, słodziutkie pączki :)
 
 
Warsztaty Plastyczne
20 lutego nasze przedszkolaki  wzięły udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez studentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Karolina Niedbała i Aneta Szczypczyk zaprezentowały swoje dzieła i opowiedziały nam różnych technikach plastycznych. przedszkolaki miały okazje obejrzeć obrazy- portrety, autoportrety, pejzaże oraz koszulki z nadrukami i książeczki zdla dzieci z ilustacjami pani Anety. Na koniec spotkania wszystkie przedszkolaki pod czujnym okiem artystek stworzyły własne dzieła, które po wyschnięciu zostały oprawione w ramki. Może wśód naszych przedszkolaków mamy kolejnego artystę? :)
 
 
Spotkanie przedszkolaków z historią
Dnia 19.02.2020 r. w grupie III odbyły się warsztaty historyczno- plastyczne pt. "Zabawy z królem Kazimierzem Wielkim" realizowane przez Muzeum Regionalne w Skawinie. Dzieci z wspólnie z królem Kazimierzem Wielkim i Babettą poznały historię miasta Skawina, układały puzzle i kolorowały malowanki. Na koniec spotaknia pan Czesław Gąsiorowski podarował nam książeczki z opowiadaniami "Jak mieszkańcy Skawiny gościli Króla Kazimierza Wielkiego".
Dzień Kota
Dziś grupa maluszków obchodziła światowy Dzień Kota. Rozmawialiśmy o kotach, oglądaliśmy zdjęcia przedstawiające różne rasy kotów oraz rozmawialiśmy o naszych kocich pupilach. "Plastusie" wykonały też prace plastyczną pt. "Kot"
 
BAL KARNAWAŁOWY
Dziś w przedszkolu odbył się bal karnwałowy. Wszyscy od rana niecierpliwei czekali na jego rozpoczęcie. Zaraz po śniadaniu wszystkie przedszkolaki przeminiły się w: księżniczki, królów, policjantów, strażaków, motylki, króliczki oraz w super bohaterów. Potem rozpoczęła się wspaniała zabawa: przedszkolaki w swoich wspaniałych strojach bawiły się i tańczyły w rytmach znanych dziecięcych przebojów.
 
 
Warsztaty w bibliotece
Grupa III w ramach projektu "Książka moim przyjecielem"- cała Polska czyta dzieciom wzięła udział w warsztatach, które odbyły się w Bibliotece w Wielkich Drogach. W trakcie warsztatów przedszkolaki wysłuchały opowiada o pingwinach, a następnie każdy wykonał prace plastyczną "Pingwin".
 
 
Cała Polska Czyta Dzieciom
 
W ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom" w czwartek nasze przedszkole odwiedziła nasza absolwentka Helenka i przeczytała przedszkolakom swoją ulubioną bajkę.
 
 
Dzień Babci i Dzień Dziadka
W ostatnich dniach w naszym przedszkolu gościliśmy wspaniałych gości Nasze Babcie i Naszych Dziadków. Od samego rana przedszkolaki niecierpliwie czekały na przyjście Gości. Z okazji ich święta wszystkie grupy przygotowały wspaniałe występy- były wiersze i piosenki dla Babci i Dziadka. Nie zabrakło też życzeń i prezentów, które przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonały z niewielką pomocą swoich Pań. Naszym wspaniłym Gościom wszystkie występy bardzo się spodobały i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie nasze Babcie i Dziadkowei zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas którego rozmawiali o swoich ukochanych wnukach i wnuczkach.
Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie z okazji waszego święta życzymy wam dużo zdrowia i radości, spałnienia marzeń i pociechy z waszych wspaniałych wnuczek i wnuków.  Jeszcze raz bardzo wam dziękujemy za przybycie.
 
23. 01. 2020- Grupa I "Plastusie"
 
22.01.2012r. gr III "Dzwoneczki"
 
21.01.2020 gr II "Wiolinki"
 
"Zimowe eksperymenty"- średniaki
W tym tygodniu grupa II realizowała temat ,,Zimowych eksperymentów’’. Przedszkolaki już w pierwszym dniu z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty. Podczas zajęć średniaki próbowały ustalić, jak powstaje lód. Oglądały kostki lodu, wąchały, smakowały i badały co się z nimi dzieje pod wpływem ciepła. Rozpoczęliśmy również własną hodowlę kryształków soli, ale na efekty naszej pracy będziemy musieli jeszcze poczekać. Na koniec wyczarowaliśmy wspólnie śnieg i próbowaliśmy z niego wykonać kule śnieżne oraz bałwanki.
 
 
 
 
Przedszkolna Wigilia
20.12.2019r.
 
Dzisiaj w naszym przedszkolu było bardzo uroczyście i radośnie. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przedszkolaki wzięły udział w "Przedszkolnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek"- każda grupa przygotowała piekne występy. Następnie wszyscy złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem. Podczas uroczystego obiadu wszyscy mieli okazję spróbować tradycyjnych i smacznych potraw wigiljnych; znalazło sie też miejsce na smaczne ciasto :). Był też czas na wspólne kolędowanie.
Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
 
 
 
 
"Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj"
W grudniu w naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny ,,Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj’’. Konkurs ten miał na celu promowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, wzmacnianie więzi rodzinnych oraz rozwijanie kreatywności u dzieci. Zadaniem przedszkolaków  było wykonanie kartki świątecznej samodzielnie lub z pomocą rodzica. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, otrzymaliśmy ponad 30 kartek. Dzieci za pomocą najróżniejszych technik przedstawiły najbliższe im symbole bożonarodzeniowe. Zebrana komisja miała bardzo trudne zadanie, gdyż wszystkie prace były wyjątkowe. Wszyscy uczestnicy na Spotkaniu Wigilijnym otrzymali dyplomy oraz drobne nagrody. Wystawa świątecznych kartek znajduje się  w szatni, zachęcamy do obejrzenia. Dziękujemy dzieciom oraz rodzicom, którzy wzięli udział w konkursie, a laureatom jeszcze raz gratulujemy.
 
 
Powitanie Zimy
 
Dzisiaj do naszego przedszkola zawitała Pani Zima. Średniaki powitały ją w biało-niebieskich kolorach, tańcem i piosenką. Na początku Pani Zima zaprosiła wszystkich do swojej zimowej krainy i sprawdziły, czy dzieci są gotowe na powitanie nowej pory roku.  Dzieci miały do wykonania kilka zadań,  zamieniły się w małych tropicieli i idąc po śladach odszukiwały koperty z kolejnymi wyzwaniami.,,Wiolinki’’ razem z Panią Zimą kodowały drogę bałwanka, układały z figur geometrycznych własne śnieżynki, a nawet  bawiły się w zimową orkiestrę.  Na koniec wykonały piękny zimowy szalik i wyczarowały z Panią Zimą kolorowy lód. Na pożegnanie Pani Zima podziękował wszystkim przedszkolakom za miłe powitanie i złożył obietnicę, że wkrótce pojawi się śnieg. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na prawdziwą zimową aurę oraz wesołe, zimowe zabawy. Po tak miłym powitaniu, Pani Zima z pewnością obdarzy nas mnóstwem białego puchu!
 
      
 
 
Świąteczne przygotowania średniaków
Dzieci z grupy ,,Wiolinki” w tym tygodniu zrealizowały kolejne zadanie z Projektu Kreatywnego Przedszkolaka. Tym razem przedszkolaki miały do wykonania ozdobę choinkową z tkaniny. Średniaki przygotowały więc na swoją choinkę łańcuch z filcu.
 
 
Ozdabianie bombek
 
Dziś maluszki w ramach dalszego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia ozbaiały bombki. Nasza sala cała była w kleju, brokacie i cekinach, ale warto było bo bomki wyszły pięknie.
 
 
Przygotowanie maluszków do Świąt Bożego Narodzenia
 
Dzis maluszki rozpoczęły przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i pieknie ubrały w swojej choinkę.
 
 
Spotkanie ze Św. Mikołajem
 
Dzisiaj do przedszkola wszyscy i ci duzi i ci mali przyszli podekscytowani. Ponieważ zaraz po śniadaniu pojechaliśmy do Św. Mikołaja :). W autobusie wspólnie śpiewaliśmy piosenki i z niecierpliwością czekaliśmy, aż dojedziemy na miejsce. Na szczęcie szybko dojechaliśmy na miejsce!. W Fadolandi Krainie zabaw dziecięcych w Wadowicach przywitały nas wesołe elfy! Razem z nimi w oczekiwaniu na Mikołaja mieliścmy do wykonania wiele świątecznych zadań- ozdabialiśmy pierniczki, które następnie zjedliśmy ze smakiem, ozdabialiśmi świąteczne bombki na choinkę, tańczyliśmy z elfem. Gdy usłyszeliśmy dzwoneczki to wiedzieliśmy, że to on Św. Mikołaj! Mikołaj porozmawiał z każdym dzieckiem i każdemu wręczył prezent! A dzieci obiecały być grzeczne i zjadać wszystko- nawet surówki ;). Następnie był czas na zabawy w kulkach. Po szalonej zabawie wróciliśmy do przedszkola- to był naprawdę wesoły dzień! :)
 
 
SZLACHETNA PACZKA
W tym roku nasze Przedszkole poraz pierwszy dołączyło do akcji charytatwynej "Szlachetna Paczka". Prezenty zbieraliśmy dla Pana Leszka, który z przyczyn zdrowotnych nie może wykonywać pracy zawodowej oraz codziennych obowiązków. Dzięki Państwa zaangażowaniu i szczodrości udało nam się zebrać ogromną ilości produktów dla Pana Leszka. Wszystkim niezmiernie dziękujemy za pomoc rzeczową i finansową! W sobotę 7 grudnia wyruszymy z prezentami do Pana Leszka, by osobiście przekazać mu świąteczne paczki.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za ogromny odzew i każdą pomoc! :)
 
 
Dzień Pluszowego Misia
25.11.2019r.
Dzisia w naszym przedszkolu obchodzilismy dzień pluszowego misia. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola swoje ukochane misie i poznały historię powstania tej wspaniałej zabawki, którą kochająsię dzieci (i dorosli :)) na całym swiecie. Był to bardzo radosny dzień: dzieci rozwiązywały zagadki o misiach, tańczyły ze swoimi pluszakami i słuchały bajek o przygodach znanych misiów: Kubusiu Puchatku i Misiu Paddingtonie. Przedszkolaki w swoich grupach wykonały pracę plastyczne "Pluszowy Mis".
 
 
  
 
 
Jak powstaje deszcz?
W piątek dzieci z grupy ,,Wiolinki’’ uczestniczyły w zabawach badawczych. Zajęcia przybliżyły dzieciom zjawisko powstawania deszczu, jako procesu związanego z krążeniem wody w przyrodzie. Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń poznały zjawisko parowania oraz skraplania się wody, tworzenia się chmur. Dzieciom udało się nawet wywołać własny deszcz, ale nie taki zwykły tylko kolorowy, zamknięty w słoiku. Na koniec zajęć przedszkolaki ułożyły historyjkę obrazkową ,,Przygoda kropelki wody’
 
Warsztaty
18.11 w grupach "Wiolinki" i "Dzwoneczki"odbyły się warsztaty poświęcone tematyce bezpieczeństwa i prywatności w internecie przeprowadzone przez pracownika Biblioteki Pedagogicznej - Panią Lidię Ippoldt.
 
 
Odwiedziny w grupie "Wiolinki"
 
We wtorek 12.11. grupę "Wiolinki’’ odwiedziły dwie wyjątkowe osoby-  babcie Filipka. Pokazały przedszkolakom, jak się szydełkuje i robi na drutach nie tylko ubranka i serwetki na stół, ale również ozdoby świąteczne. Wszystkie przedszkolaki z dużym zainteresowaniem  obserwowały czynności wykonywane przez babcie oraz z wielką ciekawością oglądały przyniesione rękodzieła. Niektóre dzieci mogły spróbować swoich sił w robieniu na drutach i szydełkowaniu. Bardzo dziękujemy naszym gościom za odwiedziny, słodkie upominki oraz kilka rękodzieł, które ozdobią naszą salę przedszkolną
 
 
Kreatywny przedszkolak
 
W listopadzie średniaki wzięły udział w kolejnym zadaniu z Projektu Edukacyjnego Kreatywny Przedszkolak. Tym razem Wiolinki wykonały ,,Atlas jesiennych liści’’, ale za nim przystąpiły do tego zadania, dzieci udały się do pobliskiego parku w celu zebrania potrzebnych materiałów. Następnie w przedszkolu podczas zajęć dowiedziały się z jakich drzew pochodzą i za pomocą lupy wszystkim liściom dokładnie się przyjrzały oraz dopasowały do nich jesienne dary. Kiedy już  poznały wszystkie drzewa, przystąpiły do wykonania atlasu jesiennych liści. Kolejne zadanie  sprawiło dzieciom wiele radości, z niecierpliowością czekają na następne.
 
 
Szkoła do hymnu
8.11.2019 r.
Dzisiaj nasze przedszkolaki wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu" i o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewały cztery zwrotki hymnu narodowego "Mazurek Dąbrowskiego".
 
 
11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości
7.11.2019 r.
 
Dziś w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości, przygotowana przez III grupę "Dzwoneczki". Akademia rozpoczęła się od przywitania wszystkich przedszkolaków oraz pracowników przedszkola, następnie dzielne starszaki pięknie śpiewały patriotyczne pieśni, tańczyły polskie tańce oraz recytowały ptriotyczne wiersze. Podczas Akademi przedstawiona została również poruszająca inscenizacja o trudnych dziejach naszego kraju. Na koniec wszyscy uroczyście odśpiewali Hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego.
 
 
 
Teatr Bajka
29.10. 2019r.
 
Dzisiaj nasze przedszkole odwiedził Teatr Lalki "Bajka". Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt "Gucio Zaczarowany". Wszyscy z zapartym tchem śledzili przychodzi leniwego Gucia. Dzięki przygodom Gucia przedszkolaki dowiedziały się, że nawet najmniejsze stworzenia na Ziemi ciężko pracują, a ich praca jest nam bardzo potrzebna. 
 
 
Wizyta Starszaków w Bibliotece
 
Dzieci z grupy "Dzwoneczki" udały się do Biblioteki w Wielkich Drogach. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały utworu czytanego przez panią bibliotekarkę. Następnie wszystkie przedszkolaki wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których miały okazję wykonać zakładkę do książki.
 
 
Dzień Edukacji Narodowej
14.10.2019 r.
 
Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy ważne święto "Dzień Edukacji Narodowej". Z tej okazji grupa starszaków przygotowała wspaniałą akademię, na którą zostali zaproszeni wszyscy pracownicy naszego przedszkola. Przedszkolaki poprzez wiersze, piosenki, tańce i życzenia podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w pracę w naszym przedszkolu; za codzienny trud włożony w ich wychowanie, edukację oraz opiekę i zapewnione bezpieczeństwo. Po zakończonej akademi Rada Rodziców złożyła życzenia i podziękowała wszystkim pracownikom przedszkola za codzienną opiekę nad przedszkolami. Na koniec również Pani Dyrektor złożyła swoim pracownikom podziękowania i życzyła wytrwałości oraz radości z codziennej pracy.
 
 
 
"Bezpieczna szkoła"
Przedszkolaki wzięły udział w przedstawieniu "Bezpieczna szkoła", przygotowanego przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach. Następnie dzieci wzięły udział w quizie o bezpieczeństwie- podczas którego musiały rozwiązywać zagadki i rebusy, a także układać puzzle na tablicy interaktywnej.
Mobilna Filharmonia
"Piękna nasza Poska cała"
11.10.2019 r.
 
W piątek 11.10.2019 r. nasze przedszkole odwiedziła Mobilna Filharmonia z Rzeszowa. Pięciu Muzyków ubranych w piękne regionalne stroje zabrało nas w wspaniałą muzyczną podróż po Polsce. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z melodiami, pieśniami i przyśpiewkami takich rejonów w Polsce jak Zakopane, Kaszuby, Rzeszów czy jakże dobrze nam znany Kraków. Muzycy przywieźli ze sobą ciekawe instrumenty:skrzypce, akordeon, flet poprzeczny, kontrabas oraz nieznane nam diabelskie skrzypce. Na przedszkolakach największe wrażenie zrobił ogromny kontrabas. Dzieci z chęcią wysłuchały pięknego koncertu, a niektóre przedszkolaki miały okazję spróbować swoich sił jako muzycy i zagrać na kontrabasie i diabelskich skrzypcach. Na koniec na prośbę przedszkolaków artyści zagrali bisowy utwór.
To był wspaniały i pełen artystycznych wrażeń koncert!
 
 
Zdrowa sałatka owocowa
8.04.2019 r.
 
Dzisiaj maluszki na zajęciach rozmawiały o tym "co robić, aby być zdrowym", wspólnie oglądały i omawiały piramidę zdrowia. Następnie postanowiły razem wykonać sałatkę owocową- wybór padł na ulubione owoce: banany, jabłka i gruszki. Maluszki przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa i higieny w trakcie przygotowywania posiłków. Z czystymi rączkami zasiadły do swoich stanowisk pracy. Plastusie starannie kroiły owoce i wrzucay je do miski. Po skończonej pracy należała się nagroda! Przedszkolaki ze smakiem zjadły własnoręcznie przygotowaną zdrową sałatkę owocową.
Piknik Rodzinny pod hasłem
"Bezpieczna Rodzina"
26.09.2019 r.
 
Dnia 26.09. 2019 r. w naszym przedszkolu odbył się piknik rodzinny pod hasłem "Bezpieczna rodzina". Na szczęscie od rana na niebie pokazywało się słońce i zapowiadało się na ładną pogodę. Na początku pikniku miało miejsce bardzo ważne wydarzenie maluszki z grupy "Plastusie" miały pasowanie na przedszkolaka!. Wszystkie maluszki dzielnie stanęły na scenie i wspaniale wystąpiły prezentując wiersze i piosenki o przedszkolakach. Po występie pani dyrektor pasowała każdego maluszka na przedszkolaka, Na dzieci czekały też małe upominki :). Następnie na scenie wystąpiły starsze grupy "Wiolinki" i "Dzwoneczki" prezentując grupowe wiersze i piosenki. Po występach nadszedł czas na śwetną zabawę. Były zabawy i konkursy. Przedszkolaki i ich rodzice rywalizowały ze sobą w konkurasach wiedzowych i sprawnościowych. Był też konkurs ekologiczny: reprezentanci poszczególnych grup mieli do wykonania trudne zadanie: wykonać z papierowych pudełek wylosowany wcześniej pojazd uprzywilejowany. Wszystkie grupy stanęły na wysokości zadania i powstały wspaniałe wozy: straży pożarnej, policji i karetki pogotowia. Juru zecydowało,że wszystki grupy zajęły 1 miejsce. Podczas pikniku na wszystkich gości czekała wspaniłe stoły pełne smakołyków przygotowane przez rodziców poszczególnych grup. To był wspaniały piknik!
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację pikniku!
 
 
 
 
 

 
 
Powitanie Jesieni w grupie "Wiolinki"
24.09.2019r.

Dnia 24 września dzieci z grupy ,,Wiolinki’’powitały w przedszkolu wyjątkowego gościa – Panią Jesień, która zaprosiła nas do wspólnej zabawy z darami jesieni. Przedszkolaki wzięły udział w licznych zabawach z udziałem liści, żołędzi i kasztanów. Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie smutna, nudna i zimna, ale przepiękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby!

 

 
Miasteczko komunikacyjne
24.09.2019
Dzisiaj grupa starszaków pojechała na wycieczkę do miasteczka komunikacyjnego w Skawinie. Przedszkolaki pod opieką strażnika z Straży Miejskiej w Skawinie panaTomasza Morawa dowiedziały się bezpiecznie zachowywać się na drodze. Przedszkolaki przypomniały sobie jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizatora. Przedszkolaki ćwiczyły także bezpieczne przechodzenie przejść przejazd kolejowy. To była bardzo pouczająca wycieczka!
 
 
Sprzątanie Świata
20.09.2019r.
W dniu dzisiejszym nasze przedszkolaki wzięły udział w Akcji Sprzątania Świata. Aby pomoc naszej Planecie Ziemii dzieci z grupy sredniaków i starszaków zaopatrzone w worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki wyruszyły do pobliskiego parku. Naszym przedszkolakom udało się zebrać kilka worków śmieci. W tym czasie grupa maluszków dowiedziała się co to jest segragacja śmieci i recykling i dlaczego należy segregować śmieci.
 
 
Dzień przedszkolaka
19.09.2019r.
 
Dzisiaj przedszkolaki z grupy "Plastusie" obchodziły swoje święto- Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji maluszki spędziły cały dzień na radosnej zabawie. Była "Dyskoteka Przedszkolaka" i szalone tańce w rytmie dzieciących przebojów. A po krótkim odpoczynku i słodkim poczęstunku w sali średniaków obejrzeliśmy kilka odcinków "Świnki Peppy" ulubionej bajki "Plastusiów" :) Było też dużo czasu na zabawę z kolegami i koleżankami ulubionymi zabawkami.
Drogie maluszki wszystkiego najlepszego z okazji waszego święta, oby uśmiech nigdy nie schodził z waszych buziek. :)
 
 
Grupa starszaków "Dzwoneczki" i grupa średniaków "Wiolinki" z samego rana udały się na wycieczkę do krainy zabaw "Fadolandia" w Wadowicach. Przedszkolaki swoje święto spędziły na wspaniałej zabawie: w basenach pełnych kolorowych kulek, torach przeszkód, zdjeżdżalniach oraz ścianach wspinaczkowych. Wszystkie przedszkolaki wróciły do przedszkola w świetnych homotrach :)
 
 
Wizyta straży pożarnej
18.09. 2019r.
 
Dzisiaj w naszym przedszkolu gościliśmy wyjątkowych gości- strażaków z Ochotniczej Straż Pożarnej z Jaśkowic. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale także na niesieniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków drogowych. Strażacy udzielili nam cennych wskazówek, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób. Razem z strażakami przedszkolaki utrwaliły numery alarmowe 112 oraz 998.  Dzieci miały możliwość z bliska podziwiać wóz strażacki oraz wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Wielu naszych przedszkolaków zadeklarowało, że jak będą duzi to zostaną strażakami. :)
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
WYCIECZKA
 
19 czerwca wszyscy przyszli do przedszkola w wyśmienitych humorach, ponieważ w planach była wycieczka. Wszystkie przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechały na wycieczkę do Nadleśnictwa w Myślenicach. Od rana pięknie świeciło słońce i wszyscy niecierpliwie czekali na rozpoczęcie wycieczki. Droga do Myślenic minęła nam szybko i bezpiecznie. W lesie bardzo nam się podobało, pan leśniczy opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy na temat roślin i zwierząt mieszkających w lesie. Wiele roślin mogliśmy dotknąć i powąchać, a cały czas towarzyszył nam śpiew ptaków. Wspinaliśmysię na mały szczyt, był więc też czas na słodki poczęstunek. Zmęczeni ale w wyśmietych humorach wróciliścmy do przedszkola. :)
 
    
 
ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO STARSZAKÓW
 
 
ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO I POŻEGNANIE STARSZAKÓW
12 czerwca dzieci z młodszych grup oficjalnie pożegnały starszaków, którzy od września rozpoczną naukę w szkole. Z tej okazji przedszkolaki z grupy "Wiewiórki" i "Biedronki" przygotowały dla swoich starszych kolegów krótkie występy artystyczne oraz drobne upominki. Chociaż trochę nam smutno, że we wrześniu już się nie spotkamy, wiemy że doskonale sobie poradzicie w roli uczniów. :)
W tym dniu odbyło się też uroczyste zakończnie roku przedszkolnego, wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplom przedszkolaka oraz piękne książeczki.
 
 
DZIEŃ DZIECKA
6 czerwca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziecka. W tym dniu od samego rana słońce świeciło na niebie, a nam wszystkim dopisywały świetne humory. Bawiliśmy się w naszym przedszkolnym ogrodzie w rytmie dziecięcych przebojów. Były zawody sportowe, malowaliśmy też farbami i kredami. Następnie każdy przedszkolak otrzymał pyszny popcorn oraz soczek owocowy. Ponieważ to był Dzień Dziecka nie mogło zabraknąć życzeń i upominków, każdy przedszkolak otrzymał bańki mydlane oraz słodkości.
To był wspaniały dzień :)
 
 
 
DZIEŃ RODZINY
Mama, tata to najpiękniesze słowa świata... W dniach 21.05., 22.05. 23.05.  nasze przedszkolaki zaprosiły do przedszkola swoich kochanych rodziców. Z tej okazji razem ze swoimi wychowawczyniami przygotowały wspaniałe występy. Poprzez wiersze, piosenki i życzenia wyraziły swoją wielką miłość dla mamy i taty. Dzieci przygotowały też dla rodziców wlasnoręcznie wykonane upominki. Na koniec wszyscy rodzice oraz przedszkolaki udały się na słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkimi gościom za przybycie! :)
 
21.05.2019r. GRUPA ŚREDNIKÓW (WIEWIÓRKI)
 
 
22.05.2019r. GRUPA MALUSZKI (BIEDRONKI)
 
23.05.2019r. GRUPA STARSZAKÓW (SÓWKI)
 
 
 
VI Gminna Olimpiada Sportowa
W dniu 10 maja odbyła się VI Gminna Olimpiada Sportowa Przedszkolaków, której organizatorem było Katolickie Przedszkole im. Ks. Prymasa Stanisława Wyszyńskiego w Skawinie. W olimpiadzie udział wzięła grupa starszaków z naszego przedszkola. Reprezentatami tej grupy byli: Zuzanna Gaj, Zuzanna Sumera i Szymon Kowalczyk. Reszta grupy zajęła miejsca na trybunach aby kibicować swojej drużynie. W konkurencjach sprtowych zawodnicy musieli wykonywać różne ćwiczenia: m.in.skoki obunóż, bieg slalomem, rzuty do celu, skłony, skakanie przez skakankę. Zwycięscy otrzymali puchary, upominki sportowe dla przedszkola oraz indywidualne dyplomy i medale.
 
 
 
 
Święta Majowe
30 kwietnia naszym przedszkolu świętowaliśmy - 1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Dzień Flagi Narodowej oraz 3 maja Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Dzięki przygotowanej przez starszaków akademii poprzez wiersze i piosenki patriotyczne przybliżone zostały przedszkolakom treści patriotyczne. W tym dniu wszyscy do przedszkola przyszli ubrani na galowo był też czas na uroczyste odśpiewanie naszego hymnu narodowego „Mazurek Dąbrowskiego”.
 
WIDOCZNI Z VALEO
W Dniu 25.04.2019r. W Przedszkolu Samorządowym w Wielkich Drogach odbyły się warsztaty o bezpieczeństwie zorganizowane przez Zakłady Valeo w Skawinie. Przedszkolaki miały możliwość poznać niektóre produkty z zakładów : lampę i wycieraczki samochodowe
Następnie  prowadzone były zabawy w trakcie których dzieci uczyły się bezpiecznie poruszać po ulicy, rozwiązywały zagadki, kolorowały malowanki nt. bezpieczeństwa w mieście i na wsi. Na koniec warsztatów dzieci otrzymały nagrody za prawidłowe odpowiedzi : długopisy i breloczki. Wszystkie dzieci otrzymały dodatkowe prezenty ufundowane przez Valeo - kamizelki odblaskowe z napisem " Widoczni z Valeo "
 
 

Teatr Arkadia  

23 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili aktorzy Teatru Arkadia z Krakowa z teatrzykiem pt.: „Przygody Technoludka”. Bajka opowiada o losach Technoludka, który tablet, komórkę i gry komputerowe przekładał nad kontakty z ludźmi. Podczas przygody w lesie Technoludek dowiedział się, że w życiu przyjaźń jest ważniejsza niż gadżety elektroniczne. Dzięki przedstawieniu przedszkolaki mogły się dowiedzieć, że zdobycze techniki są ważne i często nam pomagają, ale nigdy nie należy zapominać o drugim człowieku.

Czary- Mary
 
29.03.2019r. przedszkolaki były świadkami magicznego widowiska, ponieważ nasze przedszkole odwiedził bardzo magiczny gość- Iluzjonista. Magik wprowadził wszystkich w swój zaczarowany świat. Dzieci z zapartym tchem obserwowały wszystkie sztuczki często zmieniając się w asystenta magika. W tym dniu wszystkim dopisywały świetne humory.
 
    
 
Wizyta Instytutu Pamięci Narodowej- warsztaty historyczno- patriotyczne
 
W związku z niedawno obchodzoną setną rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości 27 marca 2019 w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty, które poprowadziła Pani Ewa Bałuszyńska – pracownik krakowskiego Oddziału IPN. W ich trakcie dzieci miały okazję wysłuchać historii powstania państwa polskiego, oraz poznały losy żołnierzy walczących za naszą ojczyznę. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obejrzały album przedstawiający mundury żołnierzy różnych oddziałów wojskowych. Na zakończenie dzieci układały puzzle przedstawiające mapę Polski w dwudziestoleciu międzywojennym. Przeprowadzone zajęcia miały na celu rozbudzenie wśród dzieci miłości i przywiązania do Polski oraz szacunku i dumy wobec naszej historii.
Serdecznie dziękujemy za tak interesującą lekcję historii.
 
 
Pierwszy Dzień Wiosny
 
21.03. 2019r. w naszym przedszkolu przywitaliśmy kalendarzową wiosnę. Z tej okazji najmłodsza grupa "Biedronki" przygotowała wesoły i kolorowy występ. Były wiersze i piosenki o wiośnie oraz wesołe tańce. W tym dniu wszystkie przedszkolaki i panie aby kolorowo przywitać wiosnę ubrały się na zielono lub żółto.
Mamy nadzieję, że Pani Wiosna się rozgości i ogrzeje nas ciepłym słonkiem. :)
 
 
Wizyta leśniczego
 
Dnia 20.03.2019r. nasze przedszkole gościło ciekawego gościa- leśniczego pana Wiktora Siłuszka. Przedszkolaki dowiedziały się wuelu ciekawych rzeczy o lesie i jego mieszkańcach- tych małych i dużych. Dzieci wzięły także udział w wyścigu ślimaka i żółwia. Na koniec był quiz sparwdzający wiedzę naszych przedszkolaków- oczywiście dzieci na wszystkie pytania znały odpowiedź, bo pana leśniczego uważnie słuchały :). Były też małe upominki dla każdego przedszkolaka- odblaskowe wiewiórki, liski i jelonki.
Bardzo dziękujemy panu Wiktorowi za tę wspaniałą wizytę!
 
 
 
III Gminny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie
 
Dnia 19.03.2019r. w Przedszkolu Samorządowym nr 6 z Oddziałem Żłobkowym w Skawinie odbył się III Gminny Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie "Wszystkie przedszkolaki to bezpieczne dzieciaki". Nasze przedszkole reprezentowali Antoni Chodacki i Lena Machaczka z grupy "Sówki". Dzieci miały za zadanie wykonać szereg zadań związanych z bezpiecznym poruszaniem się po drogach i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach. Nasze przedszkolaki świetnie poradziły sobie ze wszystkimi konkursowymi zadaniami. Gratulacje! :)
 
 
 
Akcja "Pomóżmy kociakom"
 
Zakończyła się akcja "Pomóżmy kociakom". Karmy dla kotów dotarły do Schroniska dla zwierząt w Skawinie. Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i rodzicom za zaangażowanie się w akcję charytatywną.
 
 
Konkurs matematyczny "Mistrz Matematyki"
 
W dniu 6.03.2019r. w Zespole Placówek Edukacyjno- opiekuńzo- Wychowawczych w Wielkich Drogach odbył się konkurs matematyczny zorganizowany przez Panią mgr Jadwigę Niedbała z Przedszkola Samorządowego w Wielkich Drogach. W konkursie udział wzięły sześciolatki z Przedszkola Samorządowego w Wielkich Drogach (gospodarz konkursu) oraz z oddziałów przedszkolnych w Facimiechu i Szkoły Podstawowej. Po przywianiu wszystkich przez panią dyrektor Alicję Bober, trzyosobowe drużyny zmierzyły się z różnymi zagadkami i zadaniami matematycznymi- dotyczącymi m.in. rozpoznawania figur geometrycznych, klasyfikowania, kontynuowania rytmów czy wskazywania kierunków w przestrzeni podczas dyktanda matematycznego. Każdej drużynie na widowni kibicowały grupy z poszczególnych placówek. Podczas przerwy wszystkie drużyny zaśpiewały matematyczną piosenkę i recytowały wiersze. Wszystkie drużyny biorąe udział w konkursie stąnęły na wyskości zadania! Uczestnicy konkursy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
 
 
 
Przedstawienie ekologiczne
 
 
     
 
BAL KARNAWAŁOWY STARSZAKÓW
 
W ostatnie dni karnawału 4.03.2019r.  na balu bawiła się grupa starszaków. Na balu przebierańców bawii się policjanci, piłkarze, księżniczki i różne zwierzątka. Z sali słychać było taneczną muzykę i śmiechy dzieci oraz ich pań. Przedszkolaki brały udział w licznych zabawach muzycznych a nakoniec zjadły smacze czekoladowe ciasto.
 
 
 
BAL KARNAWAŁOWY MALUSZKÓW
 
Dnia 27.02.2019r. maluszki bawiły się na swoim balu karnawałowym.  Wspaniale poprzebierane bawiły się wesoło ze swoimi paniami. Śpiewom, tańcom i pląsom nie było końca. Po wspaniałej zabawie maluszki choć zmęczone były bardzo zadowolone. :)
 
 
BAL KARNAWAŁOWY
26.02.2019r. sala średniaków zamieniła się w pięknie przystrojoną salę balową. Średniaki bawili się na balu pt. "Bal na sto par".  Na sali pojawili się więc super bohaterowie, księżniczki, kowboj, smerf, biedronki i motylki. Słychać było głośną muzykę, a tańcom nie było końca. Przedszkolaki wzięły też udział w konkursach: taniec z balonem, taniec na gazecie za co otrzymały drobne upominki. Po krótkiej przerwie na zdrowe owoce i soczek przedszkolaki chętnie wróciły do dalszych tańców. Wszyscy dzisiaj się cieszyli i dobrze bawili. :)
 
Mali Artyści- grupa "Sówki"
 
W tym tygodniu grupa starszaków rozmawiała o sztuce. Przedszkolaki zapoznały się z pracą artysty (malarza, rzeźbiarza), oraz z jednym z kierunków w sztuce jakim jest impresjonizm. Poznały jednego z najbardziej znanych przedstawicieli impresjonizmu- Claude Moneta oraz obejrzały jego obrazy. Następnie dzieci same stały się artystami i stworzyły swoje własne impresjonistyczne obrazy. Wynik pracy starszaków można obejrzeć na wystawie w szatni :)
 
 
 
 
 
Ozobot – nasz nowy przyjaciel
W dniu 14.02.2019r. grupa starszaków i średniaków wzięła udział w zajęciach z programowania prowadzonych przez panią Katarzynę Baran. W trakcie zajęć przedszkolaki miały okazję poznać Ozobota, który ich bardzo zainteresował. Ozobot to robot, który poprzez zabawę wprowadza dzieci w świat nowych technologii. Dzieci poznają tajniki programowania i kodowania z użyciem jedynie kredek lub flamastrów.     W trakcie zajęć przedszkolaki samodzielnie wyznaczały i kodowały drogę dla Ozobota, co dało im wiele radości i satysfakcji.
 
 
 
Wodna matematyka
Na początku lutego grupa średniaków zapoznała się z kolejnym żywiołem jakim jest woda. Dzieci wybrały się więc na wycieczkę nad staw gdzie łowiły rybki i rozwiązywały różne matemtyczne zadania. Było więc przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów, klasyfikowanie oraz kontynuowanie rozpoczętych rytmów.
 
 
 
Zapoznanie z żywiołem- WODA
Poznajemy właściwości wody- zabawy badawcze w grupie Średniaków, W pierwszym tygodniu lutego dzieci z grupy II- Wiewórki rozpoczęły przygodę z kolejnym żywiołem jakim jest WODA ...
 
 
Dzień Babci i Dziadka
 
W dniach 29.01., 30.01 oraz 31.01. 2019 r. w naszym przedszkolu gościliśmy wspaniałych gości- Babcie i Dziadków naszych przedszkolaków. Z okazji Ich święta wszystkie grupy przygotowały wspaniałe przedstawienia. Nasze przedszkolaki poprzez recytowanie wierszy i śpiewanie piosenek złożyli swoim ukochanym Babciom i Dziadkom życzenia. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich wnuków i wnuczek i chętnie nagradzali ich brawami. Na koniec przedstawienia dzieci wręczyły swoim dziadkom przygotowane wcześniej upominki. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Był też czas na rozmowy i przytulanie. To były wspaniałe i pełne radości dni w naszym przedszkolu!
Dziękujemy wszystkim naszym Gościom za przybycie i życzymy dużo zdrowia i zadowolenia z wnuków i wnuczek! :)
 
29.01.2019r.- grupa III ("Sówki")
 
 
30.01.2019r.- Grupa II ("Wiewiórki)
 
 
31.01.2019r.- Grupa I ("Biedronki")
 
Zimowa praca plastyczna średniaków
 
W ostatnich dniach dzieci z grupy II udały się w podróż na Biegun Północny i Biegun Południowy. Zapoznały się z tamtejszymi krajobrazami oraz poznały zwierzęta zamieszkujące te mroźne tereny. Na koniec tej wspaniałej podróży przedszkolaki wspólnie wykonały prace plastyczną przedstawiającą zimowe krainy.
 
 
Wizyta pani Magdaleny Sipowicz
 
W dniu 25.01. 2019r. dzieci z grupy II i III wzięły udział w warsztatach z języka migowego, które przeprowadziła p. Magdalena Sipowicz - Tłumacz Polskiego Języka Migowego. Podczas warsztatów przedszkolaki dowiedziały się co to jest język migowy oraz komu i do czego służy. Dzieci nauczyły się pokazywać w języku migowym nazwy zwierząt, kolorów oraz najbliższych członków rodziny. Nauczyły się, także znaku "kocham Cię". Na koniec wszyscy razem zaśpiewali w języku migowym piosenkę. Bardzo dziękujemy pani Magdzie za wizytę i zapraszamy ponownie. :)
 
 
 
 
Zimowe zabawy starszaków
 
Nasze starszaki zimy się nie boją- dziś ciepło ubrane z radością wybiegły do przedszkolnego ogrodu. Były rzuty śnieżkami do celu, szalona jazda na sankach oraz orzełki na śniegu.
 
 
Przedszkolna Wigilia
 
21.12.2018r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta Wigilia. W tym dniu od rana panowała bardzo świąteczna atmosfera. Wszystkie przedszkolaki wzięły udział w "Przedszkolnym przeglądzie kolęd i pastorałek"- za swój występ każda grupa została nagrodzona brawami oraz drobnymi upominkami. Następnie dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat tradycji bożonarodzeniowych. Było też miejsce na tradycyjne dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Podczas świątecznego obiadu przedszkolaki miały okazję skosztować tradycyjnych świątecznych dań: barszcz biały z grzybami, kapusta, ryba oraz smacznych świątecznych ciast. Odwiedziły nas także nasze absolwentki Marysia, Madzia i Agatka i zagrały dla przedszkolaków kolędy na skrzypchach i klarnecie. Na koniec wszyscy razem kolędowaliśmy.
Życzymy wszystkim dzieciom i ich rodzinom Wesołych Świąt!
 
 
Ozdabianie świątecznych pierniczków
 
Dnia 20.12.2018r. przedszkolaki z grupy "Wiewiórki" w ramach świątecznych przygotowań ozdabiały pierniczki. Bardzo dziękujemy mamie Mai p. K. Łukasik, mamie Asi p. T. Trepczyńska, mamie Martynki p. A. Kruk za upieczenie pierniczków dla wszystkich dzieci oraz lukier i ozdoby do pierniczków. Pani B. Kochana- mamie Natalki za kolorowe ozdoby do pierniczków. W tym dniu pod opieką mamy Mai p. K. Łukasik, mamy Wiktori M. Klich, mamy Asi T. Trepczyńśkiej przedszkolaki zamieniły się w artystów- cukierników i "wyczarowały" piękne i kolorowe piernik. Drogie mamusie dzięki wam ten dzień był bardzo kolorowy, słodki i wesoły :).
Jeszcze raz bardzo Wam dziękujemy!
 
     
 
Światełko Betlejemskie
 
 
Jasełka
 
Dnia 19.12.2018r. Przedszkolali z grupy "Wiewiórki" i "Sówki" uczestniczyły w Jasełkach przygotowanych przez wychowanków z Zespołu Placówek Edukacyjno - Opiekuńczo - Wychowawczych w Wielkich Drogach. Bardzo dziękujemy za zaproszenie!
 
 
 
 
Wyjazd do Teatru Groteska
 
Dnia 18.12. 2018r. przedszkolaki z grupy "Wiewiórki" i "Sówki"  udały się na wycieczkę do Teatru Groteska w Krakowie gdzie obejrzały spektakl pt. "Calineczka"
 
 
Wcieczka do Muzeum Regionalnego w Skawinie
 
Dnia 11.12. 2018r. przedszkolaki z grupy "Wiwwiórki" i "Sówki" udały się na wycieczkę do Skawiny do Muzeum Regionalnego. W trakcie zwiedzania muzeum dzieci wzięły udział w spotkaniu z panią Kazimierą Woźniak- autorką książki pt. "Dobrosia i Skawińskie Krasnale". Podczas wykładu dowiedziały się także o dawnych skawińskich tradycjach bożonarodzeniowych.
 
 
Mikołajki
 
6.12.2018 z okazji Mikołajek rodzice pod opieką pani Jadgwigi Niedbała przygotowali wspaniałe przedstawienie pt. "Calineczka". Z tej okazji wszystkie przedszkolaki oraz ich rodzice spotkali się na świetlicy Zespołu Placówek Edukacyjno- Opiekućczo- Wychowawczych w Wielkich Drogach. Dzieci z przejęciem oglądały losy Calineczki i z radością rozpoznawały na scenie swoje mamusie i tatusiów. Wszystkim aktorom dziękujemy gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie. :)
Następnie pojawił się długo oczekiwany gość Św. Mikołaj! Przedszkolaki z poszczególnych grup zaśpiewały Mikołajowi przygotowane piosenki. Na koniec każde dziecko otrzymało od Mikołaja prezent. Ten dzień był wesoły!
 
 
           
        
 
Mikołajkowa praca grupy "Wiewiórki"
 
 
 
Barbórka
4.12.2018- w dzień Barbórki - w święto wszystkich górników,  przedszkolaków w wielkich Drogach odwiedził  Pan Sylwester Naglik- emerytowany górnik kopalni "Brzeszcze". Dzieci z uwagą wysłuchały opowieści o trudnej i bardzo niebezpiecznej pracy górników. Miały okazję zobaczyć galowy mundur, poznały nazwy niektórych maszyn i narzędzi pracy górnika. 
 
 
 
 
 
Zabawa andrzejkowa
 
30.11. 2018r. w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. W tym dniu oprócz zabaw przy muzyce wróżyliśmy sobie przyszłość, nie mogło więc zabraknąć tredycyjnego lania wosku. Po andrzejkowych wróżbach i tańcach przyszedł czas na mały słodki poczęstunek.
 
 
 
Świąteczne warsztaty
 
Nasze przedszkolaki pomału przygotowują się do świąt i 28.11.2018r.  wzięły udział w świątecznych warsztatach i z pomocą pani Agnieszki Czech ulepiły z gliny aniołki.
Już nie możemy doczekać się efektów końcowych! ;)
 
 
 
Dzień Pluszowego Misia
27.11.2018r. przedszkolaki z grupy "Wiewiórki" obchodziły Dzień Pluszowego. W tym dniu dzieci wraz ze swomi pluszowymi przyjaciółmi wzięły udział w Misiowym Quzie oraz zabawach. Był też czas na przytulanie. :)
 
 
Dzień Pluszowego Misia
 
23.11.2018r. przedszkolaki z grupy "Sówki" obchodziły Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ze swoim ulubionym misiem. Były zagadki na temat sławnych misiów oraz tańce i zabawy z ulubionymi pluszakami. Dzieci opowiadały o przyniesionych pzez siebie misiach, następnie każdy narysował swojego "przyjaciela".
To był bardzo wesoły dzień! :)
 
 
Wizyta kolejarza
 
23. 11.2018 nasze przedszkole pan Marcin Lisowski- Prezes Stowarzyszenia PrzyjaciółKolei w Krakowie. Pan Marcin w bardzo interesujcy sposób opowiedział przedszkolakom o zawodzie kolejarza. Dzieci miały okazję obejrzeć, dotknąć i przymierzyć różne atrybuty kolejarza. Dzieci dowiedziały się również o historii kolei, obejrzały na zdjęciach i filmach pociągi od parowego do pendolino. Każdy przedszkolak otrzymał upominki- prawdziwy bilet, który samodzielnie dzieci kasowały oraz gazetkę o pocigach.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za tę pouczającą i ciekawą wizytę.
 
 
Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom
 
W ramach Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom Pan Krzysztof Dymac- tata Oli odwiedził grupę "Sówek" aby przeczytać przedszkolakom bajkę. Na koniec dzieci miały za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące treści wysłuchanej bajki. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane były słodkimi upominkami. Dziękujemy za odwiedziny! :)
 
 
 
Spotkanie z Żabką Kumkuś
Dnia 20.11.2018r. nasze przedszkole odwiedziła Żabka Kumkuś. Przedszkolaki obejrzały spektakl edukacyjny pt.          "Jak dbam o otaczającą mnie przyrodę?" Dzięki spotkaniu Żabki z ekspertem dzieci dowiedziały się co to jest smog oraz jak każdy z nas może przeciwdziałać jego powstawaniu. Naukowiec wytłumaczył dzieciom dlaczego w gminie Skawina smog tak szybko się rozwija oraz jak sprawdzać stan powietrza w okolicy. Przedszkolaki dowiedziały się także co robić gdy stan powietrza jest zły, a trzeba wyjść na zewnątrz. Na zakończenie spotkania każde dziecko dostało od Żabki Kumkuś upominki: kolorowankę, kredki oraz zdrowe jabłko. Po pożegnaniu z goścmi przedszkolaki wykonały zadane zadanie- starannie pokolorowały kolorowankę przedstawiającą "Smog jako potworka".
 
 
 
Odwiedziny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Lisiecka
13 listopada 2018 nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Lisiecka wraz z kierownikiem artystycznym Panią Anią Kruczek. Dzieci usłyszały ciekawostki na temat krakowskiego stroju ludowego i znaczenia jego poszczególnych elementów. Przedszkolaki miały także możliwość obejrzenia tańca Krakowiaka w wydaniu tancerzy zespołu. Po pokazie wszystkie dzieci wzięły udziału w warsztatach tanecznych i pod okiem Pani Ani uczyły się  elementów tańca Krakowiaka. Po wspólnym spotkaniu przedszkolaki otrzymały wspaniałe upominki w formie bajek i kolorowanek o Lisku Liszku oraz flagi ufundowane przez wójta gminy Liszki. To było wspaniałe spotkanie, za które bardzo dziękujemy.
 
 
Święto Odzyskania Niepodległości- 100 rocznica
 
Dnia 9.11.2018r. w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Odyzskania Niepodległości. W tym dniu najstarsza grupa przygotowała Akademię- przedszkolaki recytowały patriotyczne wiersze i śpiewały patriotyczne pieśni. Na uroczystej Akademii gościliśmy dyrektora biura senatora RP Marka Pęka pana Antoniego Holika oraz zawodowego żołnierza RP pana Tomasza Lelek. O godzinie 11:11 wszystkie przedszkolaki, nauczyciele oraz  pracownicy przedszkola odśpiewali Hymn Polski- "Mazurek Dąbrowskiego".
W tym pięknym dniu życzymy wszystkim wiele radości i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.
 
 
 
 
 
Wycieczka do Multicentrum
Dnia 29.10.2018r. grupa Starszaków wzięła udział wzięła udział w warsztatach edukacyjnych w Multicentrum w Skawinie na temat "Jak mierzymy czas". Dzieci dowiedziały się do czego służą zegary i po co mierzymy czas. Przedszkolaki obejrzały film pt. "Zabawa słonka z księżycem" oraz ukłdały tarcze zegarowe i odczytywały z nich godziny.
 
 
 
100 Lat Odzyskania Niepodległości
Przedszkolaki z grupy II i III spotkały się pod Tablicą w Wielkich Drogach upamiętniającą 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wychowawczyni grupy odczytała informację zamiesczone na pamiątkowej tablicy i opowiedziała o tym dlaczego umieszczono Godło Poslki z podpisem 1918-2018 Odzyskanie Niepodległości. Następnie przedstawiciele grupy II i III złożyli pod tablicą kwiaty.
 
Wycieczka do firmy TPM w Wielkich Drogach
Na specjalne zaproszenie właściciela nasze przedszkolaki wybrały się do pobliskiej firmy TPM. Dzieci  dowiedziały się, w jaki sposób malowane są części samochodów i inne metalowe przedmioty, miały też okazję przejrzeć wzorniki z kolorami. Dowiedziały się także, że praca lakiernika wymaga szczególnej ostrożności, gdyż może być szkodliwa dla jego zdrowia.
Dziękujemy bardzo za zaproszenie!
 
 
Spotkanie z panem Przemysławem Wechterowicz
Dnia 25.10.2018r. przedszkolaków odwiedził Przemysław Wechterowicz- autor wielu książek dla dzieci. Podczas spotkania wszyscy razem wśród wielu uśmiechów, przeczytali i odtworzyli scenki z książki pt. „Uśmiech dla żabki”. Następnie autor podpisywał zakupione przez przedszkolaków książki.

Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

 

Jesienne przysmaki
Grupa "Sówki" poznawała właściwości owoców i warzyw- przedszkolaki poznawały ich wygląd, zapach i smak. W jeden dzień zamienili się w kucharzy i przygotowały zdrowe smakołyki- warzywno- owocowe szaszłyki oraz pyszny sok.
 
Akcja „Małopolska w zdrowej atmosferze”
Chcemy czystego powietrza wokół nas
W ramach akcji "Małpolska w zdrowej atmosferze" przedszkolaki z naszego przedszkola otrzymały od Marszałka Województwa Małpolskiego oczyszczacz powietrza współfinansowany ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. W dniach 01.10-05.10.2018r w grupie III – 5 i 6- latków zrealizowana została tematyka kompleksowa  „Chcemy czystego powietrza wokół nas”.  Tematyka ta była związana z realizowaną przez przedszkole działalnością edukacyjną w zakresie ochrony powietrza. Edukacja ta miała na celu zwiększenie świadomości na temat wpływu jakości powietrza na nasze zdowie i życie oraz konieczności walki ze smogiem.  Systematycznie ( o różnych porach dnia) sprawdzana była jakość powietrza.  Na jednych z zajęć zaprezentowany został podarowany oczyszczacz oraz jego funkcje i działanie, czym dzieci były bardzo zainteresowane. Aby wzmocnić u dzieci świadomość  jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze wokół nas i jak to wpływa na Nasze życie, nauczyciel prezentował dzieciom filmy edukacyjne na ten temat min.: „Stan zanieczyszczenia powietrza”, „Ekologiczne rodziny”.  Dzieci zainspirowane zajęciami: obejrzanymi ilustracjami, filmami oraz bieżącymi informacjami chętnie wykonały prace plastyczną pt: „ Chcemy czystego powietrza”.
 
 
 
 
 
Cała Polska Czyta Dzieciom
 
Dnia 17.10. 2018r. w ramach Akcji Cała Polska czyta dzieciom grupę Wiewiórek odwiedziła mama i siostra Hani, które wspólnie przeczytały przedszkolakom bajkę pt "Basia i gotowanie".Zabawna historia, bardzo zainteresowała dzieci i stała się również pretekstem do rozmowy o domowych obowiązkach i podziale zadań. Dziękujemy Naszym gościom za odwiedziny.
 
 
Dzień Edukacji Narodowej
12.10.2018r. w Naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji grupa "Sówek" przygotowała uroczystą akademię, na którą zaproszenie otrzymali wszysy pracownicy przedszkola. Były więc wierszyki, piosenki i słodki- czekoladowy taniec. Przedszkolaki w podziękowaniu przygotowały też wierszyki o każdej Pani w przedszkolu, oraz wręczyły upominki- czerwone serduszko z życzeniami. Na koniec Pani Dyrektor złożyła wszystkim pracownikom życzenia, aby ze swojej wspaniałej i odpowiedzialnej pracy nadal czerpali wiele radości i satysfakcji. Na uroczystości obecni byli także przedstawiciele Rady Rodziców- którzy przyłączyli się do życzeń. Dziękujemy Radzie Rodziców za życzenia i kwiaty oraz umilenie nam tego wspaniałego dnia.
 
 
 
Teatr Kalejdoskop
Dnia 02.10. 2018r. nasze Przedszkole odwiedził Teatr Objazdowy Kalejdoskop. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt.: "Baśń o smutnej królewnie". Historia Alego przypomniała przedszkolakom bardzo ważne zasady bezpieczeństwa- ograniczonego zaufania do nieznajomych oraz konieczności słuchania rodziców. Dzieci dowiedziały się także, że osoby starsze należy traktować z szacunkiem. Przedstawienie wszystkim przedszkolakom bardzo się podobało.
 
 
Spotkanie integracyjne
 
Dnia 28.09. 2018r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie integracyjne pod hasłem "Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina. Polskie Smaki". Wszystkie grupy przygotowały dla swoich rodziców krótkie występy artystyczne. Na samym początku wystąpiły dzielne Maluszki "Biedronki", które dzielnie mówiły wierszyki i śpiewały piosenki nawiązujące do nazwy ich grupy. Była również wspólna zabawa z rodzicami na scenie. Na sam koniec wszystkie Maluszki zostały uroczyście pasowane na przedszkolaka. Gratujemy! Następnie na scenie pojawiły się Średniaki, które recytowały wiersze i śpiewały piosenki o sympatycznym zwierzątku wiewiórce- zgodnie z nazwą swojej grupy. Na końcu na scenie pojawiły się Starszaki, które recytowały wiersze i śpiewały piosenkę o mądrym ptaku Sowie- nawiązując do nazwy swojej grupy. Wszystkim przedszkolakom gratujemy wspaniałych występów. Następnie były degustacje potraw ze wspaniałych stołów, przygotowanych przez rodziców z każdej grupy. Rodzice i dzieci z zaangażowaniem brali udział w różnych konkurencjach i konkursach, były też tańce i śpiewy do dziecięcych przebojów. Wszystki Rodzicom dziękujemy za przybycie oraz za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tak wspaniałego spotkania.
 
 
 
Akcja Sprzątanie Świata- Polska

Dnia 21.09.2018r. nasze przedszkolaki wzięły aktywny udział w Jubileuszowej 25 Akcji Sprzątania Świata- Polska. Dzieci zaopatrzone w rękawiczki i worki na śmieci wyruszyły by posprzątać najbliższą okolicę. Wszystkie dzieci bardzo się zaangażowały w pomoc Naszej Planecie Ziemii i uważnie obserwowały okolicę zbierając znalezione śmieci- a niestety było ich wiele.

Grupa "Sówki"

Grupa "Wiewiórki"

 

Dzień przedszkolaka

Dnia 20.09. 2018r., dzieci z grupy "Wiewiórek" wybrały się na wycieczkę do Wadowic. Dzień Przedszkolaka spędziły na wspaniałej zabawie w Centrum Zabaw Dziecięcych "Fadolandia". Było więc, świetne zjeżdżanie do basenów pełnych kulek, zabawy wspinaczkowe oraz różnego rodzaju zabawy z wykorzystaniem zabawek zgromadzonych w "Fadolandii". A po odpoczynku, Średniaki  wybrały się na spacer po Wadowicach śladami miejsc bliskich naszemu papieżowi J.P.II

Grupa starszaków

Dnia 20.09.2018r. starszaki pojechały na wycieczkę do fabryki cukierków w Wadowicach. Dzieci wspólnie z wesołym Misiem miay okazję zobaczyć jak wygląda produkcja cukierków, była też degustacja cukierków na poszczególnych etapach produkcji. Wszystkie przedszkolaki dostały słodkie upominki. Za wspaniałą wycieczkę dziękujemy firmie Maspex oraz Pani Magdalenie Dymacz. To był bardzo słodki dzień! :)

Następnie starszaki spędziły czas na wspaniałej zabawie w Centrum Zabaw Dziecięcych "Fadolandia". Było więc,  zjeżdżanie do basenów pełnych kulek, zabawy wspinaczkowe oraz różnego rodzaju zabawy z wykorzystaniem zabawek zgromadzonych w "Fadolandii".

 

 

 
"Marszobieg dla Niepodległej"
Dnia 15.09.2018r. przedszkolaki z grupy "Sówki" wzięły czynny udział w artystycznej części podczas VII Edycji Marszobiegu dla Niepodległej zorganizowanej przez Stowarzyszenie "Nasz Dom, nasze Wielkie Drogi". Podczas występu starszaki zatańczyły Poloneza oraz deklamowały wiersze patriotyczne. Występ naszych przedszkolaków został nagrodzony brawami przez zgromadzoną publiczność. Bardzo dziękujemy starszakom za ich zaangażowanie!
 
 
 
Zakończenie roku przedszkolnego
 
Zakończenie roku przedszkolnego w grupie "Muchomorki" i "Żabki"
 
 
Pożegnanie starszaków
Dnia 14.06.2018r. w naszym przedszkolu uroczyście pożegnaliśmy starszaków, którzy po wakacjach pójdą już do szkoły. Dzieci z młodszych grup "Żabk"i i "Muchomorki" przygotowały z tej okazji przedstawieni były wierszyki, wakacyjne piosenki i życzenia. Każdy starszak otrzymał też drobny upominek na pamiątkę pobytu w naszym przedszkolu.         Drogie starszaki życzymy wam samych sukcesów w szkole!
 
 
 
 
 
Wycieczka na lotnisko w Balicach
Dnia 13.06.2018r. Dzieci z grupy starszaków  uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Centrum Edukacji Lotniczej w Balicach, na których dowiedziały się w jakich kierunkach mogą podróżować z naszego lotniska oraz dlaczego w różnych krajach mamy inną godzinę. Próbowały też nadać swój własny bagaż, zapytać o ważne rzeczy w centrum informacji, przejść przez odprawę i kontrolę lotniskową. Każdy z przedszkolaków otrzymał imienną kartę pokładową. Podczas zajęć miały okazję poznania budowy samolotu, a także zabaw multimedialnym w kokpicie pilota. Następnie przedszkolaki oglądały tetryk pt.: „NA pokładzie samolotu” poznały małego Jasia, który bał się latać. Największą atrakcją okazał się pobyt na tarasie widokowym, gdzie przedszkolaki na własne oczy obserwowały startujące i przylatujące samoloty, a także sztab innych pracowników, bez których nasz lot by się nie odbył. Ostatnią już atrakcją były zabawy z prawdziwym lotniskowym robotem.
                 
                                                                      
                
 
 
 
Wycieczka do krakowskiego Zoo
Dnia 7.06.2018r. nasze przedszkolaki udały się na wycieczkę do krakowskiego Zoo. Od samego rano świeciło słoneczko, a wszystkim dopisywały świetne humory. W trakcie spaceru po Zoo dzieci z zaciekawniem przyglądały się różnym zwierzętom, a najwięcej emocji wzbudzały pingwiny oraz słonie. Był też czas na odpoczynek i pyszną przekąskę.
     
                               
                                                          
 
Zdrowe soczki
Serdecznie dziękujemy firmie Maspex za podarowanie naszym przedszkolakom owocowych soczków i napojów
 
Dzień dziecka
 4.06. 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziecka. Dzień ten był pełen niespodzianek, a to wszystko za sprawą odwiedzin prawdziwego Magika. Dzieci były świadkami magicznych sztuczek oraz spróbowały swoich sił w sztuce cyrkowej- było chodzenie na szczudłach, kręcenie talerzami, podrzucanie patyków.Na koniec każde dziecko otrzymało czerwony  klauna.
                                                                      
                                             
 
Dni Rodziny w naszym przedszkolu
 
W dniach 22.05., 23.05., oraz 24.05. 2018 r w naszym przedszkolu odbyły się Dni Rodziny przygotowane przez dzieci i wychowawców z poszczególnych grup. Wspólnie świętowaliśmy Dzień Mamy i Dzień Taty- przedszkolaki przygotowały na ten dzień mnóstwo atrakcji. Były wzruszające występy i wykonane przez dzieci upominki. Po uroczystości na wszystkich czekał słodki poczęstunek.
 
GRUPA MUCHOMORKI (22.05.2018 r.)
                                             
 
GRUPA WIEWIÓRKI (23.05.2018 r.)
                                          
 
GRUPA ŻABKI (24.05.2018 r.)
 
 
"W Świecie Poezji Dziecięcej"- przegląd recytatorski przedszkoli
 
Dnia 08.05.2018r. odbył się Przegląd Recytatorski Przedszkoli - " W Świecie Poezji Dziecięcej" Nasze przedszkole reprezentował Marcel Kowalówka  z grupy starszaków. Marcel zaprezentował wiersz Władysława Bełzy - "Kim też ja będę?"

Marcel bardzo dobrze poradził sobie i pięknie wyrecytował wiersz. Brawo Marel

       

Konkurs recytatorski
 
Dnia 27.04.2018r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski wierszy patriotycznych, w którym wzięli udział reprezentaci wszystkich grup.
     
 
                             
 
Święta majowe
Dnia 27.04.2018r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta Akademia z okazji zbliżających się świąt majowych, przygotowana przez grupę średniaków. Przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola obchodzili Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja.
 
      
                                                                 
 
Gminna Olimpiada Sportowa
Dnia 26.04.2018r. odbyła się V Gminna Przedszkolna Olimpiada Sportowa. Nasze przedszkole reprezentowali: Sandra Lelek, Liliana Czubaj oraz Kacper Wcisło z grupy starszaków. Nasi przedstawiciele wspaniale poradzili sobie z wszystkimi konkurencjami, zdobywając maksymalną liczbę punktów. GRATULACJE!
 
                 
        
 
 
Warsztat- Wyprawa do Chin
24.04.2018r. w naszym przedszklu odbyły się warsztaty "Papier czerpany- wyprawa do Chin" finansowany z funduszów Rady Rodziców. Przedszkolaki poznały historię powastania papieru i z jego rodzajami. Na koniec każde dziecko wzięło udział w tworzeniu papieru czerpanego, który później samodzielnie ozdabiały.
   
                                                                 
 
Dzień Ziemii
 
19.04.2018r. grupa starszkaów przedstawiła teatrzyk ekologiczny pt. "Królewna Śmieszka i Ekoludki". Przedstawienie to było związane
Dniem Ziemii. Nasze przedszkolaki dowiedziały się jak żyć ekologicznie i jak dbać o nasza planetę- Ziemię.
       
                    
                    
 
Konkurs Ekologiczny "Mali Ekolodzy"
18.04.2018r. reprezentaci z naszego przedszkola Wiktoria Kądzioła oraz Maja Tworzydło wzięli udział w konkursie ekologicznym zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe w Radziszowie. Konkurs odbył się w Dworku Dzieduszyckich w Radziszowie. Celem konkursu było było propagowanie treści przyrodniczo – ekologicznych wśród przedszkolaków oraz integrowanie środowisk przedszkolnych. Konkursowe zadania były różnorodne, a nasze dzieci musiały wykazać się wiedzą z zakresu przyrody i ekologii.
 
                               
                                                                
 
Wizyta położnej
 
13.04.2018r. przedszkolaków odwiedziła pani Joanna Grzebinoga- położna pracująca w szpitalu w Wadowicach. Opowiedziała dzieciom o pracy położnej oraz pielęgniarki. Przypomniała dzieciom jak ważne dla zdrowia są: higiena, ruch, prawidłowe odżywianie. Dzieci wzięły udział w quzie nt. zdowia. Na koniec wszystkie przedszkolaki podziękowały pani Joasi za wizytę w naszym przedszkolu.
 
                                                  
 
 
Przedszkolny konkurs o zdrowiu
 
12.04. 2018r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs o zdrowiu pt. "Dbamy o zdrowie". Zadaniem przedszkolaków było min. rozwiązywanie zagadek słownych o tematyce zdrowotnej, dokańczanie rymowanek. Każda grupa zaśpiewała piosenkę promującą zdrowie, a wybrani przedstawiciele grup recytowali wiersze o zdowiu.
 
                                                                                                 
    
 

Owady na wyciągnięcie ręki

11.04.2018r. w naszym przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty finansowane z funduszy Rady Rodziców. Tym razem przedszkolaki miały okazję poznać etapy przeobrażania się motyli, pooglądać z bliska motyle dzienne i nocne, a także inne owady - świerszcze, żuki, drewniaki itp. Przedszkolaki mogły przymierzyć strój pszczelarza oraz poznać rolę pszczół w naszej przyrodzie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się symulacja skrzydeł ważki z kloców lego

 

Wizyta leśniczego

5.04.2018 nasze przedszkole odwiedził leśniczy z Nadleśnictwa Myślenice pan Wiktor Siłuszka.  W trakcie wizyty przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na tem szkółki leśnej, wzrostu drzew oraz życia zwyczajów leśnych zwierząt.

                                                                             

 

Wiosenna praca gr. "Muchomorki"
   
         
    
  
 
 
 
Powitanie wiosny
Dnia 22.03. 2018r. Grupa II "Muchomorki" z okazji "POŻEGNANIA ZIMY, POWITANIA WIOSNY" przygotowała przedstawienie pt. "Jak wiosna przyjść chciała"
 
 
 
Olimpiada matematyczna
15 marca delegacja naszych przedszkolaków: Faustyna Jewuła i Błażej Znaj odwiedziła Przedszkole Samorządowe Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie podczas III Gminnej Olimpiady Matematycznej. W tym roku aż 16 drużyn z gminy Skawina zmierzyło się z zadaniami matematycznymi, a w rozwiązywaniu zadań pomagała dobrze wszystkim znana smerfna ekipa: Gargamel, Papa Smerf, Smerf Pracuś, Smerf Łasuch oraz Smerf Zgrywus. Jak się okazało, matematyka wcale nie musi być nudna i można się podczas rozwiązywania zagadek matematycznych dobrze bawić.
 
      
      
 
 
 
"Szaleni Naukowcy"
   9 marca nasze przedszkole odwiedzili naukowcy w białych fartuchach. Dzięki nim przedszkolaki oglądali i brali aktywny udział w ciekawych doświadczeniach i eksperymentach. Były zabawy z suchym lodem, bańki mydlane na głowach rozbawionych dzieciaków oraz sztuczki balonowe – niepękający balon, rakieta balonowa, pompowanie balona bez pompki (CO2). Przedszkolaki zapoznały się także z nietypowymi rekwizytami – menzurki, miarki, pipetki. Warsztaty poszerzyły wiedzę przedszkolaków na temat otaczającego świata oraz wzbudziły ich zainteresowania.
 
                             
                    
         
 
BAL KARNAWAŁOWY
   W 06.02. 2018 r. w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy " Z przyrodą za pan brat". Tego dnia w przedszkolu pojawiły się barwne motyle, pasiaste pszczółki, biedronki oraz małpka, sowa czy Pani Jesień. Nie zabrakło też księżniczek i superbohaterów! Wspólnie z dziećmi przebrały się również Panie nauczycielki. Po przywitaniu uczestników balu, wszystkie przedszkolaki z wielką ochotą rozpoczęły ZABAWĘ- były więc pląsy i tańce do wspaniałej muzyki. Były więc „tańce – łamańce”, , „kaczuszki”, "macarena" Wszyscy bawili się znakomicie. Były też zabawy z kolorowymi balonami oraz konkursy ze słodkimi nagrodami :). Ach! co to był za BAL!
      
                                                            
       
    
    
 
Zimowe zabawy starszaków
 
 
Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu
 
       W dniach 22 - 24  stycznia  2018r. w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Babci i Dziadka. Podczas uroczystośi nauczycielki poszczególnych grup wraz  z dziećmi serdecznie witały wszystkich gości oraz składały im życzenia. Dziadkowie mogli podziwiać umiejętności swoich wnuków występujących na scenie. Przedszkolaki z zaangażowaniem prezentowały wcześniej przygotowane wiersze, piosenki, tańce oraz grę na instrumentach.   Na koniec każda Babcia i Dziadek otrzymali od swoich  wnucząt  własnoręcznie przygotowany prezent. Dopełnieniem uroczystych spotkań był słodki poczęstunki dla gości.
 
                     
                      
                      
                      
                      
                      
                      
                      
                      
                      
                      
                      
                            
                      
 
 

Konkurs o Polsce

      W dniu 16.01.2018r. przedstawiciele naszego przedszkola z gr. "Wiewiórki" - Madzia, Kacper i Marcel wzięli udział w Gminnym Konkursie wiedzy o Polsce "Znam swój kraj", zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe Nr 5 w Skawinie. Przedszkolaki podczas rozwiązywania zadań musieli wykazać się wiedzą o symbolach narodowych, wybranych polskich miastach oraz znanych Polakach.

                                

                                

                                

 
 
"Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę"

Po raz drugi przedszkolaki wraz z rodzicami włączyli się do akcji charytatywnej. W dniu 18.01.2018 r. przedstawiciele grup w imieniu całego przedszkola zawieźli karmę, koce, kołdry do schroniska dla piesków ze Skawińskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami.

Wszystkim przedszkolakom i rodzicom za włączenie się w akcję SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! Dziękujemy też rodzicom, którzy zawieźli zebrane dary do Schroniska w Skawinie.

  
 

Wigilia
20.12.2017r. w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju przez           p. G. Pawlica oraz przedstawicieli harcerzy z ZHP "Czerwone Maki' im. Bohaterów MonteCasino. 
W tym dniu wszystkie przedszkolaki wzięły udział w przeglądzie kolęd i pastorałek pod hasłem "Hej kolęda, kolęda", a następnie dzieci obejrzały Jasełka w wykonaniu najstarszej grupy. Odwiedziła nas także Marysia Łuczkiewicz- absolwentka przedszkola, która zagrała na skrzypcach kolędę "Lulajże Jezuniu". Po wspólnym połamaniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu. Na koniec wszyscy razem kolędowali.
 
                              
  
       
                                
 
   
       
                        
                        
                        
 
 
 
Wyjazd do Dworku Dzieduszyckich w Radziszowie
 
Dnia 19.12. 2017r. przedszkolaki z grupy średniaków i starszaków wzięły udział w warsztatach, które odbyły się w Dworku Dzieduszyckich  w Radziszowie. Dzieci zapoznały się z krótką historią jego powstania oraz jego mieszkańców. Obejrzały znajdującą się tam wystawę dotyczącą miejscowości Radziszów oraz tradycyjne stroje, jakie noszono dawniej. Następnie przedszkolaki obejrzały piękne krakowskie szopki, a na końcu samodzielnie pokolorowały swoje szopki.
           
                                          
                                                   
          
       
 
Jasełka
 
18.12.2017- nasze przedszkolaki zostały zaproszone przez pracowników oraz wychowanków Zespołu Placówek Edukacyjno- Opiekuńczo- Wychowaczych w Wielkich Drogach na Jasełka. Dzieci z zaangażowaniem obejrzały przedstawienie, było także wspólne śpewanie kolęd oraz świąteczne i noworoczne życzenia. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zaproszenie.
        
 
Warsztaty "Bezpieczny Miś"
 
12.12.2017r. w naszym przedszkolu odbyło się szkolenie dla dzieci z zakresu pierwszej pomocy. Każda grupa uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Specjalistę Ratownctwa Medycznego panią Joannę Starosta. Zajęcia były dostosowane do wieku dzieci w nich uczestniczących. Maluszki dowiedziały się m.in. jakie niebezpieczeństwa mogą na nich czyhać w przedszkolu i w domu, co. Starszaki dodatkowo uczyły się jak sprawdzić czy ktoś jest przytomny oraz wykonywały resuscytację na fantomach, a także układały swoich kolegów w tzw. pozycji bezpiecznej. Dzieci oglądały także edukacyjną bajkę, dzięki której utrwalały sobie wszystkie numer alarmowe. Na zakońćzenie warsztatów każdy przedszkolak otrzymał dyplom "Młodego Ratownika".
 
        

Wizyta policjanta w przedszkolu

12.12.2017 r. nasze przedszkole odwiedził tatuś Huberta pan Kzysztof Wyka- policjant ruchu drogowego. Opowiedział dzieciom o pracy w policji, a także przypomniał o zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz w kontaktach z nieznajomymi. Każdy przedszkolak otrzymał w upominku opaskę odblaskową.

      

 

       

       

                                                         

 

Mikołajki w przedszkolu

6.12.2017- Mikołajki to czas, na który czeka każde dziecko.  W tym roku rodzice naszych przedszkolaków przygotowali wspaniały prezent - przedstawienie pt.  "Zamieszanie w świecie bajek". Dzieci z zapartym tchem oglądały przygody znanych postaci z bajek.  Przedstawienie odbyło się na zaproszenie w 
Zespole Placówek Edukacyjno - Opiekuńczo - Wychowawczych w Wielkich Drogach; dziękujemy bardzo za gościnę. 

Następnie odwiedził nas długo oczekiwany gość- Święty Mikołaj. Odbyło się uroczyste wręczanie prezentów. Każda grupa przygotowała dla ukochanego Mikołaja piosenki oraz drobne podarunki, aby podziękować za piękne prezenty. 

     


Spotkanie z Panią Psycholog

Dnia 4.12. 2017 w gr III odbyły się warsztaty nt. "Moje nastroje". Pani mgr Małgorzata Knap psycholog SPPP w Skawinie zaproponowała dzieciom wspólną podróż na spotkanie z emocjami. Bohaterami opowiadania były postacie z bajki "W głowie się nie mieści". Dzieci nazywały i wyrażały swoje emocje w formie werbalnej i niewerbalnej. 

  


"Czary-mary"- Andrzejkowe wróżby

Dnia 30.11. 2017 w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. W ten szczególny dzień dzieci tańczyły, śpiewały, lały wosk oraz wróżyły sobie jakie zawód będą wykonywać oraz jak będzie miał na imię wybranek/wybranka twojego serca.

Maluszki wróżyły z kolorów magicznych gwiazd i zaczarowanych kul. Na koniec dzieci otrzymały słodką niespodziankę.

  


Warsztaty w Klockolandzie

Dnia 28.11.2017 grupa średniaków i starszaków uczestniczyła w Mikołajkowych warsztatach w Klockolandzie w Krakowie. W fabryce św. Mikołaja dzieci napisały list do św. Mikołaja i zbudowały ozdoby choinkowe z klocków Lego, które następnie zawiesiły na 3metrowej choince. Na koniec przedszkolaki bawiły się w strefie zabawy św. Mikołaja, gdzie odebrały udekorowane przez roboty bombki choinkowe. Każdy przedszkolak otrzymał również Dyplom Grzeczności. :) 

        

 


Dzień Pluszowego Misia

24.11.2017 dzieci z naszego przedszkola obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Wszystkie przedszkolaki poznały historię powstania pluszowego misia. Przedszkolaki recytowały wiersz "Kto misiowi urwał ucho",a później przypomniały jak należy bawić się misiami. Później była quiz na temat misiów- tutaj prym wiodły starszaki. Były też tańce z ukochanymi misiami. Po wesołych pląsach przedszkolaki obejrzały lubiane przez wszystkie dzieci bajki animowane: "Miś Colargol", "Kubuś Puchatek", "Przygody Gumisiów". Na koniec przedszkolaki smakowały pyszny i zdrowy miodek. Zabawa z misiami była super! :)

  


Spotkanie ze Strażą Miejską

Dnia 14.11.2017 r. nasze przedszkole odwiedziła Pani Bogusława Wyroba ze straży miejskiej w Skawinie. Pani Bogusia w ciekawy sposób opowiedziała nam jak być bezpiecznym pieszym oraz w bezpieczny sposób przechodzić przez jezdnię. Na koniec spotkania był quiz sprawdzający wiedzę przedszkolaków oraz pań :)

 


W spiżarni

Dnia 22.10.2017 w grupie starszaków odbyła się rozmowa z panią intendentką i panią kucharką na temat sposobów przechowywania żywności. Starszaki z dużym zainteresowaniem oglądały  przedszkolna spiżarnię.

  


Święto Niepodległości

Dnia 10.11.2017 w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Niepodległości, z tej okazji grupa starszaków przygotowała uroczystą akademię. Przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały piosenki o swojej Ojczyźnie- Polsce. Wspólnie odśpiewaliśmy nasz Hymn Narodowy.

   


 

Najpiękniejsza dynia na Halloween

W ostatni tydzień października w gr III Wierwiórek odbył się konkurs grupowy na najpiękniejszą dynię Halloween. Udział w konkursie wzięły dzieci wraz z rodzicami. Wszystkie dynie były bardzo ładne, ale na wyróżnienie zasłużyła dynia kot Julci Zientarskiej.

 


Wizyta w Bibliotece

Tym razem gr. II "Muchomorki" udała się na wycieczkę do Biblioteki w Wielkich Drogach, by zobaczyć ile ciekawych książek można tam znaleźć, wypożyczyć i przeczytać np. wspólnie z rodzicami.


Zajęcia w MultiCentrum -"Ludzki organizm"

Dnia 30. 10 .2017 r. grupa starszaków brała udział w zajęciach z zastosowaniem fantomu biologicznego oraz modelu szkieletu, w trakcie których dzieci poznały poszczególne układy z konkretnym usytuowaniem ich w ciele. Starszaki, podczas pobytu w MultiCentrum miały również możliwość bawić się klockami kreatywnymi z których budowały fantastyczne pojazdy, roboty oraz owady.

 


Cała Polska czyta Dzieciom - spotkanie z rodzicem

23.10.2017r. odwiedziła nas p. Ola. Wszystkie maluszki z zainteresowaniem słuchały czytanych fragmentów książki o Martynce. Dziękujemy pani Oli za poświęcony czas .

 


Wizyta Pani Bibliotekarki w gr. Muchomorków

Tym razem p. Agata Ciepły, bibliotekarka z Wielkich Dróg odwiedziła grupę II, gdzie przeczytała dzieciom książkę, a potem były zabawy dydaktyczne.

 


"Odblaskowa szkoła"

Dnia 27.10.2017 grupa starszaków została zaproszona do Szkoły w Wielkich Drogach na Przedstawienie i Quiz "Odblaskowa Szkoła". Przedszkolaki poznały zasady bezpiecznego pieszego.

 


Zdrowe kompoty

Realizując temat kompleksowy "Przygotowania do zimy" starszaki robiły kompoty z jabłek, śliwek oraz gruszek.

 


Cała Polska czyta Dzieciom

23.10.2017 w ramach Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom grupę starszaków odwiedziła mama Helenki p. Chorąży. Przeczytała przedszkolakom książeczkę pt: "Basia i koleżanka".


W zdowym ciele, zdrowy duch

W dniu 19.10.2017 dzieci z naszego przedszkola brały udział w zajęciach ruchowych przy muzyce w ogrodzie przedszkolnym. Zajęcia były częścią całorocznej akcji „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”.

 


Dzień Edukacji Narodowej

dnia 16.10.2017 w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Grupa starszaków z tej okazji przygotowała uroczystą akademię. Wierszami , piosenkami oraz tańcami podziękowały wszystkim pracowniką przedszkola za codzienną troskę i opiekę.

  


Owocowe szaszłyki "Żabek"

Dnia 28.10.2017 grupa „Żabek” (maluszków) w ramach Akademii Zdrowego Przedszkolaka wykonała owocowe szaszłyki, które potem z wielkim smakiem zajadali.

 

Spotkanie z bibliotekarką

W dniu 29.09. 2017 r. odbyło się spotkanie z panią bibliotekarką Agatą Ciepły. Wszystkie dzieci z radością przywitały wróżkę z biblioteki, która zapoznała przedszkolaki z bohaterami literatury dziecięcej.

 


Teatrzyk pt. "Pinokio"

W dniu 13 października w naszym przedszkolu gościliśmy teatrzyk "Blaszany bębenek" ze spektaklem pt. "Pinokio”. Nasze przedszkolaki z dużym zaangażowaniem śledziły losy małego pajacyka. Śledząc losy Pinokia  przekonały się, że kłamstwo nie popłaca, a za dobre uczynki można zostać nagrodzonym.


Dzień Przedszkolaka

Dnia 20 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało uchwalone, by podkreślić jak ważna jest edukacja przedszkolna w rozwoju każdego dziecka. W tym dniu grupa „Żabek” wykonała ślicznie kukiełki przedstawiające wesołe żabki.


Pasowanie na Przedszkolaka
03.10.2017 r w przedszkolu w Wielkich Drogach odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka grupy najmłodszej " Żabek". Wystąpiły również grupy starsze "Muchomorki" ( grupa średniaków) i "Wiewiórki " ( grupa średniaków). 

Warsztaty malarskie
W dniu 19.09.2017 r. grupa starszaków z przedszkola w Wielkich Drogach uczestniczyła w Plenerze Malarskim zorganizowanym przez Muzeum Regionalne w Skawinie. Wspólnie z kolegami z P-5 w Skawinie dzieci malowały Ratusz. 
   
 

Sprzątanie świata 2017

Jak co roku, przedszkolaki wzięły udział w Akcji: Sprzątanie Świata- Polska 2017. Rozmawiając o tym, co mogą zrobić dzieci, żeby Ziemi nie zaśmiecić- Starszaki, Średniaki i Maluszki  postanowiły posprzątać okolice przedszkola. Grupy starsze wyruszyły do pobliskiego parku a maluszki zbierały śmieci wokół przedszkola. Dzieci,zaopatrzone w ochronne rękawiczki, bardzo mocno zaangażowały się w zbiórkę śmieci. Udział  w tej akcji, stał się początkiem kształtowania  wśród dzieci postaw proekologicznych oraz zainspirowanie Rodziców do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.